1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları bu çağrı size;

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 23 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanları Bu Çağrı Size;

Artık sızlanma, şikâyet etme, ağlama zamanı geçti. Her yerde çöküntü, gayesizlik ve yanılgı havası hâkim. Bu gidiş nereye diye sormaya kalkışmak ise aymazlıktır. Artık yolun ötesi görünmüştür. İş Güvenliği Uzmanlarının yasal olarak bir çok yükümlülük içinde çalışmaktadırlar. Bunları ortadan kaldırmak için cesur ve erdemli bir mücadele şarttır.

İnsanların yeryüzünde görüldüğü ilk zamanlardan bu güne dek, kavgaları, çekişmeleri, ayrışmaları, savaşları, akla gelebilecek her türlü çatışma, mücadele, doktrin ve rejimlerin tek bir ana sebebi vardır, bu; haksızlığa uğramalarıdır.

Kısa bir sürede kurulacak ve sivil toplum örgütü olarak sahaya çıkacak olan İş Güvenliği Uzmanları derneğinin değişmez ilkeleri ve gerçekleştireceği hizmetler aşağıda sunulmuştur.

1-Derneğe bağlı bulunan uzmanlar için taban fiyatları belirlenecek ve uzmanlık saat ücretleri bu mesleğin gereğini yerine getirilebilecek düzeye çıkartılacaktır.

2-Ülkenin baş düşmanı olan cehalete karşı bütün imkanlar seferber edilecek ve eğitim faaliyetlerinde bulunulacaktır.

3-İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma şartları, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre uygun hale getirilmesi için her türlü hukuk yolu kullanılacaktır, uzmanlar mahkeme salonlarında sahipsiz bırakılmayacaktır.

4-İş Güvenliği Uzmanlarının tüm doküman ve kaynak ihtiyaçları için dernek seferber edilecektir.

5-Çalışma hayatında ilkemiz “Başı Dik Uzman Onurlu Çalışan” olacaktır.

6-Mesleki Tam bağımsızlık, tüm faaliyetlerde ve çalışmalarda temel fikirdir.

7-Söze, yazıya ve düşüncelere hiçbir gerekçe ile gem vurulmayacak, sansür uygulanmayacaktır.

8-Çalışanların kendi haklarını savunmaları lazımdır. İşyerine bağımlı bir uzman, yürüyen ızdıraptır. Uzman mesleki bağımsızlığını kaybettiğinde o işyerinde tüm çalışanlar hiç olur.

9-Özgürlük herşeydir.Özgür olmayan insan cesur olamaz. Özgür olmadığından cesaret gösteremeyen uzman, başka yetenekleri olsa bile hakkını veremez. Uzmanın işyerini denetleyemediği yerde mesleki bağımsızlıktan söz edilemez.

10-Tüm uzmanların dertleri kendi derdimizdir. Duygu, düşünce ve hayallerimizi ustalıkla kaynaştırırsak, dağlar bile eğilir.

11-Bir uzmanın kendisini unutması en büyük kusurdur. Kendi benliğini kanıtlamayan uzmanlara hiç kimse saygı duymaz.

12-Daha fazla geç kalınırsa görülen odur ki, geçmişteki uzmanların zaaflarını şimdi ödenecektir.

13-Uzmanların bir bölümü dert küpü, bir bölümüde kan uykudadır. Son verilecektir.

14-Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “imtiyazsız, sınıfsız bir kitleyiz.” Hedefi üzerine yorulmadan, bıkmadan yürümek esastır.

Yüreği ve ruhu özgür uzmanlar kendi mesleklerinin en kıymetli örnekleridir. Titreyen ve korkan zaten yaşayamaz. Ölümün avcılık yaptığı bu dünyada en kıymetli şey özgürlüktür.

İş dünyasında yamyamlık devam ediyor, sadece insanları yeni usullerle yiyiyorlar. Dünya sanayi tarihinden çıkan sonuç “ya emir alıyorlar yada emir veriyorlar” Ya efendi yada hizmetli durumdalar. Böyle giderse bizimde geleceğimiz kusursuz hizmetli görünümündedir.

Uzmanın aklı, uzmanın iradesi, uzmanın enerjisi ile uzmanın fikrinin ve vicdanının uyandırılması lazımdır. Moral çöküntüsünün sonu buhrandır.

Umutlarda dal ister, kuşlar gibi konacak!

İşte size tarihsel ve toplumsal bir dal teklif ediliyor. Ve bir derneğin göğsü nefes almak için rüzgar bekliyor. Hüküm sizin, karar sizin, vicdan sizindir ve her uzman kendi hayatının mimarıdır.

Bir uzmanın en kıymetli, en son sarılacağı şey onurudur. Onu kaybettikten sonra geriye ne kalır ki?

TAM VAKTİDİR BİZE KATILIN!

KAÇARAK ÖZGÜR OLUNMAZ!

Not: bu çağrı uygun görülürse tüm sosyal medyada paylaşılmalıdır. bir öneridir arkadaşlar.
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Siz hangi şehirdesiniz Özkan bey?
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belli olmuyor diyelim ama şu an adanadayım belli bir yer yok yani aslen Eskişehirliyim..
  4. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sizin önderliğinize de ihtiyaç var...
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben elimden geleni yapacağımı ilk baştan beri söylemiştim.. yalnız böyle bir iddea ve hırsla yola başlamadım.. herzaman yanınızda durmaya devam edeceğim..
  6. sadık uzm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özkan Bey, yazdıklarınızı okudum, sanki dernek tüzüğümüzü ve aramızdaki görüş birliği olan noktaları anlattınız. Bu bizim aramızda sadece yazılı çizili ve sözde kalan değil şuana kadar hayata geçirdiğimiz olgular. Ve madem bu konularda ortak heyecana sahibiz, madem güç birliği kaçınılmaz bir ihtiyaç buyrun yeni kurulan derneğe üye olun, sesinizi en yüksek sesle duyurun. Sizinle aynı düşüncelere sahip kişilerin sesini duyurun yada ortaya yeni fikirler atın. Sizden farklı değiliz, sadece sizden 1 adım öndeyiz. Sizin aklınızdakileri hayata geçirmek için sizden kısa süre önce adım attık, derneği kurduk. Kimsenin sahibi olmadığı, herkesin fikrini serbestçe ifade ettiği ve kimsenin susturulmadığı bir dernek. Ne bir sahibi var bu derneğin nede bir grubun ağırlığı. Buyrun derneğinize sahip çıkın!
    Bu dernek benim, bu dernek sizin, bu dernek hepimizin!
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siz yada biz diye bir olgu yok! zira resmiyette ki üyeliği kafaya takanda. yürekten ve tüm samimiyetimle derneğimizin üyesiyim ve bu çağrı benimle beraber resmen derneğimize üye olmak için tüm uzman arkadaşlarıma çağrıdır.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hangi dernek bu üye olak yav...
  9. sadık uzm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu çağrı Özkan arkadaşımızın da belirttiği gibi tüm arkadaşlara yapılan açık bir çağrıdır. Yukarıda konuşulan konularda ifade edildiği gibi bir dernek kuruldu. Ben bu dernekte konuştuğumuz beklentiler içersinde çalışmaya başladım, başka arkadaşlarda heyecanlarını, enerjilerini harcıyorlar. Evet her arkadaşa, her noktaya ulaşmadı haberler bununla birlikte herkesin aynı çatıda buluşması için çalışıyoruz. Bu dernek çalışacak. Ben, sen, biz dernekte olursak sesimizi duyurabiliriz, olmazsak birilerinin bizim sesimiz olmasını bekleriz. Beklemeyelim, kendi düşüncelerimizi ortaya döküp beklentilerimizi hayata geçirmek için derneği çalıştıralım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2013 ---
    İstanbul İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği
    İstanbulİSGDer
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sadık bey benide listeye yazın lütfen :)
  11. Ayhan71 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NEKA İNŞAAT
    nasıl üye olacaz
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    toplantıları olduğu zaman sadık bey duyursun burdan, benimhaberim olur zaten bende duyururum :D
  13. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dernek de güzel ama oda olmak en güzeli...
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    şu an oda kurmak mümkün değil, keşke olsaydı, bunla ilgili çalışma yürüten arkadaşlarda var... odamız kurulsun orayada üye olacağız tabiki....
  15. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    Ben de biraz merkezi bir sistemden yanayım açıkçacı... Genel bir dernek oluşturulup, şehirlere bu derneklerin büroları açılsa her uzman tek bir çatı aktında taoplanmış olur bence. Ben çeşitli İSG gruplarına üyeyim. Sürekli mailler alıyorum, Bursa'daki uzmanlar bugün toplanıyor, İstanbul'dakiler şu gün diye ama çözüm bu değil bence... Tabi ki genele giden yolda bunlar da birer adımdır ama madem oda olunamıyor şu anda tek merkezli bir dernek oluşturulsa çok daha iyi olur kanaatindeyim...
  16. sadık uzm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm arkadaşlarımın fikrine saygım var ve hepsi değerli fikirler. Bizi sonuca götürecek yada götürmeyecek ama buraya yazmakla hayata geçmiyorlar malesef. Bu sebeple fikri, heyecanı, destek verme düşüncesi olan herkesi bunları paylaşmak ve hayata geçirmek adına derneğe çağırıyorum. Dernek yeni kuruldu, buyrun fikrinizi paylaşın, bu yolda birlikte yürüyelim.
    Sevgiler ve selamlar.

Sadık İLERİ
    0532 3710887
  17. Nurdan Hanım neden mümkün değil?
  18. sadık uzm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oda kurabilmek için yasa çıkması gerekiyor.
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    çünkü sayın yasmur iş güvenliği uzmanlığı meslek olarak görünmüyor...