1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığı soruları çalındı mı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    itimatsızlıktan sormadım..sizi de takip ediyordum herzaman doğrularınızın şahitliğinde paylaşımlarda bulundunuz ..bunu bildiğim için direk inandım bildiği vardır dedim içimden ve resmiyeti rafa kaldırmakta fayda var..(bugün bakanlığa güvenme ama resmiyete lazım oldumu oradan esintiler yap)
  2. Toplantıdan gelen haberler arasında İPTAL soru olmadığı,23 ŞUBAT sınavının sadece yükseltme sınavı olacağı da yer alıyor
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    İptal sorudan bahsetmediler ancak 23 şubat sınavının sınıf yükseltme sınavı olacağını Kasım bey ifade etti.
  4. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    iptal sorular çok tartışıldı ya hani 5 gelir 6 gelir dünyanın en kolay sınavından 63 aldım umutluyum iptallere gibi:)..ondan komik geldi hiç olmayacak denilince
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İptal soru olmamasını komik bulmuş olabilir :)
  6. olur olmaz komik anlamsız vb değerlendirme yapmak yerine mesaj ile sorulması daha doğrudur diye düşünüyorum.ben toplantıya katılan arkadaşların söylediğini paylaşıyorum.Komik olan bişey de olduğunu zannetmiyorum bu mesajda,en azından ben komiklik olsun diye yazmadım
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ama komik geldi dayanamadım nabim ben
  8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    “6331 Sayılı Kanun çıkarıldıktan sonra, geçiş zamanındaki uygulama kısa tutuldu. Bunun neticesinde A sınıfı ve B sınıfı uzman sayısı çok az olduğundan, uygulanabilirliği düşük kalıyor. Gaziantep’te bildirge veren iş yeri sayısı 29 bin civarında. Bunun yüzde 50’sini C sınıfı kabul etsek bile, 14 bin 500 iş güvenliği uzmanına ve 14 bin 500 işyeri hekimine ihtiyaç var. Bunların altından şu anda bizim kalkma imkanımız yok, çünkü uzman bulamıyoruz. Devlet ve özel eğitim kurumlarının açtığı kurslarda uzman yetiştirilmektedir, kurslarda eğitim alanlar ancak 6 ayda bir sınava giriyorlar. İş güvenliği uzmanı sınavı her ay yapılmalıdır.’’

Gaziantep sanayi odası başkanının açıklaması. Adam konuyu zerre kadar anlamamış ama sanayi odası başkanı.
  9. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    neden..doğruyu ifade etmiyor mu..antepte 14 bin uzman yoktur
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Doğru yoktur, peki gerekli midir? her işyerinde tam zamanlı bir uzman mı çalışması gerek? 1 çalışan olan bir işyerinde tam zamanlı bir uzman? Her ay sınav yapılsın demiş :):)
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    mantığı kaymış..tehlikeliden itibaren 1,2,3 50 nin altındaki işyerlerine uzmanlar hizmet verecek..14 bin işyeri tam zamanlı çalışma koşullarında olmadığını varsayarsak; 1 uzman 10 işyerine baksa..1500 uzman antebe yeter..
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    deniz bey..pratik olarak da çıkıyor..bakanlığın açıklaması 120 bin uzmana ihtiyaç olduğuydu..antebe 1500 uzman dedik yaklaşık ortalamadan 80 vilayet için 1500 den 120 bine denk geliyor..tabi bu hakkaride 200 kişi iken istanbul için 4500 rize için 500 olur 1500 e dengelenir
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Daha uzmanlar bile anlamamışken yapacak bişey yok!
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Toplantıda Bakanlık yetkilileri 2014 yılının yeni İSG kanunu açısından "rehberlik yılı" olacağını da ifade ettiler.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Biz buna kendi aramızda ''deneme, yanılma yılı '' diyebilir miyiz? :D
  16. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Kanunun işverenler tarafından anlaşılması yılı diyelim.
  17. Serhat Güngör İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42709
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    odtü
    Bence Erkan Bey çok doğru söylemiş hatta sınavsız A;B sınıf sertifika alanların sertifikalarının iptali için hakkımızı aramalıyız .Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum.Saygılarımla
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar fazla mesai ile 217 saat çalışma süresi çıkıyor

""""eğer kısmi süreli sözleşmelerle kaba hesap yaparsak
    217 saat * 60 dk / 6 dk AZ TEHLİKELİ = 2170 çalışan
    217 saat * 60 dk / 8 dk TEHLİKELİ = 1627 çalışan
    217 saat * 60 dk / 12 dk ÇOK TEHLİKELİ = 1085 çalışan............. yapar
    """"zaten ta zamanlı uzman demek
    AZ TEHLİKELİ = 2000 çalışan
    TEHLİKELİ = 1500 çalışan
    ÇOK TEHLİKELİ = 1000 çalışan....................zaten bilinen değer

Gaziantep te 29bin işyeri var ise bunun 29binide 2000 çalışanlı mı değil 1 çalışan da var 5 çalışan da var dolayısıyla
    Gaziantep teki 29bin işyerinden.........................
    """""500 işyeri ve her işyeri ort 100 çalışan desek buda 50bin çalışan demektir ve bu çalışanlardan tehlike sınıfına göre
    5bini ÇOK TEHLİKELİ = 5 tane A sınıfı uzman
    15bini TEHLİKELİ = 15 tane B sınıfı uzman
    30bini AZ TEHLİKELİ = 30 tane C sınıfı uzman eder
    """""geriye kalan ort. 28500 işyeri ve her işyeri için ort 5 çalışan desek buda 142500 çalışan demektir ve bu çalışanlardan tehlike sınıfına göre
    5bini ÇOK TEHLİKELİ = 5 tane A sınıfı uzman
    75bini TEHLİKELİ = 50 tane B sınıfı uzman
    62500 AZ TEHLİKELİ = 32 tane C sınıfı uzman eder
    """""toplam olarak
    10 tane A sınıfı + 65 tane B sınıfı + 62 tane C sınıfı uzman demektir....yada
    75 tane B sınıfı + 62 tane C sınıfı uzman demektir....yada
    10 tane A sınıfı + 127 tane C sınıfı uzman demektir....yada

yeter yahu onu da siz hesaplayın artık beynim durdu:cool:

yani şuraya gelmek istiyorum 14500 uzman sayısı azcık abartılmış çok değil ama azıcık
  19. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sınav dönemine özel bir durum değil arkadaşlar. Daha önce de sınav öncesi çalışma kampı adı altında sınavda çıkan soruların veya benzerlerinin bu kamplara katılanlara verildiğini çok kişiden duymuştum.

Yıllardır neredeyse her sınavda bu tür şaibeleri duymaktan alıştık bunlara. Dikkat ettiyseniz hep bu tür sınav skandalları başta manşet oluyor, bazılarına soruşturma açılıyor ama adam akıllı bir sonuca varmış ve sonra halka açıklanmış bir soruşturma hatırlamıyorum :((

Maalesef ülkemizde ADALET sadece bir bayan ismi şu anda..