1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Iş güvenliği uzmanlarının “uzmanlıkları“ çok risk içermektedir

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Yeni yetişen İSG Uzmanları ile ilgili eleştiriler mutlaka olacaktır. Sonuçta bir kültür yerleştirilmeye çalışılıyor ve bu tam anlamıyla oturana kadar bir takım sancılı süreçler olacak. Şunu da unutmamak lazım ki, bence iş yerlerinde deneyimsiz de olsa bir uzman bulunması hiçbir uzman bulunmamasından daha faydalı olacaktır. Sonuçta bu kişiler 4 senelik ünv mezunu aklı başında insanlar ve Bakanlıkta bunun farkında. Burada belki yapılması gereken uzmanların sorumluluklarını bir m,iktar hafifletmek olacaktır diye düşünüyorum.
  2. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12523
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey ilginizden dolayı teşekkür ederim.Dediğiniz gibi bu işte bilgi çok önemli ve mevzuatı ne derece özümsersek başarı oranımız yüksek olacak.Evet,osgb lerde çalışma yolunu başlangıç adımı olarak seçmem gerek.Oradan kendime bir şeyler kataraktan bağımsızlaşmam mümkün olacak gibi görünüyor.Onlar yüksek maaş vermeseler de başka çare şimdilik benim açımdan yok gibi...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    Kürşat bey bakanlığın sitesindeki r.d.rehberleri dokümanlarını mı r.d. de direkt kullanacağız?Yada onları düzenleyip de mi kullanacağız
    Kürşat bey ben belge ücretimi cuma günü yatırdım,numaramı ne zama öğrenebilirim?Yanıt verirseniz çok sevinirim? :)
  3. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12523
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet yazdıklarınıza katılıyorum.Tecrübe zamanla kazanılır ve bir yerden başlamak lazım.Kimse anasının karnında öğrenmiyor ya...İlanlara bakınca bir sinirime gidiyor ki!!!Yok şu kadar tecrübe,yok bu kadar tecrübe...Hiç tecrübesi olmayanlar ne yapacak peki?Onlara kim şans tanıyacak?Bu tür mantıksız bakış açısına sahip olanlar yüzünden O.S.G.B.'ler yeni belgeli olanı sömüre sömüre bak nasıl tecrübe sahibi yapıyor?!İnşaallah bu işi dikkatlice ve aklı başında şekilde kendimize haksızlık ettirmeden yaparız...
    Ersin Bey,selamlar, siz osgb de mi çalışacaksınız?
  4. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Selamlar Deniz Bey, açıkçası bu konuda ben de net değilim.
  5. Deniz koyuncu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12523
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    21 aralık sınavı sonucunda C oluyorsunuz değil mi?Belge ücretini yatırdınız mı?R.D. dokümanlarını çalışırken biz mi temin edeceğiz?Gün içinde dışarı çıkıp değişik firmalara gitsek ve r.d. konusunu işletmelere açkas,onların bu kanundan haberleri var mı sizce?kendimiz müşteri ayarlayabilir miyiz sizce?Sorularıma zahmet olmazsa fikrinizce cevap verebilir misiniz?İyi geceler,selamlar... :)
  6. Hasan Küçük İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İSGEV İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri
    bu sistem içerisinde 20 yıl tecrübeli bir a sınıfı uzman dahi bir işyerinde görevli olsa,devlet iş güvenliği uzmanını kendi kanatları altına almadığı müddetçe tecrübe ve bilginin iş sağlığı ve güvenliği adına hiçbir faydası,gelişimi olmayacaktır.tam olarak kendi bünyesine alma cesateti gösteremiyorsa bile,osgb'ler müşavir usulü çalıştırılmalıdır,herhangi bir iş yerinin iş güvenliği hizmeti ve denetimini ihale usulü şirketin kendisinden değil ödeneği ile birlikte devletten almalı ve o şekilde işyerinden tam anlamıyla sorumlu olmalıdır.bu sistem olduktan sonra uzmanların yeterliliği tartışılabilir...
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bu dediğiniz örneği kötü örnek olarak kursta bir hocamız anlatmıştı.
    Bir Uzman eline güncel mevzuatı alıp sanayide tornacı, mermerci, mobilya imalatçısı tek tek dolaşıyor ve elinde 2 klasör olan dosyayı; Bak. Böyle bir kanun var. Senin de bir uzman ile RD, ADP, eğitim işini ayarlaman lazım. Yoksa şu kadar ceza ödersin, işyerin kapanır. Eee. Ben yapayım mı? gibisinden bir diyaloğa giriyor.
    Düştüğü durum gerçekten içler acısı. Yine siz bilirsiniz elbette.
  8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanlarının yetersiz olduğu fikrine bende katılıyorum. Teorik anlamda yönetmeliklere hakim olabilir benim için önemli olan Mühendisliğin temeli olan tekniğe hakim olup olmadığıdır. Özellikle fen edebiyattan gelen arkadaşların eksiklikleri çok. Çoğu işveren bunlar arasında mühendis de var İş güvenliği işlerini dokümantasyondan ibaret görüyor. önemli olan üretim alanıdır, sahadır. ayak üstü sohbetlerin hepsinde dediğim birşey var ben önce maden mühendisiyim. biz çok tehlikeli alandayız, iş kazalarını çok fazla yaşaya yaşaya teknik torik birikimimizi geliştirdiğimiz için bütün derslerin %20'lik kısmı iş güvenliğinden ibarettir. ve bugün İş güvenliği uzmanlığı yapıyorsam o derslerden aldığım bilgiler sayesindedir. kursta aldığım 20 günlük eğitim sayesinde değil.
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    gevşek gevşek konuşmuş...
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu yorumumdan rahatsız olan/olabilecek arkadaşlar için;
    Eğitimini almış, sınava girmiş ve başarılı olmuş insanlara/genele hitaben adeta uzman-uzmancık karşılaştırması yapmak bence daha rahatsız edici olmalı.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İnanın o rahatsız edici değil.
    Defalarca tartıştık. Bakanlığın birtakım ezberlenerek geçilebilecek sınavı ile geçer not alan herkes aslan kesiliveriyor. " Ben Uzmanım" Neyin uzmanısın? Risk Değerlendirmesini bilmez, ADP bilmez, Eğitimden anlamaz. Ama işin arka planında bunlara ait bütün eğitimleri almış ve hatta bunlarla ilgili yapılan sınavda da başarılı olmuştur. Zaten kursların göstermelik olduğunu, asıl işin sahada öğrenileceğini defalarca tartıştık. Ama daha yukarıda dediklerimi yapamayan adam, bizde birlik yok, maaşlarımız çok düşük, ne olacak bu işin hali demekte. İşte rahatsız edici olan bu. Eksikliklerimiz var ise önce onu gidermeliyiz. İşimizde kaliteli olduktan sonra birşeylerin de daha kalitelisini istemek hakkımız olur. Ama hal böyleyken birisinin/birilerinin de .... konuşmuş demesi İş Güvenliği Uzmanına yakışmaz. Hoş olmayan başka şeylerin uzmanlığına yakışır. O nedenle rahatsız edici bulmuşumdur. Siz kendinize yakıştırıyorsanız, orası da sizi ilgilendirir elbette.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Sait bey, ben konuyu teşkil eden metindeki yazı için yorum yaptım, sizin düşünceleriniz ya da fikirleriniz için değil. Yazıdan ne anlaşılıyorsa o. Basına bu şekilde demeç veren biri amacı neyse ona göre cümle kurmayı bilecek kapasitede olmalı. Tekrarlıyorum : Gevşek gevşek konuşmamalı.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Şimdi Salih Bey,
    günümüzde her konuda kendisinini doğru konuştuğunu sanıp başkalarının emeklerini hiçe sayanlar var. Onların herbirisi için bu tarz şeyler söylemekle kimin eline ne geçmiş?
    Konu içeriği tartışılabilir ama ben Uzman bir arkadaşımın ağzına bu tarz sözleri yakıştıramıyorum sadece. Haklı olabilirsiniz ama bunun tepkisini başka şekilde de verebilirsiniz.
    Saygılar.
  14. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Şimdi benim neye tepki gösterdiğimi anladınız, sıra üslubuma geldiyse, üslubum o kadarda sert değil. Herkes işine baksın. Saygı bizden.
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    "Adım olumlu, ancak kişilerin uzmanlığı tartışmalı. "
    "Yardımcı'ya göre, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanları yeterli donanıma sahip değil."
    Bu yorum hangi somut verilere göre yapılmış ?
    76.000 kişiden bahsedilen bir haber metninde neye dayanarak bu şekilde bir yorum yapılıyor ? İnsanları töhmet altında bırakmak kimin haddine !!!
    76.000 kişinin tamamı yetersiz ise burda konuşmanın, nefes tüketmenin hiçbir anlamı yok.

Eğitim şartları, sınava hazırlık süresi, staj şekli ve süresi Bakanlığın belirlediği ve kursiyerlerin elinde olmayan hususlar. Eleştireceksen açıktan bakanlığı eleştireceksin.
    Benim tepkim bunadır.
    Yoksa sertifikaların nasıl verildiğini, eğitimlerin yeterli olup olmadığını bizde biliyoruz.
  16. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bir kişinin herhangi bir konuda gerçek uzman olabilmesi için o konudaki eğitim bilgilerini aldıktan sonra belli bir tecrübe yaşaması gerekir. Her, bilgi alan ve tecrübe yaşayan da gerçek uzman kabul edilmemeli. Eğer kişinin bu konuya olan ilgisi varsa, her geçen gün araştırır, detayları görür ve kendini biraz daha uzmanlaştırır. Ama kişinin konuya ilgisi yoksa, istediği kadar eğitim alsa da, ne kadar tecrübe yaşasa da değişen bir şey, uzmanlık konusunda değerlendirilebilecek bir ilerleme olmaz.
    Resmiyette uzmanım, ama bu konuda bir iki ay tecrübe yaşayınca ideale yakın uzman olacağımı, iki üç sene sonra ise gerçekten bir uzman olacağımı düşünüyorum.
  17. kesinlikle her iş yaşayarak deneyerek,görerek öğrenilir.her iş yerinin dinamikleri tehlikeleri farklı. her seferinde bir firma bir firma tecrübeleneceğiz.10 yıllık mühendiste sonuçta bir tek kendi alanını iyi bilir.bu iş aktif yapılmazsa öğrenilmez
  18. Barış Yüce İSGforum Üyesi

Degerli arkadaslar,
    Ben tamamen katılıyorum bu habere. Ben 25 yıldır hiç aralıksız iş güvenliği ve çevre muhendisi/müdürü/direktörü olarak turkiye ortadogu,fransa,kuzey afrika vs ulkelerde uluslarası şirketlerde bu işi yaptım/yapıyorum Turkiyenin ilk OHSAS 18001 danışman ve denetçilerindenim onlarca Turkiyenin en üst sanayi şirketlerini denetledim ama henuz sertifikam yok, ve bana enson kursa git(C) staj yap dediler. simdi C sınıfı sınavını bekliyorum (8000 gün birfiil iş güvenliği yaparken yatan primlerim var) İşte Turkiye, işte iş güvenliğii,işte rant!!!!!
  19. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Barış bey siz yapmaya devam ediniz size kimse yapmayın diyemez hatta en iyisini yapıyor olabilirsiniz ancak şartların bu şekilde insanların önüne sürüldüğünde kimsenin kayıtsız kalmasını beklemeyiniz
  20. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    sevgili arkadaşlar tartışıyoruz ama sonuç alamıyoruz. şu bir gerçekki mühür kimde ise süleyman odur. acizane düşüncem bu günler gelir geçer şaibeli uzmanlık dediğimiz olay ortadan kalkar. görüyoruzki serifika hakkı elde eden tüm kardeşlerimiz acaba nasıl kendimi geliştiririm de sektörde kariyer yaparım çabasında. bu olumlu bir hadisedir.inanıyorum ki 1 yıl içerisinde bu işlerle haşır neşir olanlar canavar gibi uzman olacaklar. esas şaibe olayı eğer sorular iddia edildiği gibi cemat ve cemiyet ayağından dışarı sızdırıldı ise sorun burdadır.bu ihbarların üzerine gidilmeli ve şaibe ortadan kaldırılmalıdır.