1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları ne kadar ücret alacaklar

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  ama iş güvenliği maden mühendisliği türevidir TEKNİK NEZARETÇİLİK
 2. Aslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Meslek odaları tüm pozisyonlar için asgari fiyat belirlemekte, ancak bu pozisyonlardan 1 - 2 tanesinin bazı yönetmeliklerde zorunluluğu var. Kısacası yine uyan yok. Bununla beraber, 31 Temmuz 2012 de TMMOB ile SGK arasında protokol imzalandı, ancak bu protokol kanun hükmünde olmadığından işverenlerce hala dikkate alınmadığıda aşikar.
 3. Aslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Meslek odaları tüm pozisyonlar için asgari fiyat belirlemekte, ancak bu pozisyonlardan 1 - 2 tanesinin bazı yönetmeliklerde zorunluluğu var. Kısacası yine uyan yok. Bununla beraber, 31 Temmuz 2012 de TMMOB ile SGK arasında protokol imzalandı, ancak bu protokol kanun hükmünde olmadığından işverenlerce hala dikkate alınmadığıda aşikar.
 4. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  arkadaşlar çalışma süreleri hakkında bazı yanlışlar var yukarda. yeni yayınlanan yönetmeliği göre çalışma süreleri aşağıdaki gibidir.

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
  MADDE 12 –
  (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
  b) Diğer işyerlerinden:
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam günçalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanıek olarak görevlendirilir.
  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam günçalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.
 5. bu protokol bizim çıkarlarınızı korumak için imzalanmadı

  sürekli örnek oluyor diye bunu açmak gerek bir çok meslektaşımız sigortası asgari ücret üzerinden yatırılıp maaşının diğer kısmı (eğer asgari ücretten fazla alıyorsa) gerisini elden nakit alıyordu. SGK da neden para kazanamıyorum diye ağlıyordu (ki başbakanın 3 çocuk hevesi de sgk nın parasızlığından olduğu için) ki bunun tersi daha güzel sana 4 ocak bağlıyor 850*4=3400 maaş yatırıyor sonra seninle görüştüğü maaş olan 2000 tl için 1400 liranı elden geri alıyor en son yazdığım cümle bunu açıklıyor

  SGK dedi ki ben bir mühendisin asgari ne kadar maaş aldığını merak ediyorum "bana oda olarak en az ne kadar alınabileceğini lütfen söyler misiniz ?" dedi odalar da söyledi ki yukarıda gördüğünüz üzere taban mühendis ücreti 2000 TL oldu
  odaların kanun hükmünde bir şey çıkarması zaten saçma yasama organı meslek odaları değil yasal olarak bağlayıcılığı ne diye sorarsanız o da var

  örnek ise: 2000 TL lik taban maaşın altında maaş teklif edemez üzerini teklif eder ama ilk maaşından sonra tabanın altında yatırır ise şirkete noterden ihtar çekersin ve bağlı bulunduğun meslek örgütüne şikayet edersin ve işi bırakırsın. Daha sonra oda senin sayende şirketi kara kaplı deftere alır ve onay vermesi gereken evrakları onaylamaz ta ki senin yerine başka birini işe alana kadar. ona sorar maaşından memnun musun diye şikayetçi değilim derse hiç bir hak iddia edemezsin. ama aç insanlar gibi her maaşı kabul etmeyen biri çıkmazsa firman zaruri olarak oda tarifesini kabul etmiş olur
 6. teknik nezaretçi iş güvenliğine bakmaz
  daimi nezaretçinin işini yapıp yapmadığına bakar
  ben hiç bir teknik nezaretçinin iş güvenliği adına risk analizi yaptığını görmedim
  iş güvenliğini teknik nezaretçilik olarak görüyorsanız küçümsersiniz
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  teknik nezaretçi iş güvenliği uzmanlığıda yapar..ama detay madendir..madendeki riski detayı kimse nezaretçi kadar bilmez..madencilik üretim yönteminin kökünde güvelik kültürü vardır..mesela üretim yöntemi belirlenirken en güvenli yöntem seçilir,tahkimat kültürüde yan destek unsurlarıdır..bugünkü iş güvenliği uzmanı prosüdürünün çıkış noktası teknik nezaretçiliktir...
 8. ha

  haklısın ama hangi mühendislikte emniyetsiz çalışma mantığı vardır ki
  bu bütün disiplinlerin sorunu ki keza cevher h. mühendisi de hangi kimyasalın ne zararı var bilmekle yükümlüdür ama bunların takibinden iş güvenliği uzmanı sorumludur

  sorun şu ki
  iş güvenliği uzmanı tavsiye kararı verir
  daimi nezaretçi tavsiye kararlarını yerine getirir ek tedbirler alınması gerekiyorsa alır
  Teknik nezaretçi üretimin emniyetli yapılıp yapılmadığını denetler
  türkiye de işi durdurma yetkisi sadece teknik nezaretçi olan maden mühendislerinde vardır


  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
  a) Rehberlik;
  1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.
  2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.
  3) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.
  4) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.
  b) Risk değerlendirmesi;
  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.
  c) Çalışma ortamı gözetimi;
  1) Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek.
  2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.
  ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
  1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
  2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.
  3) Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
  4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
  d) İlgili birimlerle işbirliği;
  1) İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.
  2) Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak.
  3) Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak,
  4) Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak


  Madencilik faaliyetlerini uygulama yönetmeliği

  Teknik nezaretçinin görevleri
  MADDE 130 – (1) Teknik nezaretçi, maden işletmelerinin teknik ve emniyet yönünden nezaretini yaparak
  Kanun ve ilgili yönetmeliklerde yer alan görevleri yerine getirmekle sorumlu ve yükümlüdür.
  MADDE 134 –
  a) Teknik nezaretçi, sorumluluk alanı Genel Müdürlükçe onaylanmış ruhsat sahasının her yerinde görevi ile
  ilgili inceleme yapmak ve gerekli her türlü bilgiyi alma ve Kanun kapsamında gerekli önlemlerin aldırılması yetkisine
  sahiptir. Bu yetkinin kullandırılmamasından ruhsat sahibi sorumludur.
  d) Teknik nezaretçi, işyerinde yaptığı inceleme ve gözlemlerde işletme projesine aykırı faaliyette
  bulunulduğunu ve faaliyetlerin can ve mal güvenliği açısından tehlikeli bir durum oluşturduğunu tespit etmesi halinde
  maden üretimine yönelik faaliyetleri durdurur ve durumu ilgili kurum veya kuruluşlara bildirir
 9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  İş güvenliğinin çıkış noktasına vurgu yaptık


  İş Güvenliği Uzmanı yerine Teknik Nezaretçi yapsın demiyoruz
 10. dünyadaki bütün mühendisliğin temeli taş devri o zaman mühendisliğin temeli de madencilik diyebiliriz

  iş güvenliğinin çıkış noktası iş kazaları ve bunlara karşı çözüm üretmek için yetişmiş insan gücüdür. Teknik (fenni) nezaretçilik yurt genelinde madenciliğin mühendislik disiplinine ve mevzuata uygun yürütülmesi için vardır ikisi birbirinle dolaylı alakalı ancak farklı disiplinlerdir
  CH mühendisiyle teknik nezaretçi ne kadar alakalıysa İGU ile teknik nezaretçi o kadar alakalı
 11. Aslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Odalar elbetteki yasama organları değil, ancak odaların beyan ettiği rakamlara uyma zorunluluğu yok, bir kaçının yönetmelikte yeri olduğundan (Teknik nezaretçi örneğin) gerisini istediği fiyattan çalıştırır. Deftrei yada projeyi onaylamaması için belirtilen maddelerden eksik yada yanlış olması gerekir, müh. maaşlarıyla ilgili olan maddelerde (az öncede sarf ettiğim üzere "sadece" teknik nezaretciyi kapsıyor) Kısacası mühendis 2000 liranın altında maaş alsada, meslek odası hiç bişi yapamaz.
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  türkiyede patronlar oda moda bakmıyor..:)
 13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  genelde Maden Mühendisleri 1500 tl civarında çalışıyor
 14. aday İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  evet. birkaç dernek inşallah parçala böl oyununa gelmezde, İSG de ortak hedef olarak birleşirde bir meslek odasında yada kuruluş oluşturur. ben bu konuşlarda koşuşturmaya ve mesai harcamaya varımmm.
 15. aday İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  erkan bey, türkiye patronları oda moda bakmıyor, malesef siyasi iktidarlarda patronlarını yaratıp, onlarla düşüp kalkıyor. şimdi bu işin geleceği, ne kadar patron-siyaset ikilisinin bir birine kaç aylık gebe olduklarını gösterecek yapılacak uygulamalar, veya bundan sonraki don biçmeler...
 16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  İSG UZMANLARI BULUŞUYORUZ......

  ADRES BİLGİLERİ: KADIKÖY RIHTIM'da BALON'un hemen sol yanında (balonu ve denizi karşımıza aldığımızda) HAYAL KAFE'de gerçekleştireceğiz. Toplantı günümüz 20 Ocak Pazar 2013 olup toplanma saatimiz 10.41 dir :). Bi ihtimal daha geniş bir yerde de yapabiliriz..Ama şimdilik burası net..Katılacak olanlar lütfen telefonumu kaydetsinler: Onur: 0533 491 07 51
  Geldiğiniz gün bir durum olursa ararsınız.

  Cümleten hayırlı olsun..

  DİP NOT: şu an geleceğini beyan eden 30 İSG gönüllüsü var...
 17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Gözlerimiz bağlı bir şekilde körebe oynar gibi bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, bakalım nice olacak halimiz?
 18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
 19. mustafa yıldız İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Ekli Dosyalar:

 20. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hesaplamada kdv yi göremedim