1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    31 Ocak 2013 PERŞEMBE
    Resmî Gazete
    Sayı : 28545
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının son cümlesinde geçen “belgesi” ifadesi “belgesinin geçerliliği askıya alınan veya” ifadesi şeklinde değiştirilmiştir.
    MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
    Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
    (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
    (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”
    MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin EK-2’sinde yer alan Yıllık Değerlendirme Raporundaki “işçi sayısı” ifadesi “çalışan sayısı” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları için İhtar Tablosunda 12 nci sırada yer alan “15 gün” ifadesi “30 gün” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
    Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
    Tarihi
    Sayısı
    29/12/2012
    28512
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

herkesin gözü aydın
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---

herkesin gözü aydın
  3. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yönetmeliği iyi okuyup anlamak lazım.Hemen parlamak bizi bir sonuca götürmez.Zaten normalde 3 yıl görev yapmış bir uzman b sınıfı olabilir.c ler 3 yıl süre ile b lere bakabilecek zaten.yani 3 yıl çalışan adamın b ye geçmeden kendi mesleki koşulunda 750 gün prim yatıp a ya geçmesi şeklinde yorumladım ben. bunda bişey yok.önemli olan b lerin aynı maddeden yararlanıp a ya bakabilmesi ve a sınıflarının sayısını arttırmak.
    atladığım birşey varsa düzeltin lütfen
  4. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet sanırım büyük çoğunluğumuzun tahmin ettiği gibi yapıldı değişiklik. Fakat burada İnşaata inşaah müh. madene maden müh. gibi bir algı oluşacak sanki. Mesela ben endüstri mühendisiyim ama mermer sektöründe çalışıyorum ve 750 gün şartını sağlıyorum. İspatladığım taktirde problem yok sanırım. Zira endüstri mühendisleri için dar bir sektör tanımı yoktur.
  5. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onun tanımını nasıl yapacaklar bende tam kestiremiyorum ki ilk başta a sınıfının ücret beklentisini kırmak için çok tehlikeli sınıfları bu şekilde getirdiler.bir düzenleme yaparlar diye düşünüyorum ama neye göre sınıflandıracaklar bilemiyorum.
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir de bu değişti
    Beyler mesela ben 10 ay iş güvenliği teknikeri olarak 9 ay uzman olarak ( ama sözleşmeyi göndermedik ) 3 ayda sözleşmem gönderilmiş şekilde uzman olarak çalıştım. Şimdi benim mesleki tecrübem ne oluyor 3 ay mı :S
  7. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kaçıncı maddesine göre soruyosun?
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Geçici madde 2 varya isig yetki sorum. yönet. geçen bir 3 yıl mesleki tecrübesi olanlar kısmı ona göre sordum bu 3 yıl mesleki tecrübeden kastı nedir sözleşmenin bakanlıkta çalıştığı durum mu yoksa isig üzerine çalıştığın toplam süre mi o kısmı çözemedim
  9. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence orad
    Bence oradaki 3 yıl uzman olarak çalışılan değil mesleki tecrübedir.
  10. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yanlış yönetmeliği koymuşsun ondan bulamadım.mesela sen c sınıfısın ve 750 gün primin yatmışsa tüm tehlike sınıflarına bakabileceksin demek
    inşaat mühendisiysen inşaat işlerinde gibi..ama onu bakanlık düzenlicek diyor.neye göre düzenlicekler bilemiyorum.
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.

ve bağlacına dikkat edin hem uzmanlık hem mesleki tecrübe istiyor.
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben üstte var diye koymadım şimdi koydum. 750 gün ne üzerinden yatmış olması lazım primin yani ben bakanlığa 3 ay oldu sözleşme yollayalı ama benim 9 ay uzmanlık 10 ayda teknikerlik tecrübem var. Geri kalan sürede de madenci olarak toplamda 1250 gün primim var yani mesleki tecrübem ne oluyor bir türlü çözemedim.
    yani maden müh. olarak çalıştığım sürelerde dahil oluyor mu

Ekli Dosyalar:

12. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de endüstri müh.yim ve rulman fabrikasında çalışıyorum. Sektörel olarak bakarsak türkiyede zaten 2 tane rulman fabrikası var. Yani benim "bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler" cümlesinden yararlanabilmem için bu 2 yerden birinde mi çalışmam gerekiyo :D
  13. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şimdi yönetmelik değişikliği yapıldı örneğin 3 yıl tecrübeli bi arkadaşımız 1 yıl da c sınıfı uzmanı olarak çalışmış ise 2 yıl sonra b sınıfı uzmanlık sınavına girmesi gerekiyor eğer girip kazanamazsa bu hakkı kalmayacak yönetmelikleri çıkarmak çok kolay ama politika izlenen yol yine yanlış oldu bence bu en başta yapılsaydı
  14. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl uzman olarak çalıştıysan zaten B olmak için sınava girmeye hak kazanıyosun B olunca da A yerine bakabiliyosun halihazırda. O yüzden oradaki mesleki tecrübeden kasıt senin madenci olarak çalıştığın süredir bence
  15. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sen 750 günü mesleki olarak doldurmuşsun ve c sınıfısın.bütün şartları sağlamışsın bir sorun gözükmüyor
  16. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7 yıl yatmak yok yani süre dolduğunda b sınavını geçmesi gerekiyor yoksa bu haktan yararlanamaz
  17. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    Bence Uzman olarak çalışılan süredir.Düşünsenize bir Fizik Mühendisi nerede çalışacak?Çevre Mühendisi nerede çalışacak?Diyelim ki bir Fizik Mühendisi C Sınıfı belgesini aldıktan sonra 3 yıl boyunca inşaat sektöründe çalıştı.Bu yeni yönetmelik ona A snıfı yerine çok tehlikeli sınıfta olan inşaat şantiyelerinde çalışma olanağı sunuyor.Amaç zaten çok tehlikeli sınıfa uzman sağlamak.Aksi takdirde A Sınıfı ve B Sınıfı Türkiye'de toplam kaç kişi var ki?
  18. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :)sektörel sınıflandırma değerlendirilirken benzer yerlerde dikkate alınır diye düşünüyorum meslektaşım. Ama yinede net konuşamıyor insan bu konuda
  19. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

(2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.

arkadaşlar hiç okumuyo musunuz?bakanlık onu belirlicek.bekleyelim görelim.
  20. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    3 yıl tecrübeyi nasıl ve neye göre belirleyecek bakanlık?Tabii ki çalıştığı firmaya göre.Bu arada uyarılarımızı lütfen daha dikkatli yapalım.Kimse kimseyi rencide etme hakkına sahip değil.Gözden kaçırmış olabiliriz sonuçta hepimiz Allah'ın birer kullarıyız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz.Saygılarımla.