1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanları kendi unvanlarını doğru kullanamıyorlar!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 7 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  5343
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TOROS OSGB
  Dr. Adnan AĞIR Yazdı: İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların sadece dörtte biri yani % 25’i kavramı doğru kullanmaktadır.​

  Nasıl mı? Zaten literatürümüze ilk kez 2004 yılında çıkarılan İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’le girdi iş güvenliği uzmanlığının adı.

  Daha sonra Danıştay, Kanunda iş güvenliği uzmanı kelimesi geçmiyorken idare böyle bir unvanı ihdas edemez dedi ve önce yürütmeyi durdurdu ardından da düzenlemeyi iptal etti. Altı sene uykuya yattı iş güvenliği uzmanı unvanı meselesi.

  Şimdi, yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşmak istiyorum.

  İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip 228 kişi ile Haziran 2013’te yüz yüze yapılan görüşmede, ankete cevap verenlerin % 64,8’i sahip oldukları belge nedeniyle unvanlarının iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olduğu, % 10,2’sinin iş güvenlik uzmanı, % 25’i de iş güvenliği uzmanı olarak kendilerini konumlandırmışlardır. Bu araştırmadan da anlaşılacağı üzere iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların sadece dörtte biri yani % 25’i kavramı doğru kullanmaktadır. Diğerleri yani % 75’i maalesef yanlış kavram kullanmaktadır.

  İki hususu sorgulamak gerekir. İlki acaba eğitim kurumları yani eğiticiler 220 saat, toplamda 40 gün süreyle birlikte oldukları adaylara bu farkı anlatmıyorlar mı? Diğeri de eğitimi alan, sınavı geçen ve belgesini aldıktan sonra sahada fiilen işini yapan mühendis ve teknik elemanlar yeteri kadar okuyup da yasal unvanlarının ne olduğunu bilmiyorlar mı?
  Her iki durumda da sonuç facia.

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununda nasıl geçiyor?
  36. maddede “Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan” İş Sağlığı ve Güvenlik Uzman Yardımcıları, şeklindedir. Yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünde çalışan kariyer uzmanlığı kadrosudur bunun adı. İş güvenliği uzmanlığı ile uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Özetle, devletin memuruna verdiği bir kadro unvanıdır.

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda nasıl geçiyor?
  İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı, şeklindedir.

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’te nasıl geçiyor?
  İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı, şeklindedir.

  Sonuç:
  Bir işi yaparken sahip olduğunuz belgenin hangi unvanı taşıdığını bilmiyor ve bunu doğru kullanamıyorsanız yaptığınız işe saygınız yok demektir.

  İşin doğrusu iş güvenliği uzmanıdır.

  Şahsi fikrime gelince, uzmanlık kelimesi çok iddialı bir laf.
  Uzmanlık bu kadar ucuz ve kolay olmamalı. Ama yapılacak bir şey kalmadı artık. Çünkü Kanunda bu şekilde tanımlanmış.

  Tıp fakültesini bitirenler Tıpta Uzmanlık Sınavını geçtikten ve 4-6 yıl ihtisas yaptıktan sonra ancak uzman hekim unvanına kavuşabiliyorlar. İş güvenliği uzmanlığında ise, iki yıllık ön lisans programından mezun ol, ardından 15 günlük eğitim ve sınav sonunda al sana iş güvenliği uzmanlığı payesi. Bu durum dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Ama bizde var, çünkü biz gelişmiş ülkelerin de ilerisindeyiz, onların hayal bile edemediklerini, biz hayata geçirdik bile.

  Aslına bakacak olursanız, eğer bu iş sadece mühendislere verilmiş bir hak olsaydı bunun adı iş güvenliği mühendisi olmalıydı. Fakat çeşitli meslek gruplarına aynı hak verildiğinden bunun adı iş güvenliği görevlisi olabilirdi. Bu işe benzer bir formülasyonu zamanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı buldu, adı da çevre görevlisi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da zamanında bunun adını iş güvenliği görevlisi deseydi ne olurdu.

  2010 yılında çıkarılan torba kanunla eklendi, zaten şunun şurasında üç yıl geçmişti. Son çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu iş halledilebilirdi ama geçti artık, meslektaşlar da buna alıştı biliyor musunuz? Sen iş yaparsın? Ben iş güvenliği uzmanıyım, ne de fiyakalı bir unvan değil mi? Çoğumuzun da hoşuna gidiyor aslında. Hiç hak etmediğimiz halde bir uzmanlık payesini verenlere teşekkür bile diyoruz. Üstelik de iyi para kazanıyoruz değil mi?

  Günün birinde radikal bir Bakan gelir nedir kardeşim bu uzmanlık meselesi değiştiriyorum bunun adını, iş güvenliği görevlisi olsun derse hiç de şaşırmayın, dilerim yanılırım.

  Ama bir gün ben Bakan olursan kesin yaparım, bunu da şimdiden ilan ediyorum. Olamayacağıma göre iş güvenliği uzmanı arkadaşlarım rahat olsunlar, Kanunlar öyle kolay değişmez, bu unvan ölünceye kadar devam eder gider.


  Dr. Adnan AĞIR Ph. D. (10.8.2013)
  adnanagir@gmail.com
  http://www.calismahaber.com/HaberGo...-kendi-unvanlarini-dogru-kullanamiyorlar.aspx
 2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İSG Uzmanıyız biz:D
 3. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bana arkadaşlar isig mühendisi diyolar. Biraz argo gibi ama benide alıştırdılar:) Ben bu şantiyenin isig mühendisiyim diyorum artık. En komiği bence iş güvenlik uzmanı. Bu ne la iç güvenlik gibi. Polis miyiz biz? Bu terimi kullananları kınamıyorum onlara sadece gülüyorum.
 4. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  31762
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  GAMA
  dr. bey herşey tamam. isg uzmanı, isg mühendisi veya isg personeli ünvanı kaldı..! onuda pox(bunu bib geçin lütfen..) edinde rahatlayın :D