1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki tecrübe derken; Mesela ben maden mühendisi olmadığım halde mermer firmasında çalıştım 3 yıl bu mesleki tecrübedir yani C sınıfı uzman olduğum halde Çok tehlikeli sınıfta yer alan mermer fabrikasına bakabileceğim. Sizin inşaat ile ilgili verdiğiniz örnekle aynı.
    Ama uzman olarak çalışılan süre olamaz çünkü C sınıfı bir uzman normalde inşaatta çalışamaz ki nasıl 3 yıllık uzmanlık süresini doldursun. Birde 3 yıl uzman olarak çalıştıysa zaten sınava girip B olabiliyor o zaman bu değişikliğin bir anlamı kalmazki onun için.
  2. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    Belki de 3 yıl tecrübesi olup da B sınıfı olabilmek için girdiği sınavda başarılı olamamış uzmanlar yararlanabilir diye düşünüyorum.
  3. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet ama onunla sınırlı değildir diye düşünüyorum.
  4. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    Mesleki anlamda 3 yıl çalışmış olarak yorumladım ben iş güvenliği uzmanı olarak değil...
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

evet mesleki olarak 3 sene çalıştığını belgeleyecek ve sonra ÇOK TEHLİKELİ sınıfta çalışmak için BAKANLIK onay verecek kendi alanı ile sınırlı kalacak şekilde

Mesela TEKSTİL MUHENDİSİ 3 sene çalıştığını belgeleyip MADEN OCAKLARINDA - İNŞAATLARDA çalışamayacak
  6. Arkadaşlar bu değişiklik çok kafa karıştıracak gibi madde kendi içinde çelişiyor gibi geldi bana önce üç yıllık tecrübe diyor. Örneğin ben çevre mühendisiyim ve üç yıllık tecrübem var ve c sınıfı sertifaka sahibiyim bu durum bana uygun. Ardından sektörel düzenleme diyor kapsamında meslek dallarına uygun işler diyor. Benim mesleğimi icra edebilmem için her sektör uygun çünkü her sektörde çevre işi vardır. Ama burada anlatmak istediği tekstil mühendisi tekstil ile ilgili işte çalışıyor gibi bir örnek ise bir çevre mühendisine ancak arıtma tesisi, atık tesisleri vb yerler uyuyor. Ardından nace kodu ile uzmanın mesleki ilgisi bakanlıkça belirlenir diyor.
    Karma karışık bir durum ortaya çıkıyor. Anlayan varsa anlatabilir mi?
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
    (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
  7. Halim USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatta burada c sınıfında 1 yıl çalışmasına bile gerelk yok benim anladığım kadarıyla. 3 yıllık mesleki tecrübe ve c sınıfı belgesinin olmas yeterli oluyor. Bu şekil yorumladım ben.
  8. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten 1 yıl çalışmalı demiyrum 3 yıl tecrübeli bi mühendsi c sertifikası alıp 7 yıl yatamaz yani c sınıfı sertifikası 3 yılıda doldurursa b sınıfı sertika sınavını geçmesi lazım yönetmelik açık ve net
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer

bunu da unutmayalım
  10. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen öyle...
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.

bu ne demek?
  12. seweny İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşar benim de anladığım 3 yıllık tecrübe ve belirtilen prim gün sayısını doldurduysan artı en az C sınıfı uzmanlık belgen varsa hak kazanıyorsun.Benim kafama takılan kişi tekstil mezunudur ama farklı bir alanda tecrübe edinmiştir onun ayrımını nasıl yapacaklar ?Zaten bakanlık karar verecek bu durumda onaya
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2013 ---
    Aslında anlaşılmayacak birşey yok gibi
  13. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni belge almış bir C sınıfı uzmanın A olabilmesi için 7 yıl yeterlidir. Diyorki ben sana 7 yıl süre tanıyorum bu süre içinde A oldun oldun olamadın 7 yılın sonunda C'sin ve başladığın noktadasın.

benim anladığım bu
  14. Daha neler neler çıkar. Bu kadarda takmayın:)
  15. Ayşegül Öner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1253
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ.
    3 yıl iş tecrubesi olan VE en az C sınıfı belgesi bulunanlar işyerinin tehlike sınıfı A sınıfı uzman gerektirse dahi iş güvenliği uzmanı olarak 7 yıl boyunca çalışabilir... doğru anladıysam bu şekilde olmalı..
    bir ay önce yayınlanmış bir yönetmelikte tekrar tekrar değişiklik yapılması da ayrı bir sorun..
  16. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

mesleki alanları ile sınırlı kalmak suretiyle diyor

her şey işverenin cebinden az para çıksın diye
  17. seweny İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

DURMAK YOK YOLA DEVAM

HAMDOLSUN
  19. seweny İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman ne yapıyoruz c sınfları maaaaaaaşşşşşlaaaaaarrrraaaaa zam istiyoruz çok tehlikeliye bakacaksak değil mi ama?
  20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

10,000 tl olmalı