1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik taslağı için

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Abdi TURAN tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

Ekte dernek olarak hazırladığımız taslak önerilerini sizlerle paylaşıyorum.
    Özellikle dikkat etmeniz gereken hususlar
    1- Uzmanın rehberlik ve danışmanlık yapması, İşverene karşı sorumluluğunun kaldırılması
    2- Çalışma sürelerinin yetersizliği
    3- Uzmanların diğer sağlık personelleri gibi yıpranma payının olması ve erken emeklilik.
    4- Mesleki bağımsızlık
    5- Acil durumlarda işi durdurma yetkisi
    6- Risk değerlendirmesi ve diğer önerilerin bakanlığa online bildirme sisteminin getirilmesi. vb

Sizlerden bu önerileri okumanızı beğendiğiniz taraflarını alarak bakanlığa mail, fax veya posta yoluyla iletmenizi beklemekteyiz. Şimdiden teşekkür ediyoruz.

Ekli Dosyalar:

2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest

Mahmut Bey, eğitim süreleri ile ilgili bir eklemeyi bahsetmekten ziyade, çalışma sürelerinin artırılmasını belirterek eğitim sürelerinin dahil edilmesi konusuna hiç dokunmamışsınız gibi olmuş. (eğer okuduklarımı yanlış anlamadıysam.)
    Esas başımızda ki sıkıntı eğitim süreleri ile ilgili. Bir inşaata yılda ortalama en az 20 giriş çıkış yapılıyor. Bir giriş çıkış 16 saatten 16*20=320 saat yapıyor. 20 tane inşaata baktığımız zaman yıllık 320*20=6400 saat eğitim söz konusu ve bu eğitimler İş Güvenliği Uzmanının omuzlarında. Gerçekten trajikomik bir durum söz konusu.
    Bununla ilgili bir düzenlemesi yaparsanız uygundur. Bu konuya dokunmadan yapılan bir tavsiye göstermelik, suya sabuna dokunmayan bir tavsiye olmaktan ileri gitmez.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sorumun cevabı?
  5. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

Bizim paylaştığımız metnin aynısını sizlerde paylaşabilirsiniz. Söylediğiniz konuyu da dikkat aldım. Bir sonraki toplantımızda dile getireceğim. Taslak önerilerimiz bu hali ile bakanlığa ulaştı. sonraki toplantı tarihimize kadar bu taslaklarda değişikilik olmazsa bu öneriyi ve gelecek olan diğer önerileri de bildirimde bulunacağız.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Taslağınızın son hali varmı mahmut bey?
  7. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bende şöyle bir mail attım:

Sayın Yetkililer,

Serbest inşaat mühendisiyim ve bununla beraber A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım. Mesleğim gereği özellikle şantiyelerde yapmayı planladığım iş güvenliği uzmanlığı için, oldukça emek ve masraf sarfettim ama iş güvenliği uzmanlığını (bir tanıdığımın ortalama 5 kişilik bir inşaatı haricinde) şu anda yapmadığımı söyleyebilirim. Çünkü konut müteahhitlerinin genel olarak İş Güvenliğini sağlamak, iş güvenliği uzmanı çalıştırmak gibi hususlarda kaygısı yok. Çıkarılan 6331 Sayılı Kanuna rağmen, en çok ölümlü kaza olan inşaat sektöründe, iş güvenliği yönünden gelinen noktanın iç açıcı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Size bu yazıyı yazmamın esas nedeni ise Genel Müdürlüğünüz internet sitesinde paylaşılan "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı"nda bulunan ve muhakkak düzeltilmesini düşündüğüm bir husus ile ilgilidir. Sizin ve ekibinizin İş Güvenliği yönünden ülkemiz için çabalarınıza şahit olduğumdan, umutsuzluğa kapılmadan size fikir beyan etmemin doğru olacağını düşünüyorum.

Taslağınızda bulunan ve çeşitli mağduriyetlere neden olacağını düşündüğüm hüküm "Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için geçen süreler, iş güvenliği uzmanlarının çalışan başına ayırmaları gereken zorunlu sürelerin hesabında dikkate alınmaz." hükmüdür.

Bu hükmün bütün uzman arkadaşlarımı (özellikle inşaatlara bakan uzman arkadaşlarımı) oldukça ağır bir şekilde mağdur edeceğini düşünüyorum. Misal olarak şöyle ki:

TUİK verilerine baktığınız zaman 2013 yılında yaklaşık olarak 120.000 yapı ruhsatı alındığı görülmektedir. Bütün A sınıfı ve B sınıfı uzmanlar homojen dağılım ile bu rakamı paylaşsalar. (Toplamlarını 15.000 varsayarsak.) Uzman başına 8 inşaat düşer. Ama halbuki bunların önemli bir kısmı uzmanlık yapmıyor. Bu bahsettiğim uzman başına düşen inşaat sayısı Türkiye genelinde 8 adet iken, küçük illerde bu sayı çok daha fazladır.

Sunacağım örnekte bir uzmanın üzerinde 20 adet inşaatın olduğunu kabul edeceğim. Bu sayının mantıklı bir sayı olduğuna dair sizinle hem fikir olduğumuzu tahmin ediyorum.

Bilindiği üzere konut inşaatı işyerlerinin genel özelliği sürekli işçi sirkülasyonunun olmasıdır. Bir konut inşaatı işyerinin SGK kayıtlarına baktığınız zaman ortalama ayda en az bir posta işçi giriş çıkışını görürsünüz. Önce kalıpçilar demirciler girer. Sonra duvarcılar, sonra sıvacılar, alçıcılar, badanacılar vs....

Şimdi her bir inşaatta her bir posta giriş çıkışı olduğunda, eğitim yönetmeliği gereği 16 saat ders vermek durumundayız. Eğer üzerimizde 20 inşaat varsa 16*20=320 saat yük omuzumuzdadır. Bir kere bu yük İş Kanununa aykırıdır. Çalışma süresini de her inşaatta 5 çalışan olduğu varsayımıyla 5X12 dakika =1 saat bile dersek, 20 inşaat için 20*1= 20 saat yapar. Aylık çalışma saati: 320+20 =340 saat yaparki. Bu rakamın 320/340=%94 ünü eğitim oluşturur.

Netice itibarı ile eğitim sürelerinin miktarı ile ilgili olarak " Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için geçen süreler, iş güvenliği uzmanlarının çalışan başına ayırmaları gereken zorunlu sürelerin hesabında dikkate alınmaz." denilecek kadar az bir süre söz konusu değildir.

Siz şunu diyebilirsiniz: İş güvenliği uzmanı eğitim vermek zorunda değil. Evet doğru kanunen vermek zorunda değildir ama ezici piyasa şartları altında çalışan iş güvenliği uzmanı bu işi yüklenmek zorunda kalacaktır. İş eninde sonunda iş güvenliği uzmanının başına düşecek ve bir ayda 320 saat eğitim veremeyeceğine göre işi kaybetmemek adına sahte eğitim sertifikalarını hazırlayacaktır. Yani iş güvenliği uzmanı, OSGB nin ve işverenin kıskacına girmiş olacaktır.

İş kanunu haftalık çalışma saatini 45 saat vermişken yukarıdaki rakamların İş Kanununa aykırı düşeceği aşikardır.

Peki nasıl bir düzenleme uygun olabilir?

Bu sıkıntı, İSG-KATİP sisteminin eğitim sürelerini de dikkate alacak şekilde ilave bir düzenleme yapılmasıyla aşılır diye düşünüyorum. Sistemde çalışma sürelerimiz nasıl iş güvenliği uzmanının hesabına işleniyorsa, eğitim sürelerinin de işlenmesi gerekir. Bu da şu şekilde olabilir. Eğer işveren, farklı zamanlarda işe giren çalışanına eğitimi; bünyesindeki iş güvenliği uzmanı ile veriyorsa sistemde bu husus belirtilmeli, uzmanı çalışma süresi yönünden atadığı gibi, eğitim olarak ayrıca atamalıdır. Eğer bir iş yerinde 1 aylık periyottan daha uzun bir zaman sonrasında çalışan/çalışanlar işe başlıyorsa o çalışanların eğitimi için (eğer başka bir yerden eğitim aldırmıyorsa) atama yapılmalı ve iş güvenliği uzmanının toplam 217 saatinden bu değer düşülmelidir. Yok eğer işveren eğitimleri farklı kurumlara yaptırıyorsa zaten problem yoktur ama bu durum iş müfettişlerinin teftişlerinde teyit edilmelidir.

Sayın Yetkililer, eğitim süreleri dikkate alınmazsa,eğitim verilmeden eğitim belgesi hazırlama alışkanlığı yayılmasının önü açılacağından dolayı; ekilmiş yeni bir fidan gibi hayata tutunmaya çalışan ve şu anda ülkemizde yerleşmeye çalışan iş güvenliği kültürü gelişemeden bozulur diye düşünüyorum.

Çalışmalarınızda başarılı sonuçlar ve muvaffakiyet dilerim.

Saygılarımla.

Murat UĞUR

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

(İnşaat Mühendisi)
  9. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü

Murat bey sanırım hesaplamada bir noktayı gözden kaçırmışsınız.

Çok tehlikeli sınıftan olan işyerlerinde eğitim süresi 16 saat / yıl dır ve yaklaşık 20 konunun bu süre içinde en az 4 er saatlik dilimler halinde verilmesi gerekir. Eğer işin gereği yapılamıyorsa yıl içinde aylara bölünebilir.

Bu durumda sizin verdiğiniz örneğe göre ;

20 inşaat şirketi için 5 kişilik sınıflarda toplamda 20 x 16 saat = 320 saat / yıl eğitimi birilerinin vermesi gerekiyor.

Eğer iş güvenliği uzmanı bu eğitimleri verecekse ( kaldıki bir kısmını işyeri hekiminin vermesi gerekiyor, tabi tamamını dışardan da alabilirler )

320 / 12 = 27 saat / ay gibi yaklaşık bir eğitim süresi yapar

5 çalışan x 12 dk = 1 saat / ay inşaat başına hizmet süresidir

Toplamda bu iş güvenliği uzmanının hizmet vermesi gereken sürede 20 inşaat şirketi için 20 saat / ay olacaktır.

27 saat + 20 saat = 47 saat / ay da bu uzmanımızın aylık vereceği hizmet süresi olarak hanesine yazılmalıdır...:);)
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Abdi bey, ben sadece işe giriş eğitimi olarak ele aldım. Birde sizin dediğiniz kısım var. Onu ele bile almadım.
  11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat bey mevzuat haricinde 16 saat / ay işe giriş eğitimi diye birşey yok. Yıllık verilmesi gereken eğitimi bir program dahilinde verirsiniz. Ancak işe ilk girişte Temel İşgüvenliği eğitimini 1 - 2 saat vermeniz yeter ...
  12. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Abdi bey, sizin görüşünüzün doğru olmasını çok isterim ancak;
    Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinde :

"
    Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir."
    denilmekte,

yani siz her işe girişte tehlike sınıfına göre eğitim vermek zorundasınız. Başka bir ifadeyle çok tehlikeli işyerinde çalışacak birine 16 saat eğitim verceksiniz. Arkasından sizin bahsettiğiniz periyodik eğitimlere devam edeceksiniz. Yukarıda yönetmelik hükmü çok net.
    Eğer bu eğitimi işveren işe girişlerde vermezse cezai duruma düşer.
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat bey konuyu daha detaylı olarak ekli konu başlığında gösterdim oradan bakabilirsiniz...

http://www.isgforum.net/threads/iş-...-işletmelere-risk-analizi-yapabilir-mi.11152/

16 saat eğitimi ilk girişte değil yıllık eğitim planına göre vereceksiniz. İşe giriş ve olağan dışı durumlar için ayrıca eğitimler verilecektir.
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yönetmelik madde 11 de nokta konulmuş diye düşünüyorum. Yinede ilginiz için teşekkür ederim abdi bey.
  15. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Evet yönetmelik aşağıda olduğu gibi noktayı koymuş bencede ...

Forumda doğru yönlendirmek lazım ...

Eğitim programlarının hazırlanması

MADDE 10 – (1) İşveren, yıl içinde düzenlenecek eğitim faaliyetlerini gösteren yıllık eğitim programının hazırlanmasını sağlar ve onaylar.

(2) Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşleri alınır.

(3) İşe yeni alımlarda veya değişen şartlara göre yeni risklerin ortaya çıkması durumunda yıllık eğitim programlarına ilave yapılır.

(4) İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde yıllık eğitim programına bağlı kalmaksızın çalışanların uygun eğitim almaları sağlanır.

(5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

EK-1

EĞİTİM KONULARI TABLOSU

EĞİTİM KONULARI

1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

Ekli Dosyalar:

16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    işe girişte 16 saatten daha az eğitimin mevzuat yönünden yeterli olduğuna dair bir delil değil belirttiğiniz yönetmelik cümleleri, bilakis belirttiğiniz cümleler işe girmeden önce en az 16 saat eğitime zorlamaktadır.
  17. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşe girişte verilecek eğitimin ne olacağını ( 1 - 2 saat ) aşağıda bulunan maddeye göre yorumluyoruz ...

Yıllık eğitim programını bir seferde tamamlayabilecek işyeri düşünemiyorum. İşyerinde çalışan sayısı, vardiya düzeni v.b durumlar işin gidişatını aksatmayacak şekilde eğitimlerin verilmesini gerektiriyor. Dolayısıyla sizin dediğiniz gibi 500 çalışanı olan bir iş yeri 16 saatlik bir eğitimi bir ay içinde verdiremez, dolayısıyla yıllık eğitim programıyla yaymak zorundadır.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İş yeri bir ay içinde 16 ay saat eğitim veremeyeceği hususunda bir itirazım yok zaten.
    Ama denilmişki cümlede "işe girişlerde ve işin devamı süresince"
    işin devamı süresince bir içine 16 saati nasıl yayarsan yay diye izin veriyor. Her bir eğitim 4 saatten az olamaz diyor.
    ama iş başlamadan önce 16 saati vermeden işe başlatamazsın diyor.
    Abdi bey, işin uygulanması yönünden siz haklısınız. Ama yönetmeliğin emrettiği saçmalıktan bahsediyorum ben. Zorla tevil ile yönetmelikte sıkıntı yok diyemeyiz.
    Yönetmeliği yazan adam işe girişte 16 saati emretmeseydi başka bir şekilde cümle kullanılırdı. Mesela "çalışanlara işe başlamasıyla beraber periyodik eğitim verilir" derdi. Ama özellikle demiş işe giriş eğitimi aşağıdaki rakamlardan az olamaz diye. Allah korusun başımıza bir sıkıntı gelse bu yönetmelik hükmüyle işverene, dolayısıyla bize sıkıntı çıkarırlar. Senin işe giriş eğitimin niye 16 saatten az diye sorarlar.
  19. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat bey bir üst yazımda belli zaten...

Ek-1 de yazılı konuları çok tehlikeli için her yıl ve 16 saat yapmamız gerektiğini yazıyor.

4. fıkrada 1. fıkrada yazılı eğitimler her yıl 16 saat derken 2. fıkrada yazılanları bunlardan ayırarak işe girişlerde çalışanın yapacağı işe göre ayrı bir eğitim verilmelidir diyor.
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    işe girişlerdeki eğitim süresinin ne olması gerektiği cevabını madde 11 de veriyor. başka verdiği bir yer varsa bana onu belirtin.