1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları ne kadar ücret alacaklar

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    söz konusu para olunca, okunmuşluk sayısıda cevap sayısıda artmış... okunmuşluk 1348 di bu yazıyı yazdığım dakikalar :))
  2. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlar, bizler burada ne kadar en azından şu olmalı bu olmalı desekte, isg genel müdürü Kasım ÖZER'e bi isg kanunun tanıtım kampanyası istanbul ayağında katılımcı arkadaşlardan biri bu para işini sordu, Kasım bey; Bizim herhangi bir şekilde asgari ücret tespit yetkimiz yok... dedi.
    Hadi dedi diyelim, karşımızdakiler işveren, sineğin yağını çıkartır, onlar yasayı bizler kadar iyi biliyorlar emin olun, eğer yönetmeliklerde eğer İSG uzmanı yıllık belirtilen ücretini yatırıldığına dair dekont ibaresi geçmedimi, iş yine yaş... :) kısacası, elbette bende herkes gibi yüksek rakamlar olsun isterim ama zor. Çalışma fiyatlarınız, bu piyasada da sizlerin kalitesiyle, iş becerinizle orantılı olarak zamanla artacaktır :))
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yeraltında çalışırken daimi nezaretçi olarak tüm vardiyalardan sorumluydum, sadece vardiyasına bakan teknik sorumlu değil yani...bu yüzden nerdeyse günde 4-5 saat uyuyordum, sonra baktım ki bunun doğrusu bu değil çünkü bu işi yapıyorsan önce sen rahat olacaksın, serinkanlı olmazsan hata üzerine hata yapıyorsun, sağlıklı düşünemiyorsun...sonra daha sakin olmaya başladım yaşadığım irili ufaklı kazalarda hep birşeyler öğrendim, öğrendiklerimi hep bir sonrakinde uygulamaya çalıştım ve sonunda baktım ki gerçekten sakin kalınca panik halden daha doğru işler yapıyorum...

benim orada bahsettiğim rahatlık işin maddi tarafını niteliyordu sadece, siz olaya bu açıdan yaklaşınca ona istinaden böyle bir açıklama yapma gereği hissettim...
  4. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeraltına ilk girdiğimde 7 yaşındaydım, kömürün tozu bulaştımı çıkmaz zonguldakta... işcilik teknikerlik mühendislik uzmanlık... ne kadar kazanırsan kazan, ne yaparsan yap, gece telefon çaldığında ekranı bile görmeden "acaba" korkusu, birde her içeri girdiğinde arkana bakıp çıkmak nasip olacakmı düşüncesi... bir kez bile yoktur ocağa inmeden önce dua etmeyişim... bu kadar korkuya değer biçecek varsa buyursun gelsin ...
    Para konusuna takılmayın derim arkadaşlar, kendinizi yormayın, başkalarının kazancıyla kendinizi kıyaslamayın, devlette çalışmıyorsan, özel sektörde kendini ispat edeceksin, kimi yeteneğinle, kimi sabrınla, dürüstlüğünle, iş aşkınla ama en önemlisi zamanla... bi 5 yıl geçsin bakalım...
  5. aday İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
    değerli arkadaşlar, belki erken ama bir kaç gün pc açamayacam, şimdiden biz isg çiler için dönüm noktası olan 2013 yılını kutlamak istiyorum., 2013 hepimizin arzularımıza uygun, bol kazançlı ve kazasız bir yıl olması dileklerimle. yüzünüzden gülücükler eksik olmasın............
  6. zussss İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    öncelile herkeze merhaba:) ben inş mayıs ayındaki sınavdan sonra uzmanlık belgemi alacagım.merak ettiğim bir şey var benim.isg uzmanlarının haklarını savunan bir kurum kuruluş yok mu??meslek odası gibi mesela veya benzer bir kuruluş
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    odamız yok! birkaç dernek var sadece...
  8. arkadaşlar bir kere devlet osgb leri destekliyor acılmasına manava izin verir gibi veriyorlar..osgb lerde iş bulun yada tanıdıgınız carsa 500 kişilik işçi çalıştıran atın kapağı çalışın şimdi başlayan 3 sene çalıştın mı sektörde sırtı yere gelmez diye düşğünüyorum.bilgi ve yorumun para ettiği bir iş alanı ve cok geniş yelpazesi var ama insan vebali alıyorsunuz bir kere bunu düşünürek risk analizi yapın hem işçiyi hem işvereni koruyun ama işveren yada işçi yaptıklarınızı takmıyorsa ya işi bırakacak ya işçiyi cıkartacaksınız yada işvereni adam edeceksiniz
  9. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kamuda birisi çalışıyorsa ve aynı zamanda bu kişi isg uzmanı ise bu kişiye 1200 tl ek gelir diye haber çıktı,bu yasada da var;
    1200 tl nereden çıktı? bu 200 ek göstergeden çıktı aylık 80 saat max.çalışabilir denmiş,80 saatin karşılığı olarak 1120 tl aslında
    buna göre 1120 tl/80 saat = 14,00 TL yapar,devlet tehlike sınıflarını belirtmemiş ama
    saat başına fiyat biçmiş aslında 14,00 TL gibi.
    devletin biçtiği fiyat bu özel sektör kaç TL verir saatine? malum
    bir de fiyatlar düşük oluşabilir,çünkü isg uzmanı olmuş arkadaşların büyük çoğunluğu bir işe sahip değil işe ihtiyaçları var bu 1. gerçek
    2. si ise bir işi var ama ek gelir olsun diye isg uzmanlığı yapacak olanlar var kısmi zamanlı
    ikisi de handikap isg uzmanları için
    birisi iş buldum diye hemen atlamamalı düşük maaşa+sigorta ya
    diğeri nasıl olsa ek gelir olacak üçün beşin önemi yok deyip kabul etmemeli düşük ücreti
    yoksa tersi olursa sonu bazen hapis olan bu iş, çok ucuza gitmiş olacak,
    isg uzmanlarının üzerinden asıl malı götüren,riski olmayan OSGB ler olacak.
    herkes akıllı olup ucuza gitmeyelim

C sınıfı isg uzmanı
  10. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    basında çıkan haberlere göre 10 kişinin altı olan 1 işyeri için, osgb ler devlete fiyat vermişler yıllık 30 -70 tl diye yeni yönetmeliğe göre 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
    örneğin 9 kişi olsun çalışan 9 kişi*60 dk=540 dk(yılda), 540 dk/ 60 dk = 9 saat, yani bu
    9 kişi için yılda 9 saat zaman ayırmak gerekiyor peki saati kaça geliyor? max. 70 tl verilmiş (30-70 tl)
    70 tl/9 saat= saati 7,77 tl oluyor
    9 kişi çalışanı olan,az tehlikeli bir işyerinin, 1 saat ücreti 7,77 tl oluyor.
    bu sonuç moral bozucu, inşallah piyasada fiyatlar böyle oluşmaz. yoksa ben mi hata yaptım hesapta?
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Kasım Özer az tehlikeli olup da 2014 Temmuz ayında OSGB’ler ile sözleşme imzalaması gereken bakkal-berber-manav ve apartmanların her bir işçisi için 30-70 lira arasında yıllık ödemeleri olacağını ifade etmiştir. Yani, 30-70 lira yıllık ödeme işyeri başına değil işçi başınadır.
  12. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman minimum 1 kişi için 30 TL alsak
    yasaya göre 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
    1 saat için 30 tl ücret çıkıyor, bu rakamlar doğru mu?
    kamuda çalışanlar için, kamunun iş güvenliği uzmanı için öncelikle o kurum içinde varsa o uzman görevlendirilir diyor? oradaki 1 saatlik ücret ise 14,00 tl çıkıyor,
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    bu rakamlar doğru görünüyor....
  14. osgb ler o fiyaya girmez gibi geliyolar şimdilik..isg uzmanıda bence kendini riske atmaz.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    10 kişi altı zaten 2014te başlıyor az tehlikelide ... şimdiden fiyat konuşmak çokta gerekli değil.... ama bunların ödemesini devlet üstleneceği için şimdiden bir ayar çekilmek isteniyor....
  16. onun yetkisi yok mesleki odaların yetkisi var
  17. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hep maden mühendisi mi var burada
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) bu alanda en çok çalışanlar madencilerdir doğal bir sonuç...
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bizde varız :rolleyes:
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elbette Nurdan Hanım bu işin ayrımı olmaz, olamaz...