1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığı ve odaya kayıt zorunluluğu

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 24 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Merhaba Arkadaşlar,

Bazı odalar üyelerine mail atmaya başlamış. Odamıza kayılı olmadan İş Güvenliği Uzmanlığı yapılamaz diye. Hatta mailin içeriğinde tartışma konusu olabilecek bazı yanlış/eksiklikler mevcut.
    Örnek " 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş güvenliği uzmanı olabilecek mezunları yetiştiren fakültelerde iş sağlığı ve güvenliği zorunlu derslerdendir."
    Odaya kayıtlı olmadan İş Güvenliği Uzmanlığı yapılmamalı mı ? ya da odaya kayıtlı olmak ile oda ile hiç bir bağlantısı bulunmayan başka bir mesleği yapmak için odaların yeni aidat alma stratejisi mi ?
    Yorumlarınız bekliyorum...
  2. Mustafa Kızıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Saçmalık...
    Şu an mevcut odaların bile yaptırım güçleri ellerinden alındı, odaya kayıtlı olup olmamak arsında hiç bir fark yoktur.
    Kaldı ki oda kurulumu bakanlar kurulunun iznine tabidir, kimse kafasına göre oda kuramaz.
    Şu anda iş güvenliği profesyonelleriyle ilgili oda filan yoktur, gelen mesajlar aldatmaya yöneliktir.
  3. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Samet Kılıç mesajınızın yanlış olduğunu dile getirmek isterim.
    Meslek Odalarından ya da kendini meslek odası gösteren iletişim kanallarından tabi ki konuda belirtildiği şekilde mesajlar gelmesi doğru değil. Eğer bu bir yasal meslek örgütü tarafından yapılıyorsa tespit edilebilir ve gerekli yerlere şikayetlerde bulunulabilir. Ya da bu mesajlar sahte hesaplardan, numaralardan geliyorsa yine ilgili şikayet kanallarına başvuruda bulunulabilir.
    Ancak sizin direk hedef gösterme şeklinde isim vermeden de olsa odaların terör örgütüne yardım ettiğini dile getirmeniz çok yanlış. Üstelik bu forum yasal bir meslek olan iş güvenliği uzmanlığı alanında görev alan meslektaşlarımızın bilgi paylaşımında bulunduğu bir alan. Aramızda mühendis arkadaşlar var ve odalara kayıtlılar.(Bende bir mühendisim ve oda kaydım vardır.) Ayrıca hepimiz mesleğimiz icabı kanunlar hakkında fikir sahibiyiz. Belirtmek isterim ki mesajınız yasal olarak suçtur.

İlgili konu ile ilgili hiçbir mesaj almadım kayıtlı olduğum odadan, ancak alacak olursam emin olun ilgili yerlere şikayet ederim. Gönderilen mesajlar odamın terör örgütüne yardım ettiği sonucunu kesinlikle çıkarmaz aksi gerçekten ispat edilinceye kadar. Lütfen yasal odalar hakkında yorumlarda bulunurken etik çerçeveyi aşmayınız aksi takdirde hedef göstermeden dolayı siz şikayet alabilirsiniz.

Bu mesajımı lütfen ters bir tutumla yazdığımı düşünmeyin.Hem odaya kayıtlı bir mühendis olarak hem de bu forumun kuralları çerçevesinde sizi bilgilendirmek istedim.

İyi Çalışamalar.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi odaya üye olduğunuzu bilmiyorum, ama üstünüze alınmış olmanız da fazlasıyla manidar. Benimde daha önce üye olduğum odalar oldu. bazı kongrelerine katıldım ve bazı şeyleri gözlerimle gördüm. Ama burası bunları anlatılacağı yer değil. Sadece kastettiğim düşündüğün odaları facebook veya tweet yan hesaplarına bakın yorumları ve takipleri birazcık analiz edin.
  5. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    İşte bu yorumunuzla da bana ithamda bulunuyor beni hedef gösteriyorsunuz. Gözünüzle gördüğünüz şeyleri açıkça ortaya koyamayacaksanız burada üstü örtülü şekilde hedef göstererek söylemeniz hiç doğru değil beyefendi. Bununla ilgili şikayet hakkım olduğunu bir kez daha size iletirim. Bu bir tehdit değil oda üyesi bir mühendisin yasal yolları kullanacağının beyanıdır. Lütfen üslubunuza dikkat edin. Oda savunuculuğu yapmıyorum ayrıca odama ait tüm şikayetleri açık toplantılarda rahatça dile getirebiliyorum. Konu odaların attığı yanlış mesajlar iken sizin bunu siyaset yaparcasına taraflı şekilde hedefleştirmeniz bir mühendis olarak beni rahatsız etti. Gocunmam gereken hiçbir durum yok ortada.

Sizin diliniz konuşma biçiminizde bir partinin, bir örgütün, bir topluluğun diline çok yakın; taraftarı mısınız diye ithamda bulunsam ne kadar hoşunuza giderdi acaba?

Ama isterseniz uygun bir iletişim dili ile odalara ulaşabilir, herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadıklarını,destek verip vermediklerini sorabilirsiniz. Vatandaş olarak bu temel hakkınızdır zaten. Bunu çirkin bir ithamla burada dile getirmek ahlak ve etik kurallarına, mesleğimizin davranış biçimine terstir.

Açıkça odalar hakkında fikriniz varsa bunu da bu bölümde değil siyaset politika bölümünde paylaşın lütfen. Burada yazmanız gereken tek şey arayıp odalara soralım neden böyle bir mesaj geliyor ya da bimer e şikayet edelim olmalıydı.

Lütfen bir hedef gösterme mesajı daha yazmayın aksi takdirde sadece forum yöneticisine değil başka yerlere de şikayet edeceğim.

İyi Çalışmalar
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben kimseyi hedef göstermiyorum, siz kendinizi hedefe koyuyorsunuz. Ayrıca yazdığım mesajlar siyasi değildir. Ha terör örgütleri sizce siyasi bir oluşumsa o ayrı...

Ayrıca; istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz. her vatandaş gibi sizin de hoşunuza gitmeyen şeylere itiraz etme hakkınız var.
  7. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    para tuzağı, herhangi bir artı üyelerine katmadan kimin elinde kalacak bu rant onun telaşındalar demek ki.
    küçük beyinlerin küçük düşünceleri
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Samet bey
    burası siyasi dini yada farklı bir mantığa topluluğa kişiliğe hizmet eden bir forum değil
    eminim ki, bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz
    amacımız İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
    lütfen paylaşımlarımıza dikkat edelim
  9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Burada yazanlardan hangisi siyasi, terör örgütü mü? odalar mı?
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TMMOB üyesi ve bağlı odasının bir yönetim kurulu üyesi olarak @Samet Kılıç 'ı şiddetle kınıyorum ve derhal özür dilemeye davet ediyorum.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    o dediğiniz bazı odalara ödenen paralar, terör örgütüne gidiyor demek ki,

böyle bir paylaşım yaparak kimleri yada hangi kurum ve kuruluşları zan altında bıraktığınıza
    ve
    hala böyle bir paylaşımın arkasında durduğunuza göre,
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yapılan Talihsiz konuşma ve açıklamalar neticesinde ve de tarafımıza yazılı olarak yapılan şikayetler nedeniyle Sayın @Samet Kılıç arkadaşımız gerekli uyarı yapılmıştır.Forum kuralları çerçevesinde saygı ve sevgi unsurları ön planda sadece derdi iş güvenliği olan herkes paylaşımlarına devam edebilir.Siteyi zan altında tutacak iş güvenliği politikası ve hizmetine zarar verecek davranış ve üslup'tan lütfen kaçınalım.Meseleleri konuşurken fazla dağıtmadan,kırmadan,dökmeden,zarar vermden,arkadaşlarımızı rencide etmeden,sorulan sorulara yada tartışmaya açılan konulara öğretici,eğitici ve profesyonelce cevaplar vermek şiarımız olsun.Kendimizden ve üyelerimizden beklentimiz bu yönde.Şimdiden hakkınızı helal edin.Haddim olmadan düşüncelerimi paylaşmak istedim.Herkese şimdiden iyi forumlar...
  13. semih targaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Valla ben İnşaat Mühendisleri Odasına her yıl yaklaşık 1200 tl. haraç gibi para baydığımı bilirim. Bana, mühendislik mesleğine faydaları zaten yok. En azından bari, benden şu haraç gibi olan parayı almasalardı.