1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanları süpermen mi?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanları Süpermen mi?
  [​IMG]

  Mehmet Bulut - [Çalışma Hayatı]

  m.bulut@meydangazetesi.com.tr

  04 Mayıs 2015, 09:45
  haber.jpg

  İş sağlığı ve güvenliği belki de son birkaç yılın en popüler konularından. Ancak ne yazık ki popülerliği alınan yoldan değil edinilen acı tecrübelerden gelmekte. Yaşanan her iş kazasından sonra uzmanlar çıkıp konuşmakta, kendince önerilerde bulunmakta ve sistemi eleştirmekte. Akabinde de hükümet hemen bir torba yasa hazırlamakta ve tabiri caizse ortamı sakinleştirmeye çalışmakta.

  Tabii söz konusu torba yasalar da hemen çıkmamakta. Örneğin Ermenek’te meydana gelen maden faciası sonrasında çıkartılan torba yasa tam 7 ay sonra Resmi Gazete’de yayımlanabildi. Bu da iş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önceliğimiz olduğunun ve önem derecesini açıkça ortaya koymakta.

  Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğinin önemli bir aktörü var: İş güvenliği uzmanları. Her iş kazasından sonra oklar iş güvenliği uzmanlarına yönelmekte; yetkileri, yetersizlikleri ve yükleri tartışılmakta. Son çıkan iş sağlığı ve güvenliği paketinde de yine iş güvenliği uzmanları ile ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Ama ne yazık ki sonuç aynı: İş güvenliği uzmanları iş kazalarının sonlandırılmasında birer Süpermen olarak görülmeye devam ediliyor.

  İş güvenliği uzmanına yeni tehditler…

  Yeni çıkartılan iş sağlığı ve güvenliği paketi iş güvenliği uzmanlarına görevlerini daha iyi yapmaları noktasında hem tehditler hem de güvenceler getirmekte. Ancak genel olarak çalışma koşullarına bakıldığında tehditler daha ön plana çıkmakta…

  İş güvenliği uzmanının önemli görevleri mevcut. İşverene, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak iş güvenliği uzmanının en önemli görevi. Bunun yanı sıra görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirleme ve işverene yazılı olarak bildirme görevi var.

  Belgesi 6 ay askıya alınabilir

  İş güvenliği uzmanı bu şekilde işverene bildirimde bulunursa eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumlu tutulmakta.

  Peki diyelim ki işveren yapılan bildirimleri dikkate almadı… Bu durumda ne olacak? Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, bu durumun işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Çalışma Bakanlığı’na, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilmesi gerekiyor.

  Şayet iş güvenliği uzmanı bu bildirimi yapmazsa yaptırımı oldukça ağır. Getirilen yeni düzenlemeye göre iş güvenliği uzmanı bildirim yapmazsa uzmanlık belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınacak.

  İşveren, uzmanı işten çıkartırsa tazminat ödeyecek

  Şayet iş güvenliği uzmanı yükümlülüklerini yerine getirmeyen işvereni bakanlığa bildirirse ne olacak? Bu bildirimden dolayı işveren, iş güvenliği uzmanını işten çıkartamayacak ve uzmanlar hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamayacak. Aksi takdirde işveren bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminat ödemek zorunda kalacak.

  Getirilen yeni düzenleme kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak acaba uygulamada gerçekten istenilen sonuç elde edilebilecek mi? Ben sonuç itibariyle olaya pek olumlu bakmıyorum. Bunun iki sebebi var. Birincisi, iş güvenliği uzmanları maaşlarını işverenden almaya devam ettikleri sürece birkaç istisna haricinde bakanlığa gidip işverenini şikâyet girişiminde bulunamayacaklardır. Bu sebeple de iş güvenliği uzmanlarının işverenle olan patron-işçi ilişkisinden kurtulup bağımsız bir yapı içine yerleştirilmesi gerekmektedir. İkincisi, işverenler iş güvenliği uzmanı ile çalışmak istemedikleri takdirde yasa hükmü ne getirirse getirsin başka yöntemler ve iş kanunundaki boşlukları kullanarak iş sözleşmesini feshedebileceklerdir. Yani getirilen düzenleme ne yazık ki iş güvenliği uzmanını koruyamayacaktır.

  Uzmanlık Süreleri Uzatıldı

  Şu an piyasanın talep ettiği uzman sayısı ile mevcut uzman sayısı arasında bir uçurum bulunmakta. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanları yetkin olmadıkları işyerlerine de hizmet vermekteler. Bu garip durum nedeniyle (C) sınıfı uzmanlar tehlikeli işyerlerine, (B) sınıfı uzmanlar da çok tehlikeli işyerlerine geçici bir süre bakabilmekteydi. Getirilen yeni düzenlemeyle bu süreler de uzatıldı.

  Buna göre çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılacak.

  Gerçek Dışı Bildirim Uzmanı Yakar

  Yeni getirilen düzenleme, iş güvenliği uzmanının işvereni hakkında gerçek dışı beyanda bulunmasını da engellemekte. Şayet iş güvenliği uzmanı işvereni hakkında bakanlığa gerçek dışı bildirimlerde bulunursa işverenin dava açma hakkı bulunmakta.

  Açılan davada, kötü niyetle gerçek dışı bildirimde bulunduğu mahkeme kararıyla tespit edilen uzmanın belgesi altı ay süreyle askıya alınmakta. Getirilen bu düzenleme de iş güvenliği uzmanlarını bakanlığa bir bildirimde bulunurken birkaç kez düşünmelerini gerekli kılmakta.

  MEYDAN

  bayram_gelmis_neyime_h2530_ac93d.jpg
 2. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Öldürün bizi herkes kurtulsun. Yıllardır aradıkları günah keçisi 6331 yasası ile İSG UZMANI olarak belirlendi. Ölelim biz ölelim.
  Bu yazıyı yzzan kardeşime sesleniyorum: BABA BÜYÜKSÜN
 3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hemen de gaza geldi.
 4. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Lan bebe senin bildiğini biz unuttuk. Aday dalgıçlığın bi geçsin, ilk iş kazasında savcı karşısında savunmanı nasıl yapacağını bizlere soracan. AKILLI OL AKLINI ALIRIM
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2015 ---
 5. Melih Bülke İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben tehkikeli sınıfta c sınıfı tam zamanlı uzmanım ve ayrıca osgbden de hizmet alıyorlar benim sorumluluğum nedir, osgbnin sorumlulugu nedir ayrıca kaza oldugunda tam anlamıyla sıkıntıya düşecek kişi kimdir
 6. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  rahat ol sorumluluğun yok tüm sorumluluk osgb ve onun gönderdiği uzmandadır demeyi isterdim ama......öyle bişey yok malesef ...OSGB den gelen uzmanla aynı sorumluluklara sahipsin ayrıca bir bilirkişi raporunda görmüştüm( inşaat) tam zamanlı görünen C sınıfı uzmana A sınıfı uzmana verdiklerinden daha fazla kusur vermişlerdi.