1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari hapse girmemeli

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeter ki iş kazası olmasın; evrak bazında mutlaka bir eksiklik bulunur. Mevcut çalışma süreleriyle layıkıyla bu işi yapmak zaten mümkün değil. İgu'lar olası hukuk hatalarına karşı kanunla güvence altına alınmalıdır. 6331 de de belirtildiği gibi asıl sorumlu işverendir, uzmanı çalıştırma ve denetlemede tek muktedir kendisidir. O nedenle uzman işini eksik yapsa da sorumluluk işverenindir. Evet, uzmanı koruyucu yeni bir mevzuat düzenlemesi olmadan biz uzmanların bu sıkıntısı devam edecektir.
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    “İnşaatın A sınıfı güvenlik uzmanı Beyhan Seren’dir. Ancak kendisi haftada bir inşaata gelmektedir. Ben her gün inşaatta bulunmaktayım. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğum için sahanın gezilmesi, evrak işleri ve kişisel koruyucu donanımların teslimi ile görevliyim. Kişisel koruyucu donanıma ilişkin gerekli emniyet kemeri ve diğer donanımlar ölen işçiler dahil her kese teslim edilmiştir. Buna ilişkin tutanaklar dosyada mevcuttur. Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır. Takmadıkları takdirde bu işçiler uyarılır bu uyarıyı tüm teknik personel yapabilmektedir. Kazanın olduğu gün yağmur yağıyordu. Yağmur nedeniyle işçiler inşaata çıktı ve daha sonra indi. Öğlen 12.13.00 arasıydı. Ben yemek yiyordum. O esnada sesler geldi. Ben de dışarı çıktım, olay mahallinde üç işçinin inşaattan düşerek vefat ettiğini gördüm. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmam ve kişisel koruyucu donanımların kullanımının işçilerin sorumluluğunda olması ve diğer nedenlerden dolayı benim bu kazada kusurum yoktur. Bu konudaki düzenlemelere göre iş güvenliği konusunda üzerime düşen görevleri yaptım”

Bence burada uzman "Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır" cümlesinden kaybetti. Yani biz verdik onlar takmamış durumuna düşülmüş. Oysa ki anladığım kadarıyla arkadaş tam zamanlı iş güvenli uzmanı. Burdaki savunması biz verdik, eğitim de verdik, sahada da sürekli kontrol ettik fakat kontrolümüz dışındaki bir anda bu olay oldu olacaktı diye düşünüyorum.

Bilir kişileirn rapor hazırlarken biraz daha gerçekçi olmalarında fayda var. Meydana gelen kazalar gerçekten öngörülemeyecek ve mevcut imkanlar ile engellenemeyecek sebeplerden mi oluşmuş. Yoksa ilgili kişilerin özverisiz çalışmalarından mı meydana gelmiş dikkate almak lazım. Kasten adam öldürmek ve Taksirler adam öldürmek diye bir ayrım var. Bilirkişiler işinin ehli olmayan sadece para için bu işi yapan kişiler olmamalı. Davanın sonucunu büyük ölçüde etkileyen kararlar verdiklerinden olayları iyi değerlendirmeliler.
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.

Bu arada alıntı yaptıgım ıkıncı yazdıgına Kaan şefimin yuzde yuz katılıyorum, anlatmak ıstedıgım uygulamanın boyle olmadıgı. işlerimi toparladıgımda meclıse, anayasa mahkemesıne, basvuruda bulunacagım, bakanın roportajında Is guvenlıgı uzmanı onerır dıyor ancak polıs ve savcı uzman gelsın dıyor sonra tutuklanıyor onerse de tespıt etse de. bakın benım bılırkısı raporumda ne demıs bılıyor musunuz uzman ; onerdıgı tespıtlere yapılması gerekenlerı "uygulatamayısı" Ya bız kolluk kuvvetı mıyız, 110 kısıden 103 kısıye egıtım vermısız o tarıhte o kısı egıtım almamıs, ben gorevı egıtımler tamamlanmadı dıye kurulda karar alıp bırakmısım, onları gectım, bızım uygulatma gıbı bır sorumlulugumuz var mı? Eşim kendi mesleği ile ilgili imza topladı ve mahkemeye basvurdu ve başardı. Gerçi bunu başardığı için kendisi iş bulamaıyor ama yuzlerce meslektası onun sayesinde suanda çalışmaya devam ediyor. Benzeri bir durum benim başıma da gelebilir ancak başka zenaatlerim var sağolsun tecrübe ve özgüven.
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Beyler,
    öncelikle "hepsinden işveren sorumludur" diye bir şey olmaz. kim işini yapmadıysa o sorumludur. ha bu işini yapmayan işveren de olabilir. ona bildirilmiştir, para vermem demiştir.ya da işi durdurmam demiştir vs o zaman işveren sorumludur.
    Ama işveren tümüyle iyi niyetliyken ortada ne olduğundan haberi yokken, onu sorumlu tutamazsınız.

eğer kaza geçiren çalışanın kendi hatasıysa, o zaman onu madur etmemek adına paylaştırılan kusurun, SGK tarafından ödenmesi mantıklı olur.

eğitilen, elinde kkdsi olan adam kullanmayınca kendi suçlu aslında, ama daha önceki hakim bakış açılarında hep şu vardı; adam kurala uymuyorsa işten atsaydın! canını kaybedeceğine işini kaybederdi

kimsenin işini kaybetmesini istemeyiz ama mecburen böyle yapacağız. ya da böyle yapmasını işverene önereceğiz.en azından 3-5 kişilik örnek olduğunda sizin elinizden gelen tüm uyarıları yaptığınızı göstermiş olursunuz.
  5. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Destek olarak;

5510 sayılı kanun

İşveren, İşveren vekili, geçici iş ilişkisi kurulan işveren ve alt işveren
    MADDE 12- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerine göre sigortalı sayılan kişileri çalıştıran gerçek
    veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar işverendir.
    İşveren adına ve hesabına, işin veya görülen hizmetin bütününün yönetim görevini yapan kimse, işveren vekilidir. Bu
    Kanunda geçen işveren deyimi, işveren vekilini de kapsar. İşveren vekili ve 4857 sayılı İş Kanununda tanımlanan geçici iş
    ilişkisi kurulan işveren, bu Kanunda belirtilen yükümlülüklerinden dolayı işveren ile birlikte müştereken ve müteselsilen
    sorumludur
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yazdıklarınızda haklısınız ama düzen o kadar kötü ki 30 dakika önce işletmemde yaşadığım olayı anlatmak istiyorum. Karar defterine firmamda belki 50 tane çok tehlikeli risk var bunların hepsini işverenin kendine tek tek anlattım ve aralarından 5-6' sını karar defterine yazdım. İşveren bunu gördükten sonra benimle toplantı yaparak bunları bir daha yazmayacağımı deftere izinsiz birşey yazılmamasını istedi düzen böyle.. işverenin kafasına ne uyuyorsa onu yazıyorsun tabi bilinçsiz işverenler var okumadan imzalayanlar yok mu var.Çoğu inşaat firmasında çalışan arkadaşlarım işverene evrak imzalatma konusunda sıkıntı çektiklerini biliyorum. Yani evrak hazırlaması bence bu işin en kolay yolu. İş güvenliği uzmanı raporlarını tam anlamıyla doldursun diyorsunuz ama dediğim gibi olay iki taraflı ben şimdi burada deftere bişey yazarsam işimi kaybediceğim piyasada allak bullak yani bu yasalarla iş güvenliği uzmanının işverenden maaş almasıyla bir yere gelineceğini hiç sanmıyorum.
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Zaten gerçek kişi üzerinden yorum yapmalıydın,işveren diyip geçilemezki raporda
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    4 saatlik isg eğitimini 2 saatte vermiş gerekçesi ile igu sorumlu tutulamaz,saha ortam gözetimi uzmanın zorunlu çalışma süresi kadardır.
    Bilirkişi görüşü kararı alındıktan sonra, sonraki duruşma gününe kadar bilirkişi raporu gelmiş olacaktır mutlaka avukatınıza inceletin.
  9. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşveren olarak herhangi bir gerçek kişinin ismi geçmiyor ise dosyada sen nasıl yorum yapardın. Ben savcıya işvereni tespit edip, ifadesini almasını söyledim. İşveren diyip geçilmeyeceği hangi kitapta yazıyor?
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İşveren veya işveren vekili olarak illaki birinin ismi geçer,ifadelere göre şantiye şefi, firma sorumlusu,müdür kimse ona yoğunlaşırsınız.Dosyanın bütününden çıkar illaki, işverenin kim oldugu, olmadı iş veren veva vekilinin tanımını yapıp bu tanıma uyan firma bünyesinde kimse onda sorumluluk arayabilirsin.Takdir mahkemenin en sonunda.Ben hiç bir davada işveren adı altında firma unvanına sorumluluk verildiğini ne gördüm ne de benim davalarım da yaşadım.İlla sanık olanlar üzerinde yoğunlaşılacak diye birşey de yoktur ayrıca
  11. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dava dosyası değil soruşturma dosyası, ayrıca işverenin ifadesinin alınmasını istedik sürekli, dosyada işveren diye hiç kimse geçmiyor, zaten savcılık o yönde soru da sormamış. Her olay kendi içinde değerlendirilmeli bence, aynen söylediğin gibi yaptığım dava dosyaları da oluyor. Zaten firma ünvanının cezai bir sorumluluğu olması mümkün değil ve zaten yazdıklarımı dikkatli okursan sorumlu firma işvereninin ifadesinin alınmasını istiyorum. Yani doğal olarak sadece sen değil hiç kimse böyle bir şey görmedi. Ama herkes gibi bilirkişilik yaptığın için dosyada kimin ismi geçiyorsa ona yoğunlaşıyorsun anlaşılan. Ama savcıların, hakimlerin gözünden kaçan ve dosyada hiç ismi geçmeyen kişiler sorumlu olabiliyor. Zaten mahkemenin bilirkişi atamasındaki amaç da bu. Takdir mahkemenin ama emin ol mahkeme çoğunlukla senin kararına göre karar veriyor ve hakimin düşüncesi de bilirkişi böyle kanaat etmiş oluyor. Hele birde tarafların dosyayı, bilirkişi raporlarını inceleyecek avukatı falan yoksa adalet işi şansa kalıyor.
  12. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mehmet kardeşime kesinlikle katılıyorum. Sevecen kardeşim İşveren yada vekili lehine yorum yapmayalım lütfen. Çünkü bu konuda her türlü cevaba hazırım. İşveren veya vekilini savunur cümleleri tek bir cümle yada tek bir soru ile noktalayabilirim. Nasıl mı? İşte o kadar deneyimliyim. Deneyim okuyarak kazanılmaz, yaşanarak kazanılır. Sizin bu yaptığınız bu yorumların bilirkişilerin bilmeden yazdıkları raporlardan farkı yok.
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu neyin tepkisi bilmiyorum ama, her dava kendine ozgudur. Ben davayi cok yonlu arastiririm kimin ismi varsa o degil . Davada ismi gecmeyen kisilerinde sorumlu oldugu davalarm oldu. Burda fikir alisverisi yapiyoruz sidik yarisi degil. O nedenle burada senin yuzunden fikir beyan etmeyi birakiyorum.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cehaletiniz bu yazdığınız cümlelerden belli oluyor. benim deneyimlerimi bilmeden de yargıda bulunmanız bunu destekliyor. sizinle bu konuda konuşmaya bile tenezzül etmeyeceğim.
  15. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam bişeyler yazıyodum "siteye alışıyosun" diye bildirim aldım, vazgeçtim...
    Bence gayet hoş bir şekilde fikir beyan ediyorduk ama, neye alındın anlamadım. Tepki falan yok, sen bir şey yazdın, ben başka bir şey yazdım..
    Sidik falan hoş olmadı ama sidiği yarıştıran da sensin, ben diyorum dosyada isim geçmiyor, sen diyosun illaki geçer. Arkadaş dosyayı sen mi gördün ben mi gördüm. Ne yapayım fotokopisini mi çekip göndereyim inanman için.
    Birde bu konu "İş güvenliği uzmanı hapse girmesin" mevzusu üzerinden "hukukun uzmanlara yaklaşımını" ele almak için açılmış sanırım ve benim yazdıklarım da o konu ile ilgili örneği çeşitlendirmek için yazılmıştır.
    Dikkatinizi çekerim, konu bilirkişi raporu hazırlama üzerine bir konu değil, o yüzden yazılanlar bu konu ile ilgili kısımlar, dosya ile, olay ile ilgili bir detay yok.
    Dosya hakkında hiç bir fikrin olmadan, fikir beyan edersen, benimde beyan etme hakkım doğar.
    Israrla soruşturma dosyası dememe rağmen hala davada ısrar etmende çok rahatsız edici. Bence sen yazılanların bir başını bir sonunu okuyup fikir sahibi oluyorsun.

İlk cümlene de katılıyorum.
  16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok genel konuşuyorsunuz. Her bir kazanın, olayın ayrı bir süreci ve sebebi var. Tüm kazalardan işveren ve İSG uzmanı sorumludur diye bir genelleme yapmak yanlış.

Adli değerlendirme gelince bildiğiniz gibi İSG kültürü henüz ülkemizde yeni, kanunlar ve cezalar henüz tam olarak yerine oturmadı. Bu konuda bilirkişiler hakimleri daha fazla etkiliyor. Bu sebeple bilirkişilerin tecrübeli ve konuya hakim kişiler olması gerekiyor. Adliyede hakim, savcı tanıdığı olan kişileri öncelikli olarak atarlar ve bu kişiler konulara yeterince hakim olmaz ise haliyle yanlış kararlar verebilirler.

Son olarak, burada herkes doğru bildiğini ve düşündüğünü yazıyor. elimizde kesin bir şey yokken, sadece yorumlarımıza dayanarak birbirimizin söylediklerini ve düşünceleri bu denli küçümsemememiz lazım.
  17. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Olsun Ben yinede sizi saygıyla selamlıyorum.
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Dosyayı görmediğim için genel olarak yazdım.Dediğim gibi sizinle atışmayacağım.Kağan bey in durumu herkesin başına gelebilir. Bu konunun peşini bırakmamalıyız. Ben bir avukata inceletiyorum açıkçası bu durumu.
  19. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Savcılar, hakimler, işverenler, çalışanlar vb insanlar açısından bir olayda ilk olarak iş güvenliği uzmanını sorumlu tutmaya alışmak üzereler. Bu algıyı değiştirmemiz lazım. Bir savcının aklına iş kazasından sonra ilk olarak işveren/işveren vekili gelmeli. Suçlu olabilir-olmayabilir ifadesi alınması gerekir diye düşünüyorum.

Bu algı olduğu sürece, bir anda kendimizi demir parmaklıklar ardında bulabiliriz.....
  20. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ALİ TEZEL BİR İŞ KAZASIYLA İLGİLİ NE DEMİŞ. ÖZELLİKLE ALTI ÇİZİLİ KISIMLARI OKUYUN.

Basından öğrendiğim kadarıyla muhabir 5 tonluk kapının kapanışı sırasında kapı ile kapı direği arasında sıkıştığı için kafa travması ile kazalanmıştır. O halde kapıda canlı sensörü(hareket sensörü) yoktu.

SGK, GERİDE BIRAKTIKLARINA İKİ AYLIK/GELİR VERECEK

Muhabir kardeşimizin geride bıraktığı eş ve çocukları ile şartları varsa ana-babasına SGK önce iş kazasından dolayı ölüm geliri bağlayacaktır. Sonra da yeterli prim ödeme gün sayısı (900 gün) var olduğu için bir de ölüm aylığı verecektir. Bağladığı iş kazası ölüm gelirini ise; olayda kastı, kusuru veya iş sağlığı güvenliği kurallarına aykırı hareketi olanlardan rücu davası ile isteyecektir.

SGK DENETİM ELEMANI İNCELEYECEK

Olayı mutlaka SGK denetim elemanları inceleyecekler, iş kazası ile ilgili tüm soruşturma süreçlerinde; ifade alınması, işyerinde durum tespiti yapılması gerekiyorsa, kayıt ve belge incelenmesi de dahil olmak üzere araştırma ve incelemeler SGK müfettişleri tarafından yapılacak.

Basından öğrendiğim kadarıyla muhabir 5 tonluk kapının kapanışı sırasında kapı ile kapı direği arasında sıkıştığı için kafa travması ile kazalanmıştır. O halde kapıda canlı sensörü yoktu. SGK müfettişi inceleme sırasında şunlara bakacaktır:

İŞ SAĞLIĞI KURALLARI EKSİK UYGULANMIŞ

Özellikle bu tip ağır kapılarda iş sağlığı ve güvenliği adına tedbir olarak uygulamaya yönelik sistem sorgulanacaktır.

a) Kullanma talimatı
    b) Sensör uygulaması
    c) Güvenlik görevlisinin kapı kullanma talimatına uyup uymadığı eğitim alıp almadığı
    ç) Kapı ile ilgili diafon, video görüntüleri
    d) Tehlike anında devre kesici gibi.
    e) Kapının özelliği bilindiğinden özellikle kapı üzerinde ziyaretçilere ikaz levhası
    f) Tehlikeli durumlarda uzak durulması vs. var mı diye araştıracaktır.

Tabii ki iş sağlığı ve güvenliği yönünden iş güvenliği uzmanının görüşleri de önem taşıyacak, eğitimler dikkate alınacaktır. Bununla ilgili olarak risk değerlendirilmesi gibi planlar dikkate alınacaktır.

Konuyla ilgili olarak iş müfettişi de soruşturmaya müdahil olacak, işyeri hekiminin yaptığı acil müdahale de kayıtlara geçecektir.

Kaza adli bir dava olacağından olayla ilgili olay yeri inceleme, adli bilirkişi raporları ile sonuçlanacaktır. Olayın özelliğine bakarsak bunlardan bir veya birkaçı eksik. O halde, bağlanacak ölüm gelirinin peşin sermaye değeri kapının sahibi olan Galatasaray Kulübü tarafından SGK’ya ödenecektir.
    Bakın işin uzmanı da aynı şeyi demiş. Her ne kadar kastı olanlarda araştırılacaktır dese de direk GS spor külübünü sorumlu tutmuş. Bu adam TR nin en kaliteli iş müfettişidir.