1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanların çalışma şartları ve maaşları hak.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sevgili arkadaşlar
    Forum üzerinde herkesin ortak şikayet noktası olarak ;
    - Maaşların düşüklüğü
    - Yoğun İş süreleri
    - Uzman sayısındaki kontrolsüz ve aşırı artış
    vb. olarak görülmektedir.

Bu konuda yapılması gerekenler benim kanaatime göre yine biz uzmanların yapacağı hareketler ve davranışlar ile düzeltilebileceğini düşünmekteyim.
    Bizler almış olduğumuz İŞ ETİĞİ ilkesini öncelikle ihlal etmeyerek başlamalıyız iş hayatımıza. Sırf 1-2 fazla iş yada fazla gelir için yine uzman olan başka arkadaşlarımızın işlerini bozmamayı,fiyatı aşırı düşük tutmamayı düşünmeliyiz. Bizler kendi mesleğimize sahip çıkmazsak emin olun sahip çıkacak bir sürü kişi ve kuruluşlar türeyecektir.
    Hayatımızda İşçi emeğini kutsal bir gaye olarak görmeli ve aynı amacı kendi işimiz içinde uygulamalıyız.
    İş hayatımızda Mesleki Etiği uygulamaya söz vererek iş hayatımıza başlamaya, devam etmeye ne dersiniz ?

Saygılarımla
  2. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    haklısınız sayın ülker...
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Ülker,Söylemlerinize katılıyorum.
    21 Aralık sınavıyla A-B sınıfı uzman meslektaşlarımın çoğu bir işi ve belirli bir gelir seviyesine sahip insanlardır. Bu belgeyi emek, zaman ve para vererek daha iyi bir kazanç isteğiyle almışlardır. Dolayısıyla çoğu meslektaşımın bu işi 5bin-6bin lira kazanç için yapacaklarını tahmin etmiyorum. İşin kanuni-maddi riski ve emeği de fazla olduğu için bunun bir karşılığı olmalıdır. Beklenen maddi kazanç sağlanmazsa çoğu kişi belgesini şahsi klasöründe bekletecektir.
  4. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hepimiz fiyatlar konusunda katılıyoruz diyoruz da peki 1 bin tl ye asgari ücrete çalışanlar kim. bunlara ne demeli daha dün bir osgb ile görüştüm birkaç aya kadar asgari ücretten fazlasını bulamayacağız dedi düşük fiyata doktor yok da neden uzman var helal olsun doktorlara nasıl birliktelik var biz neden bunu yapamıyoruz
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzman sayısı 100-200 bin arasında bir hedefe doğru koşuyor. işyeri hekimi 20 bin tane ve bir tanesi bile işsiz değil.
  6. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    evet uzmanların çoğu işsiz ama ben çalışmasam siz çalışmazsanız diğeri kabul etmese mecbur istenilen fiyatı vermek zorunda kalacaklar ilerisini düşünmek lazım yeterki biraz ucuza çalışmamak için sabredilsin
  7. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Kimsenin sabredeceğini sanmıyorum. Özellikle uzmanlığa yeni atılanlar, bi yerden başlamak lazım tecrübe olsun diye düşük de olsa işi kabul ediyor
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar size bugüne kadar yaşadıklarımızın bir özetini çıkarayımmıı....devlet bir kanun çıkardı geri dönüşü yoktu! bunun üzerine sermaye bu işe para yatırdı (osgb) başlangıçta durum çok parlak görünüyordu ve hepimiz bu işe girdik ve bu işe çok ciddi para ve zaman harcadık.sonra ne oldu devlet yaptığın işin arkasında durmadı yok efendim kanunu erteledi denetlemedi vs. bunun üzerine durumun parlaklığının cazibesine kapılan osgb ler mantar gibi açılmış ve bu işe ciddi para yatırmışlardı.ve aralarında acımasız bir rekabet başladı şu anda durum zaten kaç aydır sinek avlıyoruz bari yatırdığımızın bir kısmını alalım düşüncesindeler.manyak manyak fiyat çekip iş alma peşindeler.zaten bu kadar ciddiyetsiz yürüyen işinde işverende farkında olduğundan mütevelli tonlarda iş yaptırma derdinde değil!.şimdi burada kalkıp osgb leri eleştiriyoruz az maaş vs. diye çoğu dükkan kirasını çıkaramayacak durumda şu anda..peki neden dolayı bir düşünün derim....şimdi kimi suçlayabilirizki 1000 tl yi kabul eden çalışanı mı çalıştıranımı ....benim fikrim eğer devlet bu işin ciddiyetini ilk günki gibi her zaman savunucusu olsa idi bu iş bu kadar yerlerde sürünüyor olmayacaktı....benim gözümde tek bir suçlu var oda kanun koyucudur....
  9. Ferhat ALÇAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben işin başlangıç zamanında fiyatın çok düşeceğini, daha sonra işin yükümlülükleri anlaşıldıkça fiyatların yukarı çıkacağını düşünüyorum.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    anam anam anam fiyatlara bakın hele:)çok güveniyolardı tsm lere hadi bakalım yaptırsın işveren...bu arada devletin verdiği desteğe baaakkk birde belirlediği fiyatlara:)
  13. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    devletin zararına iş yaptığı nerde görülmüşşş..
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Birde OSGBler maaş pazarlığında diyorlarki, bu fiyata çalışırsan işyeri hekimden fazla maaş almış oluyorsun olurmu öyle şey diyolar.
    Bende diyeceğimki inşaattan işçi düştüğünde, maden göçtüğünde kimyasal fabrika patladığından iş yeri hekimini içeri tıkmıyorlar. Burdaki İSG çalışmaları içinde anası ağlayan benim, e tabiki bu cihetteki işyerlerinde onlardan daha fazla maaş alacağım.
  15. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar 50 kişi çalışan çok tehlikeli sınıftaki bir iş yerinde,
    sadece eğitim saatleri uzman hizmet süresinden fazla,
    Kurul eğitimi , risk değerlendirme eğitimi, acil durum ekip eğitimi , ecil durum eğitimi , yıllık eğitimler ,vs........
    bunlar yönetmelikleri görevlerden 1 tanesi.
    herkez maaş derdinde , 6331 yerine azcık ceza kanunu okuyanlar bu işe artık girmezler.
    Hiç bişey bilmeyen uzman ilk olarak İSG ile ilgili şunu bilmeli derim,
    Uzmanken şu 3 kişiye bilmiyorum diyemezsiniz
    1- işveren
    2- müfettiş
    3- cumhuriyet savcısı ve bilirkişi

Ona göre isg ile ilgili bildiklerinizi bilmediklerinize oranlayın ve işe başlayın..
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bilgi güçtür bol bol mevzuat okuyun....bilsenizde yinede okuyun...
  17. özgür turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ankara osgblerde uzman maaşları o kadar garipki A sınıfı uzman piyasası 1500 t.l den başlıyor 8000t.l yekadar .ancak osgbler istiyorki a sınıfı uzman 2500-3000 arasına çalışsın.maalesef bunuda başarıyorlar.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    osgb sistemi iflas etmiştir,resmi bakanlıkca onaylı danışmanlık firmalarına dönmüştürler..yakında osgb lerin senet bile imzalatmaya başlıcaklarını göreceksiniz..OSGB ler ucuz paraya uzmanlıkdan alakası olmayan biyolok,ziraat,su ürünleri müh. gibi kişileri yanlarına alarak mı bu işi yapacaklarını sanıyorlar...sözüm meclisten dışarı ama gereçekler..
  19. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkaan Dündaaaaaaaaaaaaar :D
  20. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Neden öyle ön yargılı oluyorsunuz? Eğitim alıp azmederek çalışıp işi öğrendikten sonra BİYOLOG' lar da diğerleri de uzman olabilir. Tamam bir maden ocağına bakması zor olur bu konuda branş önemli olabilir ama uzman olabilirler. Haksızlık yapmayın lütfen....:(