1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının elektrik ile ilgili ayrıntılarda boğulması

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Onur Umur tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Değerli arkadaşlar,

  Güzel sorular soruyorsunuz elektrik ile ilgili. Ama şunu hatırlatırım:
  Eğer sadece iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorsanız yetkili elektrik mühendisinin işlerinden sorumlu değilsiniz. Dahası pek çok iş yetkinizi aşmaktadır.

  Tesisatta kaçak akım rölesi olsun mu olmasın mı? Topraklama iletkeninin kalınlığı, Yıldırımlık tesisatının seçimi vs.. Bunlar elektrik mühendisinin işidir. Size düşen bunlarıon belgeli olup olmadığı ve gözle kontrol yaptığınızda bir takım kusurlar görmekten ibarettir.

  Bir işyerinde elektrik tesisatı projesi varsa, panolarla ilgili ayrıntı resimler varsa periyodik oalrak elektrik mühendisi knotrol yapıp imza atıyorsa, beraber risk değerlendirmesi yapıyorsanız sorun yoktur. Tabii ki gözle kontrol yaptığınızda panonun içi pis mi, örümcek ağları var mı? topraklama iletkeni panoya sabitlenmiş mi? Patlayıcı ortamlarda eksproof malzeme kullanılmış mı? Elektrik kabloları kanaldan geçiyor mu? Kötü ek noktaları var mı?

  Bunlara bakınız. Tesisat prjeleri ile ilgili "öyle mi olsun, böyle mi olsun" tartışmalarına girmeyiniz. Hem yetkiniz değil, hem de herşeye karışmanız sizi yoracaktır.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Onur Bey haklısınız.iş güvenliği uzmanıyız ama her konuda uzman değiliz.aslında" uzman " tabiri bile bir tartışma konusu olabilir
 3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Haklısınız Onur Bey, Aynı şey sağlık konuları ıcınde gecerlı Degerli hekımlerımız varken özellikle yeni arkadaslar kendilerine görev adledip saglıkla ilgili konulara girmeye calısıyorlar. Konuları yetkılı kısılra bırakmakta faayda vardır. Hic bilmeseniz bile Tehlikeyi Elektrik olarak tespiti yapıp aksiyon kısımlarında ... iç tesisat yönetmeliği ve fenni..........yönetmeleiğine göre yetkılı ve yeterlılıkte elemanlar tarafından mudahale edilmesi ve bakım ve kontroleri yapılarak raporlanmalı demek yeterlıdır. Röleymıs topraklama yeterlı mı degıl mı ohm mus degermıs bunlar ehil kısılerın ısıdır.
 4. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar inceleyelim

  Ekli Dosyalar:

 5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kesinlikle haklısınız.
  febrikanıın bundan sorumlu yetkilisiyle iş birliği içerisinde çalışmalıyız. bilmediğimiz ve zorunda da olmadığımız çok şey var. sadece bizi alakadar eden bazı noktalara bakmamız lazım. mesela en son çıkan yönetmelikte kaçak akım rölesi olmalı diyor.
  gerçi mümkün değil ama bakıcaz bakalım bir yoluna
 6. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  elektrik, makina, inşaat, çevre vs. bunlar onur beyinde dediği gibi her biri bir mühendislik alanı. lakin iş güvenliği uzmanıda bu konularda ilgili kişileri bazen itekliyen kişi olacak. tabiki işimizi yaparken başkasının görev alanına karışmıcaz ama birbirimizin ne iş yaptığından haberdar olmalıyız. kaçak akım rolesinin kaç mA kısa devre akımına dayanacağı yada topraklama sistemin TT yada TN mi olacağına karışmıcak tabi ama orda kaçak akım var mı toprak varmı diyede bakacak. aksi halde bizdeki işler yapıldığı ile kalır. yoksa hangi mühendis eline cheek listini alıp topraklam direnci uygun mu?_ kaçak akım çalışıyor mu?_ el aletlerinin izolasyonu uygun mu diye kontrol yapar...
 7. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  hüseyin hocam hos geldin sefalar getirdin:) ben tatildeyim sorulara biraz sen cevap verir misin? :)
 8. MerveUngoren İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Onur Bey gerçekten çok doğru ve rahatlatıcı bir paylaşımda bulunmuşsunuz. çok teşekkürler