1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kardeş herkesin aradığı cevap o zaten:) Bekle bakalım ilerde netleşecek.
  2. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Şimdiden SGK ya başvurup hizmet döküm belgesini haziran ayına kadar almaya çalış. Daha sonra bu işyeri ile yaptığın sözleşme ve ekinde sunacağın belge ile bakanlığa başvurup onay aldığında A sınıfı güvenlik uzmanı olarak 7 yıl süre ile bu sınıfta ve aynı işyerinde gönül rahatlığı ile çalışabilirsin kardeşim. Kal sağlıcakla.
  3. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler. Peki neden Haziran ayına kadar hizmet döküm belgesini almam gerekiyor?
  4. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Çünkü 18 Mayıs sınav sonucu alacağın uzmanlık belgesinin yetişmesi ve bu sınava kadar alacağın SGK hizmet belgesi ile bu işyeri ile yaptığın sözleşme ve ekinde sunacağın belge ile bakanlığa başvurup onay alıp hemen işe başlaman için.
  5. İsmail İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Demir-Çelik Sektörü
    A sınıfı uzman abilerimiz sanırım itiraz etmişler ve aldığım bir duyuma göre yürütmeyi durdurma kararı çıkaracaklarmış umarım çıkmaz bakalım hayırlısı.
  6. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ne maksatla itiraz edilmiş anlamadım. dayanağı ne acaba? benim 3 yıldır çalıştığım firmam ile ilgili riskleri tehlikeleri, kullanılan aletleri, çalıianların durumunu, huyunu, suyunu...vsvsvs ben mi bilirim yoksa konu ile hiç alakası olmayan a sınıfı belgesi olan bir uzman mı... tamamen rant diyorum..hepitopu 850 kadar A sınıfı uzman var..nereye nasıl yetişmeyi planladıklarına dair hiçbir fikrim yok ama duyduklarımız baya vahim. kimse 25.000-50.000 tl ücretlerle yapılan çalışmasına ortak istemez tabi...ayrıca uzman sayısı artınca fiyatlarda artık belli seviyelere gelir herhalde... lütfen ya at gözlüklerini çıkaralım...
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İtiraz etsinler arkadaşlar. Bu en son çıkan yönetmelik a sınıfların gönlünü kırmamak adına çıkan bir yönetmelik. Bakın sizlere şunu söylüyorum. En sonunda "yönetmelikte 7 yıl c sınıfı uzmanlar çok tehlikeli işlere bakabilir "demek zorunda kalacak Bakanlık. Maalesef A sınıfı uzmanların ellerindeki imkanlarda alınacak. Bunun için müneccim olmaya gerek yok. Etrafa biraz bakmak yeterli. A sınıflarınada siz 7 yıl boyunca ders vermeye devam edin denilecek. 1500 civarında A sınıfı var denilmekte bakanlığa bildirilen sözleşme adedi 50. Geriye kalan işyerlerine kim bakacak? Eğer bu kanun uygulanacak ise bu değişiklik muhakkak yapılacaktır. Başka çözüm yolu benim aklıma gelmiyor. Gelen varsa lütfen açıklasın.
  8. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    AĞZINA SAĞLIK KARDEŞ. DUYGULARIMA TERCÜMAN OLDUN. MESELA BENDE TERMİK SANTRAL İNŞAATLARINDA A SINIFI UZMANLARI ALIR KARŞIMA GÜNLERCE DERS VEREBİLİRİM. NEDEN Mİ? EN BASİT ÖRNEĞİ SON 5 YILDIR AYAĞIMDA ÇİZME YAĞMUR ÇAMUR GEZİYORUM ŞANTİYEDE. A SINIFI UZMANA TELESKOBİK FORKLİFTİ GÖSTERİP BUNUN ADINI BİLİYO MUSUN DESEN UZAY GEMİSİ DER:) TABİ ARALARINDA DÜRÜST OLANLARDA VAR. MESELA BENİM MÜDÜRÜM. NEYSE... GÖZLERİNDE DOLAR İŞARETİYLE GEZEN O A SINIFLARINI GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM. :) ZATEN ÇOK TEHLİKELİ ADAMLAR ÇOK TEHLİKELİ İŞLERE BAKAR:) BEĞENMEYEN ÖLSÜN :)
  9. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mutlaka dürüstlerde var onlar zaten kendilerini o sekilde tanıtmıslardır pıyasaya..benim bahsettiğim söz konusu yonetmelıge ıtıraz eden ve ıtıraz edenlerı destekleyenlere...sapkamızı onumuze koyup ole konusalım..ok kabul tabiki minimum 7 yıllık deneyim tecrübe...kimsenin onların yeterliliğine söz söyleyip işlerini ellerinden alma gibi bir niyeti yok ama gercek suki piyasada çok ciddi açık var ve bu yüzden fiyatlar çok uçuk.hadi bunu geötik o fiyatı vercek birçok yer uzman bulamıyor..ee napcaz yönetmeliğe itiraz eden kişiler acaba kendilerinden klonlatmayımı öneriyorlar...değil 45 saat haftada 90 saat çalısın densede genede yetmez mümkün değil...itiraz ediyorsanız o zaman karsılığında kendi çözüm önerilerini de koymaları lazım ortaya...
    Saygılarımla...
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bu kanun ve yönetmelikte açıklar ve yanlışlıklar oldugu akabinde uygulamada sorunlar yaratacagı aşikardır. Bu gercekleri bakanlık hep görmezden gelmiştir. Piyasada sorunlar yaratcagı uzmanların yeterlı gelmeyecegı bılnıyordu. O kanun kanun cıkması gerekıyordu ve alelacele cıkardılar. Yönetmelik yeni cıkmasına rağmen yamalı bohcaya dönmüştür. Kanunda böyle bir hak tanınmadığı için yönetmelik değişikliğle bakanlıgın sonuc alamayacagını dusnuyorum. Cunku kanunlar yonetmelıklerden önce gelır. Danıstayın böyle bir uygulamayı durdurması buyuk olasılık.
  11. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında hepimiz bir çevre görevlisi değilmeyiz .çevreden ne kadar alırsak çevre intikamını okadar misli ile alırdeğilmi
  12. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu da mı rant oldu arkadaş? İnsan sağlığı ve güvenliğini bu noktaya getirenlere yazıklar olsun. Bir şey de sormak isterim, iş güvenliği uzmanı olarak Fizikçilerin alanı kısıtlı mı?( bireysel bi soru, lütfen erbabı cevaplarsa sevinirim=))
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne olduğu belirsiz liyakatı olmadan arada kaynayan oldum delileri...bedel ödemek,ideal edinmek,para kazanmak,enerji harcamak ve kendini adamak sınava girenlere zulum bu hayat...
  14. Çağlar Polat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Durumu net bir şekilde özetlemişsiniz Erkan Bey. Sanırım mesleği yavaş yavaş anlıyorum. aynı zaman da sözüm ona "oldum delileri"nide.
    selamlar...
  15. İsmail İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Demir-Çelik Sektörü
    Arkadaşlar bahsi geçen tehlike sınıflarına karşı meslek grupları taslağı ekli dosyadaki gibidir. herkese hayırlı olsun. bilgilerinize

Ekli Dosyalar:

16. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çevre Mühendislerine bir çok işyeri açmışlar. mükemmel olmuş. en azından kontrol ettiğim kadarıyla yorumluyorum
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

taslakta alakasız, eksik, ve unutulmuş meslekler var. Bakanlık universiterlerde alı
    nan derslerden ve formasyonyonlardan haberi yok galiba. Taslagın kaynagı nedır dogru mudur ?
  18. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    en karlı çıkan çevre mühendisleri gibi görünüyor
  19. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

Yalnız öncelikle dünkü (üstteki) yorumumu geri alıyorum Neden mi? Bir Çevre Mühendisi olarak Termik santral inşaatına(42.22.02 Enerji santralleri inşaatı) (ki bu en kritik işlerden biri) bakabilirken, termik santral devreye alındığında yani işletme döneminde (35.1 kodlu Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı) C sınıfı belgeyi tanımıyor olmaları ileri seviye saçmalık. Tamam işletme döneminde(üretim iletim dağıtım dönemi) bulunmadım ve çalışmadım hiç. Ama kardeşim bu santrali ben yaptım. Nerde ne var hepsini biliyorum. Proje başından beri burdayım. Ulen bi kerede bi işi elinize yüzünüze bulaştırmayın be. DÜZELTİN ŞUNU KÜSTÜRMEYİN BİZİ
  20. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çok kısıtlı olduğunu düşünmüorum. Heleki bu yukarıdaki taslağa göre fizikçilerin önü iyice açılmış. Fena değil gibi