1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığı soruları çalındı mı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma Bakanlığı'nın 21 Aralık'ta yaptığı 'iş güvenliği uzmanlığı' sınavı için şok iddia. Bir dershane zincirinin sınavda sorulacak soruları önceden alarak kendi personeline dağıttığı öne sürülüyor

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce 21 Aralık 2013'te İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı gerçekleştirilmiş ve A, B, C kategorilerinde 5 ayrı ilde yapılan sınava yaklaşık 105 bin kişi katılmıştı. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan soruların bir dershane zinciri tarafından kendi personeline dağıtıldığı iddia edildi. Sözkonusu dershane zincirinin dershanelerin kapatılmasının gündemde olduğu bugünlerde açıkta kalması muhtemel personelinin mağduriyetini bu şekilde önlemeye çalıştığı ileri sürüldü. Soruların, sınavın uygulamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sınavın yapıldığı illerdeki personelince mi yoksa soruları hazırlayan birimlerce mi sızdırıldığı konusu araştırılıyor.

  'DOYGUN MAAŞ' İMKANI

  80 bini aşkın kişinin girdiği İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlık sınavında adaylar A, B ve C kadroları için yarıştı. MEB personelince İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinde gerçekleştirilen sınavlar sonucu başarı düzeyine göre belirlenecek 7 bin 500 aday, kamu personeli olarak istihdam edilecek. A, B ve C olarak risk gruplandırılması yapılan işyerlerinde görev alacak uzmanlar, bu sınavdan sonra edinecekleri belge doğrultusunda çalışabilecek. Çalışma hayatını denetleyen müfettişler, mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları, teknik öğretmenler, Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik-kimya-biyoloji bölümleri mezunları ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olanlar arasından seçiliyor. C sınıfı uzmanların 2-3 bin TL, B sınıfı uzmanların 3-7 bin TL, A sınıfı uzmanların ise 7-15 bin TL arasında maaş aldıkları belirtiliyor. Dönüşümü planlanan dershanelerde çalışan öğretmenleri yüksek maaşlı kadrolara yerleştirmek için sınav sorularını kimlerin sızdırdığı yetkililerce inceleniyor.

  C SINIFI'NA YOĞUN İLGİ

  21 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilen sınava toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle iş yeri hekimliğinde gerçekleşti. Birinci gruptaki İşyeri Hekimliği branşında 6 bin 843 kişi sınava girerken, C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına ise 57 bin 560 kişinin katıldığı öğrenildi. B sınıfına 6 bin 112, A sınıfına ise 9 bin 568 kişinin girdiği kaydedildi.

  Kaynak: memurlar.net yeni şafaktan aktarmış

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   39,2 KB
   Görüntüleme:
   9.473
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Faydalı olması açısından yeniden konu başlığı altında paylaşılmıştır

 3. engin köksal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  64046
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eğer haber doğruysa malum dersane zinciri sınav sorularını çalmış sa eğer, biz kursiyer olarak İSG dersanelerine başvurduğumuz zaman TC. kimlik numarasından tut, okuduğumuz bölüme kadar dersane aracılığı ile ÇSGB ,ye sunuldu. ve kursiyerlerin bilgileri ve hangi dersaneye gittikğimizde belli ,malum emek verdiğimiz ve strese girdiğimiz sınavın iptali yerine bu dersane zincirine giden kursiyerlerin sınavı İPTALLL edilsin,
  saygılar...
 4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  zincire gitmemişler arkadaşlar.
  bunlar dershanelerde öğretmenlik yapan bölüm mezunları.
  dershaneler kapanacak açıkta kalacaklar diye dershane sahipleri bu öğretmenlere soruları dağıtmış. gidin sınava girin yüksek maaşlı işiniz olsun bizim başımıza dert olmayın gibisinden...
  daha sınav olmadan önce sınavdaki soruların birinin aynısını bir forumdan okumuştu bana arkadaşım.
  sınav sorusu olduğunu bilmiyorduk, biri sormuş öle ortaya.
  soru da hani şu argon tankıyla doğal gaz borusu mu ne , uzaklık sorusu idi.
  sınavda görünce şaşırdım.

  belliydi zaten ama iptal olmasın yaa bir daha mı aynı stress
 5. isa kurt Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uydurma habere benziyor bence, iddiaları Savcı araştırıp çıkarırsa iyi olur ancak iddia eden de neye dayanarak bunu söylediğini açıklasaydı belki iyi bir iddia olabilirdi..
 6. sina76 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu haber tamamen yalan asparagas bir haber tutarsızlıklarla dolu ... Sertifika sahibi olanlara devlette kadro verilecekmiş KPS gibi bir sınavları ne olacak?
  B ve C 1500 kişi imiş buda yalan 18 ağustosla en son C alanın numarası 35000 civarı oturduğu yerden yenişafak yazı işlerinin halt yemesi...
 7. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Antalya
  Sertifika Numarası:
  38443
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KAMU-05070785451
  yok yok çalınmamıştır canıııııım inanmam:eek:
 8. alifizik10 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  inşallah çalınmamıştır aynı sitresi bir saha şahsen yaşamak istemem kaldıramam. varsa da kanuni haklarımız neyse sonuna kadar gitmeliyiz.ama kanun var mı ki diye vicdanımdan bir ses geldi.
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  O soruları verenin de, alanın da, kullananın da Allah belasını versin. Bu nasıl bir zihniyet yav. Bu hırsız zihniyetle bu insanların kime faydası olabilir ? Allah bu devletin yardımcısı olsun.
 10. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :))) "Allah belasını versin" son dönemin hit yapan sözüü. :))) versinnnn.
 11. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Tabi sen sertifikayı almışın gülerek yorum yapıyon. Yapp :)
 12. Eğer haber doğruysa ve sınavı iptal etmeye kalkışırlarsa, biz İSGFORUM.NET AİLESİ olarak bu haksızlığa izin vermeyelim, ne gerekiyorsa yapalım. Bulsunlar, soruşturma açsınlar soruları çalıp, dağıtan kişilere... Emeği ile sınavı kazanacak olan bizlerin hakkına girmesinler...
 13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Rahat olun işinize bakın, bu tür söylentilere inanmayın eski dönemlerimizden kalma kişilerin yaydığı söylentidir.
 14. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Yazık! insanların emeklerine, çalışmalarına ve paralarına. Nasıl bir hale dönüştük biz. Dürüstlük mumla aranır olmuş. Ayakkabı kutularında paralar çıkmakta. Daha neler neler.
 15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  isggm açıklama yapmış iptal edilmeyecek diye
 16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Nerde bu açıklama? isggm ve meb internet sitelerinde bir açıklama yok.
 17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  televizyondan izleyen arkadaşlarım haber verdi
 18. Ali Ekber İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yeni şafak yazmışsa malum günümüz çekişmeleri ortada bir tarafa pislik atmak için uydurmuştur, sabah akşam yalan pompalıyolar millete.
  böyle bir durum olsaydı hükümet ortalığı birbirine katardı. merak etmeyin bir halt olmaz. böyle birşeyin olduğunada inanmıyorum.
 19. rvydayd İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Şehir efsaneleri her sınavda olduğu gibi burda da gün yüzüne mi çıkmış ne:D
 20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  kedidir kediiiiiiiiiii