1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari hapse girmemeli

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu bizim şahsi görüşümüz değil, 4857 md. 77 : " işveren her türlü önlemi almak yükümlülüğündedir" der, 6331 ve ilgili yönetmeliklerde bir çok kere işverenin uzman görevlendirmesi vb. işleri yapması sorumluluğunu ortadan kaldırmaz der. Bırakın da işverenler kendini savunsun, bir uzman olarak size mi kaldı işveren vekilliği? zaten fiili durum bizim aleyhimize işliyor.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Uzman işveren vekili ise neden is durduramiyor? Yahut işvereni niye sikayet etmesi isteniyor?

Uzman isveren vekili degilse neden her kazada savcisi, polisi, hakimi ve bilir kisisi uzmana kusur yukleyip iceri atmak icin ugrasiyor?

Bizim uzman arkadaslarimizdan da bazilari nicin basina kotu birsey gelen meslektaslari icin, hapse girecek tabi isini dogru yapsaydi gibi sanki meslektaslari calisanlarin sadist bir sekilde ölümlerini istiyormuscasina islerini yapmamalari zanni üzerine olaya yaklaşıyorlar?

Cok sacma bir sekilde mevcut kanunlari savunmanin anlami yok. Kanun hatali ise bu kanun degistirilmelidir. Bugün meslektaşının basina gelen olay yarin benim basima gelecektir dusturu ile hareket ederek olaya yaklasmasi gerekmez mi? Ölüme sebebiyet vermekle suclanmak bu kadar basit mi?
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç bir sorumluluğu olmayan uzman, kulağa ne kadar da güzel geliyor :)
  4. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İşini dürüst yapmayan uzmanlar için gerçekten çok sıkıntı olabilecek bir durum. 50-60 firmaya sorumluluğu olduğu halde bakanlar, 200-300 firmaya bakar. Bir osgb ye bir uzman yeterli olur sorumluluk olmayınca :)
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    adaletsizlik her yerde adaletsizliktir. kendi için adalet isteyen başkası için de istemelidir. fiili aleyhinize işliyorsa, adalet istiyorsanız, doğruluk ve hakkaniyetle davranın ve düşünün.
    biz de onları yönlendirmekle yükümlüyüz. onlarınkini göz önünde bulundururken bizimkini unutmayın. eğer hata bizde ise, bariz bir ihmalimiz varsa bizim ceza almamız da makuldür.bunu abartan hakim ya da bilirkişiler olduğunu kabul ediyorum ama işini doğru yapmayan uzmanlar olduğu da bir gerçek.
    terbiyenizi takınmanızı rica edeceğim. neyin bana kaldığı beni alaka eder sizi değil.
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yönlendiremiyorsanız peki? Bugün osgblerde hizmet verilen firmalara şunu yapalım dendiğinde hizmet verilen firma gidip başka bir osgb yi buluyor veya Hizmet verilen firmanın işvereni bunu yazma bunu görme diyebiliyor.Hayır yazacağım diye direttiğinizde sonucu sizce ne olabilir? Herşeyi geçtim çalıştığınız firmada sigortasız çalışanları, kaçak işçi gibi durumları gidip şikayet edebiliyor musunuz yada işverene böyle bir yaptırımınız olabiliyor mu ? Diyeceğim özetle şu, yasalar belli işverenin eline bakan insanlarız bu yüzden yönlendirmeyi biz değil işveren sağlıyor çoğu zaman. Çoğu zaman çoğu şeyleri görmezden gelmek zorunda kalıyoruz. Siz çizgileri çok keskin çekiyorsunuz nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama ben İstanbul'da yaşıyorum ve yaklaşık 10-15 uzman arkadaşımda aynı dert var.
  7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ya hiç sorma kardeşim özelden de mesaj atıyo işveren de işveren diye. Sen işveren misin alalalalala bıktım senden.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman ilgili kurumlara da gizliden bilgi verip, iş değiştireceksiniz. işsiz kalmayı, başka bir insanın canına mal olmaya tercih ederim.
    İzmirdeyim, şu ana kadar deftere yazamadığım hiç bir şey olmadı. zaten çoğu şeyi yazmadan da çözüyoruz,
    Başka bir insanın hayatına dolaylı yoldan kast edeceğime işsiz kalırım.
    sizler de yazmayarak, şikayet etmeyerek cinayete ortak oluyorsunuz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2014 ---
    1. _kaanmert Sizi kırdıysam çok sorry. Kusura bakmayın. Amacım kavga etmek değil. Sadece bu olayla ilgili çok doluyum. En azından bu olayla ilgili hiçbir hatam olmadığı düşüncesini savunmaya çalışıyorum. Tekrar sorry. B sınıfı belgeniz hayırlı olsun.
      Bugün 00:31
      Sevecen Günel bu olay için siz kusurlu olmayabilirsiniz. ancak her zaman işveren değildir kusurlu olan.
      41 dakika önce
      _kaanmert
      Bak hala işveren diy​
    Pardon ama mesaj atıp özür dileyen sizsiniz, benimle senli konuşma hakkınız da yok terbiyenizi takının
  9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İşte demek istediğim o, neden işten çıkıyoruz? Bunu mecbur eden kanunlar, yönetmelikler. Arkadaşlarda bunun derdindeler.
  10. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ya özür diledim tamam ama en son yazdığıma bakarsan görürsün.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çıkmayın o halde, işveren çıkarırsa da dava edip işe iade kazanabilir, hem tazminat hem de 6 aylık maaşınızı alabilirsiniz, işe de geri dönebilirsiniz.
    ben bu düsturda bir firmada çalışmam. benim vicdanıma ters, o nedenle, çıkartmasalar da ayrılırım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2014 ---
    Sizinle muhatap olmayacağım. Tartışma çıkarmaya çalışıyorsunuz. Sataşmalarınızla ilgilenmiyorum.
  12. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Okan Şahin de destekçisi çıktı.
  13. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet bu konuda @Sevecen Günel hanıma katılıyorum, herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil
  14. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu konuda kısır iç tartışmalar yerine mevzuatı copy - paste yaptığımız Avrupa Birliği'nde veya Amerika'da uygulama nasıl oluyor diye araştırılırsa daha mantıklı bir sonuca varılır. Ama bizim ülkemizde asıl sorun akıl ve mantığın kullanılmak istenmemesindedir. Çünkü aklın ve mantığın yani diğer bir ifadeyele bilimin ve somut verilerin kullanılması iş yükünü tahminlerin çok ötesinde arttıracaktır. O kadar ki mevcut sisteminiz akla ve bilime göre kurgulanmadğı için hemen hemen hiçbir dosyayı sonuca bağlayamazsınız. Bu da bitmeyen davalar demek olur. Bu durumda en pratik çözüm kamuoyu vicdanını rahatlatabilmek için elinizin kolayca erişebileceği ama yanmayacağı birilerini bulmaktır. Buda şuan için İGU lar olmaktadır.
    Siz sistem olarak, asıl sorumluluğu işverene yüklemez iseniz asla iş kazalarının sonu gelmez. Bunu somut bir örnek ile açıklamaya çalışalım.
    Hepinizin malumu en son soma faciasında mağdur yakınlarının avukatları ölen herbir madenci için tazminat talebinde bulunmuştur. İşveren avukatları savunmalarında tehditkar bir tavırla bu miktarın ödenmesi durumunda işin karlılığının kalmayacağını işyerinin kapanabileceğini ifade etmişlerdir. Durumun ne olacağını dava sürecinde göreceğiz.
    Gelelim en son 1992 yılında çok ölümlü maden kazasının olduğu ABD'de 20 madenci yaşamını yitirmiş ve mahkeme her bir ölen madenci için gerekli tedbirleri almadığı iççin firmayı 10 milyon dolar tazminata mahkum etmiştir. Yani toplam 200 milyon dolar. Böyle bir durumla karşılaşacağını bilen işveren işçilerin burnunun bile kanmaması için gereken her türlü tedbiri alır mı almaz mı ? Tabiki alır. Çünkü yapacağı hiçbir güvenlik yatırımının maliyeti kişi başı 10 milyon dolar olamaz. Ama bizdeki gibi bir kaç 10 bine bu işler kapatılırsa tabiki maliyeti en düşük çözüm seçilir ve işçiler ölür.
    Biz de hukukun bu tür davalara yaklaşım mantığı da sakattır. Tazminat zenginleşme yolu olamaz diye anlamsız bir stalinist bir zihniyet vardır. Eğer bir kişi yaşamını yitirmiş ise veya geri dönüşü olmayan bir kayıba uğramışsa bunun maddi karşılığı zaten olamaz. Ama işverenleri gerekli tedbirleri almaya zorlamak için ve mağdur olanların geride kalanlarının yaşam boyu güvencesini sağlamak için artık bizde de büyük boyutlu tazminatlara hükmedilebilmelidir. Yoksa havanda su dövülür ve yol alınmaz. Zaten evrensel hukuk mantığı açısından da işverenin asıl sorumlu olarak ele alınmasının mantığı budur. Çünkü bir işletmede iş güvenliği ve sağlığı o işletmenin kuruluş aşamasında ele alınır sistem bu bakışa göre projelendirilirse mümkün olur. Eğer işveren kurduğu işletmenin daha proje aşamasında gerekli önlemleri almaya yönelik adımlar atmaya başlamamışsa daha sonra gelecek olan İGU ne yaparsa yapsın sonuç değişmez. Kısaca tüm işletmeler daha proje aşamasındayken güvenlik kültürüne göre kurgulanmalıdır. Daha sonra dışarıdan kurulu sisteme yapacağınız müdahaleler sonucu pek fazla değiştirmez. Bu nedenle işte, asıl sorumlu işveren ve denetleme ve mevzuat yapma görevi olan devlettir. Bu iki asıl ana sorumlu işin dışında kaldığı sürece daha çok arkadaşın ve çalışanın canı yanar.
    Öncelikle devletin ve yargının olaya bakış açısı değişmelidir. Mevcut algılama ve bunun oluşturduğu bakış açısı sağlıklı ve sonuca götürecek yönde değildir.
    Yani, sadece mevzuat tercümesiyle bu iş olmuyor. Bu mevzuatın arkasındaki yaklaşım ve düşünce şeklini anlamış ve içselleştirmiş olmak önemlidir.
    Benim naçizane tavsiyem, mevcut şartlar altında İGU arkadaşların öncelikle kendi Risk Değerlendirmelerini yapmalarıdır.
  15. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çok doğ
    Çok Doğru
  16. Tamamen Katılıyorum.
  17. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği uzmanları görevinde kusurlu ise mutlaka ceza alır. Aynen trafik kazasında olduğu gibi, eğer şoför kazada kusurlu ise ceza verilir. İGU arkadaşlara hukuki anlamda tavsiyem şudur; Mevzuata uygun olarak denetim, eğitim ve bildirim görevlerinizi yerine getirin. Özellikle bildirimde sıkıntı çekebilirsiniz. Tüm firmaların KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresi var, sizde KEP alın ve E-Posta ile işverene noksanlıkları bildirin.
  18. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    is guvenligi uzmani verdiginiz ornekte trafik polisine denk gelir, surucu isverendir.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

20. lebard64 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar. Bu meslekte çalışanların mağduriyetlerinden bahsetmişsiniz. Mağdur olan bir grup daha var ki, (tabiki asıl mağdur olanlar iş kazasına uğrayanlar ve aileleri..) Bu konuda Kanun çıkartanların ikide bir verdiği sözü tutmamasından dolayı mağdur olanlar !
    Ben Yıldız' dan 1982 yılında mezun olan ve 30 yıl boyunca tecrübesi olan bir inşaat mühendisiyim. Ayvalık' ta yaşamamdan dolayı uzman olabilmenin prosedürlerini İst. da kalacak bir yer bulduktan sonra tamamlayabildiğim için 20 yıl tecrübesi olan mühendislere direkt imkan sağlanan "A" grubu sınavlarına, Hükümetimizin Kararını değiştirmesi nedeniyle giremedim. Mecburen, Mantık dışı bir uygulama olan önce "C" grubu olacaksınız, sonra yükseltme sınavı ile "A" olacaksınız kararına istinaden "C" grubu prosedürlerine uydum. (İleri düzey bir ingilizceniz varken, this is a book la başlamak gibi.. Ama yapacak bir şey yok. Kanun karşısında !?..) Neyse kurs süresi, ödemeler ve sınav tarihleri vs. sonunda Mayıs ayında yapılan "C" grubu sınavında başarılı oldum ve taa Aralıkta yapılacak yükseltme sınavını beklemeye başladım. (Bu arada nasıl olsa güvenlik uzmanına ihtiyaç yok, iş kazaları da bekliyor ya..) Sonra ne oldu ?.. -Onlar sağ olsun- mesleğinde 20 yılı aşmış bizim gibi uzmanlar için tam tamına 7 yıl sonra "A" grubu sınavına girebilirsiniz dediler. Belli bir kesime, -sınavsız hatta- bu belge verildi, bu hakkaniyetten uzak durum karşısında vicdan muhasebesi sonucu "C" grubu, belli bir süreliğine "B" grubuna bakabilir dendi, sonra hepsi İPTAL oldu vs vs.
    Kaba bir hesapla, 4 yıl üniversite + 7 yıl + (20 yıllık tecrübe)
    (Bu adamlar kaç yaşında inşaat tepelerinde olabilir sizce ?)
    Veya yüksek lisans + "B" grubu sınavı + 4 yıl.
    Doktor olmaktan bile daha kolay. Diğer meslekleri kıyaslamıyorum bile !
    Şimdi soruyorum size : 20 (ve daha fazla) yılı doldurmuş tecrübeli mühendislerden faydalanmamak için büyük engeller koyan büyüklerimiz, iş kazalarını aza indirmeyi düşünüyor mu gerçekten !?..