1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığının da sonunda suyunu çıkarttılar!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve MuratÇakır tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla çıkartılan 6331 sayılı yasadaki aksaklıkları gidermek için Bakanlık onlarca değişiklik yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Ancak her ne hikmetse çok tehlikeli işlerde görev yapacak A sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısındaki eksikliği ne yaptıysa bir türlü gideremedi

İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla çıkartılan 6331 sayılı yasadaki aksaklıkları gidermek için Bakanlık onlarca değişiklik yaptı. Yapmaya dadevam ediyor. Ancak her ne hikmetse çok tehlikeli işlerde görev yapacak A sınıfı iş güvenliği uzmanısayısındaki eksikliği ne yaptıysa bir türlü gideremedi,
    Bu zihniyetle giderlerse, kolay kolay da gideremezler maalesef.
    Düşünün bir kere,
    Bakanlık, A sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısını artırmak için, özel sektörde çalışan deneyimli mimar, mühendis ve diğer teknik personelin A sınıfı iş güvenliği uzmanı olma şartlarını hafifletmek yerine, teknik sınıftaki iş müfettişlerinden sonra, teknik olmayan iş müfettişlerine ve sigorta müfettişlerine de iş güvenliği uzmanı olma imkanısağladı.
    Şimdi sıra, teknik sınıfta olmayan iş müfettişleri ve sigorta müfettişlerine hangi sınıf iş güvenliği uzmanlığıverileceğinde…
    Bakanlık teknik sınıfta olmayan müfettişlere hangi sınıf iş güvenliği uzmanlığı belgesi verileceğini düşüne dursun, SGK’nın akil adamlarından Resul Kurt, İş Güvenliğine Gerek Var mı? diye başlayan yazısındasoruna çözüm bulmuş bile.
    Ona göre piyasadaki A sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısındaki eksiklik, iş müfettişleri ile sigorta müfettişlerine hepsine, hiçbir ayırım yapılmadan A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi verilerek çözülebilirmiş.
    Hatta akil adam, Yönetmelikte yapılacak değişikliğin taslağını bile yazmış makalesinde. Yani sen sağ ben selamet, Bakanlığa hiçbir iş kalmamış.
    Yalnız sayın Kurt bu taslağı hazırlarken bir şeyi unutmuş,
    İş müfettişlerinin ve sigorta müfettişlerinin hepsine A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi verilse bile, bu vatandaşlar emekli olmadan, iş güvenliği uzmanlığı yapamayacaklar.
    Yani eğer Bakanlık, akil adamın dediği gibi yapıp A sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısındaki eksikliği iş müfettişlerinin ve sigorta müfettişlerinin hepsine birden A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi vererek çözmeye çalışacak olursa, tüm Türkiye’nin oturup bu müfettişlerin emekli olmalarını beklemesi gerekecek.
    Ne güzel bir çözüm değil mi?

Gelelim işin bir diğer boyutuna,
    Ülkemizin en büyük sorunlarından biri hiç kuşkusuz “İşsizlik”
    Bakanlık, işsizliği önlemek için bir yandan teşvikler verip, iş kursları açıyor öbür taraftan da yüz binlerceüniversite mezunu gencimiz iş ararken, iş güvenliği uzmanlığı diye yeni bir iş sektörü açıP, bu sektördenemekli müfettişlere iş imkanı yaratıyor.
    Hiç olacak şey mi Allah Aşkına…
    İş müfettişlerine, sigorta müfettişlerine sınavsız şartsız A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi vereceksiniz, ama iş mühendislik, mimarlık fakültesi mezunu olan yıllarca özel sektörde çalışmış ancak müfettiş olamamış!vatandaşlara gelince, özel sektörde çok tehlikeli işlerde yeterli iş güvenliği uzmanının yetişmesi uzun zaman gerektirir deyip, elinizin tersiyle iteceksiniz onları, öyle mi…
    Sayın Kurt cevap vesin bakalım
    Bu mudur doğru olan?

İşin tuhaf tarafı, müfettişlere emekli olduktan sonra yeniden çalışmaları için iş imkanı yaratan Bakanlık ve SGK yetkilileri, öbür taraftan sosyal güvenlik reformu adını verdikleri yasada, emekli olduktan sonra çalışırsanız eğer emekli aylığınızı keserim diyerek, emekli olduktan sonra çalışmayı da caydırıcı hale getirmeye çalışıyor.
    Çıksın da cevap versin birileri,
    Madem öyle, madem emekli olanların yeniden çalışmalarını istemiyorsunuz, o zaman müfettişlere emekli olduktan sonra yeniden çalışmalarına imkan sağlayan iş güvenliği uzmanı belgesini niye veriyorsunuz.

Görünen o ki, eski bir sigorta müfettişi olan sayın Kurt meslekten ayrılmış olmasına ayrılmış belki ama, ne yazık ki hala müfettiş gömleğini sırtından çıkartamamış. Olaylara hala müfettiş gözüyle bakmaya devam ediyor.
    Maalesef ki elindeki medya gibi devasa bir gücü kullanarak, müfettiş dostlarına A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi verilmesi yönünde Bakanlık yetkililerini etkilemeye çalışıyor.

Buradan Bakanlık yetkililerine seslenmek istiyorum.
    Gelin, bunların hepsini bir daha gözden geçirin.
    Gelin, A sınıfı iş güvenliği uzmanı olma konusunda emekli müfettişlerin yerine, özel sektörde çalışan deneyimli mimar, mühendis ve teknik statüdeki vatandaşları düşünün.
    Yoksa akil adamın dediği gibi yapıp Bakanlıkta veya SGK da müfettiş yardımcılığı da dahil 8 yıl müfettişlik yapanlara A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı verir de özel sektörde yıllarca mimar, mühendis veya teknik statüde çalışan personel görmezden gelirseniz, haksızlık yapmış olursunuz, bunu da böyle bilin .

Selim KAYAOĞLU
    http://www.sgkrehberi.com/haber/23171/
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Müfettişler mevzuatı çok iyi biliyorlar. Yıllarca denetledikleri için sistemdeki aksaklıkları, iş kazaların vb iyi biliyorlar. A sınıfı eksikliğinde bu doğru bir karardı.

Uzun yıllar çalışan mühendisin A sınıfı yapılması aslında İSG felsefesini anlamadığımızı gösterir. İSG bir yan iş yada ürün değildir. Başlı başına ayrı müstakil bir meslek. Mühendis olmak bu mesleği biliyor olmak anlamına gelmez.

Mühendisler varken oldu bunca iş kazası dimi.
  3. Gözleri doymuyor her daim aç bunlar
  4. Meb müfettişlerine de versinler vergi müfettişlerinede adı müfettiş olan herkes A olsun
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyada yapabiliyorlar. Ya bunun okulu oluyor yada biizdeki gibi bir kurs ve sınavı bütün üniversite mezunlarına açık oluyor. Bizde de sadece mühendisler yapmıyor zaten.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Koray bey,
    Başlı başına bir iş ise İş Güvenliği Uzmanı, niçin mühendis grupları bu mesleği yapabiliyor da ne bileyim, avukat, muhasebeci, edebiyat öğretmeni, felsefe öğretmeni gibi mesleklerin iş güvenliği uzmanlığı olmalarının önü niçin açılmıyor? İSG felsefesini çok iyi anlamış biri olarak sizden cevabınızı bekliyorum.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Nasıl oldu biliyorum ama cevabım yukarda
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    ok. bi karışıklık oldu.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bence bu fevri tepkilerin temeli olan biteni ayrıntısıyla bilmemekten kulaktan dolma bilgileri tartışılmaz doğru sanmaktan kaynaklanıyor.
  10. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Selim Kayaoğlu'nun yazısını çok doğru buluyorum.
  11. Belki biliyorum:)
  12. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz hiç kimsenin bi sınavla A sınıfı uzman olmasını istemiyoruz demenin bir başka versiyonudur bu arkadaşlar.tabiki tecrubenin daha önemli olduğunun bilincindeyiz fakat bu ülkede bi uzman açığı var ise bunun sertifikası ve tecrubesi olan iş güvenliği uzmanlarınca kapatılmasını istemek kadar doğal birşey yok.Ocak 2014 az kaldı umarım buna da bi kılıf bulmazlar.
  13. A sınıfı sertifikaları bakanlıklara ayrılmış durumda yanlarına bir C Sınıfı alıp imzaları onlara attırıp 30 bin lira maaş alıp tüm işi c sınıfına yaptırmak güzel iş olsa gerek hem de emekli maaşına ek ben buna İkinci Bahar derim hakkını verenleri tenzi ediyorum
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eee C sınıfına kendini kullandırmasın bir zahmet.. Üstelik ters bir durumda bütün riski C'nin üzerine yıkıyorlar.
  15. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Kimse kusura bakmasın yada lütfen üzerine alınmasın yazdığım şeyler mesleki anlamda kimseyi küçümsemek değil; ama yıllarca teknik konularla didin dur gerek mühendis gerek mimar gerekse teknik öğretmen ol isg uzmanlığını kazan git uzmanlığını yap ve sırf yılların mevzuat bilgisine sahip diye bir EMEKLİ müfettiş gelip işletmende teorik ve pratik uygulaması yapılamayacak birşey istesin senden. Hiiiç kusura bakmayın ama yeni mezun da olsam, yıllarca çalışmış mesleki tecrübesi yüksek biri de olsam böyle bir davranış küfür gibi gelir bana. Ayrıca mevzuat sistemine hakim olmak müfettişlikle olmuyor sadece. Yıllarca teknik anlamda mesleki tecrübe edinmiş iş güvenliği uzmanlığı yapan çalıştığı işletmenin en ince noktasını bile bilen, neredeyse tüm çalışanlarını birebir tanıyan bir sürü emektar insan var arkadaşlar. Kendim için demiyorum peee daha ben portakalda vitamin bile değilim ama bahsettiğim tarz insanlar varken sigorta müfettişleri çok pardon ama beri dursun yani.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Üstelik ısrarla SİGORTA MÜFETTİŞLERİ için bir çalışma yapılırsa işin içinde iş ararım pislik ararım yani. Bilmem acaba ben mi bir garip C sınıfı olarak paranoyak düşünüyorum? Yada zaten işim gereği azcık paranoyak mı olmam gerekiyor!!!
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu müfettişleri küçümseme alışkanlığı nereden geliyor bilmiyorum ama bize ders veren emekli müfettişler vardı. Son derece konuya hakimdiler. İşin bütün püf noktalarını açıklarını, açmazlarını, teorisini ve pratiğini biliyorlardı.

Mühendis olmayı fazla abartıyor olabilir misiniz?
  17. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Çünkü bize ders veren müfettişler esasında mühendislik mimarlık ve teknik eğitim almış kişilerdi bu sebeple zaten yazılarımdaki müfettiş kelimesinin içeriği sizinde bahsettiğiniz kıymetli bilgi sahibi hocalarımızı kapsamaz. Bahsettiğim konunun başlangıcındaki yazıda geçen sigorta, efendime söyleyeyim vergi ve işte benzeri iktisadi ve idari bilimler bilgisi ve tecrübesi saygı duyulası derece yüksek ama teknik bilgide iş teftiş müfettişlerine göre geri planda kalan ÜNVAN sahiplerinden bahsediyorum.

Ayrıca mühendisliğin abartılacak bir tarafı yok zaten yıllarca ''Abartılı'' derece teknik bilgiyle donatıldık diye düşünüyorum.

Sormadan söyleyeyim bu yazıdaki abartılı kelimesinin içeriği şu şekildedir: 35 yılı aşkın mesleki deneyime sahip hocaların dilinden dökülen her kelimeyi inceden öğrenme ve uygulamaya geçirecek eğitime sahip olma becerisi.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Koray Bey, hocalarınızın kıymeti müfettiş olmalarından değil teknik adam olarak sahaya inmelerinden kaynaklanıyor.

Bu işte başarılı olmak gözlem kabiliyeti yüksek disiplinli bir teknik personel olarak sahaya inmekten geçer. Bu yüzden teknik kökenli insanlar mesleklerini uygulama konusunda çok daha avantajlıdırlar. Velevki yabancı ülkerde Teknik kökenli olmayan kimselerin iş güvenliği uzmanı olması, bu gerçeği değiştirmez.
    Bu yüzden genel olarak bu mesleği icra edenler ezici çoğunlukta mimar ve mühendislerdir.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Değildir. Yurt dışında bunun okulu var genelde orda mezun olunur.

Öğrenilebilen bir iştir. Teknik o kadar gerekmez.
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Öğrenilebilen bir iştir, şeklindeki sözünüze itiraz etmiyorum.
    Teknik o kadar gerekmez, demek çok yanlış bir ifade.
    Sahayı bilen, prosesi bilen bilmeyene göre elbetteki öndedir.
    Bunu görmezden gelemeyiz.