1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığı ve yasal gerekliliği hakkında

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakanlıkça yetkilendirilmiş İş Güvenliği Uzmanları, İşyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini İSGKATİP üzerinden Resmi atamalar yapmak suretiyle hizmet vermekte ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; 6. Madde a bendi hükümlerine göre; Yasal olarak işyeri bünyesinde İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirmesi yasal olarak zorunlu tutulmuştur.Yasa Gereği MADDE 6 - İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ,26/1-b ,İş Güvenliği Uzmanı bulundurmayan işyerlerine ise 6/1-a İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmamanın cezası olarak ta 6.167 Türk Lirası/her ay(Aykırılığın devamı halinde) para cezası uygulanacaktır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; 6. Madde a bendi;

‘‘(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.

Ayrıca;
    4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    50 ve 50’den çok çalışanı olan Az Tehlikeli işyerleri için Kanunun yayınlandığı Tatih itibari ile,
    50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,Genel olarak Az Tehlikeli,Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Tüm özel ve kamu sektörü İşverenleri işyerleri Bünyesinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurmakla yükümlü tutulmuştur.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
    MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
    b) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Diğer işyerlerinden;
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.

İş Güvenliği Uzmanlarının görevleri:
    Rehberlik ve Danışmanlık;
    Risk değerlendirmesi
    İş Güvenliği gözetimi ve Denetimi
    Acil Durum Faaliyetleri ve Çalışmalarının Hazırlanması
    Eğitim, bilgilendirme ve kayıt
    İlgili birimlerle işbirliği
    Yıllık Çalışma ve Eğitim Planlarının Hazırlanması
    Çalışan Temsilcisi Seçimi ve Eğitimleri
    İşyeri Ortam Ölçümleri ve Periyodik Test,Kontrollerin Belirlenmesi,Takibi
    Noter Tasdikli İSG Tespit ve Öneri Defterinin Yazılması
  2. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar ,

az tehlikeli sınıftaki bir iş yerinin şuanda İSG açısından yasal zorunlulukları var mı?
    ya da 2016 itibariyle başlayacak olan yasal zorunluluklar nelerdir?
    yardımınız için teşekkürler.
  3. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 az ise isg profesyonellerini görevlendirme zorunluluğu hariç (1/7/2016' ya kadar) 6331 ve ona bağlı/ilişkili tüm mevzuattan sorumlusunuz.
  4. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

İş Güvenliği Uzmanlarının görevleri

1-Rehberlik ve Danışmanlık yapmak
    2-Risk değerlendirmesi çalışmalarına katılmak (risk değerlendirmesinden tek başına sorumlu değildir.)
    3- İş Güvenliği gözetimi çalışma ortamının gözetimi ve periyodik kontrollerin ve acil durum planlarının, tatbikatların uygulanmasını izlemek ve kontrol etmek.
    4- Acil Durum Faaliyetleri ve Çalışmalarının Hazırlanmasına katkıda bulunmak (tek başına acil durumlardan sorumlu değildir.)
    5-Eğitim, bilgilendirme ve kayıtların oluşturulması için işverene teklif götürmek. Onayına sunmak. (eğitim vermek veya verilmesini sağlamak gibi bir görevi yoktur.) bilgilendirme faaliyetlerini düzenlemek. onaya sunmak.
    6- İlgili birimlerle işbirliği
    7-Yıllık Çalışma ve Eğitim Planlarının Hazırlanması (işyeri hekimi ile birlikte)
    8-İş güvenliği talimatlarını hazırlamak. Uygulanmasını kontrol etmek.
    9-Çalışan Temsilcisi Seçimi ve Eğitimleri (bundan isg uzmanı sorumlu değildir. sadece işverene önerebilir.)
    10-İşyeri Ortam Ölçümleri ve Periyodik Test,Kontrollerin Belirlenmesi
    Noter Tasdikli İSG Tespit ve Öneri Defterinin Yazılması

Genel olarak yetki kısmına da baktığımızda iş güvenliği uzmanı hiç bir şeyden tek başına sorumlu değildir. İşyerindeki organizasyonun bir parçasıdır. İş güvenliği uzmanı getirdiği öneriye kadar sorumludur. sonrasında ise Sorumlu işveren ve vekilidir. Onayda yetkide parada ondadır. Bizler her görevi üstlendiğimiz için sorumluluk bizde gözükmekte işçisinden tutunda şefine , müdürne ve bilirkişisine kadar sorumluluk sanki bizlerdeymiş gibi tek yetkili bizmişiz gibi anlatılmakta ve bu durum iş kazası sonucu yargılanmamazı etkilemektedir. Kendimizi açık hedef olarak göstermekten vazgeçmeliyiz arkadaşlar.
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru dedinizde iş birazda vicdan işi arkadaş. Sen bir firmada tam zamanlı çalışıyorsun diyelim. Firma ödüyor maaşını dimi. Patron İSG konusunda yardımcı olmaya çalışıyor sana, destekliyor seni ama ciddi finans durumlarında oturup düşünüyor, yok olmaz diyor. İşçi orda perişan, patron iyi ancak parası yok şuan yapamıyor. Sen kalk tespit ve öneriye yaz imzalat sorumluluk bende gitti de. Evet işini doğru yapıyorsun senin işin bitiyor orada işverene sorumluluk düşüyor. Ancak çalışan orada mağdur, nasıl elin kolun bağlı olacak. Valla ben şu dediğinizi gibi oldum, tüm olay bendeymiş gibi lanse ettirdim. Artık değişmesi zor çünkü mecburdum. Hem işverenden para al, hem ona göre davran hem işçiye göre inanın güç. Oysaki devlet verse paramı beni devlet atasa böyle mi olur. Denetime gelen müfettişlerden nasıl korkuyorlar, nasıl her dediklerini ceza yazmasınlar diye yapıyorlar bizimde öyle olmamız gerekir. İSG UZMANI geldi dediklerinde korkulacak/organizasyon olarak çalışılacak/önerileri dikkate alınacak bir algının oluşması gerekir.
    Haksız mıyım?
  6. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir işi yapmak ayrı şey işin tek sorumlusuymuş gibi gösterilmek veya bunu kabullenmek ayrı şey. Artık bir fabrika müdürü bile bu şekilde bir sorumluğu kabul etmiyor fakat işini yapmaya da devam ediyor. Tabiki zorlayacağız görevimizden fazlasını tabiki yapacağız. Risk değerlendirmesi ekibi yok diye risk değerlendirmesi yapmayacak halimiz yok. Ama söylemek istediğim. Diğer sorumlularıda dürtmek. Bu işin organizasyonel olduğunu göstermek. Doğru yolu göstermek. Parayı bunun için alıyosunuz ve bir işyerinde çalışan herkes para alıyor. Parayı işinizi yapmak için alıyorsunuz patronun ve sağ sol kollarının cezasını üstlenmek için değil. Tabiki işçiler mağdur olmasın. Bizim görevimiz mağdur olan varsa bunu iletmek. Mağduriyetlerinin düzeltilmesi için yönetime teklif vermek hatta elimizdeki geçerli sebeplerle yönetime baskı yapmak. Sürekli gündemde tutmak. Ayrıldığımız nokta iş yapıp yapmamak noktası değil. İşçiler mağdur oluyor diye tüm olay kendinizde bitiyormuş gibi gösterirseniz bugün mağdur olan işçiler yarın sizi mağdur ederler.
  7. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
    Nilay hanım size kısmen katılıyorum. Dediğiniz şekilde iş veren elinden geldiğince bize yardımcı olmaya çalışıyorsa bizde elimizden geleni fazlası ile yapmamız gerekiyor ki öyle projelerde yapıyoruz. Ancak piyasa da o kadar sıkıntılı iş veren var ki hem cebinden kuruş çıkmayacak hem iş durmayacak hemde tüm yükümlülük biz uzmanlarda olacak. Bu tarz iş yerleri içinde yapmamız gereken İbrahim bey'in dediği gibi oluyor. Tamamen iş verenlerin tutumuna göre hareket etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet size katılıyorum. Konuları gündemde tutma, işverene sürekli baskı yapma gibi konularda herşeyi yapıyorum. Bazen öyle bir durum alıyor ki bu olay İK'nın yapacağı işe bile karışıyorum (bu durum İK 'nın canını sıksa da), ya da bölüm müdürlerinin canını sıkıyorum git başımdam dedikleri bile oluyor. Tüm olay bendeymiş gibi lanse ettirdim ancak bu işveren tarafından değiş işçi tarafından. İşçi şimdi benle alakalı olmayan sıkıntısını bile gelip bana söylüyor ben çözebilecekmişim gibi. Benim gibi tam zamanlı uzmanların işi oldukça zor gerçekten, bir taraftan işverene göre davranıyorsun bir taraftan kanun var yaptırımlar var sonucunda mahkemelik daha oluyorsun, bir taraftanda mağdur işçi var, işçinin mağduriyetini giderdiğinde de bu sefer herşeyi ister oluyor bir ortası yok yani. İnanın ben bu konuda çok sıkıntı çekiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
  9. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Amin. Sizden farklı şeyler yaşamıyoruz. İyi niyet önemli bu işe ilk başladığımdaki düşüncelerim işçilerin hep ezildiği her zaman haklı oldukları yönündeydi. Ancak öyle olaylarla kaşılaşıyoruzki suistimal havada uçuyor. Mazlum gördüğünüz kişiler sizi zor duruma sokabiliyorlar. Hatta başlarına bir şey gelse bir eksiklikleri olsa hemen sizi suçlamaktan geride kalmayabiliyorlar. Bunları ayırt edebilmemiz için olaya biraz uzaktan bakmamız. Yani objektif olabilmemiz. Değerlendirmelerimizi tarafsızca yapabilmemiz gerekiyor. Eğer işçi yada işveren tarafından birine meyil eder isek asıl sorun orada başlıyor. Başkasının görevi olupta üzerinize aldığınız her görev ise, sizi başka başka sıkıntılara götürebilir.