1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş güvenliği uzmanlarının “uzmanlıkları“ çok risk içermektedir

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalıştığınız işyerinde yeni bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilebilir. Ancak bu kişiler gerçekten işinin uzmanı mı, işte o biraz şaibeli. Çalışma Bakanı Faruk Çelik 76 binden fazla iş güvenliği uzmanının göreve başlayacağını açıkladı. Ama bu kişilerin bir çoğu yalnızca 1 aylık eğitimden geçirildi. İşin "uzmanları", çalışanın can güvenliği için uyarıyor..

Türkiye'de bir çok çalışan yeterli iş güvenliği önlemi alınmadığı için iş kazalarında can veriyor. Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa'da birinci dünyada ise 3'üncü sırada yer alıyor.

İşte tam da bu ortamda Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 76 binden fazla iş güvenliği uzmanının göreve başlayacağını duyurdu. Adım olumlu, ancak kişilerin uzmanlığı tartışmalı.

Konuyla ilgili çarpıcı açıklama Meslek Hastalıkları, İş Kazaları Araştırma ve Önleme Vakfı Başkanı Hüseyin Avni Yardımcı'dan geldi. Yardımcı'ya göre, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanları yeterli donanıma sahip değil.

Bu iş için donanım şart. Çünkü uzmanların, bir çalışma ortamında iş güvenliğini sağlamak için yapması gereken çok şey var.

İşin uzman olmayan kişilere verilmesi hem çalışanın can güvenliği açısından kaygı verici.

Haber: Hatice Kara
    Kamera: Fuat Şahin

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      58,8 KB
      Görüntüleme:
      7.570
  2. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdiye kadar iş güvenliğinin ruhu mu vardı da uzmanlık kültürünün ülkemizde fidanı yeni ekilmiş bir çalışmanın şimdiden tartışılması ülkemizde politik tartışmalarda fırsatçılar hemende haber konusu edilmeye daha şimdiden başlandı bırakında eleştirmeyi destek olun olumsuz eleştirmekte bir numarayız malesef
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Yardımcı İş Güvenliği Uzmanlarının 4 yıllık fakülte mezunu olduğunu atlamış.Ayrıca verilen uzmanlık eğitiminin de çok başarılı olduğunu düşünüyorum.
  4. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    'Bu su hesaba benziyor. Is tecrübeniz var mı. Ise alirsaniz olacak iste.' Bulmuş arıyor. Izin verin de erteletmeyin de başlasın tecrübe edinsin insanlar. 1 ay olcak tabi. 1 yil ver egitimi 1 yil gec baslasin millet hizmet almaya sonra hesapla is kazalarini. Vakıf başkanı olmuş ama uzmanın görevlerini sayamayan kişilerin yorumları böyle olur işte.
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erkan hocam ne yaptınız:)bu başlık çok celalli tartışmalara gebe sanki....
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    baktık ortalık karışıyo Fatma Hanım bizde kaçarık siteden..:)
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzmanın kalitesi konusunda işveren müsterih olsun...nedenmi avrupa da bu işi iki yıl eğitim görerek ev hanımları bile yapabiliyor(kimse alınmasın iş tecrübe si açısından bile kelimesini kullandım)...birde bu işi bizim memlekette istenen vasıflarla kıyaslasınlar.....
  8. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Fatma hanım avatardaki kedileri çok beğendim.Mahallenin çetesi mi bunlar :)
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mahallenin güvenlik timi onlar....
  10. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    yükselme sınavında başarılı olanları acemiler olarak nitelendirmek eksik olur. belki rapor düzenlemede ilkin bazı yavaşlıklar olabilir ancak nerden baksanız en az ortalama 10 yıllık mesleki tacrübe sahipleri. ben sınava doğukentte girdim girdiğim sınıfta 20- 25 yıllık tecrübeli mühendisler vardı. biraz muhabbet ettik te söyledikleri şu bizler rafinerilerde organize sanayilerde zaten yıllardır bu işi yapıyoruz .şimdi ise isg uzmanı adı altında yapılacak
  11. A.Şahin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Madem uzman olarak görmeyecektiniz O zaman bu insanların hem zamanlarını hem paralarını neden çalıyorsunuz.
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Fatma Kocaer Hanım,
    Avrupada bu eğitimi gören bayanlar 2 yıl içerisinde kaç saat eğitim alıyorlar?
    Şimdi içimizden illa ki " Biz de 4 yıl üniversitede eğitim aldık" diyenlerimiz çıkacaktır da o 4 yıllık eğitim içerisinde iş güvenliği ile ilgili kaç ders aldık? veya hiç ders aldık mı?
    Tamam mühendislik altyapımızın olması elbette herhangi birisine göre bizim bakış açımızı olumlu yönde etkileyecektir ama sonuçta bizim uygulamamız gereken mevzuatta sınır değerler, limit değerler sayısal olarak verilmiş, ölçüm yapma zorunluluğu getirilmiştir.
    Verilen uzmanlık eğitimi konusunda ise şunu söylemek isterim.
    90 saat uzaktan, 90 saat ise yüzyüze eğitim.
    Uzaktan eğitimin kalitesi konusunda denilecekler belli zaten. Bakanlığın kurslara dayattığı sistem gereği bir yangın eğitim slaytı 15 dakika sürüyor oysa o derste resmi olarak 5 ders saati geçirmeniz gerekiyor. Buradan bile bakanlığın ders kalitesi konusuna yaklaşımı anlaşılabilir.
    Sınıf derslerinde ise en faydalanılabilecek şey interaktif uygulamalar oluyor. Resim, video vb. Ders saatiniz kurtarıyorsa ve dersinize giren eğitmen çok idealist ise risk değerlendirme formu bile doldurabilirsiniz.
    Burada samimi olmamamız gerekmekte. Kursun bittiği gün eğer " Tamam işte. Ben tam bir iş güvenliği uzmanı oldum. Hangi iş yerlerine hangi tip risk değerlendirmesinin yapılacağını ayrıntısı ile biliyorum. acil durum eylem planı mı? Gözlerimi kapayınca hemen şekli aklıma geliyor. İş başı eğitimleri mi? Hemen burada sıralayabilirim" diyebildiyseniz zaten siz aşmışsınız demektir. Eeee. Staj da yaptık diyerek gülünç olmaya da gerek bile yok. Anladınız siz onu.
    Tedirginlikler normal. Ama hiç uzman olmamasındansa, az tecrübeli ( tecrübesiz demek istemiyorum nedense) uzman bulundurmak da önemlidir. Zamana bağlı olarak gelişecek bir olgudur İş Güvenliği Kültürü. Siz ne kadar dayatmada bulunursanız bulunun, işverenin gözünde İş Güvenliği Uzmanını sırf kanunu yerine getirmek için para verilen bir görevli olarak gördüğü
  13. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizde taşaron zihniyeti oldukca hangi uzman patronu alehine bir yazı yazabilir.....o yüzden bizler sadece patronların hatalarında günah keçisi olarak seçileceğiz. o yüzden nereye bakiyorsak dökümanlarımızı eksiksiz hazırlamalıyızki kendimizi kurtaralım
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Sait Aktaş bey kursun eğitim kalitesi konusunda haklısınız.fakat bizler çalışma hayatımızda yapılmak isteneni zaten yıllardır yapıyorduk bu kursa gitme sınav sürecindeki çalışmanın bize katkısı mevzuat bilgisi oldu . bir kişinin her konuda herşeyi bilmesi mümkün değil neticede biizi denetlemeye gelen iş müfettişlerinin de durumu bu kullanılan aletin edevatın her türlü ayrıntısını bilemez ama genel çerçevede değerlendiriyor neticede makinaya el kaptırmamak için koruyucusunun olmasını bilmek mühendis olmamızı gerektirmez.bu işin geleceği 4 yıllık bölümler açılacak ve üniversitelerden igu uzmanı olarak mezun olacaklardır.ama şimdide durumumuz yazıda denildiği gibi şaibeli filan değil.eğer işveren bu şekilde düşünüyorsa tecrübeli mühendis ile çalışsın o zaman ne diyeyim:)yazınızın son kısmına kesinlikle katılıyorum asıl proplem bu anlayış bu anlayış kırılmadıktan sonra bizim yapılmasını öngördüğümüz herhangi bir şeyi zaten devlet bunu başımıza sardı birde bunu başıma çıkarma anlayışıdır bizim asıl elimizi kolumuzu bağlayan:(
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bu kadar kötümser olmaya gerek yok. Evet yeni uzmanların eksikleri vardır, olabilir, bu çok yadırganacak bir şey değil. O iş yerinde hiç uzman olmamasındansa tecrübesiz de olsa bir uzmanın olması son derece önemlidir. Uzman arkadaşlarıma bir tavsiyem, o işyerinde kullanılan tüm makinaların, ekipmanın neler olduğunu öğrensinler, bunlar hakkında gerek mevzuattan gerek kullanım kılavuzlarından, gerekse forum sitelerinden detayları araştırsınlar ve gereğini yapsınlar. İşimiz bu, devamlı araştıracağız, güncel mevzuatı takip edeceğiz. Yoksa bu işi yapamayız. Uzman olduk ama bitmedi, asıl iş şimdi başlıyor.
  16. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Madem acemiyiz, yeni bir yönetmelikle sınıfına göre en fazla 200, 300, 400 çalışana bakalım. Maliyetine de işveren katlansın.
  17. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12523
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    acemi olabiliriz ama her tecrübeli başlangıçta acemi değil miydi sanki,zamanla kök verir isg uzmanı ağacımız
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    sait bey siz bir şey soabilir miyim?
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    buyrun
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    buyrun
  19. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12523
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yeni c sınıfı isg uzmanı oldum ama daha belge numaramı almadım,sizce osgb de mi çalışayım yoksa hiç çevrem olmasa da (istanbul dayım) kendim mi iş bağlayıp çalışayım.iş yeri bağladığımda bireyel olarak nasıl çalışılıyor,yeni r.d. ne tabi olacak iş yerlerine r.d. dokümanlarını uygularken bu dokümanları nerden bulacağım...ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sait Bey'den önce ben cevap vereyim.

Ben kendimi yeterli zannettiğim için OSGB'de çalışma fikri bana uygun gelmiyor. Fakat sorunuzdan sizin kendinizi tecrübesiz hissettiğinizi, gerekli görevleri nasıl planlayıp, organize edip, yürüteceğiniz konusunda tereddüt içerisinde olduğunuzu tahmin ediyorum.

Ben konuyla alakalı yasa ve yönetmelikleri baştan sona kaç defa okuduğumu artık hatırlamıyorum. 7-8 geçişten sonrasını saymadım. Bu kadar çok çalışınca aslında bütün cevapların onların içinde var olduğunu gördüm. O yüzden forumda soru soran arkadaşların eksikliklerinin yeterince mevzuat çalışmamış olmalarından kaynaklandığını görüyorum. Eğer siz de iyice mevzuat bilirseniz neyi nasıl yapacağınızı da bileceksiniz. Çare budur. Fakat tek başına yeterli değil. Ayrıca bu forumda her türlü doküman da hemen hemen hazır. Elden geçmesi gerekiyor ama, çok iyi fikir veriyor. Kütüphanedeki form, prosedür ve işe yarayacak daha ne varsa alıp adapte edebilirsiniz.

Bireysel çalışabilmek için geriye bir kaç zorluk daha kalıyor. İlki, eğer çeşit çeşit işletmelere hizmet götürmeye kalkarsanız hepsinin de acemisi olursunuz. Hep sil baştan işe başlayıp fazla yük altında kalırsınız. Ya da işi iyi yapamazsınız. İkincisi de, hizmet verilecek işletmeye işyeri hekimi ve diğer sağlık personelini de sağlamanız lazım. Muhtemelen yeni uzmana iş veren işveren de konuyu hiç bilmiyordur ve konuyu tamamen sizin yönetmenizi bekliyordur.

Bütün bu sebeplerle, eğer yukarıdaki zorluklara göğüs geremeyecekseniz size tavsiyem personel sayısı az olmayan bir işyerinde kendinize uygun bir işe girin ve üstüne de uzmanlık hizmetinizi orada vererek ek gelir kazanın. Bu sayede tecrübeli bir uzman olma yolunda ilerlersiniz. İkinci seçenek de OSGB'ye girmek. Orada ne kadar bilgi edinilir bilmiyorum. İş yine sizde bitecek. Gündüz işe koşup akşam da ders çalışmanız lazım ki, biran evvel dışarı tek başınıza gidebilesiniz.