1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari hapse girmemeli

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Prim gün ile yükseltme sınavından neden faydalanmadınız?
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  önce açıklayayım ;ben yükseltmeyle b oldum, fırsat vardı oldum, savunuyor muyum hayır, hatta zaten b olma hak sınırım da geldi zaten.

  kimin tecrübesinin nereden olduğunu tespit edecek sistem yoksa, tecrübeli mühendisten faydalanılamaz.
  kalkıp da 20 yıl satışçılık yapmiş, hatta daha detay vereyim reprezantlık yapmış bir makine mühendisi a sınıfı olup madene girerse, bunun adı cinayettir!

  bilgileri bile eskimiş, hatta unutulmuştur o adamın. yeni mezum 1-2 yıllık mühendis bile ondan daha iyi bilir.

  ikisini ayırmayı bilmiyorsa devlet bunu yapmayacak, ki ayıracak bi yolu yok .

  tecrübeli olanı kaybetmek, adamları alakasız tecrübeleri olanlara teslim etmekten yeğdir.

  herşeyi kendi menfaat gözlüğünüz arkasından incelemeyin, işin diğer tarafını da görün.
  siz değerli bir örneksinizdir ama sizin gibisi bir avuç, diğer türlüsü tonla.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Özellikle inşaat sektöründe şantiyesinin yerini bilmeyen şantiye şefliği yapan 7-8-10 yıllık mühendisim ben diye ''tecrübeli'' inşaat mühendisi sıfatında gezen bir çok kişi var (sözümüz meclisten dışarı )detaylı bir iş güvenliği haricinde en temel İş güvenliği kurallarını uygulamak için illa ki sertifika sahibi olmanız gerekmez az biraz vicdanlı birazda sorumluluk sahibi olmanız yeterlidir aslında..İnşaatlarda hala baret, ayakkabı kullanımını konuşuyoruz hala derme çatma iskelelerde insanlar ölüyorlar bunu görmek engellemek için sertifika sahibi olmanız mı gerekiyor.Yükseltme sınavları bitti gitti hala yükseltmeyle A oldular B oldular bunu konuşuyoruz..
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Görevini yerine getirmeyen her kimse çeksin cezasını abi. İş ki yetkililer görev tanımlarını adam gibi yapsınlar. Yoksa igu kamu personeli de olsa özel sektör çalışanı da olsa işlemez patrona. Devlet memuru olunca istediği gibi uzman çalışacak sanan arkadaşlar ve igu ların memur olması gerektiğini savunan arkadaşlar bu yanlışlarından inşallah vazgeçerler.
 6. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Dostum sen burada memur olayım yatış moduna geçeyim diyenlere seslenmişsin. O konuda tamamen haklısın. Fakat konunun ana başlığı her sorumluluğunu fazlasıyla yerine getiren bir isg uzmanı neden hala ceza alabiliyor. Adam mı kalmadı her şeyi onun üzerine yıkıyorlar. Üzerinde konuştuğumuz konu bu konuda sesimizi duyurmamız için açılmıştır. Keza avrupa standartlarında hizmet vererek çalışan isg cilerde var site induction eğitimi bile vemeye üşenen akşama kadar PC başında takılan isg cilerde var. Farkı farkedip herkes ona göre yargılanmalılar. Herşey 4 4 lük olduğunda ne yapacaz peki. Bu da konunun ana başlıklarından biri. İşte o zaman SGK sorumlu olacak. Gerekli tazminatları ödeyecek vsvsvss. Neden SGK lıyız ki bu sebeten değil mi?
 7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  İşte bu da yargı sisteminin saçmalamasından ileri geliyor, sadece uzmanlar için değil her konuda durum bu. Türkiyede malesef bilirkişiler hakimlik yapıyorlar, bilirkişi raporunun sonundaki kusur dağılımını okuyor hakim, kusurları paylaştırıyor ilgili ceza maddesine göre, konu bitiyor. Bilirkişi kime kusur verirse suçlu o adam oluyor.

  İşini iyi yapan adamın her türlü aklanacağına inanmak istiyorum. Söylemekten utanıyorum ama benim de ölümlü iş kazalarım var.
 8. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Kaan bey çok büyük geçmiş olsun ,olayın üzerinden bayağı zaman geçmiş ama siz yada mahkeme firma sahibi yada şantiye şefi ile ilgili bir soruşturma istemedi mi?Bu süreçte firmanın size yaklaşımı nasıl oldu?
 9. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @_kaanmert geçmiş olsun. bende bilirkişilik yapıyorum ve bilirkişilik ile ilgili yaptığınız tüm yorumlara katılıyorum. 2008 de olan bir kazayı 2014 te yayınlanan yönetmeliğe göre değerlendiren raporu bile görmüşlüğüm oldu. Avukat baştan aşağı doğru söylemiş; rapora itiraz, bilirkişi değişikliği hakkınız vardır. Böyle durumlarda hakimler de o bilirkişileri tercih etmiyor çünkü hakim dosyanın bir an önce kapanmasına bakar. Size katılmadığım bir husus var; kimi iş güvenliği uzmanları (işini yapmayan, patrona şirinlik yapan) hapse girmelidir. göz göre göre ölen insanları ve ailelerini görseniz hak verirsiniz sizde bana
 10. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Soruşturma felan bilmiyorum. Söyledik ama sonuç çıksaydı cezayı biz ödemezdik. Her neyse ödedim geçtim bende. Beni yakan bilirkişi ve hakim-savcı kucak dolusu sevgiler size.
 11. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kaan bey; yanlış biliyorsam beni düzeltin sizin olayınız taksirle adam yaralamaktan ceza aldınız herhalde??? 5 yıl hükmün geri bırakılması olayı eğer bir daha bir kaza olursa(Allah korusun) KASTEN olursa bozulur diye biliyorum.Yani başka bir kaza da taksirle olursa ceza bozulacak diye bilmiyorum.Bunu varsa bir avukata danışmanızda fayda var.
 12. Fatih Çaral İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  138445
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Konuyu, baştan itibaren yazılan tüm yazıları, ve tartışmaları okudum. 6 yıldır aktif şekilde "İş güvenliği uzmanlığı" mesleğinin hakkını vermeye çalışan , biri olarak şunları eklemek isterim
  • İşverensen, insan çalıştırıyorsan, sorumluluğu senin arkadaş ! Maaşlı uzman, mühendis, rehber, danışman v.b. çalıştırıp sorumluluğu üzerine atamazsın.
  • İşverensen, İşyerinde iş güvenliği uzmanı olsa da olmasa da, mevzuattaki yönetmelikler İşvereni bağlar, İş güvenliği uzmanını değil. Sn. Kasım Özer'in dediği gibi, Uzman rehberdir, tavsiyede bulunur, yol gösterir. Mevzuatta yapılması veya yaptırılması işverenin yükümlülüğüdür der, hiçbir yazılı metinde iş güvenliği uzmanı yaptırır demez.
  • Copy-Paste yapan uzmanlardan bahsedilmiş; doğrudur. Piyasada bu şekilde çalışan, hatta belgesini kiraya veren , cahil cesaretine sahip çok kişi tanıdım. Ama burada da naçizane düşüncem şudur. Üretim yapan personelin performansından memnun değilsen, görevini yerine getirmediğini, işi savsakladığını görüyorsan personelin işine son veriyorsun, E uzmanın firma ziyaretinde çay içip gidiyorsa, copy paste risk analizi yapıyorsa, Örn, 5 saat hizmet vermesi gereken işyerine 30 dk uğrayıp hal hatır sorup çıkıyorsa, görevini yerine getirmiyor demektir. Feshet arkadaş sözleşmesini, son ver görevine uzmanın!! Çünkü o adam görevini yapmadığı için senin başını eninde sonunda yakar !
  • Bazı uzman arkadaşların hayata pembe gözlüklerle baktığını gördüm. Maalesef işin pratiği bu şekilde değil. Özellikle osgb çalışanı uzman arkadaşlara sesleniyorum, kaçınızın işyerinde gerçekleştirilen risk analizi faaliyetine işveren bizzat katıldı? İş her zamanki gibi uzmanın üzerine kaldığı için , sizin hazırladığınız risk analizine kaçınızın işvereni açıp baktı, inceledi, gerçekten benim işyerime ait riskler mevcut mu diye? Teftiş esnasında, uzman çok fazla evrak imzalatıyor bana diye beni müfettişe şikayet eden işveren olmuştu :)
  • Defteri uzmana vermeyen, saklayan işverenler gördüm. Diyecekler ki ihbar et işvereni, onla çalışma. Uzman maaşını OSGB den alıyor. işvereni ihbar etmesi, işinden olması demek.
  • Bilirkişiler konusunda şu örneği vereyim, 2017 Şubat ayında, hizmet verdiğim işyerinde iş teftişi gerçekleşti, Müfettişle konuşurken kendisi şu ifadeyi kullanmıştı, aynen aktarıyorum " Uzmanlar, kendi kendinizin kuyusunu kazıyorsunuz. Geçenlerde bir iş kazasını inceledik, kaza ile ilgili firmaya hizmet veren uzmanın yapabileceği hiçbir şey yok, yapması gerekeni yapmış zaten. Kazayı incelemeye gelen bilirkişi de iş güvenliği uzmanı , ama bir rapor hazırlamış, firmanın iş güvenliği uzmanı cezaevinde bu yüzden "... İsg konusundaki forum sayfalarında bu dertten muzdarip bir çok örneğe rastlamanız mümkün. Bilirkişiler işi bilecek ! Başka çıkar yol yok ( İşin hakkını veren bilirkişiler müstesna, onlara saygım sonsuz)
  • Önce kafalar değişecek, bakış açıları değişecek. Kim ne derse desin, bazı arkadaşlarca kabul edilsin veya edilmesin, İş güvenliği uzmanına günah keçisi gözüyle bakılmakta. Bu yanlıştan dönülmesi adına biz uzmanların, fikir ve ağız birliği yapması gerektiği kanaatindeyim. Yoksa bugün bana, yarın size...
  Kazasız günler hepinize.
 13. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Var mı tıpası yiyen müfettiş ?

  İşyerine gelsin, ölçsün, biçsin, söyleyeceğini söylesin, aldırtacağını aldırtsın, sürekli gözlemlenecek şeyleri de söylesin gözlemlettirelim ve biz o müfettişe ne kadar harç istiyorsa yatıralım. Söylemediği yerden kaza gelirse müfettişe rücu edelim ve meslekten men edelim. Çıkar mı devletin içerisinden böyle bir müfettiş ? Var mı tıpası yiyen bir müfettiş :)