1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığının da sonunda suyunu çıkarttılar!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve MuratÇakır tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Almanyada bir arkadaşım, eğitim aldığı yerde ki kurs arkadaşlarının hep mimar ve mühendis olduğunu anlattı.
    Eğer derseniz başka ülkelerde teknik olmayan kimselerde bu işi yapıyorlar. Belki sistemde izin veriliyordur kesin bilgi sahibi olmadığım için itiraz etmiyorum. Ama dersenizki teknik adamlar çoğunlukta değil bu da yanlışlığı kesin olan bir ifade.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    sanmıyorum. dünyada bu işi mühendisler kadar, sosyologlar. hukukçular vs'de başarıyla yapabiliyor.

Kendimizi vazgeçilmez sanmak bir mühendis alışganlığı. bir tür mesleki egosantrizm.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bencede bir mühendisin avantajlı olduğunu kabul etmemek aşağılık kompleksliği :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Ben size yapamaz demiyorum, avantajlıdır diyorum.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben mühendisim böyle bir kompleksimin olduğunu sanmam. 2000 buluşun altına imza atan edison bir mühendis değildi. İlkokulu bile bitirememişti.
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Edison'un istisna teşkil ettiği örnek, çoğu bilim adamlarının diplomalı olduğu gerçeğini değiştirmez. O zaman bilim dünyasında okullara gerek yokmu diyeceğiz.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Edison gibi epey istisna var. Steve jobs, bill gates mesela bilgisayar mühendisi değildi. Okula gerek yok demeyeceğiz ama bizimde yeni öğrendiğimiz bir mesleği başkalarının da öğrenebileceğini hatta bizden iyi yapabileceğini kabul edeceğiz.

Kendimizi abartmayacağız. Bu mesleğin teknikle olan alakası kolayca öğrenilecek şeylerdir.
  7. Öğrenilmeyecek bir iş yok ama mesleğinize sahip çıkmalısınız bence yoksa işler çorbaya döner ben uçak kullanmayı öğrenince savaş pilotu olabilir miyim her işin kendi içinde ince ayrıntıları var eğer siz kendinizi değerli görmezseniz kimse sizi değerli görmez
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Mesleğinize sahip çıksanız kendi mesleğiniz olan mühendisliği yaparsınız. Başka bir mesleğe atlamaya çalışmazsınız.

İyi ve başarılı mühendislerin hiç biri bu işi yapmıyor/yapmaz. Bizler kötü mühendisler olduğumuz için, meslek değiştirmeye çalışıyor birde "o yapmasın bu yapmasın" diye laf yetiştirmeye çalışıyoruz. Haksız mıyım?
  9. Şahsım için kötü mühendis tabirini kabul etmiyorum kendi adınıza konuşunuz
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Şahsi olarak almayın bir mantık anlatmaya çalışıyorum. İyi ve başarılı tüm mühendisler kendi işlerini yaparlar ve iyi paralar kazanır, tatmin duygusunu da yaşarlar. Meslek değiştirmek istiyorsanız "niye yapıyorum ben bunu" sorusunu kendimize sormalıyız.
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Benim böyle bir iddiam yukarıda nerede var?
    Kendimizi abartmayacağız ama ayaklar altınada aldırmayacağız.
    Kendimizi abartsaydım bu işi bizden başkası yapamaz diye iddia ederdim?
    Mühendis her şey değildir, ama görmezden gelinecek biride değildir.
    Edison, jobs, gates gibi istisna gösterebilirsin ama kendi söylediğin gibi bunlar istisna. İstisnalardan hüküm çıkarılırmı?
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İstisnalar mı bilmiyorum ama yüzlerce örnek verebiliriz. Ayrıca iş güvenliğine katkı bazında adı tarihe geçmiş hiç bir mühendis tanımıyoruz dimi? Dilaver paşa ne iş yapardı mesela :)
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Dilaver paşa iş güvenliği uzmanımıydı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Hadi o zaman saymaya başla?
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Mühendis de değildi. Osmanlı da işgüvenliği işini o başlattı temel ilkelerini o yazdı. Felsefesini kurdu. Maden mühendisleri işçi cesetlerini taşımakla, sendikalı işçileri ihbar etmekle meşguldüler.
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    E madem iş güvenliği uzmanı değildi, niye örnek veriyorsun?
    Vicdanlı bir yöneticiymiş gereğini yapmış Allah rahmet eylesin. E şimdi başbakan 3. köprüyü yaptırıyor boğaza. İktisatçılar köprü yapımı işini mühendislerden daha iyi bilirmi diyeceğiz.
    Ben sana cevap yazmaktan bunaldım. Seni kendinle başbaşa bırkıyorum.
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    "İşgüvenliğinden anlamak, katkı sunmak, felsefesini bilmek/oluşturmak için mühendis olmaya gerek yok" demek için verdim bu örneği. Anlarsınız sanmıştım.

İşgüvenliğine katkı sunmuş, isim yapmış, kişilerin hiç biri mühendis değilken. Bu işi sadece mühendisler yapsın demenin mantıksız ve tutarsız olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Evet beni bana bırakın :) valla yordunuz beni.
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yine dayanamıycam, umarım son cevabım olur.
    Rahmetlinin yaptığı katkı İş Güvenliği Felsefesi yönünden değildir. İşci hakları yönünden sosyal meseleye yaptığı katkıdir. Sorsan iş güvenliği yönünden madende çalışma şartlarını, anlamaz görmez. Aynı şeyi iktisatçı olması nedeniyle başbakanın 3. boğaz köprüsü yaptırma örneğini vermiştim.
  18. Bu çok iddialı bir genelleme ve ben size katılmıyorum niye bu işi yapmak istiyorum sorusunun cevabı da kötü bir mühendisim o yüzden değil
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zaman siz bana söyleyin. Başarılı, mesleğinde ilerleme şansı olan, iyi para kazanan, mesleki tatmin duygusunu yaşayan, donanımlı ve iyi bir mühendis. Niye İSG gibi riskli, tehlikeli, üstelik sınavla gireceği kariyerinde bir sıçrama da yaratmayan bir işe girmek ister ki?
  20. Tek tek soralım olmadı anket yapalım ancak şahsımın niye böyle bir yolda ilerlemek istediğimin cevabı burada açıklamak istemeyeceğim kadar özel