1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Hülya hanım
    verdiğiniz bu örnekten anladığım tek şey, yemek yemediğniz, su, çay vs içmediğiniz ve dolayısıyla da herhangi bir ihtiyaç molanızın olmadığı, Böyle bir çalışma şekli yok. 4857 sayılı kanunu bu konuda referans alabilirsiniz
  2. hülya ünlü İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Erdem Bey merhaba;
    Hayır..Ben anlatamadım sanırım.. 205 saat tam zamanlı İSG Uzmanı olarak atandığım işyerinde sürelerimi tamamlamak için 9 saat çalışıyorum..Fakat yemek arasını mesaimden düşürüyor firma..Halbuki İSG uzmanları saha gözlemi yaparak, çalışma şartlarını ,işin yürütümü personelin karşılaşabileceği tehlikelerin takibi gibi her an her yerde çalışan kişiler.. dolayısıyla Yemek arasının mesaiden düşmesi olmaması gereken bir durum.. Benim sormak istediğim yemek arası çay kahve molası İSG Uzmanlarının mesaisinden düşer yada düşemez şeklinde yasal dayanak var mı? Ayrıca ben bu firmanın maaşlı isg uzmanı değil çalıştığım OSGB nin atadığı bir uzmanım.. Yaptığımız sözleşmede yada taraflar arasında böyle bir anlaşma,beyan bulunmamakta..
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Hülya hanım
    ilk olarak osgb çalışanısınız fakat tam zamanlı firma atamanız mevcut ise, firmanın çalışma şartları nedir onun üzerinden yorum yapalım, ben de tam zamanlı atama usulü ile çalışan bir uzmanım, osgb değil atamamın bulunduğu işyerinin kurallarına bağlı kalıyorum. günde kaç saat nasıl çalışıyorsunuz da 9 saat mesaimi tamamlamaya çalışıyorum dediniz
  4. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Selamlar, İş kanuna göre Ara Dinlenmeler Çalışma Süresinden Sayılmadığı için İşveren biraz da kötü niyetle bunu kullanmıştır, yasal hakkıdır. Sizin yapabileceğiniz tek şey OSGB Çalışanı olduğunuz için yine 4857 sayılı iş kanunu madde 66 ya göre; İşçilerin işveren tarafından başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri haliyle yolda geçen süreler. Çalışma süresinden sayılacağı için ancak bu süreyi kendinize hak olarak sayabilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2016 ---


    Selamlar, İş kanuna göre Ara Dinlenmeler Çalışma Süresinden Sayılmadığı için İşveren biraz da kötü niyetle bunu kullanmıştır, yasal hakkıdır. Sizin yapabileceğiniz tek şey OSGB Çalışanı olduğunuz için yine 4857 sayılı iş kanunu madde 66 ya göre; İşçilerin işveren tarafından başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri haliyle yolda geçen süreler. Çalışma süresinden sayılacağı için ancak bu süreyi kendinize hak olarak sayabilirsiniz.