1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlığını osgb den ayırabilmek

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 22 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hekimlik uygulaması için ayrı bir boyut geliştirilebilir. Bu ülkede 2 yıllık iş güvenliği uzmanlığı bölümü var ama işyeri hekimliği ile ilgili bilim dalı bile yok, adam gibi meslek hastalığı teşhisi koyacak (koyabilecek !) sağlık kurumu yok ki, adamlar takip edemiyorlar çalışanın sağlık durumunun neden bozulduğunu. İş güvenliği uzmanlığı için 2 yıllık bölüm varsa İş sağlığı için de 2 yıllık/4 yıllık bölümler aç, sağlığı yürüt... Bu bir çözüm olur ki çok da etkili olacağını düşünüyorum, zaten şuanda emekli olup da bir türlü doyamamış doktorlar çoğunlukla giriyor işyeri hekimliğine, dinozorlardan çok daha yürütülebilir İş sağlığı takibi bu yöntemle...

Sağlık memuruna hiç girmiyorum, o zaten tam bir saçmalık...

Ama dediğim gibi ne olursa olsun işletmenin çalışan sayısı bakımından ölçeğine bakarak "sen doktor çalıştırma madem" demek bana çok ters geliyor. Hem de bu ülkenin başı iş güvenliğinden ziyade iş sağlığı ile fena halde dertteyken...
  2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    bence bu söylediğiniz sürecin oturması en az 10sene, sonra bir 10 senede işin meslek ahlakının oturması sürecek, sonra bir 10 sene hizmet verdiğimiz tüm sektörlerin oluşan ahlaka uyması yada tarafımızdan uydurulması sürecek. son 10 senede ( anca 30 seneye o kadar müfettiş yada denetmen bu ülkede olabilir.) bu ahlaklı çalışmaların denetlenmesi, eksikliklerin giderilmesi, sektördeki firmaların denetleneceğini bilerek iş güvenliği ve işçi sağlığı kültürünü gerek denetim cezalarıyla, gerek bilinçli ve isteyerek yapılması sağlanacak.
    avrupanın 1972 de yapmaya çalıştığını 2012 de yaparsan aradaki 40 sene anca böyle kapatılır arkadaşlar.
    bazen eğitimlerde almanyadan emekli işçiler de oluyor. hocam biz bunları 40 sene önce öğrenmiştik dediğinde, insan bizim işçilere bakıp bi tuhaf oluyor.
    bu ülkede bazı şeyler deneme yanılma yoluyla öğreniliyor arkadaşlar. bizim olayımızda böyle olacak bence. keşke bu kanunu yapanlar bürosundan çıkmayan devlet görevlileri yerine sizler gibi piyasada yetişmiş işin sadece teoriğini değil pratiğini de bilen insanlar olsaydı.
    o zaman bugün bunları tartışıyor olmazdık ve 40 sene 4 sene olurdu...
  3. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çok doğru
  4. İsmail Demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44568
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Osgb de çalışanlar zaten yargı karşısında bireysel olarak yargılanmakta, sorumluluk uzmanda , yargı karşısında osgb hiç bir şekilde hesap vermiyor. Daha osgb nin yargılandıgı bir mahkeme duymadım, yanlışım varsa düzeltin.
    İSG uzmanları bir Resmi kuruluşa bağlanmalı bu sözünüze aynen katılıyorum, atamalar bu sistem üzerinden yapılmalı.
    OSGB lerin İSG sektörüne bir katkısı olduğuna inanmıyorum.
    İstihdam büroları gibi çalışmaktalar (Resmi Kölelik gibi bir şey).
    OSGB ler hakikaten sektöre bir şeyler katabiliyorsa ne ala ama maalesef, kopyala yapıştır risk analizleri vs vs.
    Hizmet verdikleri işyerlerinin harita üzerinde mesafelerine bakılarak konumlandırma ve evraklar üzerindeki tarih eşleştirmeleri yapılsa. Nobel fizik ödülleri OSGB lere verilemli diye düşünüyorum :) Işınlamayı icat etmiş olmalılar.
    İGU ile 3 anlaşıp yarısını elden yarısını bankadan yatıran , bankaya yatırdığı kadar üzerinden sigorta yaptıran,
    OSGB lere birileri dur demeli yoksa bu sektör de kalitesizlik iyice dip yapacak.
  5. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben ölümlü bir iş kazasından dolayı yargılanıyorum. iş kazası olduğunda ve ilk sorgulamama kadar OSGB de çalışıyordum. ilk sorgulanmamdan sonra OSGB den ayrıldım. SGK nın devam ettirdigi rücu davasındada, kamunun sürdürdügü ceza davasındada OSGB yi baglayan hiç bir şey yok. OSGB sadece fatura kesen devlete vergi veren ve sizin üzerinizden para kazanan, uzmanları köle gibi kullanıp fatura dağıttıran, para toplatan, doktor işi yaptıran, sahaya hiç çıkmayan doktorların maaşlarını sizin 2-3 katı olarak hesabına yatıran kısaca ''kenedir''. OSGB ler kapansa iş güvenliği maliyetleri minimum %30-40 ucuzlar. 2016 da ne olacak bu konudada fikrimi söyleyeyim. OSGB ler A ve B uzman bulamayacaklar şimdikinin 3-4 katı uzman lazım, buldular diyelim onların tabiriyle müşteriden fiyat arttırımı isteyecekler örnegin 1000 liraya baktıkları çok tehlikeli bir yere minimun 3000 lira fiyat verecekler işte o zaman ben devreye girecegim ve OSGB nin 3000 verdiği yere 2750 verip o iş yeri ile ben çalışacagım. Bu iş yani iş güvenliği birilerinin rant kapısı olmaktan çıkacak, uzmanların doktorlar yanındaki kıymeti artacak, riske giren parasınıda kazanacak ve en önemlisi az işyerine dolgun maaşla bakan uzmanlar işlerini iyi yapacaklar. Bu işin içinde olan biri olarak sizden rica ediyorum OSGB lere kendinizi ezdirmeyin. Bu işi şimdide 2016 dada bireysel yapın. Unutmayın OSGB olsa da olmasa da hep yalnızsınız.
  6. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Geçmiş olsun. Yargılanan sizsiniz, kazanan osgb.