1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığında rakamların dili yalan söylemez - adnan ağır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    DR.ADNAN AĞIR yazısı

İş Güvenliği Uzmanlığında Rakamların Dili Yalan Söylemez

2004 yılında başlayan iş güvenliği uzmanlığı yolculuğu hala varmak istediği istasyona ulaşamadı. Bunun o kadar çok nedeni var ki, en önemlisi de plansızlık, uzağı görememe, alt yapıyı önceden yapamama, ihtiyaç projeksiyonunu çıkaramama ve en önemlisi niyetin ne olduğunun açıkça ortaya konmamasıdır.

Özellikle maden, inşaat ve kimya sektöründeki risklerin ne olduğunu, bu sektörde çalışan işçi kardeşlerimizin hangi koşullarda çalıştığı hepimizce bilinmektedir. Devletimiz 10 yıl önce bir buluş icat etti, adı iş güvenliği uzmanı. Haydi bunları yetiştirelim de işyerlerindeki kazaları önleyelim ve insanlarımız ölmesin dendi. Çünkü iş kazalarında kaybettiğimiz insan sayısı terörden daha fazla. Aslında çözüm sürecinin terörle birlikte iş kazası terörlerinde de işlemesi taraftarıyım. Hükümetin bunun için de bir çözüm süreci başlatması zamanı gelmiştir. Çözebilir miyiz? Onu bilemem.

Sürekli, iş güvenliği uzmanlığı meselesini masaya yatırıyoruz ama kısa vadede bunun çözümünün olacağı da yok gibi. Neden mi?

SGK Ağustos 2013 verilerine göre bir hesaplama yapıldığında aşağıdaki verilere ulaşmak çok da zor olmasa gerek.

Bugün ülkemizde; Az tehlikeli işyerlerinin sayısı: 1.012.000
    Bu işyerlerinde yaklaşık 5.422.310 kişi çalışmaktadır.
    Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 6 dakika gerektiğinden
    5.422.310 x 6 dakika = 32.533.860 dakika / 60 = 542.231 saat eder.
    Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 542.231/217 saat = 2.498 tane C sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Tehlikeli işyerlerinin sayısı: 298.000
    Bu işyerlerinde yaklaşık 3.680.112 kişi çalışmaktadır.
    Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 8 dakika gerektiğinden
    3.680.112 x 8 dakika = 29.440.896 dakika/60 = 490.681 saat eder.
    Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 490.681/217 saat = 2.261 tane B sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Çok tehlikeli işyerlerinin sayısı: 260.000
    Bu işyerlerinde yaklaşık 3.440.220 kişi çalışmaktadır.
    Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 12 dakika gerektiğinden
    3.440.220 x 12 dakika = 41.282.640 dakika/60 = 688.044 saat eder.
    Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 688.044/217 saat = 3.170 tane A sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Kabaca yapılan bu matematiksel hesaba göre:
    C sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 2.498
    B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 2.261
    A sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 3.170

Yani, 7.929 iş güvenliği uzmanı olsa memleket güllük, gülüstanlık olacak. Ancak, 35.000 Csınıfı, 1.000 B sınıfı ve 900 A sınıfı iş güvenliği uzmanımız var elimizde, neden ihtiyaç karşılanmıyor ki? Sebebi aşağıdadır.

İşyeri hekimliğinden elde edilen tecrübeye bakıldığında ve retrospektif araştırmaların sonuçlarına göre her belgesi olanın iş güvenliği uzmanlığını yapmadığı, hatta 217 saatlik kotayı tam doldurmadığı ortadadır.

Bir başka araştırmaya göre eğitim kurumlarından kurs alanların % 21’i hala kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışmaktadır. Bu sebeple onlar da aktif iş güvenliği uzmanlığı yapamamaktadır.

Şimdi bu veriler ışığında ülkenin ihtiyaç projeksiyonunu çıkaralım.
    1) C sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı; 2.498 x 10 = 24.980’dir. Eldeki mevcut 35.000. Piyasada yeteri kadar C sınıfı uzman olduğu bilinmektedir.

2) B sınıfı iş güvenliği uzmanına gelince açık hat safhada. 2.261 x 10 = 22.610 tane B sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var. Eldeki sayı ise 1.000.

3) A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ise, 3.170 x 10 = 31.700 tane de A sınıfı uzmana ihtiyaç var. Mevcut sayı 900.

Hesabı sadeleştirdiğimizde; 24.980 + 22.610 + 31.700 = 79.290 iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var. Bu hesabın yanlış olduğunu anacak yeni bilimsel verilerle birileri ortaya koymadıkça bu rakamlar kabul edilmelidir. Sorun, her belgesi olanın bu işi yapmaması, yapanların da saatlerini tam olarak kullanmamasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç; eldeki bu somut verilere bakıldığında B ve A sınıfı uzman yetersizliği bu Kanunun uygulanmasında en büyük handikap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ülke eninde sonunda sektörel iş güvenliği uzmanlığına geçmek zorunda.

Bir müddet sonra da iş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı kaldırılacaktır. Dilerim yanılırım. Ülkedeki eğitim kurumlarının kapasitesine bakıldığında 1-2 sınav sonra açığın kapanacağı gözüküyor.

Eğitim kurumlarının geleceği ne olacak?
    İştahla sektöre girenler ilk yıllarda elde ettikleri kazancı tüketmektedirler. Uzun vadede sermayesi güçlü olan kurumsal eğitim kurumları ayakta kalır, diğerleri eski işlerine dönmek zorunda kalacaktır. ÇASGEM ve üniversiteler sektörde varlığını devam ettirirler çünkü devletin binası, hocası vb derken sabit giderleri yok denecek kadar az. Özel sektör bunların karşısında uzun süreli ayakta kalamaz. Yönetmeliğin sık değiştiği bu sektörde uzun vadeli yatırım yapmak akılcı bir yaklaşım olmasa gerek.

Devlet, eğitim kurumları için ne yapmalı?
    Bir devlet düşünün, planlama yapmıyor, yeni bir sektör açıyor herkes de bu işe giriyor. Peki yüzlerce yatırımın maliyetindeki paralar kimin? Hepimizin. Mili serveti heba etmek/ettirmek kime yarar?

İl bazında nüfus, çalışan sayısı ve işyeri sayısı gibi kriterleri göz önüne alarak kota getirilmediği sürece eğitim kurumları için yapılan yatırımlar çöpe gidecek yazık. Bu ülkede bir iddia bayisi bile olmak için spor toto teşkilatının kota koyduğunu, milli piyango bileti satmak için ilin belirlenen sayıda bayisinin olduğu, at yarışları için sayı sınırının olduğu, özel hastane ya da tıp merkezi açmak için il kotasının olduğu herkesçe bilinmektedir.

21 Aralık 2013 sınavı yaraya merhem olur mu? Kesinlikle hayır. A ve B yükselme sınavındaki başarıları önceden tahmin edemiyoruz velev ki hepsi kazandı yine de ihtiyaç karşılanmaz. Torba yasa ile tanınan 2.8.2014’e kadar yapılacak iki yükselme sınavında arzu edilen sonuca ulaşılamayacaktır. Yani, değişiklik yapılan Kanun da imdada yetişemeyecektir.

Sonuç: İş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı kaldırılmalıdır. Bir torba yasa ile yarım saatlik iştir. Öyle zor da değil. Sınıf ayrımı kalkarsa eldeki mevcut iş güvenliği uzmanları ile meselenin çözümü kolaylaşacaktır. Artık diş macunu tüpten çıkmıştır. Sınıflama işi eninde sonunda yok olup gidecektir. Bunun için C sınıfı arkadaşların demokratik haklarını kullanmalarının zamanı gelmiştir. Nasıl olduğunu benden daha iyi bilirsiniz.

Yeni eğitim kurumu açmaya müsaade edilerek milli servetin çöpe gitmesine engel olunmalıdır. Küçük eğitim kurumları da güçlerini birleştirmeli aksi halde bir yıl içinde mahalle bakkalı ile AVM durumunun aynısı bu sektörde de yaşanacaktır. Ülkemin paralarına yazık, üzülüyorum.

Prim gün sayısında sorunu olup da istediği sınıfa yükselme sınavına giremeyenlerin bizzat Bakanlığa gidip kendilerinin işi takip etmesi önerilmektedir zira çok az zaman kaldı. Önümüzdeki 2-3 gün içinde çözülmezse geçmiş ola.1.12.2013

http://www.resulkurt.com/?artikel,7195/is-guvenligi-uzmanliginda-rakamlarin-dili-yalan-soylemez/adnan-agir
  2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Adnan hoca biyandan seviyo biyandan vuruyo:))
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    eski şube müdürü olunca her şeyden haberi oluyor insanın
  4. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yazılarına bişe diyecek yok son derece iyi..
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    gerçekleri yazıyor
  6. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hani gerçekler acı oluyorya o bakımdan dokunuyor.
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sonu iyi olacaksa dokunsun
  8. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    onda hemfikiriz güzel olacağına inanmaya çalışıyorum.
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ama hep güzel olmasını istediklerimiz kötü sonuçlanıyor
  10. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    onu düşünmek istemiyoruzki güzel olsun.
  11. hiç hazetmiyorum şu adamdan :(
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Uzmanlık sınıfları kesinlikle kaldırılmalı. Sınava girenler A sınıfı sınavı zorluğunda bir sınava alınarak bu iş çözülür. Adnan hocanın dediği gibi bu iş torba kanun ile yarım saatlik bir düzenlemeye bakar.

Eğer uzmanlık sınıfları kaldırılmaz ise İşyeri Hekimlerine de A B ve C sınıflandırılması getirilsin. Bu sınıflandırma mevcut İşyeri hekimlerinin mantığına abes gider biliyorum ama şuan İş güvenliği uzmanları üzerinde uygulanan bu sınıflama uygulaması da aynı derecede abestir.