1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları şantiyede kırmızı baret takar mi?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Abdurrahim Çiftçi tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. ben şahsen yeşil-mavi veya sarı-kırmızı-beyaz renklerin harmanlandığı bir baret takmak isterdim.
 2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  bütün şartlarımız süper bir baretimizin rengi kötü :)
 3. Nesrin Küçüktuna İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  144631
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  kendinize uygun bulduğunuzu seçin

  Ekli Dosyalar:

 4. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bende bu konuya kendi işyerimizdeki uygulama ile yanıt vereyim;

  Beyaz Baret: Beyaz yakalı tüm personele ( Müdür-mühendis-uzman, İSG uzmanı da dahil )
  Yeşil Baret : Mavi yakalı işletme personellerine, işçilerin taktığı baret ( elektrikçiler yeşil baret üzerine turuncu şerit yapıştırdıkları da oluyor)
  Sarı Baret: Vardiya amiri, formenlere (Beyaz yakalı sınıfına giriyorlar)
  Mavi Baret: Limanda görev yapan mavi yakalı işçilerin taktığı baret,
  Kırmızı Baret: İtfaiye personelimize,
  Turuncu Baret: Ziyaretçi, stajyer öğrencilere.

  Birde bu baretlerin yan taraflarına Arama Kurtarma- Yangın Müdahale ekibi, teknik destek ve ilk yardım ekibinden olduğunu belirten yapıştırmalı etiketler hazırladık. Örneğin tüm ilk yardımcılara sola doğru bakan Kızılay etiketi verdik.

  Uygulamalar her yerde değişir, bununla ilgili kural yok .
 5. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  modayı takip edin... o gün giydiğiniz kıyafete uygun renkte baret takılmalı bence... :p
 6. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Ulusal ve uluslararası yasalarda baret renkleri ve anlamları ile ilgili bir standart, mevzuat yok. Mevcut durum bizim uydurmamız sadece.
 7. yilmazbozaci İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bazı arkadaşlar her şey güllük gülistanlıkta iş barete mi kaldı diyor.Ama bilimsel bir gerçek var kılık kıyafetinizin rengi otorite kurmanızda çok etkilidir. Eğer uzmanlık yapacaksanız işçiler üzerinde de otorite kurma zorunluluğunuz var. Mesela Sarı baret takarsanız işçiler sizi takmaz.Çünkü renk olarak onlarla aynı bareti kullanırsanız onlara söz geçirmekte zorlanırsınız. Bir iş yerinde yönetici olup işçilerle aynı maaşı almakta da aynı durum söz konusudur.İşçi direk la benle aynı maaşı alıyor kalkmış bana amirlik yapıyor düşüncesine kapılır. O yüzden işimizi yaparken öncelikle otoritemizi belli etmemiz gerekiyor buna patronlar da dahil ;) Yoksa biz işimizi yapamayız onca sorumluluğun altında eziliriz.
 8. Azizcan Kahraman İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150543
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba. Bu çalıştığınız kuruma göre değişir. Bazı şantiyelerde beyaz bazılarında ise kırmızı takılabilir şöyle örnek verecek olursam tersanede kırmızıları yangıncılar beyazları mühendis,uzman vs iş güvenliği çalışanları yeşil takıyordu. O yüzden bu çalıştığın şantiyeye veya yere göre değişir.
 9. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Renk ayrımı gruplaştırıyor. Aha geldiler, geliyorlar, yok kırmızı başlıklı kızlar geliyor, bilmem ne. Bu saçmalıklara son vermek için BEYAZ takılmalı. Yoksa zihinlerde baret renklerinin hakedilerek takıldığı gibi bir izlenim oluşuyor. Mesela mühendis müdür bilmemne beyaz taktığı için ağır bir havası oluyor. Yani onu haketmek gerekiyormuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Haketmek gibi bir durum varsa eğer İSG UZMANLARI herşeyin en iyisini hakediyor .Beyaz takın arkadaşlar. Dediğime geleceksiniz bir gün.
  İsg den herkes sorumlu ise neden farklı bir renge bürünesiniz.
  Bu durum psikolojik olarak test edildi ve kanıtlandı. KANIT: Ben ve işyerim