1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlarının iş güvenliğinden kim sorumlu acaba...?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 2 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hadi gelin bir de bu sorulara cevap verin sevgili ve saygıdeğer iş güvenliği profesyonelleri
    1. OSGB tehlike sınıfı nedir.? eğitim, danışmanlık, hizmet sektörü... falan filan dolayısıyla az tehlikeli dediğinizi duyar gibi oldum,
    2. Diyelim ki az tehlikeli sınıfta. peki neden tehlikeli sınıf bir işyerinde görev yapıyorum, yada çok tehlikeli bir inşaat alanında veya bir maden ocağında denetim yapıyorum. benim başıma bir iş geldiği zaman sen az tehlikeli sınııf işyerinde çalışıyorsun haziran 2016ya kadar bekle mi diyeceksiniz..?
    3. Haziran 2016 geldiğinde bana kim eğitim ve danışmanlık verecek.? beni kim denetleyecek kime şikayet edecek, yoksa kendi osgb firmamda dış atama olarak kendimi atayarak iç dış atamammı olacak, kapıdan kovdum bacadan girdi gibi birşey oluyor bu
    4. Ben iş güvenliği uzmanıyım OSGB de çalışıyorum fakat osgbnin yüzünü bir sefer gördüm sürekli koşturuyorum bir gün markette, bir gün inşaatta, bir gün tekstil atölyesi, birgün tersane, ..... peki benim iş güvenliğimi kim sağlıyor. çalışma koşullarımı, oturduğum koltuğu, işverene yaptıramadığımın eksikliği, yada işvereni şikayet edememe uğruna tehlikeye göz yumduğumu, esnek çalışma saatlerimi,
    5. 180 saat çalışma süreme rağmen + 37 saat fazla görevlendirilmem, +37 saat fazla mesai iken niye sadece maaşımızı biliyoruz biz çalışan değilmiyiz bizim de fazla mesai hakkımız yok mu.?
    İSG-AFİŞ-3.png
    6. Sürekli eğitim, denetim, uyarı ikaz levhası, toplantı falan derken ne hikmetse iş kazalarında daha da artış var iken ve böylesine bir afiş ile çalışanları bu denli uyarmaya kadar gitmişken benim sonum ne olacak...?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kırbacı göstermişsin artık :D İş Güvenliği Terbiyecisi :p
  3. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem Bey size sonuna kadar katılıyorum.Çoz güzel bir yazı olmuş. Ayriyetten eklemek istiyorum;

Daha kendi güvenliğinin sağlayamamış biz uzmanların başka işletmelerin güvenliğini sağlayamamış uzmanların başkalarının güvenliğini sağlayamayacağı aşikar bir gerçek.İş güvenliğinde serbest piyasa koşullarında rekabet nedir arkadaş ben böyle rezalet bir şey görmedim.
    -Bakanlık: sen uzmansın git çalışanların güvenliği sağla.
    -Sen: X bey ben iş güvenliği uzmanıyım.
    -İşveren:E nolmuş
    -Sen:Çalışanların, işletmenin refah huzur içerisinde hiç bir kazaya uğramamaları için emek veriyoruz.
    -İşveren: Onu ... et yasal zorunluğu var mı?:)
    -Sen: Var
    -İşveren;Yan dükkan yaptırsın bakarız:) Veya Ne kadar?:)
    -Sen: Şu kadar efenim
    -İşveren: Daha 2 gün önce başkası geldi şu kadar fiyat verdi.(Baştan beri bu işten bir haber konuşan insan olay fiyata gelince adam birden ne hikmetse olayı piyasa fiyatlarına kadar biliyor duruma geliyor. mucize dedikleri bu olsa gerek:)
    -Senin kafan da hemen şu soru beliriyor o anda bu işi yapar mısın sabaha mı bırakırsın:)

Bütün işletmeler olmasa da bir çok işletmenin olaya bakış açısı bu Ve senin bu bakış açılarında olan işletmelere ne kadar uzman olursan ol aldırabileceğin bir önlem yok.Diğer taraftan rekabetten dolayı fiyatların indiği noktada ne kadar sağlıklı iş yapabilirsin.Hadi İşi yaptın rekabetin peşinde mi koşacaksın kendine zaman ayırıp kendini geliştirip daha faydalı mı olmaya çalışacaksın.

Belki gözümüzü kulağımızı kapatıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama ortada çok büyük yanlışlar var ve bu gün geçtikçe anlamsız noktalara gitmekte.

Yani kısaca yasa çıkarıp ceza koymakla ve birilerini uzman tayin edip onları piyasaya salıp İş sağlığı ve güvenliği alanında başarı beklemek hayalcilikten başka bir şey değil.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arzular şelale :cool:
  5. ismail özer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasayı bu şekilde çıkarırsan sonuç bu olur tabi.. sen git uzmanı işverene bağla sonra da isg kültürü oluşmasını bekle.. hem madem uzmanı işverene bağladın bu işin faturasını da sen tayin et.. belirle bi hizmet fiyat listesi kimse de altına inemesin.. zaten herkese verdin uzmanlık hakkını iki gün sonra dersaneler de kapanacak ne kadar bölüm mezunu varsa hepsi uzman olacak.. adam gelmiş otuz yaşına bitane makina görmemiş hayatında ne risk belirleyecek?? zaten dersaneden alıyor aylık 800 tl.. çıkıp diyecek ben 1000 liraya çalışırım abi hiçbirşeye de sesimi çıkarmam.. sonra ne olacak işveren benimle mi çalışacak onunla mı.. olacak belli mühendisler bu gidişle 2 yıl içinde elini eteğini çeker bu işten demedi demeyin..
  6. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB

Bir OSGB sahibi olarak cevap vereyim.
    1.OSGB bir taşeron kuruluştur. Büro olarak az tehlikeli sınıfta yer alır sgk da ancak çalışan iş güv. uzmanları anlaşılan şirketin tehlike sınıfındalardır.
    2.Sizin başka bir firmaya osgb anlaşması doğrultusunda hizmet verirken bunu göz önünde bulundurup sözleşme imzalanır ve sizin güvenliğinizden hizmet verdiğiniz süre boyunca o firma sorumlu olur.
    3.OSGB lerin denetimleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığına bağlıdır.
    4.OSGB de koşturmanız sizin yararınızadır iş bulamayan iş güvenliği uzmanlarından olabilirdiniz önünüzde çalıştığınız 3 ay(yılbaşı) kazanabildiğiniz en küçük tecrübe bile sizin yararınızadır. Yılbaşından sonra zaten şu anda bekleyen osgb sahipleri kalifiye elemanların hakkı olan maaşları vermeye başlayacaklar mecburen.
    5.Evet çalışansınız ancak iş veren olarak beklediğimiz yasayı erteleyip bizi zora sokanlar sizi de malesef mağdur durumda bırakıyorlar. Dolayısı ile kimse fazla mesai ücreti vs den bahsetmiyor.
    6.Zamanla kalite artacak ve sadece evrak doldurup parasını alan yerlerin elenmesiyle iş kazaları azalacaktır. Yeter ki siz yaptığınız işin önemini idrak edin ve kalitesini düşürmeyin.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Çözüm önerilerinizi de alsaydık iyiydi?
  8. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Çözüm önerisi sunmamış olmamın sistemi eleştirmeme bir engel olduğunu düşünmüyorum.Söylediklerimi beğenmeyebilirsiniz ve ya yanlış olduğunu düşünebilirsiniz buna karşılık siz benim söylediklerimi eleştirebilirsiniz ama Çözüm önerinizi de alsaydık iyiydi tarzını pek hoş bulmadım...
    Ben gördüğüm durumu anlattım.Çözüm önerilerim kendime göre var ama ben bu işe evde çözüm üretsem ne üretmesem ne.Benim evde ürettiğim çözüm önerisi işe gidene kadardır bu işle alakalı merci ve makamlar bellidir.Bizi dinlemediklerine göre en nihayetinde o mercilerin ürettiği çözümler geçerli olacaktır.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kötü bir niyetim yoktu ama bu tarz kahve konuşmalarında ki "bu ülke adam olmaz" tarzından farklı değil.

Bir isg uzmanı olarak eleştiri yanında öneri de alabilsek ve onu tartışsak daha geliştirici olmaz mı?
  10. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kötü niyetiniz yoksa önemli değil. 50 yıldır kahvelerde aynı şey konuşuluyorsa demek ki ülke adam olamamıştır demektir:)Merak ediyorsanız ben o kahvede ki kişiyim cafeden iyidir.Çaycı Mustafa abi duruşmana gelir ama la caffetta'dan kimse gelmez:)Emin olabilirsiniz o kahvelerde çözüm önerileri de sunuldu bir çok kere ama kimse o kişileri dinlemek istemediği için 'bu ülkeden adam olmaz' yaftasını yapıştırdılar bıraktılar onlara.

Bir kere arz ın üzerindeki talep her zaman kaliteyi düşürür.Öncelikle arz ve talep üzerinde çalışma yapılıp kurslardan şu kadar kazanacağız belge ücretinden şu kadar alacağız yanlış soru soracağız itirazlardan şu kadar kazanacağız hesabı terkedilmelidir. Piyasadaki uzman sayısı açık iş sayısından hiç bir zaman fazla olmamalı.Diyeceksiniz ki fazla olsun piyasa da iyiler tutunsun ki çoğu zaman iyiler değil fiyatı asağı çekenler tutunacaktır.
    Yasalar Ordan burdan çeviri yapılmamalı her şey açık net herkesin anlayabileceği dillerde yazılmalı.Destek elemanı diye bir şey var yasa da daha kimsenin ne olduğunu tam olarak bildiği yok.Bunu arkadaşım kendisini denetlemeye gelen iş müfettişlerine sordu onlar biz de bilmiyoruz süperman gibi bir şeydir galiba dediler.
    Osgb'ler den 10000 Tl haraç alacağız diye her kese Osgb kurdurulmamalı.İş yerlerinden çok Osgb'ler denetlenmeli. Osgb'lere doğru iş yapmayı sağlatırsanız İşyerlerine de doğru hizmet gider.
    İşverenlere bu olay yasal dayatılmaktan çok bir kazanın önlendiğinde kazanabilecekleri kamu spotları ve değişik yayınlarla beraber İşveren ve Çalışanların zihinlerine yerştirilebilir.
    İş Müfettişleri yanında yerel yönetimler v.b. kurumlar bu işe dahil edilmeli ortak bir çalışma planı çıkarılmalıdır.Örneğin bazı iş yerleri var yatığı iş ile yaptığı yer uyumlu değil. O işyerinde meydana gelen kazada iş güvenliği uzmanı veya işveren değil o yere o ruhsatı veren memur direk sorumlu olmalıdır.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kahve kültürüm yok o yüzden işin bu kısmını inanın bilemiyorum,

İyide burada talep eden işveren, arz olunan İSG uzmanı. Talebin üzerinde ki arz mı demek istiyorsunuz acaba.

Tam istihdam bir tek sosyalist diktalarda görüldü. Ve inanılmaz bir üretim ve kalite düşüne sebep oldular. Burada bir serbestlik olmalı. Böylece iyi uzmanlar iş bulmalı, kötü uzmanlar eski mesleklerine dönmeliler. Bunda bir sorun yok. İSG piyasasındaki ücreti ve iş bulma olanaklarını yeterli görmeyende bu sektöre girmez ve zamanla bir doğal denge oluşur.

Bu girişim özgürlüğüne aykırı, isteyen OSGB kurar iyisi ve rekabete dayananı ayakta kalır. Diğerleri batar. Kapitalizm böyle işler. Hiç bir girişimciye sen şu işi kur, sen kurma denemez.

Bir tek daha sıkı denetlenmeli kısmına katılıyorum. Denetimde özerk kurumlarca yapılmalı.
  12. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyide burada talep eden işveren, arz olunan İSG uzmanı. Talebin üzerinde ki arz mı demek istiyorsunuz acaba.

Doğrudur cümleyi ters kurmuşum evet.Ama mantıken ortada zaten Talep eden yok zaten aslında mecbur edilip talep ettirilen var.Arz talep aslında bu iş için gerçeği tam yansıtan bir durum değil.Benim orada belirtmek istediğim o dengenin bozulması işin kalitesini düşüreceği gerçeğiydi

Tam istihdam bir tek sosyalist diktalarda görüldü. Ve inanılmaz bir üretim ve kalite düşüne sebep oldular. Burada bir serbestlik olmalı. Böylece iyi uzmanlar iş bulmalı, kötü uzmanlar eski mesleklerine dönmeliler. Bunda bir sorun yok. İSG piyasasındaki ücreti ve iş bulma olanaklarını yeterli görmeyende bu sektöre girmez ve zamanla bir doğal denge oluşur.

Bence de işini iyi yapan isg uzmanları iş bulmalı ve piyasa da onların tutunması gerekir ama işveren ne kadar isg'ye yasal zorunluluk olarak baktığı sürece kaliteli uzman değil az paraya başka işler yapan uzmanlar talep görecektir bir çok işveren tarafından çünkü bakış açısı bizimle aynı değil.Size fırsat verilirse iyisini yapabilirsiniz.Zaten bir çok kişi kendi mesleğinde o fırsat bulamadığı için bu yola yönlendi.Ve eminim ki o kişiler yüzde 90 kendi mesleklerinde fırsat yakalamış olsaydılar bu işe bulaşmayacakalardı ve kendi alanlarların da başarılı olacaklardı.İnsanları zaten bir çok yer de başarısız kılan klasik sistem anlayış

Bu girişim özgürlüğüne aykırı, isteyen OSGB kurar iyisi ve rekabete dayananı ayakta kalır. Diğerleri batar. Kapitalizm böyle işler. Hiç bir girişimciye sen şu işi kur, sen kurma denemez.

Ben bir yerde insan hayatı söz konusunda serbest piyasa şartlarına ve girişimciliğe inanmiyorum. Çok girişimciyse gitsin balık çiftliği kursun ne bilim yeni bir fikirle başka bir iş kursun.Ayrıca madem serbest piyasa koşulları neden bütün Osgb'ler yasalara dayamış sırtını.O zaman tüm yasanın isg uzmanı ve iş hekimi istihtam etme risk analizi v.s. kısmını iptal etsinler.İşletmede olan tüm kazalarda iş veren sorumludur kısmı kalsın.İsteyen istediği gibi sağlasın işyerinin iş güvenliğini o zaman Bakalım kaç tane girişimçi Osgb kalıyor ortada. Bir çok Osgb işletmeleri yasal yükümlülükten kurtarmak için çalışıyor ortada ne iş sağlığı var ne güvenliği.

Bir tek daha sıkı denetlenmeli kısmına katılıyorum. Denetimde özerk kurumlarca yapılmalı.[/quote]
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyanın hiç bir yerinde patronlar işçilerin lehine bir düzenlemeyi gönül rızasıyla yapmadılar. Çalışma saatleri 16 saatten 12 ye inerken bile batarız edebiyatı yapıyorlardı. Tüm haklar işçilerin mücadelesiyle alındı. En büyük seçmen kitlesi oldukları içinde hükümetler bu talepleri görmezden gelemiyor. Olan biten gayet doğal ve dünyadaki sürecin aynısı. Devlet yasa çıkarır zorlar. Onlarda yasal zoruunluluk için bizi talep ederler. Ve iktisad yasası; bir talep varsa bir süre sonra arz enflasyonu olur. Ama sonra sistem kendi dengesini kurar burada da dünyada da böyle oldu ve olacak.

Eğer böle bakarsanız bütün işleri sosyalizmlerdeki (devlet kapitalizmi) gibi devlet yapsın demeniz gerekir. Oralarda da insan hayatının 5 kuruş değeri yoktu biliyorsunuz. Özel girişim her işi yapar devlette denetler. Burada talep daha sıkı denetlesin olmalı.

mantıklı tek talebiniz daha sıkı denetim. Bende bunu destekledim. Gerisi afaki :)
  14. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neyse hayırlısı olsun diyelim bura da biraz ara verelim :)
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Terazinin iki tarafında kimin durdugunun önemi yoktur önemli olan kefeyi tutan demir
    bırakalım birileri hayal kursun,,, birileri de o hayallerin eğer inanırlarsa gerçek olabileceğini düşünmesin
    ama biz bu işi hakkıyla yapar aradaki dengeyide sağlayabilirsek inanıyorum ki o hayaller birgün gerçek olur:)