1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığı ve düşün'dürdükleri -anektod olacak bir anı

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Devrim Alkaya
    Mühendislik mail gruplarında dolaşan bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Danışmanlık, eğitim vermek, sorumluluk almak. Size sadece şunu söyleyebilirim. Mesleğiniz ve imzanız kıymetlidir. Değerini biliniz. Sorumluluklarınız biliniz.

Dr. Devrim Alkaya
    PAÜ Müh. Fak.
    İnş. Müh. Böl.

Değerli Meslektaşlarım,

Bundan bir hafta kadar önce yeni açılan bir OSGB yi ziyaret etmiştim Mersin'de. Jeoloji mühendisi genç bir bayan arkadaş, C sınıfı sertifika almış ve OSGB'de çok düşük bir ücretle çalışmaya başlamış.Biraz sohbet ettim.Belli ki kendisini bekleyen risklerin ve sorumluluğunun tam olarak farkında değil, olayı basit bir danışmanlık olayı olarak görüyordu. 4 tane firmaya her birine haftada 1 gün uğramak suretiyle dışarıdan iş güvenliği hizmeti veriyormuş.Ben ona sorumluluklarının ağırlığını ve ölümlü bir kazada başına gelebilecekleri anlatmış ve bunun için yapması gerekenler hakkında bilgi vermiştim biraz.Dün o bayan iş güvenliği uzmanı beni aradı telefonda ağlıyordu.Sorumlu olduğu firmalardan bir tanesinde ölümlü bir kaza olmuş ve savcılığa çağrılmış.Ne yapayım diyordu? Benim ona söylediğim şeylerin hiçbirisini yapmamış, taşeron işçilere sahaya girmeden önce işe giriş eğitimlerini (safety induction)vermemiş.Ölen de sahada çalışan bir taşeron firma işçisiymiş.Noter onaylı deftere de yazmamış riskleri...Şimdi bu uzman arkadaşımız genç yaşta hapse girebilir.Çok üzücü bir durum. Benim de anlatmak istediğim buydu.Yazık..
    Böyle olmamalıydı bu işler.

Saygılarımla,

Kemal KARAYILAN
    kaynak
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Sebile Cömert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    benim şahsi fikrim biz eğitim almasını ve vermesini beceremiyoruz bilgileri veriyoruz evet ama onun pratiğini uygulamasını yaptırmıyoruz ,daha bu sektöre yabancı o kadar çok insan varki işin hangi ucundan nasıl tutulması gerektiğine karar veremeyen,sonuç olarak daha konuyu kavrayamadan başınıza bir olay geliyor sonrada ayıkla pirincin taşını,o bayan arkadaşada geçmiş olsun diyorum
  4. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazık olmuş ama maalesef şu anda herkes iş güvenliği uzmanlığına ek gelir olarak bakıyor.memurlara 1200 tl ek gelir fırsatı diye haber çıkmıştı herkes çok iyi hatırlar.sorumluluk çok büyük.çok dikkatli olmak lazım...
  5. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  6. leyla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zannediliyor ki is guvenligi uzmani olunca is tamam.Yok oyle bisey.Sen bu guvenlik kulturunu benimseyip uygulamaya koymazsan,insan hayatina bir makineye verdigin degeri vermezsen ,ceza korkusundan degilde calisani korumak adina biseyler yapmazsan on tane is guvenligi uzmanin olsa kac yazar.Bu konu ulkemize bir on beden buyuk geldi ve biz paldir kuldur bu isi altyapisini olusturmadan yapmaya calisiyoruz.Umarim yasananlardan ders cikarilir da ayni hatalara dusulmez.Lutfen yaptigimiz isin bilincinde olalim.Hem calisanlarin hayatlarinin hemde kendi gelecegimizin kendi elimizde oldugunu unutmayalim....
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birileri bu işten rant sağlıcak belkide kaymağını yiyecek,bazılarımız gönlünü ruhunu verecek ve hakkaten uzmanlaşacak memleketin hatrı sayılır kişileri haline gelecek..çünkü işimiz çok güzel hem patronun mal varlığının güvenliğini hemde çalışanın mutlu ve huzurlu çalışması için mücadele veriyoruz ve çalışıyoruz..bir yandan da işimiz çok fena riskli sonunda kazalara karşı önlem almayan bundan dolayıda mahkeme kapılarında sürünebiliriz..
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey, yeni uzman olan arkadaşlar iş kasası olmaması için nelerin yapılması konusunda eğitim kurumlarında eğitim alıyorlar fakat iş kazası olduğunda neler olacağı, nelerle karşılaşılacağı konusunda bilgi sağibi olduklarından emin değilim. "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" kelimesinin neyi ifade ettiğini hakimin veya savcının karşısında öğrenmelerini hiç mi hiç kimseye tavsiye etmem. Kimseninde başına gelmesini istemem ancak günde kaç tane ölümlü kaza haber çıkıyor medyada. Bunları görünce iş güvenliği uzmanlarının elinde sihirli değnek yok. Birden bire kesilmeyecektir ölümlü iş kazaları. Buda demektir ki daha çok iş güvenliği uzmanı arkadaşın hakim karşısına çıkacağı sonuçunu doğuruyor. Önemli olan hakim karşısına çıkmak değil, görevini yapmamış olarak hakim karşısına çıkmak....