1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği uzmanlari hapse girmemeli

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve _kaanmert tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Prim gün ile yükseltme sınavından neden faydalanmadınız?
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  önce açıklayayım ;ben yükseltmeyle b oldum, fırsat vardı oldum, savunuyor muyum hayır, hatta zaten b olma hak sınırım da geldi zaten.

  kimin tecrübesinin nereden olduğunu tespit edecek sistem yoksa, tecrübeli mühendisten faydalanılamaz.
  kalkıp da 20 yıl satışçılık yapmiş, hatta daha detay vereyim reprezantlık yapmış bir makine mühendisi a sınıfı olup madene girerse, bunun adı cinayettir!

  bilgileri bile eskimiş, hatta unutulmuştur o adamın. yeni mezum 1-2 yıllık mühendis bile ondan daha iyi bilir.

  ikisini ayırmayı bilmiyorsa devlet bunu yapmayacak, ki ayıracak bi yolu yok .

  tecrübeli olanı kaybetmek, adamları alakasız tecrübeleri olanlara teslim etmekten yeğdir.

  herşeyi kendi menfaat gözlüğünüz arkasından incelemeyin, işin diğer tarafını da görün.
  siz değerli bir örneksinizdir ama sizin gibisi bir avuç, diğer türlüsü tonla.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Özellikle inşaat sektöründe şantiyesinin yerini bilmeyen şantiye şefliği yapan 7-8-10 yıllık mühendisim ben diye ''tecrübeli'' inşaat mühendisi sıfatında gezen bir çok kişi var (sözümüz meclisten dışarı )detaylı bir iş güvenliği haricinde en temel İş güvenliği kurallarını uygulamak için illa ki sertifika sahibi olmanız gerekmez az biraz vicdanlı birazda sorumluluk sahibi olmanız yeterlidir aslında..İnşaatlarda hala baret, ayakkabı kullanımını konuşuyoruz hala derme çatma iskelelerde insanlar ölüyorlar bunu görmek engellemek için sertifika sahibi olmanız mı gerekiyor.Yükseltme sınavları bitti gitti hala yükseltmeyle A oldular B oldular bunu konuşuyoruz..
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Görevini yerine getirmeyen her kimse çeksin cezasını abi. İş ki yetkililer görev tanımlarını adam gibi yapsınlar. Yoksa igu kamu personeli de olsa özel sektör çalışanı da olsa işlemez patrona. Devlet memuru olunca istediği gibi uzman çalışacak sanan arkadaşlar ve igu ların memur olması gerektiğini savunan arkadaşlar bu yanlışlarından inşallah vazgeçerler.
 6. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Dostum sen burada memur olayım yatış moduna geçeyim diyenlere seslenmişsin. O konuda tamamen haklısın. Fakat konunun ana başlığı her sorumluluğunu fazlasıyla yerine getiren bir isg uzmanı neden hala ceza alabiliyor. Adam mı kalmadı her şeyi onun üzerine yıkıyorlar. Üzerinde konuştuğumuz konu bu konuda sesimizi duyurmamız için açılmıştır. Keza avrupa standartlarında hizmet vererek çalışan isg cilerde var site induction eğitimi bile vemeye üşenen akşama kadar PC başında takılan isg cilerde var. Farkı farkedip herkes ona göre yargılanmalılar. Herşey 4 4 lük olduğunda ne yapacaz peki. Bu da konunun ana başlıklarından biri. İşte o zaman SGK sorumlu olacak. Gerekli tazminatları ödeyecek vsvsvss. Neden SGK lıyız ki bu sebeten değil mi?
 7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  İşte bu da yargı sisteminin saçmalamasından ileri geliyor, sadece uzmanlar için değil her konuda durum bu. Türkiyede malesef bilirkişiler hakimlik yapıyorlar, bilirkişi raporunun sonundaki kusur dağılımını okuyor hakim, kusurları paylaştırıyor ilgili ceza maddesine göre, konu bitiyor. Bilirkişi kime kusur verirse suçlu o adam oluyor.

  İşini iyi yapan adamın her türlü aklanacağına inanmak istiyorum. Söylemekten utanıyorum ama benim de ölümlü iş kazalarım var.
 8. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Kaan bey çok büyük geçmiş olsun ,olayın üzerinden bayağı zaman geçmiş ama siz yada mahkeme firma sahibi yada şantiye şefi ile ilgili bir soruşturma istemedi mi?Bu süreçte firmanın size yaklaşımı nasıl oldu?
 9. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @_kaanmert geçmiş olsun. bende bilirkişilik yapıyorum ve bilirkişilik ile ilgili yaptığınız tüm yorumlara katılıyorum. 2008 de olan bir kazayı 2014 te yayınlanan yönetmeliğe göre değerlendiren raporu bile görmüşlüğüm oldu. Avukat baştan aşağı doğru söylemiş; rapora itiraz, bilirkişi değişikliği hakkınız vardır. Böyle durumlarda hakimler de o bilirkişileri tercih etmiyor çünkü hakim dosyanın bir an önce kapanmasına bakar. Size katılmadığım bir husus var; kimi iş güvenliği uzmanları (işini yapmayan, patrona şirinlik yapan) hapse girmelidir. göz göre göre ölen insanları ve ailelerini görseniz hak verirsiniz sizde bana
 10. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Soruşturma felan bilmiyorum. Söyledik ama sonuç çıksaydı cezayı biz ödemezdik. Her neyse ödedim geçtim bende. Beni yakan bilirkişi ve hakim-savcı kucak dolusu sevgiler size.
 11. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kaan bey; yanlış biliyorsam beni düzeltin sizin olayınız taksirle adam yaralamaktan ceza aldınız herhalde??? 5 yıl hükmün geri bırakılması olayı eğer bir daha bir kaza olursa(Allah korusun) KASTEN olursa bozulur diye biliyorum.Yani başka bir kaza da taksirle olursa ceza bozulacak diye bilmiyorum.Bunu varsa bir avukata danışmanızda fayda var.