1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliğinde değişiklik yapılmış

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Alper Güler tarafından 15 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliğinde bazı maddelerde değişiklik yapılmış.

  http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160215.htm

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 1 - 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının" ibaresi "tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin" olarak değiştirilmiştir.

  MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  "(7) Bu Yönetmelik kapsamında yapılan sınavlarda başarılı olarak belgelendirilen kişilerden, vize tarihinden önce Bakanlığa başvuru yapmayanların yetki belgeleri vize işlemleri tamamlanıncaya kadar askıya alınır. Vize işlemleri için Bakanlığa başvuruda bulunan kişilerin, vize tarihinden itibaren 60 gün içerisinde vize işlemlerini tamamlaması gerekir."

  MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  "(16) Onaylanmış programın yüz yüze eğitimleri devam ederken eğitim saatleri içerisinde eğitim kurumunun kapalı olması durumunda; denetimin yapıldığı gün eğitim verilmediği, eğitim programına kayıtlı olan katılımcıların tam gün devamsızlık yaptığı kabul edilir ve ayrıca ilgili eğitim kurumuna ihtar puanı uygulanır."

  MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  "Vize işlemi yaptırmayan kişilerin belgelerinin durumu

  GEÇİCİ MADDE 8 - (1) Vize süresi dolan veya süresi 60 günden az kalan iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla 60 gün içerisinde vize işlemlerini tamamlatmak zorundadır. Aksi takdirde vize süresi dolan belgelerin geçerliliği vize işlemleri tamamlanıncaya kadar askıya alınır."

  MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan "EK 8 İş Güvenliği Uzmanları, Eğiticiler ve Sorumlu Müdürler İçin İhtar Tablosu" başlıklı tablonun 1 numaralı satırı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  15 Şubat 2016 PAZARTESİ
 2. Zeynep S. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Belgeler 5 yılda bir vize ettirilmek zorunda değil mi? Ayrıca sadece ücret mi ödemek zorundayız? Bu süre zarfında uzmanlık yapmayanlar için fark etmiyor değil mi?
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  yenileme eğitimi geçen sene 30 Nisan 2015 tarihinde yapılan değişiklikle mülga hale geldi. fakat daha sonra yapılan değişiklikle belgelerin 5 yılda bir vize edilmesi şartı getirildi. mevcut yönetmeliğe göre eğitim olmadan vize için başvuru yapılacak ve vize bedeli yatırılarak vize işlemi tamamlanmış olacak.

  onbinlerce uzman aynı tarihlerdeki sınavlara katılıp belge aldı. dolayısıyla vize tarihleri de aynı olacak. bir belgeyi basıp 2 yılda anca gönderebilen isggm acaba 60 günde onbinlerce kişinin vize işlemini nasıl yapacak?

  Vize işlemleri ve belgelendirme (Değişik başlık:RG-19/11/2015-29537)

  MADDE 20 – (1)(Değişik:RG-30/4/2015-29342) (Değişik cümle:RG-19/11/2015-29537) Bu Yönetmelik kapsamında yetkilendirilen kişi ve kurumlara ait yetki belgelerinin beş yılda bir vize ettirilmesi zorunludur. Belge almak veya vize işlemlerini yaptırmak isteyen (Ek ibare:RG-19/11/2015-29537) kişi ve kurumların;

  a) Bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uygunluk sağlamaları,

  b) Bakanlıkça belirlenen belge veya vize bedelini ödemeleri,

  gereklidir.

  ....

  (7) (Ek:RG:15/2/2016-29625) Bu Yönetmelik kapsamında yapılan sınavlarda başarılı olarak belgelendirilen kişilerden, vize tarihinden önce Bakanlığa başvuru yapmayanların yetki belgeleri vize işlemleri tamamlanıncaya kadar askıya alınır. Vize işlemleri için Bakanlığa başvuruda bulunan kişilerin, vize tarihinden itibaren 60 gün içerisinde vize işlemlerini tamamlaması gerekir.
 4. denizözgür İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34393
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  "Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir." şeklinde değiştiren hükmünün YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmiştir.
  Bence çok yerinde bir karar olmuş zaten saçmalıktı. Yönetmeliğin üst kısmında cler az tehlikeliye , bler az tehlikeli ve tehlikeliye , aler tüm sınıflara bakabilir alt kısmında da bu madde vardı o_O
 6. ilker senocak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  26103
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışan sayısı fazla ,çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için sıkıntı olacaktır. Neredeyse bütün uzmanlarının A sınıfı olması gerekecek. İSG hizmeti maliyeti artıcaktır. Hizmet kalitesi aynı oranda artıcakmıdır.? Sanmıyorum.
 7. Filiz Akygt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu yeni çıkmadı arkadaşlar şubat tarihli zaten yönetmeliği açarsanız görürsünüz. Yani değişen bişey yok. Çok tehlikeli sınıfta en az bir tane a sınıfı istiyor, yanına da sayıya göre c sınıfı uzman. Zaten böyle
 8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Zaten değişen o @Filiz Akygt artık bir tane A yanına C olmayacak en azından yasal çalışma süresini karşılamak için.
  Diyelim ki Çok tehlikeli sınıfta yer alan 550 çalışanı olan bir işyerimiz var.
  250 kişi (Tam zamanlı A sınıfı geçici süreliğine B sınıfı) + 250 kişi (Tam zamanlı A sınıfı geçici süreliğine B sınıfı) + 50 kişi (Kısmi süreli 33 saat A sınıfı geçici sürelğinei B sınıfı) olacak.
 9. İrem GÜL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  17603
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Danıştay'ın kararında açıkça yazıyor mu ?
 10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  danıştay kararını bizzat görmedim verilen linki tıkladığınızda açıkça yazıyor. Danıştay kararını bulan arkadaşlar paylaşırlarsa birebir kararı görmüş oluruz.
 11. ramazan güney şimşek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52010
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  250 A-B 250 A-B geri kalan 50 kişi ise C olabilir. değiştirilmedin yönetmelik öyle idi.. yeni yönetmeliğin danıştay tarafından durdurulması eski yönetmeliğin devam etmesi anlamına gelir..
 12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  doğru doğru tam zamanlı olanların zorunluluğu geri geldi. Teşekkürler düzeltme için
 13. Filiz Akygt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Danıştay ın henüz kesin bir karar vermisliği yok. Araştırdım bu konuyu biraz ve maden mühendisleri odasının açtığı dava sonucu bu maddeyle ilgili yürütme durdurulmuş. Yani dava devam ediyor. İptal olmayadabilir ilgili maddeler. Ama dava süresince yürütme durdurulmuştur ve aynen yukardaki örnekteki gibi olması gerekecektir. Danıştay ın kesin iptal kararı çıkıncaya kadar ki eğer çıkarsa, bu yürütmeyi durdurma kararının şu an için sahada uygulanacağını zannetmiyorum.
 14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  yönetmelik maddesinin yürütülmesinin durdurulması demek uygulanmaması demek deği mi zaten ?
 15. Filiz Akygt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayır aynı şey değil. İlgili maddenin iptal kararı çıkarsa yasal olarak artık o maddeyi uygulayamazsınız. Şu an yürütme durdurulmuş. İşveren daha dava devam ediyor dur bakalım bir sonuclansin da ona göre davranırım diyebilir. Dava sonucu maden mühendisleri odasının aleyhine de sonuçlanabilir. O zaman da yönetmelikteki ilgili maddenin yürütülmesinin durdurulması tamamen iptal olur. Aynen eski madde geçerli sayılır
 16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  tamam anlıyorum dediğinizi yürütmeyi durdurmak şu anda durdurulan yönetmeliği değil eski yönetmeliği baz alın demek değil mi sonuçta yani resmi olarak . Uygulamada gevşeklik her zaman yaşanıyor zaten
 17. Filiz Akygt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet aynen öyle
 18. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Danıştay kararını gönderebilecek olan var mı?
 19. unsal2003 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  " (5) Danıştay Onuncu Dairesinin 17/5/2016 tarihli ve Esas No:2016/1110 sayılı kararı ile 15/2/2016 tarih ve 29625 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1 inci maddesinin Yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. "

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Yönetmeliğin en alt kısmında dipnotlarda yazıyor.