1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları artık mezun olduğu bölüme göre işyerlerinde çalışacak mı?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve inan7602 tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim dediğim gibi olacağının en açık ispatı, yanında mesleklerin yazdığı iş kollarınının hepsinin altında çok tehlikeli sınıftan kollar bulunmasıdır. az tehlikeli ve tehlikeli sınıfların olduğu sektörde böyle bir meslek grubu belirtilmemiş. daha önce çıkan 750 iş günü olayını tamamlar nitelikte veya alternatif niteliğinde bir çalışma bu gördüğünüz. yoksa sizin sözleşme imzaladığınız yerleri elinizden alacak değiller, zaten halil ibrahim pak beyin dediğini gibi uzman açığı var, kendi bombalarının pimini çekeceklerine ihtimal dahi vermiyorum şu aşamada. belki 10 yıl sonra gündeme gelebilir böyle bir meslek grubu oluşumu..
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşlar herkes işini layıkıyla yaparsa gerisi hikaye. ben kendi branşında da bişey bilmeyen insanlar tanıyorum. Sıkıntı insanın kişisel becerisinde bence. yoksa Uzaya mekik göndermiyoruz.. çok fazlada abartmaya gerek yok.. Ona bakarsanız bana makina olmayan bir tane sektör söyleyin.. O zaman mak. mühendisleri ve tüm sektörlerde çalışabilir. Herkes her sektörde çalışabilir. amacımız mesleki mühendislik yapmak değil güvenlik mühendisliği yapmak. Boşuna dememişler bilmiyorsan bir bilene sormak lazım..
  3. Okan Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    750 gün primi olanlar kendi mesleklerinde a sınıfına, başka meslekler için hangi sınıf belgeye sahipse o sınıfa bakabilecekler. bu a sınıfı uzman sayısı az olduğu için a sınıfı uzmanlar bir tekel oluşturmasın diye alınmış bir karar, ama herkes kendi mesleğine göre uzmanlık yapacaksa, 2 yıllık isg ön lisans okuyanların mesleği ne olarak geçecek? hangi meslek grubunda uzmanlık yapacaklar? böyle bi branşlaşma bence saçma uzman uzmandır aksi halde verdikleri eğitime, yaptıkları sınava güvenleri yok demektir.
  4. Mete Emre ERGÜÇLÜ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar herkeste bir panik havası var...

Bu çalışma bir kaç hafta önce çıkan yönetmelik değişikliğinin uygulanmasına yönelik oluşturulmuş, "çok tehlikeli" sınıfta olan işyerlerinde var olan uzman açığının kapatılmasına yönelik yapılmış bir liste, aynı işyerinde 750 gün prim süresinden uzun zamandır çalışan ve C Sınıfı olan uzmanların (750 günde uzman olma şart yok) 7 yıl süre ile faydalanacağı, bu haktan faydalanıp ta 7 yıl sonunda A olamayanlarında bu değişiklikle verilen haklarının ellerinden alınacağı bir geçiş süreci...

Bakanlıkça öngörülen disiplinlerden her hangi birinden mezun olup ta C Sınıfı olmaya hak kazanan meslektaşlarımızın hali hazırda az tehlikeli yada tehlikeli işyerlerinde çalışmalarına her hangi bir engel yok, bununla birlikte zamanı gelince B yada A olmalarına da...
  5. Noyan Can İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iş sağlığı güvenliği ayrı bir meslek disiplini haline getirilmesi...isgnin kendi içinde uzmanlık oluşturulması gerekir....neymiş efendim adam inşaat mühendisiymiş inşaatta iş sağlığı ve güvenliğinden bu adamlar sorumlu olacakmış sermaye pastasından pay almaya çalışan uyanıklar...
    Acil durum planları,ergonomi,kimyasallar,isg eğitimi,iş hijyeni üzerinde fazlasıyla durulması gerekir...
  6. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu önemli bir fısıltı,nereden duydunuz ?
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

o zaman bizi iş güvenliği eğitimlerinde belli başlı konuları anlatsınlar her konuyu anlatmasınlar sadece benim bölümümle alakalı yerden soru sorsunlar ben bu sınava girdikten sonra o belgeyide bana verdikten sonra yeterli görüldüğünü düşünürüm geçerim koskoca bakanlık bu kadar basit mi düşündü yani ben kursa giderken iş güvenliği uzmanlığı kursuna gidiyorum o zaman şöyle yapsınlar inşaat mühendisliği iş güvenliği kursu ve her bölüm içinde ayri açsın metal öğretmenliği iş güvenliği kursu gibi .........
  8. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    15 gündür sadece taslakları dolaşıyor elden ele, gönülden gönüle... ;) 2 ayın dolmasına şurada kaldı 5 gün, 750 günlük hizmet süresi kaydıyla çok tehlikeli sınıfta görev alabilecek C sınıfı uzmanlardan, hangi mesleklerin hangi nace kodu işyerlerinde görev almaya yetkli olacaklarına dair resmi tebliği sabırsızlıkla bekliyoruz.. :)
  9. Tahir Delen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
    taslak taslak okuyup dolaşır olduk. sistem inşa etmenin en zor olduğu ülke bizim ülkemiz...
  10. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman Endüstri Öühendisleri nerede yapacak ? Bu mesleğe bir kısıtlama getiremezler bence ...
  11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    getirirlerde 10 yıl sonra. aynen ziraat mezunlarını öğretmen yapıp. sonra fen fakültelerini açıkta bıraktıkları gibi :)
  12. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence alanlara B sınıfı uzmanlık sırasında geçiş yapılmalı çünkü insan 3 yıl çalışmayla bir bölüme yönelebilir ve ona göre bir sınava girebilir..
  13. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar 2-3 yıl para kazanmaya bakın. sonra ayağa düşcek bu iş. her zaman olduğu gibi.
  14. CEYDA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9385
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadşlar; c sınıfyzman şu anda b sınıfı yerıne bakabiliyr sektör ayrımı yok yalnız; a sınıfına bakamıyordu.bu da a sınıfıuzman eksiğini gidermiyordu.b sınıfı da şu anda a sınıfına sektör ayrımı olmadan bakabiliyor.geçici madde ile çok tehlikeli sınıfta mesleğini son 3 yılda kesıntısız 750 gün prtim ödenerek yapmış ise ve meslek kodu bu sektöre de uygunsa sadece 3 yıl boyunca bakabiliyor.3 yıl sonunda belgesini yükseltemezse bu hakkı kazanılmış hak sayılmıyor iptal ediliyor.bu durum sadece yayımlandığı tarıhten itibaren 3 yıl geçerli.sen buna seneye başlarsan sadece 2 yılın kalıyor yani... bunun için de bakanlığa dilekçe ssk hizzmet dökümü ve en son iş yerinden bonservisin ile bakanlığa başvuremk gerekiyor çünkü çok tehlikeli sınıfla yapacağın anlaşma ısg katipten onaylanmıyor..ben başvurdum cevap bekliyorum..
  15. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o tamam da sıkıntı bakanlığın dün siteye koyup tekrar kaldırdığı taslakta :)
  16. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ceyda hanım zaten haziran ayında ne olacak çok merak ediyorum , taslakları koyup-kaldırmalardan...
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Taslak manyakı olmak taslak olmadan direk yayınlanmasından iyidir..en azından haber ediyolar görüş alıyolar bu da iyidir.
  18. muhammet halil akkuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar siz o konuyu yanlış anladınız heralde yada benim bildiğimden ayrı bi taslak daha var.

benim öğrendiğim örneğin deri fabrikalarına A sınıfı uzmanlar bakabiliyor ama uzman deri mühendisi ise C sınıfı sertifikası olması yeterli.
  19. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Arkadaşlar Taslak elinde olan varmı ? bu konuyla ilgili ...
  20. bu taslağın kaynağı resmi bir kurum olması düşünülemez, meslek unvanlarını gelişigüzel yazmışlar, birileri el altından nabız yokluyor gibi, hem sonra bu iş fakulte unvanıyla yapılacak bir iş değil, artık yeni bir statü kazanıyorsunuz, iş güvenliği uzmanı, birde meslekleri katıp ayrımcılık yapmak ne kadar doğru olur.