1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yunusdagyar tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. yunusdagyar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iyi günler sayın Uzmanlar size bir sorum olacaktı

  iş güvenliği uzmanlıgı yaptıgım bir yerde imzaladıgımız sözleşmeyi çalısma bakanlıgına göndermek zorundamıyız zaten isg katipde gözküyoruz?bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
 2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sektör isg
  Hayır
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  o eskidendi isg katip programı yokken 3 nüshalı sözleşmeyi yapar bakanlığa yollardık. şimdi gerek yok
 4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İSG KATİP üzerinden sözleşmeler yapılmaktadır. Sistem üzerinden sözleşmeler yapıldığı içinde sözleşme bakanlığa gönderilmemektedir.
 5. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  1. ve 2. nüshalar taraflarda kalacak 3. nüsha ise İSG-KATİP üzerinden bakanlığa bildirilebilecektir...


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ


  (29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)

  Görevlendirme belgesi ve sözleşme

  MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır.

  (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum, hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir. İş Kanunundaki çalışma süreleri saklı kalmak kaydıyla, işyerine hizmetin sunulması için hesaplanan zorunlu süre bölünmek suretiyle birden fazla kişi görevlendirilemez.

  (3) Sözleşme ve görevlendirme belgeleri üç nüsha halinde ve Yönetmelikteki eklerine uygun olarak aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde düzenlenir.

  a) OSGB ile işveren arasında Ek-3’teki örneğine uygun sözleşme düzenlenir ve nüshalardan biri işveren tarafından, biri OSGB tarafından saklanır. Son nüsha beş işgünü içinde işveren veya OSGB tarafından Genel Müdürlüğe bildirilir. OSGB, sözleşme yaptığı işyerine hizmet verecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini, bu konuda ayrıca bilgilendirir.

  b) İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi ile Ek-4a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-4b, diğer sağlık personeli ile Ek-4c’deki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha işveren tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  c) Kamuya ait işyerlerinde 657 sayılı Kanuna tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (4) İşverenin, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı veya diğer sağlık personeli görevini kendisinin üstlenmesi durumunda, işveren tarafından Ek-6’daki örneğine uygun çalışma taahhütnamesi iki nüsha halinde düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (5) Gerekli şartları taşıması halinde, İSG-KATİP üzerinden bildirilen sözleşme veya görevlendirme belgeleri üç işgünü içinde, yazılı olarak bildirilenler ise 15 işgünü içinde Genel Müdürlükçe onaylanır ve durum ilgili taraflara bildirilir.

  (6) Sözleşme veya görevlendirilmeleri Genel Müdürlükçe onaylanmayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki görevlerine başlatılamaz ve yetkilerini kullanamazlar.

  (7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

  (8) Bu maddede belirtilen sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde, çalışanlar arasından işyerinde görevlendirme yapılmış olması halinde işveren; işyeri dışından hizmet alınmış olması halinde OSGB tarafından durum beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (9) İSGB ve OSGB’lerde görevlendirme zorunluluğu bulunanların görevlerinden ayrılması durumunda yerine 30 gün içerisinde aranan niteliklere sahip personel görevlendirilir ve Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (10) Bu maddede belirtilen sözleşme ve görevlendirme belgeleri ile bu belgelere ilişkin fesih işlemlerinin tamamı veya bir kısmı İSG-KATİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirilebilir. Bu konuda düzenleme yapmaya Genel Müdürlük yetkilidir.
 6. buket kani İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  114557
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba ben bireysel çalışan bir isg uzmanıyım ama yenıyım sektorde ve bu sözleşme olayını pek anlamıs degılım isg katipten yapıoyruz sözleşme evet ama ücret filan yazmıo orda... ben bı fırma ıle anlastım 1 ay oldu ama daha snra sıkıntı cıkardılar bnde 1 aylık ucretı verın fesh edelım dedım kabul edecekler ama paramı yatırmadan ya da almadan nasıl olacak bu fesh işlemleri yani isg katip uzerınden ??? onlar fesh etse onaylasam bende tmm mı ? ama ya parayı yatırmazlarsa ??? o zmn yasal hak talep edebılıyormuyum ??? bilgisi olan arkadaslar yardımınızı beklıyorum...

  Ayrıca yazılı sözleşme yapılmalımıdırır ayrıyeten yapılmalı ıse bunun turu ne olmalı?? belırsız surelı sozlesme mı???
  @Erkan Dündar
 7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  isg katip olayı normal bahsettiğimiz sözleşmeden farklı bir olay sayın @buket kani . Siz maaş ,yan haklar vb. taleplerinizi yine belirsiz ya da belirli süreli sözleşmeler ile aranızda imzalaya bilirsiniz. forumda OSGB de çalışan arkadaşlar var onlardan sözleşme örneği talep ederseniz daha iyi olur. İSG katip tamamen bakanlık nezdinde sizin o firmanın yasal uzmanı olduğunuzu gösterir bir işlemdir.
 8. haydsert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2014 ---
  iş yeri ile imzalayacağımız sözleşmenin 1 nüs.bizde 1.nüs.işverende 1.nüs.ise genel müdürlüğüğe yollanmalı mı?ayrıca ısg katip üzerinden de sözleşme yapacağız
  yani her ikisidemi onaylatılmalı?
  bu işlem müdürlük tarafından ne kadar sürede gerçekleştiriliyor,yani onay mı gerekiyor bildirmek yeterli mi?
  bende çalıştığım iş yerinde iş güvenliği uzmanlığı yapmaya başlayacağım da bu konularda kafam çok karışık
 9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işlem hemen gerçekleşiyor.önce iş yeriniz isg katipe girip sizin sözleşmeyi sisteme yüklüyor.sonra sizde kendiniz isg katipten sistemden sözleşmeyi onaylıyorsunuz.sözleşmenin bir nüshası sizde bir nüshası işverende kalıyo.karşılıklı imzalandıktan sonra tabi.bir nüshasını müdürlüğe göndermeye gerek yokmuş ben ankarayı arayıp sordum.
 10. haydsert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  teşekkür ederim yanıtınız için ama benim iş yerimde tüm bu işlemleri ben yapıyorum ısg katibe nasıl yükleyeceğim sözleşmeyi şirket adına ?
 11. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sizin iş yeri hekiminiz var mı.işyeri olarak önce isg katibe girip sözleşme kısmına girip sözleşme yapacağınız kişinin bilgilerini giriyorsunuz. sonra siz isg uzmanı olarak i,sg katibe girip sözlşmeyi onaylıyorsunuz.