1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari hapse girmemeli

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Uzun aradan sonra 3 yıldır devam eden iş kazası mahkemem sonuçlandı. Teknikerim ve ben Hükmün açıklanmasının geri bırakılması diye bir sonuç aldık. Neymiş bu hükmün açıklanmasının geri bırakılması. Kısaca şunu demek istiyor: Bak kardeşim ben bu hükmü açıklamıyorum ve askıya alıyorum. Ama bak 5 yıl içinde yine benzer bir olaydan yargılanırsan bu açıklamadığım hükmü de ona eklerim. Sonra hükmü açıklarım ve cezayı alırsın. Hüküm ise Para cezaları hapisler vb. hepsi toplanır sana yansıtılır.
    haber.jpg
    İş kazası ile ilgili detaylara göz atalım. Falanca endüstriyel tesis işletmesinde bir kardeşimiz düşüp kolunu kırıyor. Şantiye şefi hastaneye götürün ve bırakın diyor. Sonra adam 4 ay rapor alıyor. İSG uzmanı ve teknikeri olayı 2 gün sonra duyuyor. Ki duysa yapabileceği şey Kendi içinde bir rapor düzenler ve dosyalar. Firma personel birimi veya İK birimi bunun SGK dan bildirimini yapar. Neyse bildirim yapılmamış. SGK da adama rapor parasını yani maaşını ödememiş. Sonra personel birimindeki şahıs adama demiş ki: - Kardeş sen kafanı yorma biz senin paranı verecez. Sonra vermemiş adam da kimden akıl aldıysa gitmiş İSG UZMANI ve TEKNİKERİNİ mahkemeye vermiş. Vay efendim paramı alamadım yok bildirimi yapmadılar yok ben İSG cilerden şikayetçiyim. Ona akıl vereni de ayrıca tebrik ediyorum. Kardeşim firmayı versene mahkemeye. Neden mi böyle dedim. Bakın arkadaşlar SOMA olaylarından sonra CSGB bakanı star tv spikeriyle yaptığı röportajda uzun uzun anlattı. Dedi ki farenin kemirdiği kabloyu ne müfettiş bilir ne de İSG uzmanı bilir. Bu işverenin sorumluluğundadır. Son olarak şöyle bağlamış. MÜFETTİŞ DENETLER, İSG UZMANI ÖNERİR, SORUMLU ise İŞVERENDİR.
    49045ce1d3.jpg
    Adam şunu demek istiyor. 500 bin TL tazminat varsa bunu müfettiş ve İSG uzmanı mı verecek kardeşim. Saçmalamayın. MİLYON DOLARLIK İŞİ YAPAN işveren var orda. Bi zahmet sorumlu olsun. İSG UZMANI DA kaza geçiren gibi belli bir maaşla çalışan adam. Sen kaza geçireni mağdur etmeyeyim derken başka birini mağdur ediyorsun. Belki de hayatını söndürüp yuvasını yıkıyorsun. Bildiğim kadarıyla 50 ye yakın İSG UZMANI hapiste. Ben şimdilik yırttım. AMA ŞİMDİLİK.

Olayı biraz daha açıyorum. BİLİR kişi olayla ilgili rapor hazırlamış. Vay beeee. türkiye de kimler bilirkişilik yapıyor görseniz duysanız yemin ediyorum dudaklarınız uçuklar. Neden mi? Heme açıklayım. Türkiyede bilirkişi olabilmek için herhangi bir oda veya benzeri kurumdan yada SGK primi ile herhangi bir ildeki adalet komisyonuna gidip başvuru yapıyosunuz. Sonra kazalarda tabiri caizse yargıçlara yol gösteriyorsunuz. Tamam güzel bir sistem ama soruyorum siz Bu 3 yıllık deneyimi göstermek çok basit değil mi? Bu doğru mu? Adam kendini bakkal da sorumlu mühendis gösterebilir. SGK yatırmak zor değil. E peki sen bu adamı al git TÜPRAŞ taki iş kazasına bilirkişi olarak ata. Adam TÜPRAŞ ı konserve fabrikası sanıyor ki yazdığı raporu tahmin edin. Adam ekskavatör görmemiş hayatında. İşte bunlar 400 TL bilirkişilik DOSYA parası için yapılanlar. Demek ki para için bilmediğin bir işi biliyorum denebiliyormuş.

Detaylara devam ediyorum: İş kazası olduğunda inşaat olan tesise 4 ay sonra inşaat bittikten sonra giden bilirkişi olay anında görmesi gereken bölgede sadece bitmiş bir tesis görüyor ve yazdıkları şu: uyarı ikaz tabelası yok, gerekli isg tedbirleri alınmamış, personeller başıboş bırakılmış vsvsvs. gibi bir sürü ileri seviye yanlış rapor detayları. Lütfen bağışlayın neden kızıyorum biliyor musunuz. olayın olduğu bölgeni üstüne 10 metre beton dökülmüş. Olay sırasında alınan tedbirleri saysam aklını durur. Durmaz mı? O zaman söyleyim. Ana işveren bir Avrupa ülkesi. WC ye giderken bile RİSK ASSESSMENT VE METHOD STATEMENT hazırlattırıyor. Gerisini siz düşünün. Adamların elinden gelse her çalışanın yanına bir İSG ci dikecekler. Bizim bilirkişi üzerine 10 metre beton dökülmüş bir yerdeki eksikleri sanırım lazer ve kızılötesi gözleriyle bakarak ve geçmişe giderek görmüş. Sen iş bulamayıp bilirkişilik yaparken Biz Norveç firmasında mı çalışsak yoksa İngiliz mi diye yazı tura atıyoruz. İş öğrenmeden bilirkişilik yapılmaz.

4 TANE endüstriyel tesis inşaatı ve işletmesinde çalıştım. 6 yılımı verdim. Yıllarca masada oturup imza atmadım. Çizme giydim çamurda gezdim. Neyse devam ediyorum: Bu kaza geçiren personel mahkemede birde şunu demiş: ben hastaneye git gel 1500 TL PARA HARCADIM. bunu da telep ediyorum. Bunu da İSG UZMANI VE teknikerine ödeyin dediler. ÖDEDİK ÖDEDİK. sanki adamı düşsün diye ben itekledim. 4 kez mahkemeye çıktık. Her defasında inanılmaz savunmalar verdim. Bu savunmaları okusanız alnımdan öpersiniz. Sayın savcımız 3 dakika süre verdi. Bi dakka bu savunma uzun sürer dedim. Kardeş dedi savcı, Önümde 50 tane dosya var. herkesi 2 saat dinlersem bu iş bitmez. Yani günah keçisi olmuşuz bi kere. Amaç işçi yi mağdur etmemek tabi ki ama biz de bir işçiyiz(Kanun önünde Çalışanız). Neyse Ben kendimi savundum güyyaa. Bende 3 sayfa yazdım detayları sonraki mahkemede verdim. Dikkate alındığını düşünmüyorum. iŞ KAZASI GEÇİREN ADAMI aradım mahkemeden sonra. Abi dedim sen napıyon bizim ne günahımız var. Oda evet haklısınız dedi. O zaman sen davayı firmaya yönelt dedim. Oda tamam dedi. Aynen de mahkeme de söylemiş. Benim onlarla bir işim yok firmadan şikayetçiyim diye. ARTIK o süreç nasıl oldu bilmiyorum ama olan bize oldu yine. ortada ne firma var, ne temsilcisi nede firmanın bahsi ediliyor.

EVET BAĞLIYORUM ARTIK. Çalıştığım yerde bir daha iş kazası olursa ki olacak eminim, BEN HAPİSTEYİM. Ailem ALLAH a emanet yani. aç mı susuz mu onu düşünen yok. yuva yıkıldı işte. Neyse SONUÇ OLARAK ŞU CÜMLELERİM BAZI ARKADAŞLARIN KULAKLARINA KÜPE OLSUN. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞ KAZALARINDAN SORUMLUDUR DİYE HİÇBİR KANUN TEBLİĞ TÜZÜK VB. PROSEDÜRDE yazmaz. İSG UZMANLARININ görev yetki ve sorumlulukları diye bir yönetmeliği vardır. Bu görevler aynı yönetmelikteki 9. madde de yer alan 5 bendden oluşan bir paragraf. Bizim işimiz sadece ama sadece İŞVERENE YOL GÖSTERMEK. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI ASLINDA SADECE BİR DANIŞMAN VEYA HUKUK MÜŞAVİRİ GİBİ YOL GÖSTERİCİDİR. herşeyi bilecek görecek önlem alacak gibi tanrısal özelliklerimiz yoktur. Ki böyle birin olması imkansız olup bunu talep eden herhangi bir yasal mevzuat yoktur.

TESPİT VE ÖNERİ DEFTERİNİN adını hatırlayın. TESPİT VE ÖNERİ yapan bir kişi neden herşeyden sorumlu oluyor anlamış değilim. Bu söylediklerimin aynısını CSGB bakanı da söyledi. Röportajın tam metnini konuya ekleyeceğim. Ya zaten CSGB bakan vb. adamlar değil mi bu yasaları onaylayan ve yürürlüğe koyan. YARGI nedense buna hiç kulak asmıyor. BİLİRKİŞİNİN zaten umurunda değil. Ben raporumu yazarım paramı alırım. yargı raporumu dikkate alır yada almaz orası ona kalmış. Yargı zaten konuya vakıf olsa bilirkişiyi oraya çağırmaz. Kimya fabrikasında 3 yıl çalışmış adamı getirip otel inşaatındaki iş kazasında bilirkişilik yaptırırsanız iş makinasına otomobil dendiğini görürsünüz. Bilirkişi arkadaşlarımızın bir çoğu Hi -UP ın ne olduğunu bilmediği sektörlere kazalara bakıyor. İşte böyle komik şeyler.

ÖZETLE BİZE PLAKET VERİLMESİ GEREKİRKEN CEZA VERİLİYOR. BU İŞİ YAPMAYALIM O ZAMAN NE DERSİNİZ. Bİ YAPMAYALIMDA HER GÜN 10 LARCA İNSANIMIZ ÖLSÜN. SİZ BUNU MU İSTİYOSUNUZ. İŞ KAZASI SONUCU HAPSE GİREN İSG UZMANLARI ŞÖYLE DİYOR. KEŞKE OLAYDA BENDE ÖLSEYDİM. ACI AMA GERÇEK. Kimse bilmez ki ben personelime baret taktırmak için günde kaç kişiden küfür yiyorum. Ayda en az 2 kez 10 ar kişilik işçi grubu üstüme yürüyor. Yeter senin bu iş güvenliğinden bıktık diye. YARGI VE BİLİRKİŞİLER bu sizin eseriniz.

Eklemeyi unutmuşum: Mahkeme kararından sonra avukata gittim. AVUKAT HANIM bu nedir HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ ALINMASI vsvsvs. DEDİ Kİ bunun yargıtaylık bir durumu kalmamış geç kalmışsın. E kardeşim bunca zaman neden bekledin gelseydin ya bana. Güveniyorum sözlerine çok yakın bir akrabam. Yoksa güvenmezdim. Neyse niye abla dedim. SİZ % 100 HAKLI OLDUĞUNUZU düşündüğünüz için ben neden avukata para vereyim zaten kazanırım mantığıyla yaklaşıyorsunuz dedi. Ama yargıda işler öyle yürümüyor. Niye dedim. Siz neye nerede ne zaman ve nasıl müdahale edeceğiniz bilmiyorsunuz dedi. Dava bende olsaydı dedi ben bu durumu kökten çözerdim sen hiçbir olumsuz sonuç almazdın dedi. Bende neymiş o yol dedim. Bilirkişi raporuna itiraz dilekçesi verdin mi yok efendim bilirkişi neye dayanarak bunları yazmış kanıtlandı mı, yok adli tıp işin içine girdi mi? Abla dedim ben nerden bileyim bu prosedürü sen napıyon. Benim bildiğim benim sadece % 100 haklı olduğum.

Oda şöyle dedi. Sevgili kardeşim avukata para vercez diye bize gelmiyosunuz sonra böle oluyo. Senin gibi haklı olduğu halde olumsuz sonuç alan 10 larca insan geliyor buraya ama iş işten geçmiş. Siz siz olun avukatsız iş yapmayın dedi ve BUDA BENİM KULAĞIMA KÜPE OLDU. ÇÜNKÜ 2000 TL CEZA ÖDEDİM. bileydim avukata verirdim. EN AZINDAN 5 yıl hükmün açıklanmaması cezası almazdım.

EK-1 BAKAN İLE STAR TV RÖPORTAJI

ÖZLÜ SÖZLER:
    ALDIĞIM MAAŞ MİRAS DEĞİL ALIN TERİ
    YUKARIDA ALLAH VAR. KİMSENİN HAKKI KİMSEDE KALMAZ. EVVELALLAH

is_guvenligi_haberleri_logo5.jpg

Ekli Dosyalar:

2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Büyük Geçmiş olsun Kaan bey.. Gerçekten şaka gibi bir olay geçmiş başınızdan. Allah tan adamın sadece kolu kırılmış . Ya bir de Uzuv kaybı veya vefat olsaymiş hakim müebbet verirmis herhalde. Başımıza gelebilecek Potansiyel davalara karşı şimdiden işi bilen bir avukatla tanismakta fayda var. :)
  3. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Teşekkür ederim. Aynen dediğin gibi.

Olayımda 5 yıl süre verilen yani Açıklanmayan HÜKÜM adam başı 4500 TL para cezası. iki kişi için 9000 TL. 2000 TL zaten ödedik. olası bir iş kazasında adam başı 4500 TL eski hükmü de giydirecekler.
  4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Bu arada bilirkişiler ve bilirkişi raporları konusunda serzenişlerinize de katılıyorum. Ben de bazen bilirkişilik yapıyorum. Ama yalnızca maden ve mermer ocaklarında iş kazası ve diğer işgüvenliği davalarında hakim huzurunda keşif yapıp raporumuzu hazırlıyoruz. bizde genellikle üçlü bilirkişi oluyor. bir de yanımda bilirkişilik konusunda benden daha tecrübeli A sınıfı bir İGU mak. müh. büyüğüm de oluyor. yaklaşık 15 yıllık aktif olarak mermer sektöründe işletmecilik ve yöneticilik deneyimim, 3 yıldır da İGU konusunda deneyimim var.. tabii Bilirkişilik gerçekten uzmanlık isteyen bir konu. yoksa sizdeki gibi haklı olduğunuz bir konuda haksız duruma düşüp ceza alabiliyorsunuz...
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Geçmiş olsun ve haklısınız. Örnek olsun herkese
  6. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bakın iş kazalarında yargı süreci nasıl işler anlatayım. Ukalalık olarak nitelendirmeyiniz lütfen.
    Herhangi bir iş kazası olduğunda her zaman direk işveren sorumludur. İki çeşit sorumluluk ilkesi vardır. KUSURLU YADA KUSURSUZ. Peki işveren tüm güvenlik önlemlerini aldırmış olsa da neden sorumludur sorusuna cevap şu dur: Bunun bir maddi boyutu vardır birde hapis boyutu vardır. İşveren tüm İSG tedbirlerini aldırdıysa eğer kusursuz olarak sorumludur. Hapse girmez ve yargılama devam eder. Sonrasında işveren der ki: Kardeşim ben elimden geleni yaptım tüm İSG tedbirlerini aldırdım. En kral markaların KKD lerini aldırdım ve kullandırdım. hİÇ PARADAN KAÇMADIM. Tabi bunu ispat ederse. Ki eder. Olmaz diye bir şey yok. Ben ne yapabilirim. Önlenemeyen iş kazaları da göz ardı edilemez ki bu oran % 2 dir. Buna istinaden yargı topu SGK ya atar. SGK ya der ki eeeee SGK kardeş, bu adam elinden geleni yapmış sigortalı olduğuna göre kaza geçirenin mağduriyetini önle. Artık maddi manevi ve destekten yoksun kalma tazminatlarını öde ve ödemeye devam et. SGK rücu davası açabilir tabi ki. Bu süreç bu şekilde işler. İSG UZMANI nın yaptığı işi sadece işveren denetler. Neden mi? Çünkü işvereni kurtaracak olan iş güvenliği uzmanının çalışmasıdır.Bunların hepsi olurken iş güvenliği uzmanı sadece Söz konusu yönetmelik 9. madde 5 bendden ibaret olan görevlerini yerine getirir. 1000 KİŞİLİK bir işyerinde çalışan bir isg uzmanı tüm zamanını bu personellerinin sadece eğitimlerini vererek bile harcayabilir ve emin olun bu süre yetmez zaten. EEE diğer maddeleri kim yapacak. iş yeri ortamı gözetimi ne oldu. Rehberlik ne oldu. Sağlık birimi ALLAH a emanet zaten. Onlar ofis boy olmuş. Bu garip gelebilir belki ama Bir hukuk müşaviri ve danışman gibi çalışan İSG UZMANI hep dediğim gibi sadece yol göstericidir. Yasal mevzuatta yazdığı gibi sadece bir öneri ve tespit defterinin muhafaza edilmesi bile işverenin sorumluluğundadır.
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Temyiz e gitmeyi denediniz mi?
  8. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Dedim ya avukat hanım iş işten geçmiş dedi. Artık bu saatten sonra sonucun uslubu değişir dedi. Oda hukuksal olarak nasıl bir terim anlayamadım. Kısaca işimi görmezmiş :(
  9. adnan deniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzmanim büyük geçmişler olsun.Hakikaten rislerimiz çok fazla ne kadar prosedüre gore gitsekte önlem alsakta mahkemeler konuya ehil olmadigi için yine ceza aliyoruz ne yapalim.tekrardan geçmiş olsun.
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Beni dinleyin, bir avukata daha danışın.Bu saatten sonra ne kaybedersiniz ki, hakkınızı arama yolu.. bence deneyin.İyi bir avukat olması önemli.
  11. Hamdullah TURĞUT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33693
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Geçmiş olsun hocam
  12. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Çok geçmiş olsun.Allah beterinden saklasın.
  13. zeyno06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok geçmiş olsun hocam Allah beterinden saklasın.
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir musibet bin nasihatten iyidir.
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 yıl sonranın uzmanları çok şanslı! Geçmişte yaşanan sayısız kaza sonucunda mahkemenin uzman lehine veya aleyhine kararını okuyup ona göre yol alacak. Ancak daha faydalı olmamız için bilir kişilerin biraz daha kaliteli raporlar hazırlaması gerekmektedir. Her sektör için sonsuz örnek.
  16. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    geçmiş olsun ben hukuk okumaya karar verdim arkadaşlar :(
  17. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ARKADAŞLAR İNANIN SİNİR KRİZLERİ GEÇİRİYORUM KAÇ GÜNDÜR. HAYIR KORKTUĞUM NOKTA ŞU: HADİ BİR DAHA BÖYLE BİR İŞ KAZASI OLURSA VE KAZANIN BOYUTU BEKLENENDEN BÜYÜK OLURSA ...(üç nokta)

BAKIN AKLIMA NE GELDİ. BİZ DOKTOR LARIN MESLEĞİNDEN ÖNCEKİ SAFHA DEĞİL MİYİZ? YANİ ONLARA YARALI VEYA HASTA GÖNDERMEMEYE ÇALIŞMIYOR MUYUZ? O ZAMAN HASTANE DE HAYATINI KAYBEDENLERİN BAŞINDAKİ TEDAVİSİNİ TAKİP EDEN DOKTORU DA HAPSE ATMALARI GEREKMİYOR MU? BENİM ANLADIĞIM BU.
  18. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

kaan bey sizinle özel olarak bu olayla alakalı görüşmek isterim
  19. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Ben iş güvenliği uzmanlığını bırakalı 1 ay olmuş firmada ölümlü kazada, tali kusurlu şüpheli oldum.
    OSGB de Nisan 2014 de göreve başladım, 18 Mayıs 2013 sınavında uzman oldum, müşterimiz Beton firmasında İsg katip te 1 hafta görev aldım. 18.11.2013 tarihinde OSGB den ve sorumlu müdürlükten ayrıldım. Ayrıldığım Beton firmasında ben görevli değilken 28.12.2013 de kaza olup işçi 31.01.2014 de vefat etmiştir. Olay dosyasını inceleyen bilirkişi, yıllık eğitim planı yapıp büyük kısmını gerçekleştirmemize rağmen, ara tarihlerde eğitim vermem dolayısıyla, kaza geçirenin eğitimi tamamlanmadığı için 24 Mart 2013 raporunda beni tali kusurlu görmüştür. Olay anında firmanın iş güvenlik uzmanı da vardır. 05.12.2013 de goreve başlamış kaza 28.12.2013 de olmuştur. İşçi 26.02.2013 de işe girdiğinde bizim OSGB den once de başka uzman görevliydi. Avukatım aracılığıyla, bilirkişi raporuna itiraz edeceğim. Olayda bir kusurumun olmadığı açıktır. Mahkemede bunu ispatlayabileceğim. Ancak yanlış bilirkişi raporu yuzunden bunlarla uğraşmak istemiyorum. Dolayısıyla bılırkısı raporuna ıtıraz ıle kendımı dosyada tali olarak bile koydurmayacağım. ANcak bilirkişi raporuna itirazımı kabul etmedi savcı ve karakolda ıtırazlarımı belgeleri ile ifademi verirken sundum. Bundan sonra savcı bu ıfademle benı ıddaanamesinde katarsa mahkemede kendımı savunma durumum olacak. Başıma gelen bu konuda sizlerı de uyarmak istedim.
  20. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Allah yardımcın olsun kardeş