1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tamamen haklısınız benim düşüncemde aynı yönde fakat bu durumu lehimize çevirmek yine bizim elimizde. Bazı sektörlerde uzman bulmak gerçekten zor, uzman arkadaşlarımız fiyatın düşüşünden etkilenmeyecek şekilde fiyat verirlerse OSGBler ya kabul edecek ya da iş kaçırıp para kazanamadıkları için kapatacaklar.
  2. Nexius İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4914
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmaların uzman saatleri artacak bu OSGB lere ödedikleri paralarında artacağı anlamına gelir, bu fiyatlarda indirim isteyecekler tabi ki amacı sadece ve sadece para olan OSGB lerde fiyatı düşürecek ama uzmanının baktığı firma sayısı azalacağı için aradaki kazanılan para farkı maaşlara yansıyabilir. Bunun dışında sektörel düzenleme kesin gelecek bunu anlamaktayız. Dört gözle bunun nasıl olacağını bekliyorum, çünkü sektörel düzenleme belki bu işi layıkıyla yapan uzmanlarımız biraz daha değer kazanırlar.
  3. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    OSGB cuntasına son...... herkese hayırlı olsun. bu işi bireysel yapı arkadaşlar.
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    “(6) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.” ibaresinden örneğin a firmasında mühendis olarak çalışan uzman, aynı zamanda kendi firmasının iş güvenliği uzmanlığı görevini yerine getirebilir fakat başka bir firmaya bakmaz ifadesi mi anlaşılıyor ben mi yanlış anlıyorum?
  5. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    zırt pırt değiştireceğinize aldığınız kararları uygulayın, geçen sene yaptırıp bu sene sözleşme yapmayanlar var, yapan ben kerizmiyim diyor. 40 dak bir kişi çalışan yerde dr + uzman devletin desteğiyle 16 tl alacak biz ne isteyeceğiz, vergisi algısı zaten aldığımız kuşa dönüyor. saçmalık sistemin çöküşü bence bu kadar artış. yine masabaşından hazırlanmış bir yönetmelik. uzmanlar fabrikaya , şantiyeye, madene geri dönecek, bireyselde yaptırım olamayacak. sen sgklı uzmanı özendir. sonra işi durdur de. durdurmazsan senin belgeni iptal ederim. saçmalığın daniskası. iş güvenliği ücreti devletten alınmazsa hiç bir şey düzelmez.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim anladığım örneğin 50 saat atama gerektiren çok tehlikeli sınıfta bir işyerinde 1 saat A sınıfı uzman, 49 saatda o işyerinda tam zamanlı çalışanlardan c sınıfı iş güvenliği uzmanı atanabilecek. Toplam 50 olduğu sürece sıkıntı yokmu demek oluyo. Ayrıca İSG-KATİP bu şekilde C sınıfının Çok tehlikeliye atanmasına izin veriyor.
    Doğru mu anlamışım başka görüşleride alalım lütfen.
  9. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    I
    İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında demiş. Yani sizin söylediğinizi baz alırsak en az 50 saat uygun sınıfta uzman ataması yapacak, altına da diğer bir uzmanı atayabilecek diye düşünüyorum.
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Mantiken doğru ama dediginiz gibi suistimal olur bu sekilde sektorel duzenleme cercevesinde buna bi ayar cekeceklerini dusunuyorum...
  11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Şantiyelerde çalışanlar için geçerli bir durum bu veya bizim gibi işletmeleri olan yerlede. Normalde A sınıfı ataması var dı ama saha gözetmenleri C olarak geziyorlardı şimdi onlarıda yardımcı olarak E katip üzerinden atamasını yapacak. Böylece C veya B sınıfı uzmanın saatleri işlemiş olacak katip sistemi üzerinden obür durumda atanmış yerde uzman olduğundan diğer çalışan c veya b sınıfı arkadaşların süreleri işlemediği için üst sınava girmek için istenilen süreyi dolduramıyorlardı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Mayıs 2015 ---
  12. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C ve B sınıfı arkadaşların süre doldurmasını kimsenin umursadığını sanmıyorum. Maden ve yapı işlerindeki düzenlemeler için bir ekleme olduğunu düşünüyorum. 2000-3000 çalışanlı madenleri var. yeni sürelere göre ve maden mühendisi şartı ararlarsa 3000 kişilik bir maden için 6 tane tam zamanlı A sınıfı maden mühendisi gerekecekti. Sektörel düzenlemeye yetecek A sınıfı uzman olmadığı için bu maddenin eklendiğini düşünüyorum. A nın yanına daha ucuza C al mantığı gibi geldi. Sektörel düzenlemeye zemin hazırlamak için çekilmiş bir ayar diye düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Mayıs 2015 ---
    pardon 250 kişiye düşmüştü, 30000 kişi için 12 a sınıfı maden müh.
  13. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sizin dediğiniz gibi değil söyle ifade var "belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla" yani E-katip süresinden atanan saat kadar atanacaklar. Diğer yardımcı elemanlarda kayıt altında olmuş olacaktır. Söyle bir ifade var görevlendirilebilir yani zorunlu değil.

Tek bir SGK numarasında 900 kişi varsa oraya 2 tane uzman atanmıyor saatleri parçalayamiyorsunuz. Kanunda bu yazılı. kısaca 400 kişi için ahmet kalan 500 kişi mehmet ataması yapılmıyor. Şimdi yapılacak demeyın bu maddede duruyor hala:=)
  14. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    soru 2011 yılında c sınıfı belgesı 2014 yılında a sınıfı begesı alan bır uzman bes senede bır olacak 30 saatten az olmayacak zorunlu egıtımı ne zaman alır?
  15. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    30/4/2015 tarih-29342 sayılı Resmi Gazetede yapılan değişiklikle söz konusu yönetmeliğin "Yenileme Eğitimleri" başlıklı 27. maddesi mülga olduğundan 5 senede bir yapılması zorunlu olan en az 30 saatlik eğitim artık yok (Başkaca bir yerde geçmiyorsa durum şimdilik böyle)
  16. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok anladığımı söyleyemeyeceğim.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Özetle 5 yılda bir sertifika yenileme olayı kalktı :cool:
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim kurumlarını bitirdiler, bence sırada osgbler var.
  20. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Merhabalar;
    Ocak ayından itibaren bir firmada tam zamanlı(205 saat) olarak atamam yapıldı. Süremi tamamlayabilmek için 8:00-17:00 çalışıyorum firma mesaimi kendi ofis çalışanlarına göre kısıtlayıp, 8:30-17:00 arası sayıp yemek arasını yarım saat olarak mesaimden düşürüyor ve günlük çalışma saatimi 8 saat kabul ederek günlük 1 saatimi hiçe sayıyor.. İSG uzmanlarının çalışma saatlerinin bu şekilde kısıtlanamayacağını yemek saatlerinde yemekhane vs gibi çalışma alanlarında saha gözlemi yapılarak da çalışma yapılabileceğini,tam zamanlı ataması yapılan İSG Uzmanlarının çalışma saatlerinin 9 saat şeklinde olabileceği bakanlık tarafından kabul edildiği vs söyledik fakat anlatamadık.Bu firma vardiya ile çalışan bir işyeri yani her zaman çalışan mevcut işyerinde..
    Sanırım yemek çay kahve molası gibi sürelerin İSG uzmanlarının çalışma saatlerinden düşürülemez gibi bir yasal dayanak yok..
    Bilgisi olan var mı?