1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları derneği , kamoyu bildirisi !

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanları Derneği ,
    Kamoyu Bildirisi !
    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına dahil olmak ve yasal düzenlemelere uymak amacında olan firmaların dikkatine !
    Her sektörde olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışma yapan firmalar ( Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ) OSGB ‘ler arasında kalitesizlik oluşumu başlamıştır. Söz konusu sektörel hizmet ve kalite mücadelesi yerine , hizmetin verilmesini imkansız kılan maliyetler teklif olarak verilmektedir. Birim çalışan başı verilen fiyatlar sektörün hizmet ve insan odağından uzaklaşmakta , insan kazanç kapısı olarak görülmesi bizleri son derece üzmektedir.
    Sektörde hizmet veren firmaların hizmet kalitesini düşürecek fiyat oadaklı yaklaşımı ve amaçtan uzaklaşma İş Sağlığı ve Güvenliği alanında hizmet veren İş Güvenliği Uzmanlarından etik olmayan istemler ortaya çıkmaktadır.
    İş Güvenliği Hizmetleri adı altında yazılmayan riskler ya da işverenin istemi kapsamında değerlendirilen, risk değerlendirmeleri kazanç olarak gören bilgisiz ve bilinçsiz işverenler fiyat odaklı ikna edilmekte ve farkında olmadan öğrenilmeyen riskleri satınalarak ciddi kayıpları kabullenmektedir. İş yeri risk değerlendirmesi işverenin oluşabilecek kayıplarını ve çalışana zarar verecek tehlikelerin öngörülerek önlenmesi amacını taşımaktadır. Risk değerlendirmesi yapan kişilerin yetkin olması işverenin zarar görme ihtimalini azlatmaktadır. İş Güvenliği Uzmanı ya da OSGB tarafından değerlendirilen risklerin giderilmesi ve kayıpların önlenmesinden işveren sorumludur. Risk tespitlerini işveren istemli oluşturacak OSGB istemlerine lütfen DEĞER VERMEYİN !
    Söz konusu işletmelerin alt yapısın olmayan , sektörel deneyimi olmamasına rağmen kar amaçlı sektöre dahil olmuş işletmeler olabileceği unutulmamalıdır !
    İşletmenin İş Sağlığı ve Güvenliği İş yükü Tespit Edilmeden !
    Risk analiz çalışma süresi tespit edilmeden.
    Mevcut Durum Değerlendirmesi yapılmadan !
    Teklif isteminde bulunmayınız ! İş Sağlığı ve Güvenliği Maddi Ölçeği Yapılan Hizmetle Orantılıdır !
    İş Güvenliği Uzmanlarının ya da İşyeri Hekimlerinin sorumluluğu işveren sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
    H.Latif İŞCEN
    İş Güvenliği Uzmanları Derneği
    Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı
  2. Fırat Uçar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33880
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM
    Kesinlikle haklısınız, kalite düşmemeli, aksine artmalı... Bizlerin amacıda ''0'' iş kazası olmalı... Para değil...
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İşverenin verdiği maaşla olmuyor bu dediğiniz. Devletin igu lar için özel fon açması lazım. Yoksa kalite malite artmaz. İşten kovulacağım stresi ile igu lar işlerini tam yapamıyorlar...
  4. Fırat Uçar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33880
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM
    Haklısınız Talha Bey, ama kaliteyi artırmak biz İş Güvenliği Uzmanlarına bağlı biraz da, belirli standartlar olması lazım gerçekten, devlet açısından bizlere biraz destek olunması gerekiyor, bu konuda bende sizlere katılıyorum... Aslında şöyle bir sıkıntı var pasta büyük ama biz pastanın ancak kutusunda kalanlarına kalıyoruz...
    Bazı firmalarda çalışan arkadaşlarım var 2000-3000 lerden söz ediyorlar henüz sertifikasını almamış olmalarına rağmen, bazı firmalarda var 1200 e çalışan arkadaşlarım var; ekmek parası çalışmadan olmuyor, mecburen yetinmeye bakıyor herkes...
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Duyduğum kadarı ile rant kapısı olarak açılan OSGB ler o kadar düşük fiyatlar ile piyasaya giriyorlar. Bu farkları ucuz çalışacak uzman bularak hatta begesini kiralamak yolu ile gidereceklerdir. Diğer OSGB ler ve kısmi çalışan uzaman arkadaşları etkileyecek ve onlarda bu rekabete uymak zorunda kalçaklardır. Bu da kalite denen hiç bir şey bırakmayacaktır. Sonunda birileri ceplerini dolduracak, uzmanlar okka altına gidecek ve kağıt üzerinde herşey tam görünecek. İnşallah ben yanılıyorumdur. Bu gidişat bunu gösteriyor. Devlet kontrol görevini özel sektör üzerinde yapmak istiyor fakat bunun sağlıklı işlemesini sağlamak için yeterli önlem almıyor veya alamıyor. Ondan sonrada müşterinin yanına gittiğinizde "yine soyguncular geldi" imajınızı yıkamıyorsunuz.
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    suçu başkasına atmak aslında biraz da kolay geliyor bence de ancak gerçekten uzmanlar bu konuda çok yalnız kalıyor... sigorta şirketleri için, bankalar için kısaca "büyükler" için oluşturulan ortak fonlar varken sorumlu müdürler, uzmanlar, nezaretçi için hiçbir girişim yok... yıllarca yalvardık bakanlıklara, hiçbir mühendis çalıştığı işletmeyi denetleyemez, işverenleri oluşturduğun fona yaptığın vergi tahsillerine 1 kalem daha ekleyerek bu parayı al, fona aktar ordan da görevlendirdiğin uzmanlara, sorumlulara ver...sanki bu hiç yapılmayan bir uygulama, örneği yok gibi herkes bu çağrıya gözünü kulağını kapatıyor...
  7. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    40 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki iş yerine osgb denen kurum uzman için 275 hekim için 350 tl para teklif etti :) önce onlara bir alkış almak istiyorum. sonra da bu sıkıntının sebeplerinden birinin de hekim ve uzmanların çalışma saatlerinden kaynaklandığını düşünüyorum.yani işçi başı 15 dk ilgilenecek bu iş yeri ile.yani ayda saat.bu 10 saatte risk analizi mi acil durum planı mı eğitim mi ortam düzenlemeleri mi ne yapılsın bilemedim.osgb de elindeki copy paste belgeleri götürüp oraya dosyalayarak ayda bi gün bi kendini gösterip geri çekecek :sinir: sonra da kanunu da çıkardık, bi sürü uzman da sürdük piyasaya işvereni de rahatlattık, ayda 500 liraya hem koca mühendisi hem de hekimi verdik hala kaza oluyor diyecek bi yerde birileri.belki de kader derler sonra ohh mis gibi...
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    söylenecek çooooooook şey var da nnnneyse
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bizler bunları düşünebiliyorsak sayın yetkililer acaba düşünme yetisini mi yitirdiler yoksa bizim aklımızın yetmediği bir bildikleri bir şey mi var acaba? İnsan çıkar asgari bir fiyat belirler.
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Serbest piyasa boşverin, siz kalitenizden ödün vermeyin yeter ..
    zaten patır patır dökülecekler ellerinde patlayacak herşey
  11. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bizler işi nasıl mükemmel yapacağız diye düşünürken, onlar bizleri nasıl rekabette ezecekleri konusunda 50 tane formül bulurlar. Bizler tükeniriz onlara bir şey olmaz malesef. Belki biraz karamsar oldum ancak hayat tecrübem hep beni haklı çıkarmıştır umarım bu sefer yanılırım.
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Biz işimizi iyi yaptığımız sürece,sıkıntı yok arkadaşlar,gerisi gelir metanetli olunn,
    Atatürk ne demiş bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler... :)
  13. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir noktada haklısınız fakat daha iş güvenliğinin ne olduğunu bilmeyen işverenlere kalite mi para mı derseniz para diyecekler :) bunun tersini söyleyen de çok az firma çıkacak diye düşnüyorum...
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Para diyen firmaya ne yaptırabilirsiniz ki zaten,uzman olarak.. hayırlısıymış o ffirmayla çalışmamak :):)
  15. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    para demeyen firmaa :) ben henüz görmedim :)
  16. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Eksik açıkladım sanırım, işveren hliyle para der ama, neden sen diye ilk önce kendine sorman lazım,senin artın olmalı ayrıca vasıfların olmalı.. diğerinden farklı veya olması gerekeni vermeyeceksen işveren onu seçebilir..Ben bir firmamda bu gerekçe ile 2 ay deneme(hem onların açısından hem kendi açımdan) süresi istemiştim şimdi benden vazgeçemiyorlar :)
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Para muhakkak önemli, parasız hayat olmaz. Bizim itiraz ettiğimiz nokta herkez para kazansın fakat rekabeti kalite üzerine yapalım fiyat üzerinden değil.
  18. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biran evvel odalasmak lazım.....
  19. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  20. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Odalaşma ve hakkımızı savunacak olmali randt düşünecek olanlar değil...Kuruluş amacından şaşmamalı ve oda kurulma işlemini hizlandıralım.