1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanların çalışma şartları ve maaşları hak.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Fatih Ülker tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  A sinifi igu lar gercekten 3000 tl ye çalisiyor mu ya!
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Haziran 2015 ---
  Igu lar için de standart bir fiyatlandirma listesi neden yok ,bir standart belirlenemez mi
 2. Funda-3426 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fatih

  Fatih bey, Çalışma Bakanlığı İsg Katip sistemi güncelleniyor. Herşey İSG Katip sisteminde kayıt altına alınacak. Öncellikle risk değerlendirmeleri... Bu da demek oluyor ki herşey fotoğraflı en ince ayrıntısına kadar analiz edilmiş olmak zorunda. Kopyala yapıştır yapanları piyasadan silmek için bu uygulama zaten şarttı. İşini iyi yapan uzman sayısı belirginleşecek. Fiyatların düşme sebebi günde 10 firma dolaşarak zaten bilgisi olmayan işvereni hukukla korkutup çayını kahvesini içip parasına bakanlarda.. Mesleki olarak kalitemiz de artmış olacak. Herkesin bildiği gibi iş güvenliği uzmanıyım derken iki kez düşünüyor insan..!

  Diğer bir konu katıldığım sempozyumlarda, şuan ağır cezadan yargılanan 300 küsür uzman olduğunun söylenmesiydi. Avukatlar iş kazası olsa diye bakıyorlar uzman avlamak ve alınan tazminatı paylaşmak için. İşgüvenliğini denetleyecek müfettiş sayısı henüz yetersiz ama en azından yeterli sayıya ulaşıncaya kadar elektronik sistemden de olsa denetlenmek güzel olacak!
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2015 ---
  Sevgili biyolog arkadaşım hastanedeki riskleri de bir inşaat mühendisi kavrayamaz.. Her branşın yeri tabiiki ayrı. Gönlün ferah olsun.
 3. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Burada istediğimiz kadar konuşsak da kişinin kendisinde biteceği için mevzu.. Şimdi siz C sinifi İGU larının maaşı en az 4000 tl olacak deseniz eminim ki 3000 tl ye anlaşıp aradaki farkı iş verene geri veririz diye teklifte bulunanlar olacaktır. Felaket senaryosu değil bu Orta ölçekli sanayi kuruluşlarında karşılaştık bunlarla hep. Türk insanı sistemin açığını çabuk çözer. Yeter ki istesin.. Malesef tanıdığımız az çalışan tehlikeli sınıftaki yerlerle görüşmeye gittiğimde nedir bu işin ücreti diye sorduklarında 4x e yaparım ben bu işi ama sen teklif aldıgında 2x e de x e de yaptırabilirsin osgb lere demek zorunda kalıyorum..
  İş Güvenliği Uzmanı olmayı hak etmiş ( ki bence uzman olmak öyle bi sınava girip 70 puan alarak kazanılmaması gerekilen bir ünvandır bence orası ayrı ) kişi kendini geliştirdiği ölçüde bu işi layığıyla yerine getirilebilir bence. Sonuçta Şantiye deneyimi olmayan inşaat mühendisi konuya bence diğer mühendisler kadar uzaktır.
 4. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  Devletimizin bakanlığımızın tam denetimi olmadıktan sonra bu işler düzelmez arkadaşlar.
  C sınıfından prim günüyle A sınıfı olmuş uzman arkadaşlar 2250 TL ye bile çalışıyor osgblerde. Osgb ise onun üzerinden kat kat para kazanıyor. Çünkü osgbler ticarethane. Şuana kadar gördüğüm, zamanında çalıştığım osgblerin işini tam yapmadığını biliyorum (tam manasıyla hizmet verenler sayılı iki elin parmaklarını geçmez). Fatura kesilsin işveren paramı düzenli ödesin ticarethane çalışsın yeter mantığı. Soruyosun uzmana, hekime, sorumlu müdüre yetişemiyoruz diyorlar niye bir uzmana 50 tane yer ataması yapıyorsun nasıl yetişsin, nasıl düzenli hizmet versin. 30 nisanda çıkan yönetmelikte dakikalar uzatıldı dendi ha osgbler biraz düzelir 50 işyerine bakan uzman 25 işyerine bakar daha kaliteli hizmet verir dendi eee noldu şimdi isgkatip sisteminde atamalar dakikaya dönüyor ve değişen hiçbişey olmuyor. İŞ GÜVENLİĞİ ülkemizde düzelmesi tam manasıyla uygulanması için yıllar geçmesi lazım. SGK istatistiklerine göre 2012 yılında 74.871 iş kazası meydana gelirken, 2013 yılında 191.389 iş kazası meydana geldi. 2013 yılında meydana gelen iş kazası sayısı 2012 yılına göre yüzde 291 oranında arttı. İş kazası sonucu ölüm 2012 yılına göre yüzde 83 oranında artış gösterdi. İnşallah bu istatistikler bu şekilde devam etmez.
  Kazasız günler dilerim..
 5. Funda-3426 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Alper bey 2014 de 1570 çalışan iş kazasında hayatını kaybetti olarak görünüyor. Soma sayısı 301.
  Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren kaza oranının artması çok doğal çünkü kayıt altına alınmayan yüzlerce kaza var geçmişte. Artık kazalar kayıt altına alınıyor. Uzmanların çalışana verdiği işe giriş eğitiminde hukuki haklar da varsa kaza kaydı artmaya devam edecek. İşçisi işvereni uzmanı devleti.. iş güvenliği kültürü naylonculara rağmen yavaş da olsa oluşturuluyor. Şahsen ben meyvelerini topluyorum. Bir işçinin duası bile bu mesleği sevdirmeye yeter..
 6. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İSG Katip e Risk Değerlendirmesi girilmesi??? Ne zaman? ( Star Wars maskesi yakışmış )
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2015 ---
  Polyannacılık oynamayalım... Süreler 2016 da devreye girdiğinde zaten düşük olan uzman maaşları daha da düşer...
 7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  Funda hanım evet çalışan iş güvenliği uzmanının yanında olduğunu hissediyor lakin işveren buna müsaade etmiyor. İşveren iş güvenliği uzmanına sen sadece denetle tabelalar eksikse onlara bak, kkdler eksikse onları hallettir ama maddi konulara çalışanla girme. Eğer kkdleri yönetmeliğe aykırı olsa bile takıyo giyiyo sıkıntı yoksa hiç elleme diyor. İş güvenliği kültürü geç oturur ülkemizde ama oturur. Elbette birilerinin hayır duasını almak güzel bişey ama Sizde biliyosunuz ki bu işler duayla yürümüyor.