1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Müslüm ASLAN tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Müslüm ASLAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  151711
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  31 Ocak 2013 PERŞEMBE
  Resmî Gazete
  Sayı : 28545
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
  (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
  (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”
  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin EK-2’sinde yer alan Yıllık Değerlendirme Raporundaki “işçi sayısı” ifadesi “çalışan sayısı” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları için İhtar Tablosunda 12 nci sırada yer alan “15 gün” ifadesi “30 gün” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
  Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
  Tarihi
  Sayısı
  29/12/2012
  28512
 2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi

  herkesin gözü aydın
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---

  herkesin gözü aydın
 3. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar yönetmeliği iyi okuyup anlamak lazım.Hemen parlamak bizi bir sonuca götürmez.Zaten normalde 3 yıl görev yapmış bir uzman b sınıfı olabilir.c ler 3 yıl süre ile b lere bakabilecek zaten.yani 3 yıl çalışan adamın b ye geçmeden kendi mesleki koşulunda 750 gün prim yatıp a ya geçmesi şeklinde yorumladım ben. bunda bişey yok.önemli olan b lerin aynı maddeden yararlanıp a ya bakabilmesi ve a sınıflarının sayısını arttırmak.
  atladığım birşey varsa düzeltin lütfen
 4. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet sanırım büyük çoğunluğumuzun tahmin ettiği gibi yapıldı değişiklik. Fakat burada İnşaata inşaah müh. madene maden müh. gibi bir algı oluşacak sanki. Mesela ben endüstri mühendisiyim ama mermer sektöründe çalışıyorum ve 750 gün şartını sağlıyorum. İspatladığım taktirde problem yok sanırım. Zira endüstri mühendisleri için dar bir sektör tanımı yoktur.
 5. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  onun tanımını nasıl yapacaklar bende tam kestiremiyorum ki ilk başta a sınıfının ücret beklentisini kırmak için çok tehlikeli sınıfları bu şekilde getirdiler.bir düzenleme yaparlar diye düşünüyorum ama neye göre sınıflandıracaklar bilemiyorum.
 6. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bir de bu değişti
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---
  Beyler mesela ben 10 ay iş güvenliği teknikeri olarak 9 ay uzman olarak ( ama sözleşmeyi göndermedik ) 3 ayda sözleşmem gönderilmiş şekilde uzman olarak çalıştım. Şimdi benim mesleki tecrübem ne oluyor 3 ay mı :S
 7. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kaçıncı maddesine göre soruyosun?
 8. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Geçici madde 2 varya isig yetki sorum. yönet. geçen bir 3 yıl mesleki tecrübesi olanlar kısmı ona göre sordum bu 3 yıl mesleki tecrübeden kastı nedir sözleşmenin bakanlıkta çalıştığı durum mu yoksa isig üzerine çalıştığın toplam süre mi o kısmı çözemedim
 9. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence orad
  Bence oradaki 3 yıl uzman olarak çalışılan değil mesleki tecrübedir.
 10. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yanlış yönetmeliği koymuşsun ondan bulamadım.mesela sen c sınıfısın ve 750 gün primin yatmışsa tüm tehlike sınıflarına bakabileceksin demek
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---
  inşaat mühendisiysen inşaat işlerinde gibi..ama onu bakanlık düzenlicek diyor.neye göre düzenlicekler bilemiyorum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---
  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.


  ve bağlacına dikkat edin hem uzmanlık hem mesleki tecrübe istiyor.
 11. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ben üstte var diye koymadım şimdi koydum. 750 gün ne üzerinden yatmış olması lazım primin yani ben bakanlığa 3 ay oldu sözleşme yollayalı ama benim 9 ay uzmanlık 10 ayda teknikerlik tecrübem var. Geri kalan sürede de madenci olarak toplamda 1250 gün primim var yani mesleki tecrübem ne oluyor bir türlü çözemedim.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---
  yani maden müh. olarak çalıştığım sürelerde dahil oluyor mu

  Ekli Dosyalar:

 12. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben de endüstri müh.yim ve rulman fabrikasında çalışıyorum. Sektörel olarak bakarsak türkiyede zaten 2 tane rulman fabrikası var. Yani benim "bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler" cümlesinden yararlanabilmem için bu 2 yerden birinde mi çalışmam gerekiyo :D
 13. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  şimdi yönetmelik değişikliği yapıldı örneğin 3 yıl tecrübeli bi arkadaşımız 1 yıl da c sınıfı uzmanı olarak çalışmış ise 2 yıl sonra b sınıfı uzmanlık sınavına girmesi gerekiyor eğer girip kazanamazsa bu hakkı kalmayacak yönetmelikleri çıkarmak çok kolay ama politika izlenen yol yine yanlış oldu bence bu en başta yapılsaydı
 14. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  3 yıl uzman olarak çalıştıysan zaten B olmak için sınava girmeye hak kazanıyosun B olunca da A yerine bakabiliyosun halihazırda. O yüzden oradaki mesleki tecrübeden kasıt senin madenci olarak çalıştığın süredir bence
 15. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sen 750 günü mesleki olarak doldurmuşsun ve c sınıfısın.bütün şartları sağlamışsın bir sorun gözükmüyor
 16. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  7 yıl yatmak yok yani süre dolduğunda b sınavını geçmesi gerekiyor yoksa bu haktan yararlanamaz
 17. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gülçek Tekstil
  Bence Uzman olarak çalışılan süredir.Düşünsenize bir Fizik Mühendisi nerede çalışacak?Çevre Mühendisi nerede çalışacak?Diyelim ki bir Fizik Mühendisi C Sınıfı belgesini aldıktan sonra 3 yıl boyunca inşaat sektöründe çalıştı.Bu yeni yönetmelik ona A snıfı yerine çok tehlikeli sınıfta olan inşaat şantiyelerinde çalışma olanağı sunuyor.Amaç zaten çok tehlikeli sınıfa uzman sağlamak.Aksi takdirde A Sınıfı ve B Sınıfı Türkiye'de toplam kaç kişi var ki?
 18. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :)sektörel sınıflandırma değerlendirilirken benzer yerlerde dikkate alınır diye düşünüyorum meslektaşım. Ama yinede net konuşamıyor insan bu konuda
 19. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.

  arkadaşlar hiç okumuyo musunuz?bakanlık onu belirlicek.bekleyelim görelim.
 20. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gülçek Tekstil
  3 yıl tecrübeyi nasıl ve neye göre belirleyecek bakanlık?Tabii ki çalıştığı firmaya göre.Bu arada uyarılarımızı lütfen daha dikkatli yapalım.Kimse kimseyi rencide etme hakkına sahip değil.Gözden kaçırmış olabiliriz sonuçta hepimiz Allah'ın birer kullarıyız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz.Saygılarımla.