1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları dikkat!!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aykut Cengiz
    Şu anda mahkemesi devam eden ve içeride dava gününü bekleyen 20'ye yakın İSG uzmanı bulunmaktadır. Bu bilgi ÇSGB bir iş müfettişi ile yapmış olduğum sohbet ortamında geçmiştir. Son yıllarda oluşan İş Kazaların sıklığından dolayı savcılar bu konuda çok hassas durumdalar. Ben tüm önlemleri aldım beni nasıl içeri atabilirler demeyin.Siz ne kadar tüm önlemleri alsanız bile Savcının insiyatifine kalmış durumdasınız. Mahkeme zamanı gelene kadar sizi içerde tutabilir. Bu sürede ortalama en az 2 ay sürer. 2 Ay süre sonunda mahkemede yeterli önlemleri aldığınız ortaya çıkarsa anca o zaman özgürsünüz. Bu işe gönül verdiyseniz bu gibi durumlarla karşılaşma riskinizde bulunmaktadır.
    Demek istediğim ne kadar kritik ve hassas bir durumda olduğunuzu kabullenmemiz gerekmektedir. Ondan dolayı iş bulma kaygısını bırakıp olaylara daha profesyonel yaklaşılması gerekmektedir.
    Bu işi 3 kuruşa yapacak arkadaşlara önerim İşsiz kalmak Özgürlüğünüzün kısıtlanmasından daha iyidir.
    işgdem iş güvenliği uzmanlığı adayları
  2. kerem İSGforum Üyesi

Merak ettiğim bir konu var, bir inşaatta çalışıyorum.Bakanlığa herhangi bir bildiririm yok.A sınıfı ile anlaşılmamış.1 Hafta içinde anlaşılacak A sınıfı uzman ile.
    2 tane sorum var;

A Sınıfı ile anlaşılmasa bile benim sorumluluğum nedir,herhangi bir iş kazasında sorumlu tutulurmuyum ?
    A sınıfı ile anlaşıldı diyelim ve göreve başladım,fakat benim bildiririm yine yok bakanlığa göre ben orda uzman gözükmüyorum.Sadece çalışan bir mühendisim bu durumda herhangi bir kazada benim sorumluluğum nedir.?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorumluluğun ve ataman nedir..sonuçta işveren vekilisin ama uzmanlık açısından yasal sorumluluğun yok..ilerde yaşanan iş kazasında dolaylı yada doğrudan ilişkin olursa tabiki etkilenirsin..ama A sınıfı kadar değil..
  4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok şasırtıcı dııl bence,zaten yasaları okuyan aklıbaşında herkes olayın buraya cekıldıgının farkında, kazaların sorumlulugunun tamamını ısverene yuklememek ıcın önce işg uzmanının hatasına bakıyolar kı bukadar yasal duzenleme varken tüm yapılacak uygulamaların ve evraklamaların hepsını eksıksız uygulamak ımkansız, istediginizi yapın bı mahkeme nıye gozunun ustunde kasın var derse ,anca eyvallah dersin,malum hukuk devletıyız ya....
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ne riskler aldığınızı bilin ve ona göre tedbir alın ve ücretinizide ona göre belirleyin. Hiç bir işveren 1 kuruş bile fazla para vermek istemez. Bir sıkıntı olduğunda da ben az para verdim onun için onun sorumluluğunun yarısı benim cezasının yarısını ben çekeyim demez.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ocak 2013 ---
    Arkadaşlar ne riskler aldığınızı bilin ve ona göre tedbir alın ve ücretinizide ona göre belirleyin. Hiç bir işveren 1 kuruş bile fazla para vermek istemez. Bir sıkıntı olduğunda da ben az para verdim onun için onun sorumluluğunun yarısı benim cezasının yarısını ben çekeyim demez.
  6. İmza atmıyorsan belgelerin altına Bence sorun yok.İşveren vekilisin ama İşletme için para harcama yetkin yoksa kagıt üzerinde İşveren vekilisin.O zaman muallak.
  7. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    üç kuruş diyorsunuzama peki kaç bin tl ye bu işleri yapıyorlar bundanda bahsederseniz iyi olur diye düşünüyorum
    Saygılarımla
  8. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hiç kaçarı yok ya bu işin
  9. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hat Boru
    teşekkürler ali ihsan bey çok faydalı bir yorum olduğunu düşünüyorum