1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları ne kadar ücret alacaklar

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bende zaten memur olarak çalışıyorum ve 2014 yılına kadar da yapamayacağım daha sonrası içinde saat başı ekstra görevlendirme olursa alacağım bu şartlar altında işsiz olsam ve uzmanlık yapmak istesem 3,000 tl den aşağı tam zamanlı çalışmam
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şu an normal bir mühendisin maaşı yaklaşık 2.000,00TL cıvarında. Bizim almamız geren ücret aldığımız riske orantılı olarak en az bunun üstünde olmalıdır. Yoksa bu sektörde çalıştıracak mühendis bulamazlar. Bunun dışında Osgb lerin giderleri de burdan çıkacak. Bu gün bir Osgb nin aylık giderinin en az 5.000,00TL olduğu kanısındayım.
  3. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Ali İhsan Bey,
    sanırım 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu madde 17 den bahsediyor ilk cümlede.10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işlerine iş güvenliği hizmeti Bakanlıkça destek sağlanabilir der madde 17..o da şöyle ki gerekli şartları sağlaması gerekiyorfirmaların.Sosyal Güvenlik kurumu kayıtları esas alınarak düzenli ödemelerini yapanlar yararlanacak ve giderler Sosyal güvenlik kurumu tarafından finanse edilecek.ödemeleri düzenli yapmayanlar hem faiz ödeyecek ,hem hizmetten yararlanamayacak hem de destekten 3 yıl yararlanamayacak.yalnız iş güvenliği uzmanlarının maaşları ne olacak derken ne kastettiniz kim nereye yazmış?hiçbir meslek grubunda özel sektörde belli bir saat ücreti belirlendiğini görmedim ben şimdiye kadar?şimdi biz iş teklifi sunarken saat ücreti 30 TL dediğimizde hemen işveren de verecek mi bu ücretleri ..ne güzel peri masalı gibi..kulağa hoş geliyor doğrusu..tüm meslektaşlarıma kazasız günler diliyorum..
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yasa çıkmadan önce Genel Müdür KANAL A televizyonunda az tehlikeli işlerde işçi başına 5,00 tl aylık gibi bir rakam telaffuz etti şimdi buna göre hesabı yapın
  5. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    az tehlikeli işler yasaya göre şimdilik yararlanamıyor ancak Bakanlar Kurulu kararı ile hizmet alacaklar diye biliyorum ben..
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    onu demek istemiyorum............. sunucu sordu uzman ve hekim için ne kadar ödeyecek işyerleri dedi genel müdürde böyle bir telaffuzda bulundu
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şu an sgk ya borcu bulunmayanlar her işci başına 45,00 TL aylık indirimden faydalanıyorlar. Bu teşvikten dolayı heredeyse bütün işverenler Sgk primlerini günü günü ödüyorlar. İş yerlerinin yaklaşık %85 gibi bir oranın çalıştırdığı işci sayısı 10 kişinin altında. Bakanlık bu gideri karşılayacağını beyan ettiğine göre benim söylediğim bakanlık ödeyeceği ücreti ne miktarda tespit edecek? bu ücret saat başına 30,00 TL olursa diye beyin fırtınası yapıyoruz.
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    O beyanat yeni yasaya karşı tepki gelmemesi için söylenmiş diye düşünüyorum.
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    olabilir tabi ki
  10. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    zaten yasa çıkmadan önce demişsiniz şimdi dikkat ettim .
  11. mcakmak İSGforum Üyesi

Erkan Bey Sanırım Bu Durumda Söylenmesi Gereken Şey;

Biz Allaha emanetiz :)
  12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herkes kendine emanet
  13. aday İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
    tartışmaları takip ediyorumda hayretler içindeyim, bu iş inşaat denetim firmalarına veya gıda işletmelerindeki sorumlu müdürlük lere dönecek gibi bir his var içimde. burada meslektaşalarımızın bir an önce akılını başına alıp bir çatı altında toplanmalerı ve en azından tabibler birliğinin Dr. lar için verdiği asgari bir ücret belirlenmeli ve gene meslektaşlarımızın bu işin önemini ve riskini düşünüp memurluk gibi görmeyip dik duruş göstermeleri gerekiyor. Bizler mesleğin ciddiyetinden uzak birbirimize rakip olur ben şuna çalışırımla hareket edersek bu işin suyu çıkar. Bugün madende veya başka bir işletmede zaten bir posta başı konuşulan rakamların üstünde maaş alıyor. Bu telaffuz edilen rakamlardan açıkçası utandım. Ülke gerçekleri ortada ama sömürününde farkındayım. saygılar sunuyorum.......
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ali Tezel'in ''Bakkal-Market-Manav-Apartman sakinleri korkmasın'' yazısında ;
    -1-9 işçisi olanların durumu;
    --TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ OLANLAR;
    İşyerinde 9 veya daha az işçisi olanlardan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanların iş sağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi veya diğer sağlık personeli ihtiyacını SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) illerde açacağı ihaleler sonrasında, ortak sağlık-güvenlik (OSGB) birimlerine ihale edecek ve bu işyerlerinin cebinden tek kuruş para çıkmayacak. İhaleyi alan OSGB, sanayi sitelerindeki tamirhane, tornacı, elektrik ustaları gibi işyerlerine yılda bir defa 1 saat iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile üç yılda bir defa işyeri hekimi gönderecek.
    --AZ TEHLİKELİ OLANLAR;
    İşyerinde 9 veya daha az işçisi olan az tehlikeli işyerlerinde yani bakkal-berber-manav-apartmanlarda 2014 yılı Temmuz ayında yasa yürürlüğe girecek ve bu işyeri işverenleri OSGB ile sözleşme imzalayacaklar ve yıllık maliyetleri de 70 ile 100 lira arasında değişecek. OSGB’nin doktoru bu işyerlerine 3 yılda bir defa bir saat uğrayacak, OSGB’nin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı da yılda bir defa 1 saat uğrayıp, iş kazalarına karşı riskleri tespit edip, bu risklerin ortadan kaldırılmasını talep edecek.

Not: Bakanlık ve Genel Müdürlüğün yaptığı ankete göre OSGB’leri 9 veya daha az işçisi olan işyerlerine 30 ile 70 lira yıllık ücretle hizmet verebilecekleri belirtmişlerdir. Yani, apartmanlara, bakkallara, marketlere, berberlere ve diğer esnafa bu yasanın yıllık maliyeti 100 liradan az olacak. denmiş ve sonradan bir düzeltme yapılmış !

Düzeltme:Yazımızdan sonra genel müdür Kasım Özer arayarak az tehlikeli olup da 2014 Temmuz ayında OSGB’ler ile sözleşme imzalaması gereken bakkal-berber-manav ve apartmanların her bir işçisi için 30-70 lira arasında yıllık ödemeleri olacağını ifade etmiştir. Yani, 30-70 lira yıllık ödeme işyeri başına değil işçi başınadır.

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5848
    http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5852

incelemek isterseniz bu linklerden bakabilirsiniz ......
  15. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Her şey iyi hoşta bu işin riskinden bahseden yok. Okka altına kim gidecek? Birileri para kazanacak diye kendimizi riske atmayalım arkadaşlar. Birlik olalım.
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    BİRLİK OLALIM.......
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sürüden ayrılanları kurtlar kapar!!!!!!!!
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sürü tabiri hoş olmadı ama sonuçta altta yatan anlam önemli ;).....
    Kurtlara yem olmayalım o zaman...
  19. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    :)
  20. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Önümüzdeki hafta bir toplantı yapmayı planlıyoruz İstanbulda, sizlerde kendi şehirlerinizde yapabilirsiniz... böylece sesimizi nasıl duyurabileceğimizi , nasıl bir yaptırım uygulayabileceğimizi tartışabiliriz.....