1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik taslağı için

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Abdi TURAN tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Masa başındaki memura, yönetmelik hazırlatınca oluyor böyle şeyler. Herkesin kendileri gibi 2 saatlik işi tüm güne yayarak yaptığını düşünüyorlar(işini hakkıyla yapanlar müstesna)

-Bu uzman o eğitimi vermek için hazırlık yapacak çalışma süresinden sayılmayacak.
    -Eğitim vereceği yere gidecek çalışma süresinden sayılmayacak.
    -Eğitimini verecek oda çalışma süresine dahil olmayacak .

Bu yönetmeliği hazırlayan arkadaşlar saat 17:30 dan sonra çalıştıklarını ispatlasınlar , gece yarılarına kadar devletin işlerini yetiştirmek için çocuklarını evlerini ihmal ettiklerini ispatlasınlar, yönetmeliğin altına ben imza atayım.

X uzmanının sözleşme süresi 180 saat
    Eğitim süresi 180 saat
    Dökümantasyon hazırlık 90 saat
    Yolda geçen süre 60 saat
    = 510 saat
    Pazar günleri çalışmadığını varsayarsak 19.6 saat /gün Yıllık izin falan kullanırsa tabi bunu telafi etmek için 20,5 saat/gün eder ki geri kalan 3,5 saat neyine yetmiyor sayın X
  2. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Malum İş Kanunu'na göre haftanın 1 günü tatil. Kaldı 6 gün. 217,5 saat de çalışma süresi mevcut. Haftanın 6 günü 7,5 saat çalışsanız haftada 45 saat, ayda toplam 180 saat eder. İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saati aşarsa fazla çalışmaya girer. 37,5 saat de yıllık aşılamayacak 270 saat fazla çalışma süresinden gelir (ki bu durumda ya ücret ya da izin süresi %50 arttırılır). Yönetmelikler de kanunlara aykırı olamaz. Masa başında yönetmelik hazırlayanlar da (istisnalar müstesna), yönetmeliğin altına imza atanlar da bunu bizden daha iyi bilir. Bu durumda sizin ifade ettiğiniz şekilde anlaşılırsa zaman yetmez. Yani mecburen çalışma süresi (217 saat) içinde değerlendirilecek eğitim süresi.

O yüzden;
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    ÖRNEK - 1 : Tam zamanlı çalışmada

Çok tehlikeli sınıf çalışan sayısı = 800 kişi

Hizmet süresi = 800 x 12 dk/ay = 9600 dk/ay = 160 saat/ay

160 saat/ay x 12 ay = 1920 saat/yıl

Eğitim süresi = 800 çalışan / 30 çalışan = 26 grup

26 grup x 16 saat/yıl = 416 saat/yıl

Hizmet süresi + Eğitim süresi = 45 saat/hafta x 52 hafta = 2340 saat/yıl

Hesaplanan hizmet ve eğitim süreleri = 1920 saat/yıl + 416 saat/yıl = 2336 saat/yıl

Bu durumda 800 çalışanı olan çok tehlikeli sınıftan bir iş yerinde ( 30 ar kişilik gruplar halinde olmak üzere ) 160 saat hizmet süresi ve 35 saat eğitim süresiyle toplamda 195 saat çalışarak kanuni aylık çalışma süresini gerçekleştirebiliriz...

Kısmi süreli çalışmalarda da fiyat teklifleri çalışan sayısına göre belirlenen hizmet süresine göre değil hizmet süresi + eğitim süresine göre çıkan saat üzerinden verilmelidir...

ÖRNEK - 2 : Kısmi süreli çalışmalarda

Çok tehlikeli sınıf çalışan sayısı = 50 kişi

Hizmet süresi = 50 x 12 dk/ay = 600 dk/ay = 10 saat/ay

10 saat/ay x 12 ay = 120 saat/yıl

Eğitim süresi = 50 çalışan / 25 çalışan = 2 grup

2 grup x 16 saat/yıl = 32 saat/yıl

Hesaplanan hizmet ve eğitim süreleri = 120 saat/yıl + 32 saat/yıl = 152 saat/yıl

Teklifte verilecek süre = ( 152 saat/yıl ) / 12 ay = 12,6 saat/ay

İşte böylece çalışma sürelerini artırdık, hadi kolay gelsin...:):):)

4. İPEK AYYILDIZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21572
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bişeyi de doğru yapsınlar dişimi kırayım, bunlara denecek laf bile yok. Önceki durum saşçmaydı(1 saat hizmet vereceğin yere 16 saat eğitim + eğitim verilmeden işe başlatılmaz) Bu ondan kat kat saçma şeyimize süper turbo taksak yetiştiremeyiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mart 2014 ---
    Bu taslağı körler okulundan komisyon kursan onaylamaması lazım
  5. adanascuba İSGforum Üyesi

Farkında değilmisiniz hesap ortada , Acıkca Eğitimi dısardan al diyorlar:D
  6. Eğitim için harcadığınız vakit vakit değildir boynunuzun borcudur eğitim vermek :D
  7. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Arkadaşlar merhaba,
    Taslakla ve mevcut yönetmelikle ilgili olabilecek sıkıntıları belirten bir maili Bakanlığa gönderdim.
    Onlarda dönüş yaptılar, (Aşağıda belirttim)
    Bütün sıkıntıları hep birlikte dile getirirsek daha adil bir yönetmelik çıkacaktır. Onun için tüm
    arkadaşlara görev düştüğü kanaatindeyim.
    Sağlıcakla kalın,

Coşkun MUTİ

Sayın Coşkun MUTİ,

Söz konusu Yönetmelikler hakkındaki değişiklik önerileriniz, mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere ilgili Komisyona iletilecektir.

İyi çalışmalar dileriz.
    Kimden: COSKUN MUTI [.....]
    Gönderildi: 11 Mart 2014 Salı 23:15
    Kime: İş Güvenliği Daire Başkanlığı
    Konu: İSG Hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı

Merhabalar,

İsmim Coşkun MUTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl müdürlüğünde görev yapan bir makine mühendisiyim. İş Güvenliği Uzmanlığı (C Sınıfı) adayıyım ve 657 sayılı kanuna tabi devlet memuru olarak mühendis kadrosunda görev yapıyorum. 11.03.2014 tarihinde Kurumunuz web sitesinde yayımlanan yönetmelik taslağı ile ilgili olarak aşağıdaki konuların da yeni yönetmelikte dikkate alınmasını talep eder,

saygılar sunarım.

Coşkun MUTİ

ÖNERİLERİM:

1- Malumlarınız üzere mevcut yönetmeliklere göre, devlet memuru olup belge sahibi olan iSG uzmanları memuriyetleri boyunca 80 saatle sınırlı olmak üzere sadece kamuda görev yapabilmekte. Oysa serbest çalışan uzmanlar belge sınıfına uygun her hangi bir işletmede görev alabilmektedir.

Bizim belge yükseltme sınavına girebilmemiz için de, öngörülen sürelerin (C>B:3 yıl – B>A:4 yıl)bitiminde mevcut belge sınıfına ait sözleşme ile tecrübeyi tevsik etmemiz gerekiyor. Lakin, kamuda çalışan belge sahibi devlet memurlarının büyük bir kısmı çeşitli sebeplerle çalışacak bir kamu dairesi bulamayacak ve bu konuda çok sıkıntı yaşanacaktır. Zira, kamuda çalışan uzman sayısının görev yapacağı resmi daire sayısına oranı oldukça fazla olduğu kanaatindeyim.

Bu itibarla, kamuda devlet memuru statüsü ile görev yapan İSG uzmanlarının talepte bulunmalarına rağmen görev alamamaları halinde mevcut işyerlerindeki çalıştığı sürelerin iş deneyimi olarak kabul edilmesi, veya mahkemelerde bilirkişilik görevi almak suretiyle bu görevlerin de iş deneyimi olarak kabul edilmesi, veya iş tecrübesinin sözleşme ile tevsik edilme şartının kamuda çalışan uzmanlar için aranmayacağının yönetmeliğe girmesinin uygun ve adil olacağını düşünmekteyim.

2- Yayımlanan taslağın 5. Maddesinde

MADDE 5 -Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına son cümle olarak “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” İfadesi yer almaktadır.

Kanımca ülkemizde diğer işyerlerine göre “1-9 kişi çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin” yüzde oranı oldukça fazladır. Bu maddenin yürürlüğe girmesi halinde, C sınıfı uzmanları görev yapamayacak duruma geleceğinden iptal edilmesinin uygun olacağı kanaatindeyim.
  8. sema cymz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63715
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :))
  9. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Arkadaşlar iş sağılığı ve güvenliği genel müdürlüğüne aşağıdaki şekilde mail attım.Gelecek cevabı sizlerle paylaşacağım.

"
    Merhaba,
    İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI'NDA bulunan işyeri hekimlerinin çalışma süreleri başlığı adı altında aşağıda madde 6 da belirtilen husus 4857 sayılı İŞ KANUNA aykırıdır.
    " (6) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için geçen süreler işyeri hekimlerinin çalışan başına ayırmaları gereken zorunlu sürelerin hesabında dikkate alınmaz."
    İşçinin çalıştığı işyerinde geçirdiği süre ne olursa olsun çalıştığı süreden sayılmalıdır.Bu konuda ki eleştirimizi ve uyarımızı dikkate alırsanız sevinirim.
    Saygılar,
    Dr. Oktay İrşad Yanık
    İşyeri Hekimi,SAMSUN
    GSM:05468597979
    E-mail: droktayy@hotmail.com "
  10. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Oktay bey taslakta geçen 6.maddede işçinin çalışma süresinin sayılıp sayılmamasından bahsedilmiyor.

İşyeri hekimi olarak çalışan başına hesaplayacağınız süreye eğitim süresi dahil edilemez demek istiyorlar. Yani hizmet süresi kadar çalışılacak ( mevzuatta yazılanlar yapılacak ), ayrıca bu sürenin dışında ilgili yönetmelikte geçen süre kadar eğitim verilecek. Bu sürelerin tamamı da işçinin çalışma süresi içinde olacak...
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Zorunlu hizmet süresi kadar çalışıp o süreye eğitimleri, risk analizini nasıl sığdıracağız? O iş yerinde çalışan için eğitim süresi zaten iş saatinden sayılıyor, ama biz iş kanununa tabi değiliz herhalde uzman ve hekimler olarak!!! Oktay bey çok doğru bir noktaya değinmiş ama yanlış ifade etmiş sadece.
  12. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Benim işçi diye kastettiğim aslında biz işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlırıdır.Haklısınız yanlış ifade etmişim.Eğitimlerin o süreler içinde kabul edilmesi gereklidir.Yada çalışma sürelerinin uzatılmasıdır.
  13. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar
    Taslak bu haliyle bence oldukça yetersiz.
    Değişen fazla bir şey olmamakla birlikte temel sorunlarımıza bir çözüm getirilmemektedir.
    En büyük sorun bana kalırsa İş güvenliği uzmanının bulunma süreleridir.
    Az tehlikeli işletmelerde çalışan başına Ayda 6 Dakika
    Tehlikeli işletmelerde çalışan başına Ayda 8 Dakika
    Çok Tehlikeli işletmelerde çalışan başına Ayda 12 Dakika
    olan İş güvenliği uzmanının bulunma süreleri bence çok azdır.
    Bu sürelerin az olması da en çok Tamamen para kazanma amaçlı olarak ortaya çıkan ve Hem işletmeleri hemde OSGB bünyesinde çalıştırdıkları uzmanlar açısından büyük sorunlara sebebiyet verilmektedir.
    Bir uzmanın ayda 180+37 saat çalışma süresini düşündüğümüzde bir uzman için ayda 50 ile 100 işletmenin tanımlanmasına sebebiyet vermektedir.Uzmanlar ellerinde akbil ile otobüslerde , minibüslerde gezmekten gerçek görevlerini yapamaz oldular.
    Uzmanların bulunma sürelerinin düşmesi hem açıkta olan uzman arkadaşlarımızın da sektöre girmelerine sebep olacağı gibi sektöründe komik rakamlara düşen ücretlerinde artışlara sebep olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar
    Hiç bir kanun mevcut bir kanun ile çelişiyor olmamalıdır.
    4857 Sayılı İş kanunu
    Madde 41 - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.

Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten ( 270 saat ) fazla olamaz.

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNA
    göre ;
    İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının Çalışma süreleri ayda 180+ 37 saat olarak belirtilmiştir.
    37 saatimiz mesai olarak belirtilmekte 180 saat ise haftalık 45 saatin aylık toplam değerini ifade etmektedir.
    Aylık 37 saat olarak belirtilen ve tanımlanan mesai süresi OSGB lerde 180+37 saat şeklinde tamamen doldurulmaktadır.
    Gelelim asıl konumuza ;
    Aylık 37 saatin 12 ay sonunda ( 37 saat * 12 ay ) = 444 saat.
    İş kanunumuz ise Açık ve net ;
    Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten ( 270 saat ) fazla olamaz.

15. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hakikaten çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. 180+37 derken bakanlık bu hesabı yapmamış sanırım. Düzeltilmesi gerekli bu konuda dava açılsa kazanılabilir.
  16. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hesap yöntemi:

52 Hafta/Yıl x 45 Saat/Hafta = 2340 Saat /Yıl

Normal çalışma süresi ...................... 2340 Saat/Yıl / 12 Ay = 195 Saat/Ay

Fazla çalışma süresi .......................... 270 Saat/Yıl / 12 Ay = 22,5 Saat/Ay

Aylık toplam çalışılabilecek süre ....... 195 Saat/Ay + 22,5 Saat/Ay = 217,5 Saat/Ay

Bakanlık bunu ................. 180 Saat/Ay + 37 Saat/Ay = 217 Saat/Ay olarak formülüze ediyor

Takvime bakıldığında bazı aylarda 4 hafta bazı aylarda da 5 hafta görüldüğünden haftalık çalışma süresi 45 saat her ayda eşit olarak görülemiyor...

Dolayısıyla sizin yukarıda yazdığınız gibi 37 saate aylık fazla çalışma süresi diyemeyiz ( 37 saat * 12 ay diyemeyiz ). Bu nedenle ortada kanuna aykırı bir durum bulunmamaktadır...
  17. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Başka bir değişle...

180 saat = 4 Hafta = 1 Ay oluyorsa

52 Hafta / 4 Hafta = 13 Ay / Yıl olur...
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hesaplar Güzel olmuş
    Abdi Bey Teşekkürler
  19. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Rica ederim Fatih bey gerçekten bazı durumlar insanın kafasını karıştırıyor. Görebildiğimiz kadarıyla durumu arkadaşlarla paylaşmakta fayda var...
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar hesaplar iyi güzelde maillerimizi bakanlığa atalım, gerekirse ortak bir yazı yazıp herkes teker teker kendi adına göndersin ki. Bizde baskı yapmış olalım. Hep iş dünyası baskı yapınca iş bozuluyor. Bizimde üzerimizde yapmamız gereken var. Oda herkesin mail atması.