1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik taslağı için

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Abdi TURAN tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü

Ekli Dosyalar:

2. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (6) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için geçen süreler, iş güvenliği uzmanlarının çalışan başına ayırmaları gereken zorunlu sürelerin hesabında dikkate alınmaz.

tam olarak nedemek istemiş
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Örneğin çalışan sayısına göre hizmet süresi hesaplandığında 12 saat / yıl olan çok tehlikeli sınıftan bir iş yerine 16 saat / yıl eğitim nasıl verilecek sorusu vardı.

Taslakta 12 saat hizmet süresi + 16 saat eğitim süresi olacak denmekte...
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    az daha çalış babanın hayrınada eğitim ver demek:)
  5. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzmanların çalışma süreleri aynı kalmış. Artması lazım böyle olmaz.
  6. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    OSGB'de çalışan arkadaşlarımız için (maaş aynı kalırsa, bakacağı işyeri sayısı azalacağından) AVANTAJ, bireysel çalışan arkadaşlarımız için DEZAVANTAJ. Böyle yapılacağına çalışma süreleri arttırılsa daha mantıklı olur. Yapılan iş kritik, ayrılan süre az, SORUMLULUK AĞIR.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bir kere iş güvenliği uzmanının hem 217 saat hizmet vermesi ayrıca eğitim vermesi İŞ KANUNUNA AYKIRI, böyle şey olmaz. Benim çalıştığım tüm süreler ve eğitim verdiğim saatler iş kanununa aykırı düşmemeli. Esasen şu anda da katip sistemindeki mantıkta iş kanununa aykırı. Bence İş Güvenliği Uzmanları haklarını danıştayda aramalı.
  8. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca diğer eksikliklerin ve haksızlıkların da tespitini (uygulamada yaşanılan aksaklıklarda dahil olmak üzere) ile taslağın resmi gazetede yayımlanmasını müteakip ilgili maddeler hakkında Danıştayda iptal davası açılması gerekir.
  9. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    İkinci bölüm işverenin yükümlülüklerini içeriyordu o bu taslakta yok ne anlam taşıyor acaba??
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla arkadaslar konyadakı ısgıp egıtımınde murat beyde hatırlayacaktır cunku beraber katıldık ısggm yetkılılerı dedıler mevzuatlar revıze edılıyomus 1 2 aya kadar yayinlanacakmis lehimizede olabilirmis bazi seyler aleyhimizede olabilirmıs herseye hazırlıklı olmalıymısız cok ısrar ettık ama soylemedıler yasakmıs bunlar hazırlıyolarmıs sımdı mevzuatı ama genel ıntıba cok beklentı ıcerısınde olmamamız yonunde ıdı.....
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    başımızın çaresinemi bakalım ne istiyolar bu meslek kolundan anlamadım..
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bence bız oda kurmadan bıze rahat yok ıskolu yokmus dıye bır gerekce olmaz smmo larında bı zaman hakkı yoktu ama dıretıp kurdular ne kadar muhasebecı varsa hepsı memnun odalarından
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çok güzel bir tesbit.
  14. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Taslağa göre bir üst sınıfa bakma olayı da bitiyor sanırım.
  15. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir üst sınıfa bakabilme ile ilgili madde 6331 de geçici madde de yer alıyor bu yönetmelik onu etkilemiyor ancak C sınıflarının işi bir hayli zorlaşıyor.
  16. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir üst sınıfa bakma olayı kanunda var, yönetmelik değişikliği onu kapsamaz.
  17. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Murat Bey, benim anladığım 217 saat üzerine ayrıca eğitim verilmeyecek. Eğitim 217 saatin içinde. Zaten yönetmelik kanuna aykırı olamaz.
    Yani;
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Maaş aynı kalıyor, 180 saat üzerinden anlaştığınız için aldığınız işyeri sayısı artıyor. Yani AVANTAJ yok! Her şekilde DEZAVANTAJ.
  19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

çalışma süreleri artırılmalı bu konuda bakanlığa yazı yazabilirsiniz. Baskılar her zaman işe yarar.
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yalçın Bey,
    217 saat süre üzerine sınırsız eğitim yapılabilir şeklinde anlaşılıyor. Eskiden yoldan geçen süreleri süreden saymamıştı, şimdi üstüne üstlük bir İGU nerdeyse aylık 100 saat eğitim verse bile bunlar dahil edilmeyecek şeklinde anlaşılır.
    Şöyle örnek vereyim. Diyelimki 10 tane inşaatta iş güvenliği uzmanısınız. ve inşaatlarınıza ayda ortalama 2 kez işçi girişi oluyor. her bir giriş-çıkış için 16 saat eğitim zorunluluğunuz var. Yani her bir inşaat için 2*16=32 saat eğitim verme durumundasınız. 10 tane inşaatınız içinde 32*10=320 saat ders verme durumundasınız. Resmiyette 320 saat ders vermiş olmanız lazım. Daha 217 saatin içindeki çalışma sürelerini hesaba katmadık bile ve verdiğim örnek asla abartılı bir örnek değil, hatta ve hatta çok küçük seviyelerde bir örnek :D
    GÜLELİM AĞLANACAK HALİMİZE...!