1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik taslağı için

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Abdi TURAN tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    11. maddede işe girişlerde 16 saat eğitim verileceği yazmıyor. İlk eğitimden sonra periyodik olarak ( 1 yıl ) verilecek eğitimlerin süresinin 16 saat olacağını diğer maddelerde yazdığı açıklamalardan anlıyoruz.

Sizin söylediğiniz maddedeki yazı anlamda kargaşa yaratıyor.

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir."
    denilmekte,

Yani yukarda yazılı olduğu şekliyle '' çalışanların işe girişlerinde '' verilecek olan eğitimin

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

olduğunu anlıyoruz.
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bütün sürelerde miktarlar verilirken, işe girişteki eğitim süresinin verilmesi unutulmuş olabilirmi? bu sorunun cevabını bir yerde bulmamız gerek. Bulursanız ve belirtirseniz sizin dediğiniz gibi olduğuna ikna olurum.
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu süre işe yeni başlayacak olan çalışanın yapacağı işin özelliğine göre değişeceğinden süre veremezsiniz. Buna iş başı konuşması, işin inceliklerini öğretme v.b isimler de verebilirsiniz. Bu eğitimin içeriği Ek-1 değil ...
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    O mantıkta bakacak olursak her işçinin seviyesi farklıdır ama verilen eğitim standarttır. Bu işçi iş güvenliğini az biliyor şu çok biliyor diye ayarlama yapmayız. Standart 16 saat.
    Cümle "ve" bağlacı ile tanımını yapmış, periyodik eğitim alanlarla beraber ve diyerek 16 saat şartını işe başlayacak olanlara şart koşmuştur. Kabul edelim etmeyelim Türkçe kurallarına göre cümle ne diyorsa, mantıklı olsun veya olmasın. Resmi işlemlerde Türkçenin kurallarına göre ne anlaşılıyorsa o anlaşılacaktır.
  5. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Parağraftaki bir kelimeye veya cümleye takılmayın. Parağrafın tamamının bir anlam ifade ettiğini düşünerek yaklaşın.

Ayrıca mevzuatta yazılanların Türkçemize çokta uygun olmadığını görebiliyoruz. Cümle kuruluşlarından bu adamlar ne demek istediler acaba diye soruyorsunuz bazen...:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Nisan 2014 ---
    Mevzuat farklı yerlere atıflar yaparak sürekli kafanızı karıştıracaktır ...:)
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kesinlikle katılıyorum ama düzeltmeleri gerekiyor. Bu konuştuğumuz ufak meseleler. Daha ne meseleler var. Az daha 1800 prim günü dolduranı A sınıfı yapacaklardı :D
  7. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu forumda yazdıklarımız inanın birileri tarafından okunuyor ve ders çıkartılıyordur veya ben öyle umuyorum ...

Sizinde dediğiniz gibi yazılacak ve de konuşulacak çok konu var. Bu işlerde ancak bu şekilde yoluna girecek başka çare yok ...

Herkes düşüncelerini paylaşırsa doğruyu bulabiliriz ...