1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığı danışmanlık firması hakkında bilgi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve pelin türker tarafından 20 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. pelin türker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Ben iş güvenliği danışmanlık firması kurmak istiyorum ve açıkçası bu konuda araştırma yapmama rağmen pek bir bilgi elde edemedim bana yardımcı olabilir misiniz?
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Bu konuyla ilgili birkaç ay önce bakanlıktan yetkililerle görüşmüştüm. İş güvenliği danışmanlık firmalarına karşı son derece olumsuz bir tavır içerisindeler. Neden osgb kurmuyorsunuz diyorlar. Osgb leri denetleyebiliyoruz, sizi denetleyemiyoruz. Firmada ne iş yaptığınızı nerden bilelim diyorlar. Durum bu şekilde yani.. Söylediği şeyler mantıklı değil ama böyle söyledi.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş güvenliği danışmanlık bürosu diye bir şey olmuyor.konuyu çok araştırdım.bakanlık bir başka kurumdan hizmet alımı noktasında osgb çözümünü getirmiş.onun haricinde bir alternatif sunmuyor mevzuatta....
  4. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    olaya neden danışmanlık gözüyle bakılıyor ki?
    İSG uzmanı aylık 217 saatlik hakkını bireysel olarak firmalarla anlaşarak iş yapıyor. He o firma fatura isterse de al kardeşim benim şirketim adı da xxx danışmanlık. İSG katiptende o seni sigortalı İSG uzmanı olarak atıyor, sen onaylıyorsun.

İşini de gerçekten yaptıktan sonra bunun yasal sakıncası nedir? Sonuçta benim firmada sallıyorum aylık 10 saatim varsa ordayım ve çalışıyorum.
  5. münevver ösün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sarteks
    pelin hanım musabeci bir arkadasınıza gidip danışmanlık firması açmak istiyorum diyorsunuz gerekli yasal işlemleri yapmanıza yardım ediyorlar yaklaşık 650-700tl civarında bir meblağ ile çalışmalara başlıyorsunuz yalnız bir iş yeri yani dükkan kiralamanız ve kontrat yapmanız gerekiyor adres bildirimi için daha sonra adres kontrolune geliceklerinde sizi arıyorlar ve ne tür hizmet vereceğinizi soruyorlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Kasım 2013 ---
    eğer siz danışmanlık firmanızda isg dışında başka bir hizmet de verirseniz kanun buna bir şey demiyor
  6. münevver ösün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sarteks
    küçük işletmeler osgb ile anlaşmak istemiyor pahalı geliyor çünkü çalışanı ile iç içe geçmiş durumda ama bu çalışmalarıda yapmak istıyor
  7. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pelin hanım
    bende aynı düşüncelere girdim ama sizin gibi bir bilgi alamadım. Varsa deneyimleriniz paylaşır mısınınz?
  8. münevver ösün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2930
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sarteks
    ben şahsen böyle bir danışmanlık firması sahibiyim ben aynı zamanda kişisel gelişimle de ilgileniyorum yaşam koçluğu,öğrenci koçluğu ve anlayarak hızlı okuma yapıyorum bu arada küçük işletmelerle anlaşabilirsem onlara işleri ile ilgili risk analizi,acil eylem planı ve çalışanlarına eğitimler veriyorum.burada sürekli çalışmıyorum ama onlar en azından risk analizlerini yaptırmış oluyorlar
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  10. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Danışmanlık hizmetinin verilmesi faydalı ancak Mevzuat danışmanlık firmalarının işyerinin İSG yükümlülüklerini karşılamadığını açıkça ifade ediyor. Çoğu işveren danışmanlık firmasının kanuni yükümlülüğünün olmadığını iş kazasında veya müfettiş denetiminde ceza yediğinde anlıyor. Pelin hanımın OSGB kurmasını tavsiye ederim.Ancak çoğu işverenin İSG hizmeti almadığı ve tam zamanlı iş yeri hekiminin maliyetinin en az 10.000 tl olduğu ortamda mantıklı görünmüyor. Belki işyeri hekimi ile ortaklık yoluna gidilebilir.İlaveten OSGB'de Yardımcı sağlık personeli istihdamı da zorunlu.
  11. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    danışmanlık şirketi kurulabilir bunda herhangi bir sorun yada eksiklik yok . Siz sadece isterseniz ofis açıp danışmanlık şirketi diyeceksiniz ve yasal prosedürü uygulayacaksınız . Sonuçta yönetmelik İSG hizmetlerini sadece OSGB karşılar demiyor . Bireysel olarak çalışıyor olacaksınız ancak danışmanlık şirketi olarak görünüp bir ofisinizin olması sizi biraz daha resmi ve güvenilir yapacak . . .

Maliyet olarak herhangi birşey yok sadece kurulum için muhasebeciye gidersiniz 500- 700 tl arası bir para verirsiniz şirketi kurar bi ofis kiralar orada da işlerinizi yaparsınız . Hekim ve sağlık personeli ve uzmanlarla anlaşıp işlerinizi yapabilirsiniz . Ve bir osgb den daha şanslısınız çünkü yüksek bir maliyet yok ortada ve bakanlik gelsin denetlesin sonra onay versin diye beklemenize gerek yok direkt olarak gününde açıp işbaşı yapabilirsiniz :)
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @mustafa tuncel
    Bireysel olarak hizmet verecekseniz, yani iş aldığınız yerde kısmi süreli uzman olarak görünüp karşılığını da aylık ücret ve sigorta primi ödenmesi olarak alacaksanız ve danışmanlık firması fatura kesmeyecekse sadece sırtınıza yük olmaktan başka bir özelliği de yok sayılır.
  13. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn. Mustafa TUNCEL, Yönetmeliği yanlış yorumluyorsunuz.
    Pelin Hanım, İGU hizmeti için Danışmanlık Şirketi kurmak mantıklı değil. Şirketin SGK' sına girdiğinizden bu maliyeti masraf olarak gösteriyor. Bu durumda bir daha fatura kesmenin anlamı nedir? Danışmanlık şirketi kurduğunuzda gideriniz olmadığından kazancınızın yaklaşık % 30' unu da vergi olarak vermeniz gerekiyor. Yine de karar sizin!!!
  14. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani yük olmak denemez sadece iş görüşmelerinin yapılacağı çeşitli toplantı ve eğitimlerin verilebileceği biryer olacak . aylık basit bir tutarı fatura olarak göstermesi yetecektir .

Osgb yerine danışmanlık şirketi olacak ve tam gün yasası geçtiği için kamuda çalışan işyeri hekimi olabilecek birileriyle anlaşabilirse çok yüksek maaş talep eden doktor sorununu da çözecektir . ( 30 saat için )

kişisel görüşlerim bunlar .
  15. Sinem Duvan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82805
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Münevver hanım bende danışmanlık şirketi kurmak istiyorum.siz İsg uzmanı mısınız? Mesela devamlı iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorunda olan işyerlerinde yani tehlikeli veya çok tehlikeli iş yerlernde nasıl bir prosedür izleniyor bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim
    İyi çalışmalar