1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşın konuştuğu yetkili saçmalamış. bence dikkate alınacak bişey değil.
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Aynen öle isgumun müdürü teknik fizik mezunu o bile dedi beni bile kapsamıyor.Benim iş alanım yok hiç dedi.Bana o değilde inşaat da sadece inşaat mühendisi dediya o çok koydu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Şubat 2013 ---
    yetkili dediğin kişi ISGUM Müdürü.
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  4. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    müdür olması saçmalamayacağı anlamına gelmez :)
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Umarım saçmalıyordur diyelim:)
  6. seweny İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valllla birileri karar verse iyi olur bence yoksa herkes kafayı yemek üüzere:sinir:
    eeee bu arada fiizikçi ve kimyagerler ne olacak onların içinden A grubuna bakacak olan da var onlar hangi sektörde olacak şaştım kaldım
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    neden kafa yoruyorsunuz ki eski sistem az tehlikeli ile sözleşme imzalayın 3 sene de tehlikeli şansınız var uğraşmayın bunlarla çünkü bakanlıkta ne yaptığını bilmiyor
    neden kafa yoruyorsunuz ki eski sistem az tehlikeli ile sözleşme imzalayın 3 sene de tehlikeli şansınız var uğraşmayın bunlarla çünkü bakanlıkta ne yaptığını bilmiyor

Ankarada bulunan İSGÜM Genel Müdürü mü?
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    kocalelindeki
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

ok
  10. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Israr ederseniz çalıştığınız iş yerleri, iş yeri numarası olarak alınan sicil numarasının ait olduğu işin ve işverenin adına kadar hepsi alınabiliyor. Size tavsiyem dilekçenizi elden ve hangi servisçe yapılacağını öğrenip ilgili memuru birazda zorlayarak almanız olası. Israr ve sebat şart.
  11. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar size soruyorum. Yönetmenlik bu hali ile c sınıfı belge sahibi kaç kişi çok tehlikeli işlere bakabilir? Bence bu şekilde Bakanın dediği gibi 10-15 bin değil bin kişi bile olacağını zannetmiyorum. Peki ihtiyaçı karşılarmı hayır. O zaman geriye ya yönetmelik değiştirilecek yada esnetilip daha fazla kişinin yararlanması sağlanacak. Yönetmelikleri yorumlarken sadece uzman olarak yorumlamayın. Bir kendinizi masanın karşı tarafında oturanın yerine koyun. Öyle yorumlayın o zaman çok farklı düşünceler ortaya çıkacaktır.
  12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

belki de BAKANIN tam olarak haberi yoktur yanlış bilgilendirme yapmışlardır
  13. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Abartmıyorum. Bana deseler ki al sen hazırla bu yönetmeliği. Sadece 1 Hafta süre tanısalar. Hiçbir altyapısı olmayan iş güvenliğinin temelini sarsmadan, hiçbir kelime hatası yapmadan, kafadaki sorulara tamamen cevap veren, kimseyi küstürmeyen, herkese eşit haklar dağıtan, doğru mesleğin doğru işi yapmasını sağlayan, piyasadaki A, B ve C uzman kargaşasını ortadan kaldıran, herkese eyvallah kardeş eline sağlık dedirten öyle bir yönetmelik hazırlarım ki virgül hatası bulamazlar. Bu ne kardeşim NACE koduna göre 2 ay bekle, madde değişti 3 ay bekle, yok olmadı reaktif yaklaştık bunu da bi deneseydik. Devlet sektörü işte. Garanti maaş acelesi yok mantığı. Bakanlığı da özelleştirseler keşke. Bakanlığında ömründe göremeyeceği 82 sayfalık risk değerlendirmesini 1 haftada hazırladım. Güvenlik faktörü ve seviyesine ilaveten mevcut ve ilave önlemleri de ekleyerek. Teoride konuşmak beleş. Gel hadi 185 metrelik bacadan aşağıya birlikte bakalım, gözlerimizle görelim, rüzgarın saatte 70 km hızla yüzümüze vurduğu anı yaşayalım ona göre yorum yapalım. Riskler yerinde tespit edelim ki çözüm bulmak kolay olsun. Onlar 2 satır yazı için ellerinden gelse kanun hükmünde kararname çıkaracaklar. Onların yerine sektörün içinde olan 20 tane C sınıfı uzman koysalar bırakın kanun ve yönetmelik çıkarmayı bırakın AB ye girmeyi DE ye bile girebilirler. DE yi de nerden salladıysam:) Bilmeyen de bişi sanacak:). Çok pis gaza geldim :D Espiriyle son vererek hepinize kazasız günler diliyorum.

DİYEMEDİM YA LA :D

Saygılarımla
  14. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senin benim gibiler forumda yazı yazabiliyoruz, Bakanlıktakilerin bizi duyması biraz zor, orada sesini duyuranlar yönetmeliklere yön veriyorlar. Onlarda neye göre yön verdiklerini düşünürsen aklına gelir.
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Aslında mantıklı,teknik olarak çevre danışmanlığı üzerine deneyim a sınıfı uzman olmayı gerektiremez.Atıksı arıtma vb. belki de(çok tehlikeliyemi giriyordu o )
    Bir çevre mühendisi olarak objektif bakmaya çalışınca böyle oluyor
  16. Mrs_Engineer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim aldıgım fırmadan ogrendıgımı aktarayım sıze...
    Evet herkes kendı bransında 3 yıl calıstıgında A sınıfı uzman oluyor ama farklı sektorlerde calısıldıgında 7 yıl gıbı bır sureyı gerektırıyor A sınıfı uzmanlık ıcın. Bır yonemelık cıkardılar ınanın onlar dahı anlayamadılar. Bır madde okuyorsunu yok su mad b fıkrası yok sunun 26. maddesı. Kıme neyı soracaksınız bellı değil her kafa ayrı bır dunya...
  17. Bence yönetmelikteki bu değişiklik inşaat ve maden firmalarının baskısı sonucu çıkarıldı.
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    en az 3 yıllık tecrübeli c sınıfı makina mühendisleri hangi çok tehlikeli sektörlerde çalışabilecek ? (pek çok sektörde makinalar var çünkü)
  19. seweny İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vallahi vazgeçeceğim uzmanlıktan heves diye bişey bırakmadılar
  20. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 6 yıldır bir geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum. Çalıştığım tesisi çok tehlikeli ( A ) sınıfa giriyor.
    Bende Mayıs ayında C sınıfı uzmanlık için sınava girecem. Belgeyi alırsam şu an çalıştığım tesise bakabilir miyim?