1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kesinlikle katılıyorum. Bende tam o konuya değinecektim. Kemal Bey çok önemli bir konuda arkadaşlarımızı aydınlattığınız için teşekkür ederim. Zaten tebliğin can alıcı noktası buydu
  2. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş
    Arkadaşlar c gurubu isg uzmanları İSG katipde cok tehlikeli sınıfda sözleşme yapamıyor. Y

apan varsa lütfen nasıl yapılacağını bildirirmesini rica ederim.
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet bende denedim ama olmadı. Bu durumu Tebliğin 5. maddesi şöyle açıklıyor:
    (5) İSG-KATİP üzerinden yürütülecek iş ve işlemlerde takip edilecek yola ilişkin hususlar Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edilir.

KISACASI BİR KAÇ GÜNE BİR YOL GÖSTERECEKLERDİR UMARIM
  4. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim c sertifikam 30 hazirana yetişmiyor,iş veren bu tarihten 1 ay sonra atama yaparsa ceza yermi
  5. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    SSK sı bir kaç ay eksik olanlar da ayrı bir sorun. Tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde edindiğimiz mesleki deneyim sayılmıyor mu acaba.

(3) Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarınıhaiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda(İLAVETEN TEHLİKELİ VE AZ TEHKLİKELİ İŞ YERLERİNDE OLMASI GEREKMİYOR MU?), mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.

YUKARIDAKİ SORUNUM ŞU: SSK mızın BİR KISMI TEHLİKELİ VE AZ TEHLİKELİ İŞ YERLERİNDEYSE EĞER, BU SÜRELERİ DİKKATE ALACAKLAR MI?
    EĞER SAYILMİCAKSA BİR KAÇ AYI KALMIŞ PERSONELLERİN İŞ YERLERİNE BİR KAÇ AYLIK SÜRE TANIMALARI GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
  6. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mesela ben inşaat sektöründe çalışıyorum. Tebliğe göre kendi işyerime bakamıyorum. Ama primim yeterli. Fakat işyerim faaliyete geçtiği zaman bakabileceğim. Sorunun can alıcı noktası şu: Tarafıma ait olan SSK inşaat dönemine ait ama tebliğe göre inşaat dönemine bakamıyorum. Dolayısıyla inşaat bittiği zaman bakabileceğim işletme dönemine bakamayacağım çünkü işletme dönemine ait SSK hiç yok bende. ÇOK İLGİNÇ DURUMLAR VAR. LABİRENT GİBİ TEBLİĞ ÇIKARIYORLAR. YOLUNU BULANA :)
  7. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar katip üzerinden kendimi e devlet şifremle atayabilirmiyim,değilse atma nasıl iyi çalışmalar
  8. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba

18 mayıs sınavında başarılı olarak İSG uzmanı oldum.
    Çalıştığım işten ayrılmak istemiyorum şimdilik ancak az tehlikeli çevremdeki şirketlere Risk Analiz raporu hazırlayarak ufak tefek para kazanırım düşüncem var.
    İlk olarak çalıştığım firmama (Az tehlikeli -40 çalışan, ofis ortamı) risk analiz raporu yapacağım.

Ancak çok yeni olduğum için desteğinize ihtiyacım var. 1-2 dk nızı ayırıp cevap verirseniz çok memnun olurum.

Öncelikle az tehlikeli ve 50'in altında işçisi olan yerlerin ris analiz raporu, acil eylem planı ve temel isg eğitimleri almış olması yeterli midir?
    Ben bu eğitim ve raporları hazırlayıp altına imza atsam veya işverene attırsam, firmanın denetimi için yeter mi?
    Aynı işi yine az tehlikeli başka firmalara da yapacağım bunun bir sınırı var mı?
    Fatura kesemeyeceğim için bu konuda ne gibi önerileriniz vardır?

Şimdiden çok teşekkürler.
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Fatura kesemeyeceksen şirketin sigortalı çalışanı olarak yap bu işi. Zaten eğitimleri fatura keserek yapamazsın bireysel olarak.
  10. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki yapmam gerekenler yeterli olacak mı?
    Bu konuda şunları yapsan yeterli olacak diyeceğin veya yönlendireceğin bir yer var mı?
  11. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şirketinden bir yetkili(işveren veya sgk dan işveren temsilcisi yetkisi almış biri) yine senin girdiğin gibi sisteme girecek. orda çıkıyor. isg uzmanı ile sözleşme yap var. ne kadar süreli sözleşme yapılması gerektiği vs. herşey var. sana e-sözleşme gönderecekler. sertifika numaranı tc no nu filan yazarak sende kendi sisteminden onaylayacaksın oke
  12. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Dostum benden sana tavsiye işi bilmeden atlama başın ağrır.
    neyse konuya gelince:
    İşin aslı şu: 50 den az çalışanı dahi olsa tüm işverenler sağlık ve güvenlik hizmeti almakla yükümlüdür. Bu hizmetin içinde aklına gelebilecek herşey var. mesela işe giriş eğitimleri mesleki eğitimler sağlık raporları. kısacası yasaların gerektirdiği her şeyi yapmalısınız. bildiğiniz gibi tehlike sınıfına göre 10-15-20 dakika şeklinde kişi başı hizmet yine 50 den az çalışanı olan için geçerli. kişi x ...dakika= total verilmesi gereken hizmet.
    eğer bir iş yerinin 10 dan az çalışanı varsa yeni çıkan taslak yönetmeliğe göre devlet desteğine tabi olabilir. Bildiğim kadarıyla devlet desteği sgk tarafından yayınlanacak. ki yayınlansa bile bu sadece eğitimler vs. yi kapsıyor. Diğer bir deyişle risk analizi, ail eylem planı işe giriş eğitimi gibi konularda işveren tabiki hizmet alması gereklidir. Benim bi arkadaşım fatura keserek bunlar ıhazırlıyor. ama sen hali hazırda iş yerin üzerinden böyle bir fatura kesebilir misin? yada hizmet verebilir misin? bilemiyorm sadece bana mümkün gibi görünmüyor. genelde fatura ile yapılan işler bunlar. Mesela adana da bu iş öyle bir hal almış ki BAZI osgb ler ne eğitim ne birşey var adamlar resmen dosya içinde işin niteliğine göre risk analizi ve acil eylem planı satıyorlar. aldıkları para ise pastane için 250+KDV. hayır yanlış bişi yapmıyorlar fakat RİSK ANALİZİ EĞİTİMİ BARİ VERİN adamlara. benim kamyoncum ne anlar risk analizinden.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Haziran 2013 ---
    Bana göre işin nitelğine göre risk analizi acil eylem planı eğtim vs. hazırla. bunlarla ilgili eğitim ver. ıslak imzalı tutanak tut. hatta eğitimlerde resim çek katılımcılar görünsün. En azından aldığın paranın karşılığını vermiş olursun vicdanen. sonrasında elindeki dökümanlar seni yasalar karşısında korur
  13. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaan Bey
    İlginiz için teşekkür ederim. İlk başta yazdıklarınızı okuyunca ben mi yanlış biliyorum sağlık hizmeti felan 50 den az çalışanlı az tehlikeli yerde gerekli değildi diye biliyorum dedim ama son yazdığınızda tam benim anladığım gibi.

Fatura olayını halledebiliriz. Bana vereceği parayı gider gibi gösterir olur biter. Sonuçta denetimde, hani bunun faturası demiyorlar.

Sonuç olarak son yazdıklarınız gibi yapmak için araştırmaya başlıyorum. örneklere ve hazır eğitimleri sitede araştırayım
  14. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şu an ki konu ile ilgisi yok ama bilmeniz gerekenler arasında 1. sırada olan dökümanı ekliyorum. Yetkilendirme daire başkanlığının yayınlamış olduğu yazıya göre: Eğer bir üst belge için eğitim ve sınava başvurabilmemiz için 3 yada 4 yıl deneyim ibraz etmemiz gerekiyordu. süreler tabi ki değişmedi. Değişen ise: belge sınıfı iş yerine uymayan kişiler (Örneğin: C belge ile Çok tehlikeli yerlere bakmış olanlar veya bakanlar) şu andan önce ve snraki çalışmış olduğunuz yerlerden ekte yer alan dökümanları temin ederseniz bir üst belgeye başvuru yapabileceksiniz. Örneğin: İş güvenliği uzmanı meslek kodu altında ssk nızın yapılmış olmasına dikkat ediniz. Eğer yapılmadıysa: mesela mühendis diey girişiniz yapıldı. Burda da verdiğiniz iş güvenliği eğitim dökümanları risk analizleriniz, acil eylem planları. ssk dökümü, atama yazıları, isg kurul tutanakları ve iş güvenliği uzmanlığı sözleşmeleri gibi dökümanları ıslak imzalı şekilde dosyalayın ve eğitim kurumuna verin. Bunlar ispata dayalı dökümanlar olup sizi bir üst belge sınavına girişte % 100 yardımcı olacaktır. Bakanlığı aradım bizzat sordum. Kesinlikle kabul edeceklermiş.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Haziran 2013 ---
    Bakanlığı arayıp sordum. Sistem Haziran ayının son haftası açılacakmış. Sanırım C SINIFI uzman ile sözleşmeyi bakanlığa bildir. diye bir ikon açılacak. bakanlık onayladığı takdirde C SINIFI uzmanın sistemine onay için düşecek.

Ekli Dosyalar:

15. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar isg katip de e-sözleşme ikonu açılmıştır. 750 gün ssk sı olan arkadaşlar işyeri e bildirge yönetici ile başvurularını yapabilirler. Bakanlık onaylarsa kendi sistemlerine düşecektir. Herhangi bir kağıt kürek işi yok.
    Saygılar
  16. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet tebliğ iptal edildi ve uzun bir bekleyişten sonra aldığım bilgiye göre: Yine aynı meslek ve iş kolu eşleştirmeleri revize edilecek ve bu eşleştirmeye göre o meslek kodlarında görev alacak isg uzmanlarına sadece o meslek kodlarında görevlendirilmek üzere A sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi verilecekmiş. Eski tebliğin içeriği ile aynı olacak sanırım. yine 7 yıl içerisinde tüm iş kollarında görev alabilmek için belgemizi yükseltmemiz gerekecek. Fakat bu süre içerisinde uygun işlere A belgemizle bakabileceğiz. DOĞRULUĞU KESİN DEĞİL. ama çok mantıklı gibi görünüyo. Tek sorun eşleştirmelerin doğru yapılması. Örneğin inşaatlarda çalışmış bir çok çevre mühendisi inşaat sektöründe yer almıyor. Bu sebeple bu kişilerin SSK gün sayıları sayılmıyor. Halbuki çalıştığe sektörde çok profesyonelleşmiş mühendisler var. Her ne kadar eşleştirmede mesleği ve yaptığı iş uyuşmamış olsada. Bence bakanlık kendini eşleşmede uygun olmayan iş kolunda yetiştirmiş bir uzmanın SSK gün sayısını dikkate almalı. Saygılar
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman bu sene içinde iki defa belge yükseltme sınavının yapılamasına gerek yok.Tebliğ çıkarmışlardı kendileride ne yzadıklarını bilmiyorlardı.Sonra kanun maddesine torba yasa ile değişikliğe gittiler.Eğer bu kanun maddesine göre gerekli düzenleme yapılamassa bakanlık ve kanun sınıfta kalacaktır.bir avuç 75 yaşında elinde A sertifika ile yürümeye mecalı olmayan kişilerle kanun amacına ulaşamaz.
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yorumları okuyorum da,arkadaşlar MALİYE buraya bir baksa ceza keseceği o kadar çok insan var ki,devleti dolandırmak mı dersin,bunun için akıl verenler mi dersın... yapmayın allaşkına
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kesinlikle ;)
  20. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Doğruluğu kesin değil demişsiniz zaten ki ben bu yazdıklarınızın gerçek olacağını düşünmüyorum. Biliyorsunuz ki 750 prim gün işi ile ilgili bir tebliğ yayınladılar. A sınıfı uzmanlar danıştaya başvurdu. başvuru nedeni "kanuni dayanağı yok" sonuç tebliğ iptal. Bunun iptal olacağı aşikardı. Ayrıca yeterli başvuru yapılmadı ve açık kapanmadı falan falan...İşin kanuni boyutunu göz önüne alıp yeniden iptal olmaması adına torba YASASI içerisinden 1 yılda 2 sınav hakkı yayınlandı. Bunu neye göre nasıl iptal ediyorlar acaba...Yasayı iptal ettim diyebiliyorlar mı? Biri dava mı açtı yada itiraz mı etti...Bu konular çocuk oyuncağı değilki birgün çıkarıldı ertesi gün iptal edildi..Edeceklerse de buda birsüreç içerir ve emin olun eski sisteme dönemezler. Döndükleri anda yeniden dava açılacak ve karar belli olacaktır. Ayrıca danıştayın iptal ettiği birşeyi aynen nasıl yürürlüğe sokabileceklerki...

Mantığıma uzaktan dahi dokunamıyor bu söylentiler...1 ekimde meclis açılıyor yakında da kasım başvuruları başlıcak...kokusu çıkar elbet