1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığında iş müfettişlerine tanınan ayrıcalığın nedeni nedir?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    18 haziranda yazılmış bu haberi çok manidar ve anlamlı bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim...

İş güvenliği uzmanlığında iş müfettişlerine tanınan ayrıcalığın nedeni nedir?
    18 Haziran 2013 Salı 09:13

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yeni bir yasa çıkartıldı bildiğiniz gibi, İş Sağlığı ve Güvenliği adıyla. Bu yasaya göre işgüvenliğini sağlamak amacıyla, işyerlerinde işgüvenliği konusunda eğitim almış uzman kişilerin görev alması gerekiyor.

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yeni bir yasa çıkartıldı bildiğiniz gibi, İş Sağlığı ve Güvenliği adıyla.

Bu yasaya göre iş güvenliğini sağlamak amacıyla, işyerlerinde iş güvenliği konusunda eğitim almışuzman kişilerin görev alması gerekiyor.

Ancak, iş güvenliği uzmanı olarak görev alacak kişiler bu yasada üç gruba ayrılmış.
    (C) sınıfında yer alan iş güvenliği uzmanları az tehlikeli işyerlerinde,
    (B) sınıfında yer alan iş güvenliği uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde,
    (A) sınıfında yer alan iş güvenliği uzmanları ise az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde
    görevlendirilebiliyorlar.

Diğer taraftan, (A) ve (B) sınıfında görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı sayısının yetersiz olması nedeniyle 4 yıl süreyle (B) sınıfı uzmanlarının çok tehlikeli işyerlerinde, 3 yıl süreyle de
    (C) sınıfı uzmanlarının tehlikeli işyerlerinde görevlendirilmelerine imkan sağlanmış, bu yasada..
    İş güvenliği uzmanı nasıl olunabilir diye baktığınızda,
    (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak için mühendis, mimar veya teknik eleman olup (C) sınıfı işgüvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olmak ,
    (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yapıp (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olmak,

(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi almak için
    1-(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yapıp (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olmak
    2-İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişi olmak,
    3- En az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olmak
    şartı aranılmaktadır.

Değerli okurlar,
    İlk bakışta, iş güvenliği uzmanlığı arasında yapılan bu sınıflandırma, sanki adilane bir sınıflandırma gibi gözükse de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş müfettişlerinden mühendis, mimar veya teknik eleman olanlarına bir ayrıcalık yapıldığı açıkça görülecektir.

Bir kere, iş güvenliği uzmanı olabilmek için tüm çalışanlardan, iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılma ve sınavda başarılı olma şartı aranılırken, her ne hikmetse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında çalışan İş Müfettişleri için, öyle eğitime katılmakmış, sınava girmekmiş gibi bir şart aranılmamış.

Yani eğer, mühendis, mimar veya teknik eleman olan bir iş müfettişi iseniz ve iş sağlığı ve güvenliği alanında da en az beş yıl teftiş yapmışsanız, doğrudan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyorsunuz

İş güvenliği uzmanları arasında piyasada en az bulunan, iş güvenliği uzmanları arasında en çok aranılan, başka bir anlatımla piyasada en çok kazanan iş güvenliği uzmanı kimler diye araştırsanız, (A) sınıfında yer alan uzmanların (C) sınıfı uzmanlardan, abartısız söylüyorum 10 kat fazla kazandığını göreceksiniz.

. (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yapıp (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına giren kimseyi, sizi bilmem ama ben şimdiye kadar hiç göremedim. Yani (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığına sahip kişilerin büyük çoğunluğunu iş müfettişleri, az bir bölümünü de Bakanlıkta ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünde görev yapan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan oluşuyor diyebiliriz.

Bu ne anlamaya geliyor biliyor musunuz..
    Bu, tabir caiz ise 6331 sayılı yasa çıkartılırken, nasıl yaparız, nasıl ederiz de bu işin kaymağını iş müfettişlerine yediririzin hesabını yapmışlar, anlamına geliyor maalesef…

Tabi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kendi çalışanlarına vermiş olduğu bu imtiyazları görünce de, acaba diyorsunuz, Bakanlık bu yasayı işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için mi, yoksa iş müfettişlerine emekli olduktan sonra bir iş kapısı daha açayım diye mi çıkarttı
    Acı ama maalesef bütün bu olanları görünce insanın aklına geliyor bunlar…!
    Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının işsizlikle yaptığı mücadeleye de değinmeden geçemeyeceğim.

Biliyorsunuz, Bakanlık bir yandan, işsizliği nasıl önlerimin hesabını yapıp, genç işçi istihdamını artırmak için işverenlere milyonlarca lira prim teşvikleri veriyor, öbür tarafta da gördüğünüz gibi (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığını, yaş ortalaması 60’ın üzerinde olan emekli kişilere yaptırıyor.
    Anlayana helal olsun doğrusu…

Selim KAYAOĞLU

2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çasgemde eğitim alırken Bakanlıkta görevli olan eğitimci kişinin ağzından söylenen şu ;

Bu mevzuat çıkarken ben ülke dışına görevli gitmiştim arkadaşlarımız Bakanlık çalışanlarınında bu işe girmesi için düzenlemeye kattıklarını söylemişti.

Bi nevi torpil geçilmiş :)
  3. Sercan Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamamen birilerinin hesabına çalışılmış bir düzenleme başka açıklması yok. Kısacası yine birilerini cebi dolduruldu bizler yolunduk hesabı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Temmuz 2013 ---
    eğer böle olmasaydı altyapısı bile yok ertelemelere falan gidilmezdi gerçekten çalışanlar düşünülseydi ki ben çalışanların düşünüldüğünü sanmıyorum