1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar mesleki tecrübe ile ifade edilen sertifikanın üzerinde yazan "Meslek Unvanı" olarak yazılan ibaredir. Mesleki tecrübe ise SSK lı olarak çalıştığınız günleri ifade ediyor. Tebliğde ssk dökümünden bahsediliyor.Siz hiç ssk dökümü gördünüz mü? Ben size bira açıklayayım: Kişinin adı, soyadı, bir ay içinde aldığı maaş ,kaç gün çalıştığı ve hangi SSK İşyeri numarasında çalıştığı yazıyor. Siz ssk ya gidip "ben inşaat firmasında ssk lı olarak çalıştığıma dair bana yazı verin derseniz size 3 ay sonraya yazıyı verirlerse şükredin. Çünkü ssk kayıtlarında işcinin o işyerinde ne işte çalıştığı bilgisi geçen ay itibarı ile yürülüğe girdi ondan önce ki dönemler için SSK nın kayıtlarında herhangi bir kayıt yok. Olmayan kaydı size veremezler. Durum böyle olunca Bakanlığın İş tecrübesi olarak ancak SSK lı olarak 3 yıl çalışmış mı diye bakmak zorunda kalacak. Mesala ben Ziraat mühendisi olarak bir otele ssk lı olarak girdim ve senelerce orada otelin cevre düzenlemesi ve bitkileri ile ilgilendim. Şimdi ben otelden ssk dökümü alsam ve Bakanlığa göndersem ne diyecek bana "sen otelde ziraat mühendisi olarak çalışmadın" diyebilir mi? keza diğer sektörlerde böyle.
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

diyeceği kesin
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ayrıca size bir örnek daha vereyim: isg katip e Hatay bazında baktığınızda yaklaşık 30 adet iş güvenliği uzmanı görülmekte sadece Hatayın bir ilçesi olan İskenderunda 30 a yakın inşaat firması var ve listede hiç inşaat mühendisi yok. Ne olacak bu inşaat firmalarının durumu. Bu değişiklik farklı bir şey getirmediki. O zaman bu yönetmelik acemice hazırlanmış bir yöentmelik. Sonuçta çok kısa bir sürede değişecektir. Bakanlık bütün C sınıfı uzmanlara geçici bir madde ile 7 yıllığına çok tehlikeli gurupta yer alan işeyrlerine bakma yetkisi eninde sonunda vermek zorunda kalacak. Yoksa bu yasa uygulanamazzzz.
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ayrıca şunu düşünen yok sınavda başarılı olanların sertifikalarını bile gönderemeyen bir kurum nasıl başvuruları inceleyip karar verecek
  5. salih İSGforum Üyesi

ben
    çevre mühendisleri hastane, demirçelik fabrikaları gibi yerlerde görev yapabilirmi
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

herkes bir şey söylüyor bana kalırsa bütün C sınıflarının sözleşmelerini onaylayacaklar çok tehlikeliler için
  7. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hadi milletimize hayırlı olsun C ler 10000 tl verecekler :))
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

A sınıfına vermeyen C sınıfına hiç vermez merak etme
  9. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Aynen katılıyorum. Çünkü yönetmeliği bu anlamda yorumlanması doğru olacaktır.
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Yeni ögrendiğim bilgiye göre.Şimdi hep diyorum ya iş güvenliği uzmanı meslek diye geçmiyor fakat şantiyede çalışanların sigortaları iş güvenliği uzmanı adı altında yatmıyormuş çünkü öle bir meslek yok kısaca çevre mühendisi yada maden mühendisi yada elektrik mühendisi diye geçiyor.kendi mesleğinizin adı altında yatıyor ama göreviniz başka olabilir.3 yıl tecrübesi olanlar bu belgeyi alabiliyor(yaptığınız işleri yada imzaladığınız projeleri isterlerse yapı denetimde ki denetçi belgesini alırken ki gibi o zaman ne olur bilmem) ama şantiyede çevre mühendisin yada maden mühendisinin meslek alanlarına girer mi bilemiyorum.Belki şantiyede A sınıfı işlere bakamazlar ama madenle ilgili yada arıtma tesisleri ile ilgili yerlere bakabilirler.hangi meslekler hangi işlere bakabilceklerini bir yayınlasalar da bizde kurtulsak kararsızlıklardan.Neyse yarın bunu da soracağım burada sizinle paylaşırım.
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

haberleri bekliyoruz
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar değişiklik yapılan yönetmelik değişikliğine 2 ay yürülük tarihi ve süresi verilmiş.bu süre içinde mesleki kim nerelere bakacak onuda yayınlayacaktır.en az 750 sigorta pirim gün sayısına ulaşmış mesleki tecrübeya sahip ve C yada B uzmanlık belgesine sahip kişiler 2 ay sonra yayınlanacak mesleki anlamda bakılabilecek işyerlerini yayınlanmasına müteakkip sözleşmelerinin eklerine sigorta pirim dökümü ile atamalarını yapabilecekler..maden ve inşaat kol kola olan iki sektördür ve bu meslekteki kişiler genelde ya maden ya inşaat yada makine mühendisleri olmuştur..merak edilecek husus şu olsun bu mesleki bakılabilecek işyerlerini nasıl kotlayacaklarıdır..isg teknikerlerine gelince bu okullar yeni mezunları yeni... veselam..
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ben şantiyede iş güvenliği uzmanı adı altında sigortalanmıştım. sgk bildirgesindende kontrol etmiştim.Dediğinize göre meslek olarak geçiyor.Ayrıca oda kurulması konusunda konuşulan şuydu; oda sayılması için iş güvenliği uzmanıgının meslek sayılabilmesi gerekirmiş.
    Şimdi yaptığımız meslek mi değil mi???
    TDK ya göre
    meslek
    1. Bir kimsenin geçimini sağlamak için yaptığısürekli iş.
    2. Uğraş.
    3. Çığır, okul, ekol.
    4. Birbirine bağlıbilimsel veya felsefî düşünceler birliği; bir fikir çevresinde toplanmışçeşitli bilgiler, dizge,
  14. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  15. volkan dalkıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c den direk a ya geçersin diye bişe yok arada b yi alman gerekecek.çünkü onunla ilgili bi düzenleme yok.3 yıl sonra b yi ondan 4 yıl sonrada a yı almaya hak kazanacaksın.tabi bu yönetmelikle mesleğine göre 7 yılda aynı yerde çalışıp bunu hakka sahip olabileceksin.ama süreleri aşmaman gerekli.çünkü yedi yıl sonra bu haklar kaybolacak.yani 7 yıl sonra a sınıfını almış olman gerekecek
  16. volkan dalkıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bilgi kirliliğine gerek yok bence.durum şundan ibaret:ben maden mühendisiyim 6 yıldır madencilik sektöründe çalışan bir firmada çalışıyorum.ve c sınıfı sertifikaya sahibim.yani şartları oluşturuyorum.ve madencilik faaliyetleri gösteren şirketlerde çok tehlikeli sınıfta yer almasına rağmen c sınıfı belgemle iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilirim.
    burda istenen sadece mesleki tecrübedir.uzmanlık tecrübesi değil.
  17. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merak ettiğim konu çevre mühendisleri termik santrallere yada genel olarak inşaat sektörüne bakabilecek mi? Bakması lazım çünkü tüm çevre mühendisleri inşaat sektöründe çalışmış ve çalışmaktadır. İnşaat sektöründe de çevre mühendisi bulundurma zorunluluğu olduğu için ki işletme döneminde zaten olmalı kesinlikle inşaat sektörüne çevrecileride dahil ederler diye düşünüyorum. Zaten son 5 yıldır inşaat projelerinde görev alıyorum. Umarım sıkıntı olmaz. Alemsin İSGGM. Ortaya bişi atıyosun sonra kardeşi kardeşe kırdırıyosun :)

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Şubat 2013 ---
    Haksız mıyım mühendislik fakültesidaşlarım :)
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Meslek olabilmesi için 4 yıllık yada 2 yıllık üniversite eğitimi görmüş olmanız gerekiyor.bir belge ile meslek olarak geçmiyor ne yazık ki.araba temiri yada boyacılık da bir meslek ama benim demek istediğim bunlardan farklı bir meslek anlamışınızdır zaten ne demek istediğimi.Zamanında C belgelerinin iptali için başvuralar olmuştu bir sebeblerinden biride buydu meslek olmaması.
    Meslek olabilmesi için 4 yıllık yada 2 yıllık üniversite eğitimi görmüş olmanız gerekiyor.bir belge ile meslek olarak geçmiyor ne yazık ki.araba temiri yada boyacılık da bir meslek ama benim demek istediğim bunlardan farklı bir meslek anlamışınızdır zaten ne demek istediğimi.Zamanında C belgelerinin iptali için başvuralar olmuştu bir sebeblerinden biride buydu meslek olmaması.
  19. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Yeni mevzuatla ilgili İSGUM le görüştüm aynen aktarıyorum:

1-)3 yıllık kendi mesleğinde iş tecrübesi olan ve C yada B sınıfı uzmanlık belgesi olanlar sadece kendi mesleki alanlarına bakabiliyor.ben 1,5 yıl şantiyede çalıştım iş güvenliği uzmanı olarak maalesef benim çalışmam sayılmıyormuş çünkü danışmanlık firması ile sözleşmeli olarak çalıştığım için kendi mesleğimi yapmadığım için kabul görmüyor.Bireysel olarak şantiyede çalışanlarında iş sözleşmelerinde iş güvenliği olarak geçtiği için onların kide sayılmayacakmış.

2-)inşaat mühendisleri sadece İNŞAATLARDA
    Maden mühendisi sadece MADENLERDE
    Kimya mühendisi sadece BOYA fabrikalarinda ve o işin alt kollarında
    Çevre mühendisleri HİÇBİR YERDE!
    Teknik ögretmenler(fizik vs...) HİÇBİR YERDE!
    Elektrik mühendisleri sadece Enerji dağıtım ve nakil hatlarında
    Makina mühendisleri sadece metal sanayide

Çok tehlikeli A sınıfı olarak işlere bakabilecekler.

birde şöyle birşey var eğer ben enerji nakil hatlarında iş güvenliği olarak çalışsaydım oluyormuş.Madenci maden işlerinde iş güvenliği olarak 3 yıl çalışırsa geçerliymiş onları kapsıyormuş.

Son bilgi bu şekilde.Bence böyle olmaz özellikle inşaat alanında inşaatta çok iş var sadece inşaat mühendisi olmaz elektrik mekanik de var.Bence değişecektir ama son durum bu!
  20. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kardeş sana değil lafım yanlış anlama. Bu bilgiyi veren kişilerde eminim bakanlık neyi belirlediyse onu yorumluyorlar. Eğer bu şekildeyse bu düzenleme DÜNYANIN EN SAÇMA DÜZENLEMESİ diye guinness rekorlar kitabına girer.

Saygılarımla

Çok sıktı bu konu bence. Herkes işine gücüne baksın. Su akar yolunu bulur zaten. safety violation report hazırlicam daha :(