1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığını osgb den ayırabilmek

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 22 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Merhaba,

Halihazırda ig uzmanlarının çalışma şeklini belirleyen mevcut yönetmelik anayasaya açıkca aykırı; sözleşme özgürlüğü, fırsat eşitliği, hiçbir zümreye ayrıcalık tanınamayacağı gibi..

Mesleğini serbet meslek erbabı olarak yapmak isteyen kişiler v.u.kanunun a göre uzmanlık isteyen bir mesleğe sahip olmalıdırlar.

Bir iş güvenliği uzmanına 1 saat hizmet vereceği işyeri için ya kısmi süreli sözleşme ya ya da osgb nin kölesi ol demek fırsat eşitsizliğidir. Nitekim osgb de çalışan bir uzman, mesleğini serbest olarak yapan bir ig uzmanından farklı bir işlem yapmamaktadır, serbest meslek erbapları sonuçta fatura karşılığında çalışan vergisini ödeyen kişilerdir. Gelinen raddede osgb ler yönetmelikle koruma altına alınmışken, kanun maddelerine aykırı olarak uzmanın nasıl çalışacağı şeklen kısıtlanmıştır, bugün bunun tek sebebi iş güvenliği uzmanlarının sözde haklarını savunan derneklerin oda kurmak istememesidir. Kurulacak oda ile serbest meslek erbaplsrı için faaliyet sınıfı kodu tanımlanacağı mecburidir. Zaten hiçbir yasa uzmanlık isteyen vasıflarda serbet çalışmak isteyen kişinin sözleşme özgürlüğümü özel kanunlarla kısıtlayamaz, dakika hesaplarıyla hizmetin verildiği bir iş kolunda uzmana, hekime ve diğer personele sigortalı çalışmanın dayatılması ve bu dayatma yapılırken osgb adı altındaki ayırıcı vasıfları olmayan (osgb genel şartları tamamen fiziki özellikten ibarettir) kurumlara fatura serbestliği avantajı anayasa ve vergi usul kanunu yönetmelik maddeleri çiğnerek verilmiştir.

Düne kadar osgb leri destekleyen ve 750 prim gününü danıştayda iptal ettiren a sınıfı eski müfettişler bugün kendi kazdıkları kuyuya düşmek üzeredirler.

Meslekte uzmanlaşma yerine prime dayalı yükselmenin ta kendisi kanun dışıdır,
    3 gün prim günü eksiği olan bir uzman yükselme sınavına giremez ve geçici madde ile sözde hakkını kaybeder. Neye göre 1500 gün? Tek bir dayanağı olmadan verilen bu hak saçmalıktan ibarettir. İnşaatlarda sıfır tecrübeli A sınıfı çalışanın iskele zıplayan işçiden farkı yoktur. Türkiyede açılacak nükleer tesislerde markette 10 sene çalışmış a sınıfı uzmanları görmek istemiyorsak kanunlarda bir şeyler değişmeli,

Sınıf ayrımı yerine meslek ayrımı yapılmadıkça yıllarınızı verdiğiniz lisans eğitimi 'hiç' yerine konulacaktır,

Yapılacak öncelikli şey osgb leri osb ye dönüştürüp onları örgütlenmesini tamamlamış hekimlere bırakmak olacaktır, böylelikle hiçbir şeye elini sürmek istemeyen hekim yerine meslek hastalıklarıyla mücadele etmek zorunda kalan ve mecburi bir kontrol denetim mekanizmasının içine sokulan işyeri hekimliği oluşacaktır, çsgb sağlık bakanlığından nasıl oluyor da eğitim yetkisine kadar her şeyi alıyor anlamış değilim.

İş güvenliği uzmanının sözleşme ve çalışma şekli özgürlüğü sağlanacaktır, bugün ya da yarın. Tek bir iş güvenliği uzmanı bile böyle bir durumda gidip osgb de çalışması engellenmeli. Bireysel uzman=bireysel sorumluluk

Bu basit hakkın güvenceyi alınmasıyla çok şey kökten değiştirecektir, her işveren nasıl bir mali müşavire bağlı olmak zorundayda bir iş güvenliği uzmanına bağlı olmalıdır.

Bu işi de çözerse yargı çözer zaten, öncelikli olarak serbest çalışma hakkının güvencesi verilmeli
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bunu kabul etmiyorum, çalışan sayısına işyerindeki meslek hastalığı risklerini bağlayamazsınız... !
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    :) Hocam kabul edin yahut etmeyin bu reel piyasanın bir gerçeği.

Doktorun bu yasaya dayalı bir çok sorumluluğu var hatta uzman ile doktorun sorumlulukları hemen hemen aynı diyebiliriz. Peki ölümlü iş kazası sonrası içeri giren iş yeri hekimi gördünüz mü hiç ? Açın iki yönetmeliği kıyaslayın.

Peki şu durumda doktorların uzmanların sırtından para kazanması size dokunmuyor mu bir uzman olarak? İşyeri hekimliğini muayenehanede akşama kadar oturup hasta gelirse bakarım mantalitesine çevirmediler mi? Daha meslek hastalığı tespit edildiğinde ne yapması gerektiğini bilmeyen işyeri hekimleri var yönetmelik okumaktan aciz. Bizzat şahit oldum.

Reel piyasa şartlarında uzman + hekim olamadığınızda bir işyeriyle anlaşma yapamamaktasınız. Bütün işi uzman yapıyorken hekim hizmetini işveren gerek duyduğunda en yakın sağlık ocağından senelik muayenelerle sağlayabilir. 50 kişinin altına bence gerek yok bireysel uzmanlığın önünü tıkıyor.
  5. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Dava süreci hakkında hukuki yardımı içimizden verebilecek var mı?
    Şimdi dilekçelere yanıt gelmedi, yazılı dilekçe verip yasal süreyi mi beklemeliyim? Bölge idare mahkemesinden aldığım bilgi danıştaya iptal başvurusu yönünde olmalıymış.
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir uzman olarak böyle düşündüğünüz için sizi kınıyorum..

Eğer uzman çalışma şartlarında hekime ezdiriliyorsa (ki öyle zaten) bunu siz 50 nin altına hekimliği kaldırtarak aşabileceğinize inanıyorsanız gerçekten yorum yok. Bu ülkede 30-40 hatta 49 kişi ile çalışan ağrı endüstri, maden, insan sağlığına zararlı ve ciddi sağlık takibi gerektiren, hatta iş güvenliğinden ziyade iş sağlığı sebebiyle çok tehlikeli sınıfa giren yığınla işletme var. (mesela tabakhane, kimya sanayi vs.). Bu çözüm bahsettiğiniz soruna kalıcı bir çözüm getiremez, sadece öteler. Bu ülkede iş kazasından daha beter bir meslek hastalığı problemi var, bunu bakanlık görmezden geliyor da siz uzman olarak nasıl görmezden gelebiliyorsunuz? Bir işyeri hekimi meslek hastalığını göremediyse bu da onun suçu değil midir, nasıl olayı sadece iş kazası olarak değerlendirebiliyorsunuz,meslek hastalığı problemine, hekimlerin sahadaki çalışmasına kalıcı çözüm getirmek yerine 50 den az çalışanı olan işletmeye hekim zorunluluğunu kaldırmayı teklif etmek hangi vicdana sığar ? Bu çalışanların sağlığı ne olacak, nasıl gözetilecek? Bürokrasinin, kanunun, ve hatta doktorların ayıbı yine mi işçinin üstüne yıkılacak? Kurşunla, siyanürle, civayla, silisle çalışan insanların sağlığını küçük işletmede çalışıyor diye çöpe mi atılacak ? Hekimler nasıl olsa uzmanların üzerinden işi yürütüyor diye hekimlik uygulamasını işyerinden çekmek olur mu? Meslek hastalığı geldiğinde doktor ne yapacağını bilmiyor diye işin sağlık boyutunun takibini bırakalım mı ? Yönetmeliği bırakın resmi gazeteyi bilmeyen hekimler var, emekli bir sürü dinozor bu belgeyi alıp 3-5 kuruş para gelsin diye bu işe girdiyse buradaki suç kimindir? Neden yine kabak en tabandaki adamın başına patlıyor? Ayıptır.

Eğer bir doktor meslek hastalığını yakalayamadıysa ve yine o doktoru bununla ilgili gerekli çalışmaları yapmadı diye sorumlu tutacak bir denetleyici ve uygulayıcı yoksa ve olamayacaksa madem, bırakalım bu işi. Bahsettiğiniz teklif çözüm olamaz, çözüm işini adam gibi yapacak hem uzmanı hem de doktoru yetiştirmek, sahaya sürmek ve çalışmalarını takip edip savsaklayana gerekli cezayı uygulamaktır. Çözüm bu ülkenin her üniversitesine bir tıp fakültesi açıp kalifiye insanlar yetiştirmektir. Çözüm tıp fakültelerini profesörlerin at çiftliği modundan çıkarıp çağdaş ve iyi niyetle bu ülkeye hizmet edecek doktorlar yetiştirmektir.

Çok özür dilerim ama böyle bir platformda yöneticilik yapan bir kişiye bu dar vizyonu hiç yakıştıramadım.
    Saygılarımla....
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Şimdi öncelikle şu konuda anlaşalım ki bu bakış açısının dar değil geniş olduğunu anlayın. Sağlığı 50 çalışan altından tamamen kaldıralım demiyorum. İş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu kaldırılsın diyorum. Tehlike sınıfına göre senelik, 6 Aylık, 3 Aylık periyodik sağlık muayeneleri devam etsin. Ama işvereni iş yeri hekimi çalıştırtmak zorunda bırakmasın devlet. Bana göre tek yaptığı sağlık kontrolü ve bu sağlık ocağında, devlet hastanesinde periyodik olarak yapılabilir. OSGB de de yapılabilir. Bunlara zaten laf etmem mümkün değil.

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında (sağlık muayenesi hariç) tüm işlere ben koşturacağım ve hekim ile birlikte çalıştırılmak zorunda bırakılacağım? Bu adalet mi? Ben buna karşıyım. Hekimler bireysel çalışmalarda uzmanların önünü tıkıyor mu tıkamıyor mu?

Ben bütün bu koşturmacaları yapmak üzere 50 altında çalışanı olan firmadan XXX TL isterken bir de işin içine masa başında oturmak için bir o kadar daha isteyen hekim çıkıyor.. Fiyat oluyor X.XXX TL işveren bu külfeti neden çekmek zorunda bıraktırılsın ki? İşveren zaten meslek hastalığının tespiti için belli periyodlarda çalışanlarının sağlık muayenelerini yaptırmak zorunda değil mi? Bir ay sonra x günlük hizmetini vermek için doktor geldiğinde tek tek çalışanları muayene ediyor mu? "Bakalım ben yokken bir hastalığa yakalanmış mısınız?" diye? Şikayeti olan geliyor olmayan çalışmaya devam ediyor. Hee bunu yapan hekimleri elbette istisna ederim ama ciddi manada çok az bu sayı.

Bilmem derdimi anlatabiliyor muyum?
  8. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Talha Bey e kesinlikle katılıyorum, 50 den az çalışanı olan işyerlerinin sağlık denetimleri kesinlikle tsm koordinatörlüğünde aile sağlığı merkezlerin bırakılmalı. İşyeri hekimliğini tepeden inme zihniyetle kendi vesayetine alan çsgb büyük hata yapmıştır, sağlık bakanlığı ya uyuyor ya uyutuluyor ya da elini taşın altına koymaktan çekiniyor, mevcut durumda iş sağlığı ve güvenliği bir devlet amacı olmaktan çıkıp rant savaşına dönmüştür. Bunun tek sorumlusu, 1 numara Kasım Özer, istifa edip osgb kuran müfettişler, osgb kuran hekimler, bir şey yapmadan saati 60-100 lira kılçıksız para kazanma derdine düşmüş hekimlerdir. İşyeri hekimliği Avrupada, yüzlerle ifade edilen çalışan sayısının olduğu işyerlerinde var, (denetim yetkileri tamamen devlet kurumlarında)

Uzmanın bireysel çalışmasının önü açıldığında (sonunda bu olacak, osgb lerin daimi olduğuna inanmak aptallıktır) hizmet almayan işyeri kalmayacak, her uzman bireysel sorumlu olacak. O zaman büyük kurumlar bile mali müşavirden hizmet aldığı gibi hizmet almak zorunda kalacak. Rekabetin yerini devletşn belirlediği ücretler alacak.

İşyeri hekimliği çsgb nin değil sağlık bakanlığının görevi olmalı, istatistiklerin tutulmadığj, arkasına sağlık bakanlığının imkanlarının serilmediği işyeri hekimliği saçmalıktan ibarettir.
  9. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu kesinlikle kaldırılmalıdır. Pratikte hiç bir fonksiyonu yok, sadece hekime sekreterlik yapıyor. Sırf bireysel çalışmayı engellemek için zorunlu kılınmıştır. Şirket ya da osgb üzerinden hizmet alımı kaldırılmalı, sadece bordrolu bireysel hizmet verilmelidir. Böylelikle isg, ahlaksız piyasa ilişkilerinden kurtulur.
  10. yetkin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bende İGU'larının OSGB de çalışmasının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. OSB olarak hekimler sağlık hizmeti sunmalı. İGU'ları serbest mali müşavirler gibi devletin belirlediği taban ücretle hizmet vermeli ve fatura kesmeli. Birden çok uzman bir araya gelip hizmet verebilmeli. Yada devlet ortak havuz oluşturmalı, ücretler ordan verilmeli.
    Ez cümle: OSGB'ler piyasayı yozlaştırmaktadır. Kesinlikle İGU'larının osgb ile ilişkisine son verilmelidir. Buna yönelik bütün davaları destekliyorum.
    Pirim gün sayısı ile A ve B sınıf uzman olmaya gelince; kişi kendi meslek dalında iş yaptığı sürece 7 ile 10 yıllık meslek deneyimi küçümsenemez. Uzmanlık kişiden kişiye değişen geniş hacimli bir konudur. prim gün sayısı ile A ve B olanları küçümsemekten vazgeçelim. bu ölçme ve değerlendirmeyi piyasa şartları zaten yapar, hiç merakınız olmasın. İG Uzmanlığı yaşam boyu eğitim gerektiren ve kendini geliştiremeyenlerin tutunamayacağı bir disiplin. Herkes kendi çapına baksın, yuvarlak ve sığ cümlelerle birbirimizi eleştirip durmayalım.
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu mantıkla yola çıkarsak o zaman 50 rakamının da önemi yok değil mi? O zaman işyeri hekimliğinin çalıştırılma zorunluluğunu tümden kaldıralım, çalışma ortamının sağlık boyutundaki gözetimi ne olacak, şuanda alışagelen bir uygulama var ve bu uzmanlardan kaynaklı malesef. Çalışma ortamının sağlık bakımından gözetimini yapmak için hekim var ama biz uzman olarak zararlı tozlardan kaynaklı riskleri ve mücadele önlemlerini üstümüze almışız takibini yapıyoruz. Toz bir örnek, çalışan sağlığını yakından ilgilendiren ne varsa "İşyeri Hekimi" ni ilgilendirir. Hekim bu sorumluluğunu yerine getirmiyorsa "zaten yapmıyor bari yük olmasın" demek bana yanlış geliyor. Bunun hesabını hekime değil de neden uzmana soruyorsunuz dense bunu kabul ederim İş sağlığı uygulamalarını sadece periyodik sağlık kontrolü olarak değerlendirmek bence yanlıştır.
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Siz gerçekten Hekimleri yola getirebileceğinize inanıyor musunuz bu şartlarda? Adamlar burnundan kıl aldırmıyor sayıları az olduğu ve işverenler kanunen kendilerine muhtaç olduğu için. Zaten hiçbir iş yapmadan 6-10 bin tl skalasında maaş alıyorlar. Bu rantı bırakmak isterler mi?

Ben bu durumu neden uzmana sorayım? Yaptırım gücü olan devlettir. Devlete sorarım bu saçma uygulamayı niye diretiyorsun diye...
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman serbest olarak nasıl çalışır. Böyle bir fikir sadece hayaldir rüyadır. Ben serbest olarak 15 firma ile anlaştım diyelim. Sigorta nasıl olacak. Vergilendirme nasıl yapılacak. İşveren doktorun ve uzmanın kopuk olduğu birbiri ile bağlantısının olmadığı bir ortamda nasıl çalışacak. İş nasıl ayarlanacak. Devlet beni mi muhattap alacak. Devlet her zaman karşısında bir kurum görmek ister. Serbest mali müşavir tarzında çalışmak mümkün değildir. İkisini birbirine karıştırmak uzaktan mantıklı gözükse de işin içinde olan biri için sadece komedidir. Bu işler hayal kurmakla olmaz. OSGB işinide bu kadar basite almayın. OSGB'lerin sahipleri siz evlerinizde rahat uyurken onlar geceleri bile organizasyonla, vergilerle, ödemelerle, pazarlamayla, hizmetin kalitesini arttırmayla uğraşıyorlar. Dışarıdan her şey size o kadar kolay gözüküyor ki. Bu işler o kadar kolay değil. Akşam altı olduğunda kalemi defteri bırakın ailenizle vakit geçirin hafta sonları gezmelere gidin. Yıllık izninizde var. Şimdi bunları konuşmak doğru olur mu? Sizin yaptığınızı yapıyorum görüyorsunuz ne kadar çirkin dimi. Ya adama bak biz firmaya gidiyoruz bu adam paraları götürüyor. Bu kafayı bırakın. Gidin osgb açın bakalım görün anyayı konyayı. Şuan ki konjonktür de en makul sistem budur. İster kabul edin ister etmeyin. Yukarıda sıraladığınız hizmet şekilleri karmaşanın daniskasını yaşatır
  14. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    İşveren dün nasıl çalışıyorsa bugün de öyle çalışacak, siz sektörü 2-3 senelik sanıyorsunuz herhalde.

Osgb bir uzmandan fazla ne veriyor onu söyleyin önce.

Vergiyse ben de vergi veriyorum, osgb nasıl müşteri buluyorsa bend e öyle buluyorum, bireysel sorumlulukta işyeri aklınızdan bir gün bile çıkmıyor merak etmeyin, osgb değil kendiniz muhattapsınız, uzman doktor kopukmuş haha, 3 çalışan olan yere bile alıyorum hekimi arabayla gidiyoruz işyerine, ne kadar saat anlaşmışsak yeri geliyor 2 3 katı çalışıyoruz, osgb doktoru göndermiyor bile. İstanbuldaki osgb lerin belki yarısına risk değerlendirmesini ben öğrettim hala da primle çalışıyorum bazılarıyla, mazisi 1 sene olan saçmasapan sakat kurumları tam teşekküllü hastane mi zannediyorsunuz?

Dostum çık herhangi bir caddede tur at kaç tane müşavirlik bürosu var bir bak. Her 200 metrede bir göreceksin. Amaç çalışma hayatının her yanına sokmaksa bu kültürü, osgb sadece büyük balık kovalar, büyük balık bitip sıra küçüğe gelince kimi doyuracak osgb? Üç çalışanı olan tehlikeli işyerine bakmayan osgb sahibi mi kaliteyi arttırmak için uykusuz kalıyor:)
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    üç çalışanı olan, emeğinin karşılığını alamayacağın ve her gittiğinde tepki ile karşılaşacağın, eğitim vermek istediğinde ya bi git işimiz gücümüz var diyen tehlikeli sınıfta ki tüm kuaförleri al kaliteyi arttır da görelim. 200 metrede bir uzmanlık ofisi açmakla iş güvenliği kültürü mü oluşacak? Hani bir yerden tutmak istiyorum düşünceni sonuçta bende uzmanlık yapıyorum ama maalesef fikrin gerçekçi değil.
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenliği kültürü 200 m de bir uzmanlık ofisi açarak veya 6000 tane osgb açarak veya doktoru uzmandan ayırarak veya kaliteli uzmanlar yetiştirerek, üç kişilik tehlikeli sınıfta ki firmalara giderek veya her gün en az iki üç tane can kaybederek oluşmaz. İş güvenliği kültürünün oluşması için bu ülkenin bir nesli kaybetmesi gerekirdi bu olmadığı için sen istediğin kadar uzman yetiştir iş güvenliği ofisleri aç, bu kültür bu ülkede oluşmaz. .
  17. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Ama doktoru uzmandan ayırmak gerekir, neticede sırtında:D Ben 3 sene gece gündüz hastanelerde çalıştım, istanbuldaki en büyük özel hastaneye git bakalım işyeri hekimi var mı, kimdir neyle meşguldür, hatta oradaki uzmana sor neden maaşını osgb den alıyor. Müşavir bir hata yapınca hayatı kayıyor, elbette bireysel sorumluluk bu işi çözer. osgb ye diyorum bu risk değerlendirmesini değiştir, diyor ki o uzman çıktı buradan.istanbul da öncü 8 osgb 20 kere şehir dışına iş yapmaktan kapatıldı başka adlarla açıldı, neyin etiğinden bahsediyorsunuz.
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana hata yaptığında hayatının kayacağını düşünüp de başarılı olan bir kişi söyler misin? Müşavirlerin hata yaptığında hayatı kaysa idi önce benim tanıdığım müşavirler giderdi. Senin fikrin hayata geçerse de binlerce kişinin hayatı kayacak öncü 8 osgb 20 kere şehir dışına iş yapmış çok mu:)
  19. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Hatadan kastım gayet açık: kanun ve nizam dışı iş yapmaktır. Osgb sisteminin dürüst çalıştığına inanıyorsanız bir şey diyemem. Bu başlık altına yazacaklarım bunlardan ibaret.
  20. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman