1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve müslüm tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Üretim süreçleri 3 e ayrılır; Seri tip imalat-Atölye tip imalat ve Proje tip imalat. Seri tip imalatta Endüstri Mühendisi varken diğerlerinde yok. Mesleklere göre sektör seçilmesi çok doğru bir karar.Ancak atlanılan nokta geriye dönük bu adam hangi işlerde çalışmış? neler yapmış? gibi soruların cevabının aranmamasıdır. Tüm yorumları okuyamadığım için daha önce de belki arkadaşlarım yapmışlardır bu yorumu " bence bu bakanlığın bilerek sızdırdığı bir taslak" eğer öyle ise sesimizi duyun ona göre meslek-sektör ataması yapın...

Bir diğer mevzu da; kanun ilk çıktığında çok heyecanlanmıştım ... Artık yavaş yavaş sadece istihdamı artırmak için yapıldığını düşünmeye başlıyorum. Tabi İş güvenliğini kanun emrediyor diye yapmadığımız için aslında çokta önemi yok... Müfettişler bu yazıları okuyor ise ikinci paragrafı okumasınlar :D ....

Selamlar.
  2. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    slm 8 yıldır madende çalışıyorum c sertifikam yok 18 mayıstaki sınavı kazanırsam kendi iş yerime atanabilirmiyim,atananacaksam prosedür nasıl işliyor.tşkler
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kardeş bence % 99 olasılıkla kendi işyerine bakabileceksin. şu an prosedür filan yok zaten. çünkü tehlike sınıfları ve uygun meslek kodları listesi yayınlanmadı. işin özü bence şu : yayınlanacak bu dökümana göre mesleğinin karşısında yazdığı işyerlerinde 750 gün ssk primin varsa yine mesleğinin karşısında yazdığı iş yerlerinde 7 yıl boyunca A sınıfı uzman gibi çalışabileceksin. ama benim kafama da takılan şu? adam kendi mesleğine uygun işyerinde çalıştıysa, ama çaycılık yaptıysa nolacak. Yada bunu nasıl ispat edecez. mesela ben doğalgaz santrali inşaatında çalışırken firmam benim ssk girişimi beden işçisi olarak yapmış. BAKANLIK muhtemelen kimin nerde ssk girişi ne hepsini biliyodur ama işte karışık bir durum. sonuç olarak geçenlerde bi doktor arkadaşımın hastanesi için isg katip e baktık. çok tehlikeli olduğu için iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yap a geldğimizde A yada B sınıfı ile sözleşme yap seçenekleri çıktı. C için o yetki şu an için yok. beklicez. görcez
    herkese bi tavsiyem isg katip üzerinden e-sözleşme aktif. ama siz yinede belgeniz yetmesede eski sistem ıslak imzalı sözleşme yapın. Çünkü bakanlığı aradığımda bakanlık bana sözleşmelerin, verdiğin eğitimlerin tutanakları iş güvenliği kurulu dökümanlar vs hepsini topla eğitim kurumuna ver biz çalıştığınız yerde belgeniz yetmesede bu dökümanları kabul edecez ve bir üst belgeniz sınavına sokacaz dediler. bilgi için rica ederim
  4. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

zahmet olmazasa meslek listesini ekleyebilir misiniz yada adresi nedir?
  5. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ıslak imzalı sözleşme örneği ekleyebilirmisiniz
  6. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ismail nick li arkadaşın paylaşmış olduğu dosya ektedir. ama bu sadece taslak. umuyorum çok değişiklik yapılmış olarak yayınlanacak

Ekli Dosyalar:

7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    29.12.2012 de yayınlandı
    eklerde eski ve yeni yönetmelik ekleri vardır. yeni tarihten öncekiler için eski sözleşme örneğini doldurun. İşinize devam ediyorsanız yeni sözleşme örneği ile revize edebilirsiniz. Önemli olan elinizde ıslak imzalı bir yada birkaç sözleşme olması. Eskiyi ekliyorum çünkü aramızda geriye dönük sözleşme yapanlar olacaktır. Mesela işe ilk giriş tarihi yeni yönetmeliğin yayımından önce ise eski formatı doldurmalısınız. Ama bunlar tek başına çok işe yaramaya bilir. öncede dediğim gibi verdiğiniz eğitimlerin tutanakları kurul toplantısı tutanakları atama yazları vs. bunların asıl larının bir tanesini hep evinizde dosyalayın. Forum üyeleri yanlışlarımı düzeltsin lütfen çünkü yanlış bilgi vermek istemem.
    ZAHMET OLMAZ. ÇÜNKÜ BİLGİ PAYLAŞILMADIKÇA BİLGİ OLMAZ.

Ekli Dosyalar:

8. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tşk ederim kaan mert bey.şimdi ben bu sözleşme ve sgk hizmet dökmüyle c den a ya atanabilirim yani,isg katipe yükleyecekmiyiz 750 günlük prim ve sözleşmeyi yoksa isgüme mi göndereceğiz
  9. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Hayır siz hiç birşey yapmayacaksınız. En azından şimdilik. Yukarıda yayınlamış olduğum ( tehlike_s..(1) isimli dosya şu an için taslak halinde. ilerde bu yayınlanacak. işte o zaman bakanlık bizi yönlendirecek. Şu an da isg katip sisteminde çok tehlikeli işler sınıfına giren işyerleri için sadece A ve B sınıfı uzmanlarla sözleşme yetkisi vermiş. İş yeri hekimimizin kendi laboratuvarı var. Ondan bana sözleşme göndermek istedik. C sınıfı sistemde çıkmadı. Kısacası bekleyin. Herhangi bir gelişme olduğunda burdan paylaşacağım. Yakından takip ediyorum çünkü
  10. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mrb 8 yıldır çok tehlikeli işyerinde maden mühendisi olarak çalışmaktayım 18 mayıstaki sınavda c sertifikasını alırsam atanabirmiyim çalıştığım yere,yönetmelikte 750 gün çalıştığını belgeleyen 7 yıl boyunca bakar diyor,doğrumu,doğruysa atama işlemi nasıl olacak mağduriyetimin giderilmesini talep ederim iyi çalışmalar

Görüldü (Cts 00:51) isggm nin mesajıma cevabıdır

11. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şu an için tüm işverenlerin tek sorunu şu. Söz konusu 750 gün ve C,B belge muhabbetine uyan çalışanı olan çok tehlikeli işyerleri işverenleri A yada B sınıfı uzman bulmakta zorlandıkları aşikar. Bu sebeple 4 gözle bahsi geçen konunun açıklığa kavuşmasını beklemektedir. Buna istinaden 1 temmuzda yürürlüğe girecek bir sürü madde var. E zaten 1 ocakta yürürlüğe girmiş bir çok madde var. Şimdi işverenler ne yapacak. Bahsi geçen konunun netlik kazanmasına kadar geçen sürede işverenler ne yapacak. Ceza kesilmesi gibi durumlar olacak mı? Yani bi süre tanınması gibi bir durum varmı(konu netleşinceye kadar en azından). C sınıfı uzmanı olan işverenler beklesinlermi yoksa ceza kesilme durumları olmaması için A yada B sınıfı uzman bulmalılar mı. Bulamayanlar ne yapacak.
  12. izzettin aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    uygulama tebliğni 1 temmuza kadar çıkartmaları gerekir,yoksa açık kapanmaz
  13. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Haydi dostlar mesleğinize ve özellikle deneyimize göre sorumlu olabileceğiniz iş kollarını öğrenmek ister misiniz!.............

Ekli Dosyalar:

14. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu taslağın onaylanmış son halimi acaba Kemal Bey?
  15. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bu taslak zaten sitemizde vardı hatta yukarıda ekte sunulmakta
  16. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Daha önceki yayınladığımız taslağın aynısı. Değişiklik var mı diye baktım ama hiçbir değişiklik yok. Gündemi geriden takip edip milleti heyecanlandırmayalım lütfen. Daha güncel bilgilere ihtiyacımız var.
  17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    mesela taslak şu an ne durumda nerede ondan haberi olan var mı?
  18. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    14 Haziran 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28677​
    TEBLİĞ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ
    GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ
    EVET ARKADAŞLAR SÖZ KONUSU BELİRSİZLİK ÇÖZÜMLENDİ. LİNK AŞAĞIDADIR.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130614-6.htm
  19. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    EVET ARKADAŞLAR SÖZ KONUSU BELİRSİZLİK ÇÖZÜMLENDİ. LİNK AŞAĞIDADIR.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130614-6.htm
    14 Haziran 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28677
    TEBLİĞ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ
    GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ
  20. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Arkadaşların dikkatine!...

Yeni yayımlanan "Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ" e göre
    " Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların:

Mesleki unvanları ile eşleştirilmiş olan kodlarda görev alabilmeleri için "Mezuniyetlerinden itibaren en az üç yıl görev yapmaları ve bu süre içinde de en az 750 günlük prim ödenmiş olması gerekmekte olup bu durumdaki C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının İSG-KATİP üzerinden yapacakları başvuruları Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır" denilmektedir.

Yukarıdaki koşulların sağlanabilmesi adına C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının gözden kaçırmamaları gerekecek hususun;
    SGK'dan alacakları hizmet döküm belgelerinde yer alan işyeri sicil numaralarındaki iş kolu kodu ile söz konusu tebliğ Ek-1’de yer alan tablodaki "NACE Rev.2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflamasındaki altılı faaliyet kodu " nun eşleşmesi gerektiğini önemle anımsatırım.

Aksi durumda C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sözleşmelerinin onaylanmama riski olduğunu önemle anımsatırım.

Sağlıcakla kalınız.

.