1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanları vicdanıyla cüzdanı arasında kalmamalı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanları Vicdanıyla Cüzdanı Arasında Kalmamalı
  10415560_728054410585040_849228621645696133_n.jpg
  13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen maden faciası, iş güvenliği uzmanlarının önemini bir kez daha hatırlattı. Facianın meydana geldiği maden ocağında 13 iş güvenliği uzmanının görevli olmasına karşılık, ilk bilirkişi raporlarına göre faciaya neden olan bir çok eksikliğin ortaya çıkması (İki Ayrı Rapora Göre İşte Madende Faciaya Neden Olan Eksiklikler başlıklı haber), madende görevli iş güvenliği uzmanlarının durumunu da tartışmaya açtı. Aslında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8 inci maddesi iş güvenliği uzmanlarına bazı güvenceler getirmiş. Maddenin il iki fıkrası;

  “(1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.

  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.”

  şeklinde.

  Ancak, iş güvenliği uzmanının ücretini işverenden alması, dolaysıyla ona bağımlı olması nedeniyle, iş güvenliğiyle ilgili tedbirleri almayan işverenin iş güvenliği uzmanı tarafından Bakanlığa şikayet edilmesinin pek mümkün olmayacağı ileri sürülerek, bu uygulama başından beri eleştiriliyor.

  301 kişinin hayatın kaybettiği olayda maden ocağını denetlemekle görevli İş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin firma sahibi tarafından ödenmesi ve sözleşmeyle işverene bağı olması da denetimlerin gerektiği gibi yapılmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) hükümete bir çağrıda bulunarak Soma’da yaşanan maden kazasının iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ücretinin ilgili firma tarafından ödenmesi uygulaması başta olmak üzere, sektör çalışanlarının maaşları, mali mesuliyet ve ferdi kaza sigortasının zorunlu hale getirilmesi gibi bazı radikal önlemler almasını istedi.

  ASMMMO Başkanı Mehmet Okkalı, yaşanan facianın madencilik, tersanecilik ve inşaat sektöründe acil bazı önlemlerin alınmasını zorunlu kıldığına dikkat çekti. İş güvenliği uzmanlarının ücretlerini firma ödediği için objektif bir denetim yapmanın mümkün olamayacağının altını çizen Okkalı, “ Soma’da yaşanan olay bize gösterdi ki özellikle yeraltı madenciliği, inşaat ve tersane sektörü gibi ölüm olaylarının en fazla yaşandığı alanların denetimlerinde ve alınması gereken tedbirlerinde sorunlar var. Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kriterlere uygun bir yasamız var. Ancak buna rağmen ölüm riskinin fazla olduğu sektörlerde hala iş güvenliği istenilen düzeye getirilemedi. Bunun en önemli sebeplerinden biri de iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin ilgili firma tarafından ödenmesi. ‘Parayı veren düdüğü çalar’ mantığıyla hareket edilmesidir. İş güvenliği uzmanları cüzdan ile vicdan arasında sıkışıp kalmamalıdır. Böyle bir sistemde objektif bir denetimin yapılması mümkün değildir. Daha şeffaf denetim, daha radikal önlemler alınmadan ölümlü iş kazalarının önüne geçmek mümkün değildir. Bu anlayış sürdüğü müddetçe Allah korusun daha nice Soma faciaları yaşarız” dedi. 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan yeraltı madencilik sektörünün ‘ağır ve tehlikeli’ sınıfından ‘çok tehlikeli’ sınıfına alındığını hatırlatan Okkalı, Soma benzeri faciaların yaşanmaması için atılması gereken bazı adımları şöyle sıraladı:

  1-İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekiminin istihdam etme zorunluluğu bulunan işveren, iş güvenliği ve iş yeri hekimi ile doğrudan anlaşma yapmamalı, işveren ile iş güvenliği uzmanının parasal bağı olmamalıdır. Bağımsız bir kurul oluşturulmalı. İşveren, ihtiyacı olan uzmanı bu kuruldan talep etmeli. Kurul tarafından sırası gelen uzman atanmalı. Firma sahibi uzman ücretini bu özerk kurula ödemelidir. Devlet, bu denetim uzmanlarını da periyodik olarak denetlemelidir.


  2-Yeraltı işlerinde çalışanların fiili hizmet sürelerine her yıl eklenen 180 gün 240 güne çıkartılmalıdır. Böylece ölüm riski olan işlerde çalışanlar daha erken emekli olmasının önü açılmalıdır.

  3- Türkiye’deki maden ocaklarında olağanüstü durumlarda çalışanların tahliyelerinde sorunlar yaşanıyor. Bu tür ocakların tahliyesinde daha modern ve daha kısa sürede tahliye imkanı sağlayan sistemler kurulmalıdır. Örneğin Afrika ülkesi Kenya’da 7 bin işçinin çalıştığı bir maden işletmesinde tahliye işlemi 7 dakikada tamamlanırken, ülkemizde 1.5 km mesafe 45 dakikada yürüyerek geçilmektedir. Maden sahalarında tahliye ile ilgili yatırımlar yapılmalı. Tatbikatlar aslına uygun olarak periyodik olarak gerçekleştirilmelidir.

  4-Madencilik sektöründe çalışanların ücretleriyle ilgili yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Özellikle ölüm riski yüksek olan yeraltı madencilik sektöründe çalışanların maaşları asgari ücretin üç katından az olmamalı. Yerin metrelerce altında 8 saat süreyle çalışan işçilerin ekonomik ve sosyal hakları yeniden düzenlenmelidir.

  5- Ferdi Kaza Sigortası mevzuatında değişiklik yapılmalı. Maden, taş, mermer, tersane, inşaat, patlayıcı ve parlayıcı madde imalatında çalışanlar, itfaiyeci, korucu, yıkıcı ve açık deniz balıkçılığı gibi meslekleri yapanlar ferdi kaza ve mali mesuliyet sigortası iş veren tarafından yapılması zorunlu hale getirilmeli, devlet bunu teşvik etmeli ve sübvanse etmelidir. Mali mesuliyet sigortası yapılmadığı taktirde iş verenin iflası veya diğer hallerde yaşanacak kazalarda işçi hakları böylece sigorta şirketinin koruması altına alınmış olacaktır.

  kaynak
  Konuyla İlgili Yazılar:

  - Uzman ve Hekim Çalıştırması / Görevlendirmesi Gereken İşyerleri ve Yapılacak İşlemler

  - Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır?

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   37,8 KB
   Görüntüleme:
   4.564
 2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  "Hükümete konu ile ilgili çağrıyı Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) yapıyor."
  Onlara neee, kim ki onlar, bağladıkları firma başına para alanlar mı benim haklarımı savunacak.
  Hadiyin oradan.