1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve İSA AKYOL tarafından 5 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106548
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    05.08.2015 tarihinde http://www.mevzuat.gov.tr/ sitesinden baktığım yönetmeliğe göre ;

(6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

DİYOR...

Bu şu demek mi ben iş yerinde tam zamanlı çalışıyorum. Ama bir fabrikada 10 günlük kısmi süreli bir iş var. Benden Risk analizi yapmam isteniyor. Yıllık izinde gidip bu analizi yapamayacak mıyım?

ACİL DÖNÜŞ BEKLİYORUM.
  2. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106548
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    05.08.2015 tarihinde http://www.mevzuat.gov.tr/ sitesinden baktığım yönetmeliğe göre ;

(6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

DİYOR...

Bu şu demek mi ben iş yerinde tam zamanlı çalışıyorum. Ama bir fabrikada 10 günlük kısmi süreli bir iş var. Benden Risk analizi yapmam isteniyor. Yıllık izinde gidip bu analizi yapamayacak mıyım?

ACİL DÖNÜŞ BEKLİYORUM.
  3. Halil YAPRAKCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    117933
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yıllık izinlerde iş güvenliği uzmanları da dahil hiç kimse çalışamaz. Çalıştığı tespit edilirse izinli olduğu firma izin ücretini geri isteyebilir.

Fazla mesai konusunda da bildiğim kadarıyla tam zamanlı uzmanın aylık 11.700 dk normal mesaisi 1.350 dk da fazla mesai hakkı var. Toplam aylık 13.050 dk yapıyor. (Max Yıllık 270 saat fazla mesai)

Aylık Çalışma süresi : 45 saat hafta * 52 = 2340 saat Yıllık yapıyor aya böldüğümüzde 2.340/12 = 195 saat yani 11.700 dk
    Aylık fazla çalışma süresi : Max yıllık 270 saat olduğundan 270/12= 22,5 saat yani 1.350 dk

Bu süreleri karşıladığı sürece istediği kadar firmayla anlaşma yapabilir. belirttiğiniz maddede İGU tam zamanlı bir firmada görünüyorsa fazla mesailerini başka bir firmada kullanamaz diyor.

"(6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz."

Hayırlı günler
  4. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sayın AKYOL;
    Ülkemizde yıllık fazla çalışma saat 217 saat ile sınırlandırılmıştır.Haftalık normal çalışmada bildiğiniz üzere 45 saat olarak öngörülmüştür.Şayet 4857 sayılı İş Kanununa tabi çalışmakta iseniz belirttiğim sürelerin nasıl azaltılıp nasıl çoğaltılabileceği kanunda belirtilmiştir.Fakat devlet memuru iseniz dışarıda 37 saat çalışma hakkınız vardır.(Ek iş kapsamında değerlendirilip maaşınızdan kesinti yapılabilir.)
    Saygılarımla.
  5. Hakan Ceyhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129765
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALKAN KARDEŞLER ELEKTRİK SANAYİ VE TİC.A.Ş.
    A GRUBU İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIYIM.PROJE MÜHENDİSİ(ELEKTRİK MÜHENDİSİ) OLARAK TAM ZAMANLI BİR FİRMADA ÇALIŞMAKTAYIM.CUMARTESİ GÜNLERİ UZMAN OLARAK ÇALIŞMAM İÇİN BİR KAÇ YERDEN TEKLİF ALDIM.YASAL OLARAK ÇALIŞMAM MÜMKÜN MÜDÜR ACABA?
  6. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sayın CEYLAN,
    Şayet kamuda çalışan bir memur değilseniz çalışmanızda herhangi bir yasak olmaz lakin haftalık çalışma saatinizi ve sigortanızı ve aylık çalışmanız gereken maksimum saat diliminizi iyi hesaplamanızı öneririm. Aksi taktırdede bir sıkıntı olmaz.
    İyi çalışmalar dilerim.
  7. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Halil Bey merhaba;
    Peki tam zamanlı İSG uzmanı olarak çalıştığın firmada (205 saat) öğlen yemek arası mesaiden sayılır mı?Tabi bu yemek arası yine iş yeri içinde geçirilmekte..
  8. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Halil Bey demişki;
    "Yıllık izinlerde iş güvenliği uzmanları da dahil hiç kimse çalışamaz. Çalıştığı tespit edilirse izinli olduğu firma izin ücretini geri isteyebilir.

Fazla mesai konusunda da bildiğim kadarıyla tam zamanlı uzmanın aylık 11.700 dk normal mesaisi 1.350 dk da fazla mesai hakkı var. Toplam aylık 13.050 dk yapıyor. (Max Yıllık 270 saat fazla mesai)

Aylık Çalışma süresi : 45 saat hafta * 52 = 2340 saat Yıllık yapıyor aya böldüğümüzde 2.340/12 = 195 saat yani 11.700 dk
    Aylık fazla çalışma süresi : Max yıllık 270 saat olduğundan 270/12= 22,5 saat yani 1.350 dk

Bu süreleri karşıladığı sürece istediği kadar firmayla anlaşma yapabilir. belirttiğiniz maddede İGU tam zamanlı bir firmada görünüyorsa fazla mesailerini başka bir firmada kullanamaz diyor."

"(6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz."

Ben de aynı düşüncedeyim.
    Bir İş Güvenliği Uzmanı : 1.350 dk ( 22,5 Saa ) - Hiçbir yerde TAM ZAMANLI Çalışmıyorsa
    istediği İŞYERİNDE kullanır.
  9. fırat aydoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114498
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamu kurumlarında tam zamanlı görevlendirme için de aynı süreler mi geçerlidir?