1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanları ’oda’ istiyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanları ’Oda’ istiyor - Ticaret Gazetesi - Ekonomi Gazeteciliğinde Öncü

  SEDA GÖK / ANKARA
  İş Güvenliği Uzmanları Derneği Başkanı H. Latif İşçen, hedeflerinin mesleki sorumluluk yapısının sigorta sektörü ile eşleştirilmiş bir düzenleme ile birleştirilmesi olduğunu söyledi. İşçen, “Bununla ilgili düzenleme konusunda Avrupa Birliği projesi sosyal taraflarındayız” dedi. İş Güvenliği Uzmanları Odası yapısını oluşturmayı planladıklarını belirten İşçen, bu konuda ilgili tasarıyı hazırlayıp Bakanlığa sunduklarını kaydetti. İşçen, “Mesleki gelişim akademisi hedeflerimiz arasında. 2015 yıllına kadar tek çatı olma hedefine ulaşacağız” dedi. İşçen ile Türkiye’de iş güvenliği konusunda yapılan çalışmalar, bu konuda yaşanan sorunlar ve yapılması gerekenler üzerine konuştuk.

  haber.jpg

  Dernek olarak çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
  2006 yılında İş Güvenliği Uzmanları ve Teknikerleri Derneği olarak kuruldu. 2008 yılında yeterince destek alamadığı için o dönemde dernek yönetiminde yer alan arkadaşlarımız tarafından kapatıldı. 2009 yılında aynı isimle Kocaeli merkezli olarak tekrar açıldı. Şu anda 12 ilde temsilciliği 3 ilde şube olma çalışması var. 13 ilde temsilcilik için başvurumuz var. Derneğimizde tüm sektörlerden ve tüm çalışma alanlarından üyelerimiz var. Dernek üyelerimiz çok değişik profilden kesimleri kapsıyor. Hekim, İSG uzmanı, akademisyen ve emekli iş müfettişleri var.
  Derneğimize üyelik formunu doldurmuş aktif üye olmak için başvuran kişi sayısı 3 bin kişinin üzerindedir. Ancak sivil toplum örgütü üye olma bilincini kazanmamış kişileri derneğe üye yapmanız bir anlam ifade etmez. Bizim için hedef; etkin ne yaptığını bilen, katılımcı üye profiline ihtiyacımız var. Bizler ne istediğini bilen dernek yönetimiyiz. Bizim facebook sayfamız şu an itibari ile 10 bin kişiye ulaştı. Sözde 50 bin üyesi olduğunu savunan derneklere hodri meydan kaç üyeniz var diyoruz. Zira beyanatlar değil gerçekler konuşmalı!
  2009 yılından bu yana birçok konuda ilke imza attık. Çalışma Bakanlığı’nın birçok organizasyonu ve çalıştaylarında yerimizi aldık. ÇASGEM’le Avrupa Birliği Projesi yürütüyoruz. Tüm yönetmelik ve kanunlarda görüş bildiriyoruz. Mesleğin sahipleri olarak tecrübelerimizi aktarmaya devam ediyoruz. Basında yer aldığımızı birçok bilgilendirme programlarımız var. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yanlız bir yılda 3 konuda 23 ilde farklı eğitim verdik. Sosyal taraf olarak zannederim nadir bulunan bir aksiyon içindeyiz ve gücümüzü yanlızca üyelerimizin desteğinden alıyoruz.

  Türkiye'yi İş Güvenliği başlığında dünya ile karşılaştığımız da geldiğimiz nokta nedir?
  Bizce dünya ile kıyaslayarak bir tabana oturtmak son derece yanlış ya da dar görüşlülük olur. Neyi, neye göre, neyle kıyaslıyoruz? Her ülke bizim kadar detayla ya da yetkinle ölçüyor mu? Tabi ki bizden kötüleri ya da iyilerini kıyaslamak yerine en iyileri baz alarak konuşmak gerekir.
  İstenilen seviyeye gelmek için alt yapı oluşturmak gerekir. Bu alt yapı oluşturuluyor. Tabii ki eksikleri var ancak niyet ve istem önemli! Bu dönemde yapılan çalışmalar ve aksiyonlar takdiri hak ediyor. Çalışma Bakanlığı kurumları iyi niyetli çalışıyor. Tabi ki kanunları ya da mevzuatları oluşturmanız yeterli değil. Bu düzenlemelere güç verecek toplumsal yapıyı, kültürü oluşturmanız gerekir.
  İnşaa ettiğiniz yapı düz duvar ya da makinenin bir parçası olarak görmemek lazım. Yaşamları değiştireceğiz. Önce insanı değiştireceksiniz sonra bu insanın yaşam şeklini... Tabi bu toplumsal benimseme ve özümseme ile gelişecek.
  Zaman isteyen yapılardır bunlar. Kültür oluşturmak zaman ister. Kolay kolay değişmez. Kaza sayılarımız azalsa dahi kültürel değişim toplumların diğer faktörlerine bağlı olarak 20 yıl ile 40 yıl arası iyi bir programla değişir. Toplum Mühendisliği kolay iş değildir. Onun için sabırla beklemek ve sürekli çalışmak lazım. Aklınıza gelir miydi ? Düşünsenize her yerde iş güvenliği konuşulsun…

  Türkiye'nin iş güvenliği başlığında öncelikle olarak çözümlemesi gereken sorunları neler? Sizin bu konudaki önerileriniz neler?
  Öncelikle çözülmesi gereken sorunlar sektörel yapı düzenlemeleri başlığı altında dernek olarak ele alıyoruz. Bu dönemden sonra sektörel düzenlemelere yönelik çalışma şekillerine el atılmalı.
  Örneğin; inşaat sektörü, metal sanayi ve madenlerde halen eski yöntem ve uygulama şekillerine göre çalışan standart uygulama ve metot kullanmayan firmalar var.
  Bakın inşaat sektöründe halen tahta iskeleler kullanılıyor. İnşaat sektöründe çalışma el kitabı yok. Daha kötüsü üretilmiş olan inşaatlarda kullanılacak iç dekorasyon malzemelerinde standart dahi yok banyolarda halen düşüp kaza geçiren insanlar var. Sebep mi ? Çok ufak detaylar... Banyo ve tuvaletlerde zeminde kayar fayans kullanılıyor. Ancak oturma izni bu eve verilebiliyor. Hayatımızın içinde yer alan düzenlemelere ne sıklıkta müdahale edersek ya da çalışma yaşantımızdaki standartları ne oranda geliştirir ve ağırlaştırırsak o oranda kültürel değişimi yaratırız. Yaşadıkça da iyileşir ve gelişiriz.

  1 Ocak 2014 tarihi itibariyle İş Güvenliği Kanunu'nun 2. Kademesi yürürlüğe girdi. Türkiye'deki altyapı bu kanunun uygulanabilirliğini sağlayacak güce sahip mi? İmalat sanayindeki şirketler bu kanun kapsamında çalıştıracakları uzman ve hekim sayısı yeterli mi?
  Alt yapı olarak Türkiye hazır! İş Güvenliği Uzmanı sayısı 120 bin civarını buldu. Tam Gün Torba Yasası ile işyeri hekimi sayısı yeterli. İşyeri Hemşiresi eğitimi alt yapısı hazırlanıyor yakında eğitimleri başlayacak. Bir tek iş yeri hemşiresinde geç kalındı oda sistemi çok etkilemiyor. Tabi ki zorluklar yaşanacak eğer Avrupalı gibi yaşamak, üretmek ve çağdaş koşullarda çalışmak istiyorsak değişmeliyiz ve bu güçlüklere beraberce katlanmalıyız. Hem yağmura çıkalım hem şemsiye açmadan ıslanmayalım... Olur mu ? Beklentimiz neyse o ödünü beraberce vermeliyiz.

  Yeni kanun ile birlikte neler değişecek?
  Kanunla yaşamımıza birçok uygulama dahil olacak. Her firma risk değerlendirmesi yaptırarak çalışırken ön görmediği riskleri giderecek. Çalışanlar periyodik olarak sağlık taramasından geçecek. Mesleki eğitimi almayan çalışan çalışma yapamayacak. Her firmanın İSG uzmanı ve hekimi olacak. Tabi ki kamu ve kurumlarının da… Tabi ki bu birkaç temel uygulamanın etkisi ile kar topu gibi iş hayatı sorunlarımızın bir çoğu da gündeme gelecek. Çalışan kapsamının 6331 Sayılı kanunla gelmesi ile fazla çalışma yapıp mesai ücreti almayan kanun kapsamı içinde çalışan kalmayacak yalnızca sanayiden sayılan işletmeler değil bir çalışanı istihdam eden işveren bu yükümlülüğü sağlaması gerekecek. Bu çalışma yaşamı içinde emeği olan herkes yıllar sonra iyi ki bu kararlara destek olmuşuz ya da yapmışız mutluluğunu tadacak.

  Türkiye'nin iş güvenliği konusunda AB normlarına ulaşabilmesi için yapması gerekenler neler?
  AB normları için yapılması gereken sektörel düzenlemeler konusu ve sektör oyuncularının dahil olduğu kültürel gelişimin sağlanması için el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Tabi ki AB üyesi birçok ülke uygulama ve yaşantıya yansıtılması konusunda bizden daha geride... Problem bizlerin riskli sektörlerde daha ucuz hizmet ve daha yüksek risk kabulü ile iş yapmamızdan kaynaklanıyor. Bu problemin çözümü için sektörel standartlar ve uygulama zorunlulukları gerekiyor. Bununla ilgili düzenleme çok yakında hayatımıza gireceği beklentisi içindeyim ancak bunu hızlandırmanın yöntemi var ve biz bunları sürekli dile getiriyoruz. İş Güvenliği Uzmanları ve İş yeri Hekimleri Maaşını işverenden direk almamalı. Devletten almalı.

  Dernek olarak 2014 yılında yürüteceğiniz projeler ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
  Hedeflerimiz arasında mesleki sorumluluk yapısının sigorta sektörü ile eşleştirilmiş bir düzenleme ile birleştirilmesi . Bununla ilgili düzenleme konusunda Avrupa Birliği projesi sosyal taraflarındayız. İş Güvenliği Uzmanları Odası yapısını hep birlikte oluşturabiliriz. Tasarıyı hazırlayıp bakanlığa sunduk. Mesleki gelişim akademisi hedeflerimiz arasında. 2015 yıllına kadar tek çatı olma hedefine ulaşacağız.

  Ticaret Gazetesi

  i_guvenligi2-b.jpg